City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سيستان و بلوچستان استاني با چهارفصل /مسافران سيستان اين مطلب رو از دست ندهند (1398/07/28)

اين سرزمين تاريخي و کهن از ۲ ناحيه شمال و جنوب تشکيل شده ‌و سيستان امروزي با قدمتي افزون بر پنج هزار سال، قسمت شمالي استان را در برمي‌گيرد و بلوچستان جايي که اسکندر مقدوني به عنوان مسير بازگشت خود از هند انتخاب کرد، ناحيه جنوبي اين استان را تشکيل مي‌دهد.چهار فصل بودن و تنوع آب و هوايي نيز در اين استان به گونه‌اي است که اگر در زمستان از شمال به سمت جنوب حرکت کنيم هر چهار فصل سال را در يک روز مي‌بينيم.
سيستان و بلوچستان استاني با چهارفصل /مسافران سيستان اين مطلب رو از دست ندهند

به گزارش بزنيم بيرون ،سيستان و بلوچستان سرزميني وسيع از پيکره ايران اسلامي، متمدن به فرهنگ غني است که سير و سياحت در طبيعت، تاريخ و سرگذشت اجتماعي اقوام و آثار تاريخي، فرهنگي، اساطير و مشاهير آن از نزديک، باعث شناخت انديشه و فکر فرزندان اين مرز و بوم در گذر زمان مي‌شود.

 
اين استان به عنوان يکي از پهناورترين و قديمي‌ترين استان‌هاي کشور داراي ظرفيت‌هاي بالقوه فراواني در تمامي زمينه‌ها به ويژه در زمينه گردشگري است که بايد به دنيا شناسانده شود.
 
سخن گفتن از ظرفيت‌هاي گردشگري سيستان و بلوچستان و شکوه و عظمت اين جغرافياي تاريخي نيازمند ساعت‌ها وقت است زيرا اين استان پر از مناطق زيباي طبيعي و اماکن تاريخي، آداب و سنت هاي بومي است که هرکدام به تنهايي سرمايه‌اي گرانبها براي اين منطقه و کشور محسوب مي‌شوند.
 
ظرفيت‌هاي همه جانبه صنعت گردشگري سلامت، گردشگري مذهبي و جاذبه‌هاي ديدني و تاريخي گوشه‌اي از توانمندي‌هاي سيستان و بلوچستان که با بهبود و تقويت زيرساخت‌ها زمينه ساز کارآفريني، ايجاد شغل و درآمدزايي در اين استان مي‌شود.
 
زائران پاکستاني و افغانستاني هر سال علاوه بر ماه محرم و صفر که از ميرجاوه عازم زاهدان و سپس عتبات عاليات مي‌شوند، در طول سال نيز براي زيارت اماکن مذهبي ايران بويژه مشهد مقدس و قم به اين کشور سفر مي کنند.
 
اين سرزمين تاريخي و کهن از ۲ ناحيه شمال و جنوب تشکيل شده ‌و سيستان امروزي با قدمتي افزون بر پنج هزار سال، قسمت شمالي استان را در برمي‌گيرد و بلوچستان جايي که اسکندر مقدوني به عنوان مسير بازگشت خود از هند انتخاب کرد، ناحيه جنوبي اين استان را تشکيل مي‌دهد.
 
چهار فصل بودن و تنوع آب و هوايي نيز در اين استان به گونه‌اي است که اگر در زمستان از شمال به سمت جنوب حرکت کنيم هر چهار فصل سال را در يک روز مي‌بينيم.
 
چابهار اين شهر زيبا و هميشه بهار نيز که به عنوان تنها بندر اقيانوسي ايران خودنمايي مي‌کند در زمستان گرمترين و در تابستان خنک‌ترين بندر کشور است.
 
سواحل زيباي ماسه اي و صخره اي، آثار تاريخي شهر سوخته و قلعه هاي باستاني، آب و هواي سرد و گرم، آبشارها و چشمه‌هاي آب گرم، باغات ميوه‌هاي سردسيري و گرمسيري، نخيلات و مرکبات، غارها، رودخانه‌هاي سرسبز و پرآب، سنگ نگاره‌ها، محوطه‌هاي تمدني و تاريخي بخشي از جاذبه هاي تاريخي و گردشگري سيستان و بلوچستان است.
 
جاذبه‌هاي گردشگري مرکز و شمال سيستان و بلوچستان
 
زاهدان 
 
بازارچه سرپوش بنا شده در سال ۱۳۰۸ هجري شمسي، خانه شمسي از نمونه‌هاي معماري سبک يزدي در بافت اوليه شهر، ساختمان قديمي دادگستري که در اوايل دوره پهلوي اول حوالي سال ۱۳۱۰ هجري شمسي پايه‌ريزي شده، خانه ابويي که زمان ساخت اين بناي تاريخي همزمان با شکل‌گيري هسته اوليه شهر و دوره پهلوي اول است و انبار ملک و کتابخانه کامبوزيا با بيش از ۲۰ هزار جلد کتاب از جاذبه‌هاي گردشگري زاهدان محسوب مي‌شوند. 
 
بازار تجاري چهارراه رسولي با فروشگاه‌ها و مغازه‌ها و دکه هاي رنگارنگ که تجار و کسبه آن از صبح تا نيمه شب به عرضه انواع کالاهاي ايراني و خارجي مشغولند يکي ديگر از جاذبه‌هاي گردشگري اين شهر است که در تمامي طول سال گردشگران زيادي را از نقاط مختلف کشور به منظور خريد اجناس با قيمت مناسب به خود جذب مي‌کند.
 
ميرجاوه
 
از شهرهاي سوق‌الجيشي استان و کشور است که دروازه ورود شبه قاره و پاکستان به ايران و اروپا محسوب مي‌شود.
 
در اواخر دوره قاجار و اوايل پهلوي اين منطقه تحت سيطره نيروهاي انگليسي بود و براي انتقال نيرو و تجهيزات و دسترسي آسان بين اين مناطق اقدام به احداث خط آهن کويته-ميرجاوه-زاهدان کردند و در سال ۸۵ نيز در فهرست ميراث ملي کشور به ثبت رسيد.
 
ساختمان شهرباني سابق در اواخر قاجار و اوايل پهلوي که توسط قواي انگليسي احداث و در سال ۷۶ ثبت ملي شد، معماري صخره‌اي تمين در ۵۶ کيلومتري جنوب غرب ميرجاوه، قبرستان هفتاد ملا در ۶۳ کيلومتري ميرجاوه که قدمت آن به دوران اسلامي بازمي‌گردد و در سال ۸۰ در فهرست آثار ملي ثبت شد، غار لاديز در فاصله ۱۰ کيلومتري ميرجاوه با آبشار و چشم‌اندازي زيبا، روستاي تمين واقع در ۶۵ کيلومتري جنوب غربي ميرجاوه و چشمه حضرت موسي (ع) تمين از ديگر جاذبه‌هاي گردشگري ميرجاوه است.
 
سيستان
 
شهرسوخته سيستان با قدمتي پنج هزار ساله به عنوان عظيم‌ترين شهر باستاني فلات ايران به دليل جاذبه‌هاي خاص و کشفيات بي‌نظير در آن، از اهميت زيادي در حوزه باستانشناسي و گردشگري داخلي و خارجي برخوردار است به گونه‌اي که در سال ۹۳ در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيد.
 
کوه خواجه يا اوشيدا يا کوه رستم تنها عارضه طبيعي دشت سيستان است که آثاري از دوران اشکانيان، ساسانيان و دوران اسلامي را در خود جاي داده و مانند شهر سوخته علاقه‌مندان خاص خود را جذب مي‌کند.
 
هامون نام درياچه‌اي اساطيري در شمال سيستان و بلوچستان که سبب منفعت کشورهاي ايران، افغانستان و پاکستان مي شده و از ديرباز زندگي اين منطقه حول اين درياچه شکل گرفته بود، اما از  حدود ۲۰ سال پيش خشکيده و تمام مشاغل و فعاليت‌هاي اطراف آن نيز دچار نيستي و نابودي شده است.
 
درياچه و تالاب بين‌المللي هامون نخستين درياچه درياچه بزرگ آب شيرين ايران و سومين درياچه پس از خزر و اروميه و هفتمين تالاب بين‌المللي جهان و نيز يکي از ذخيره‌گاه‌هاي زيست‌ کره در ايران اسلامي محسوب مي‌شود.
 
اين درياچه از قداست خاصي نزد زرتشتيان برخوردار و به درياچه کيانسه در اوستا معروف است و در زمان پرآبي علاوه بر مردم انواع پرندگان مهاجر نيز به اين منطقه سفر مي‌کنند. 
 
قلعه رستم، آسبادهاي حوضدار، موزه مردم شناسي سيستان که در ساختمان کنسولگري سابق انگليس در زابل قرار دارد، بازار زابل که يکي از قديمي‌ترين بازارهاي اين منطقه و همواره شلوغ و پر رفت‌وآمد است، زيارت بي‌بي دوست که دربرگيرنده پاکي و صداقت دختري است که از شر شيطان به خداي خويش پناه برده و در زمين فرو مي‌رود و در بين مردم از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است و همواره از نقاط مختلف براي زيارت و طلب حاجات به زيارتش مي‌روند، از ديگر مناطق گردشگري منطقه سيستان است.
 
کاروانسراي فرنگي بازمانده از دوران صفوي، گمرگ بلژيکي‌ها و سراي حاجي بزي خالصي باقيمانده از دوران قاجار، ميل نادر که در زمان نادرشاه افشار بنا شده، جنگل‌هاي حفاظت شده هامون، رودخانه هيرمند که شاهرگ حياتي سيستان محسوب مي‌شود و يکي از بزرگترين جريان‌هاي آبي جنوب آسياي مرکزي مي‌باشد و زاهدان کهنه در ۹ کيلومتري شمال غربي تپه شهرستان زهک از ديگر مناطق ديدني و تاريخي منطقه سيستان است که کمتر مورد توجه قرا گرفته است.
 
دهانه غلامان واقع در حوزه سيستان تنها شهر باستاني خشت و گلي کشف شده از دوران هخامنشي است که علاوه بر معماري منحصر به فرد حاکميت کامل ايران بر نواحي شرقي خود را به خوبي نشان مي‌ دهد.
 
آتشکده کرکويه، آتشگاه و قلعه کله کنگ که يکي از آتشکده‌هاي مهم و بزرگ دوره ساساني بوده، روستاي قلعه نو که به سبب نوع معماري و استفاده از مصالح سنتي عنوان ماسوله جنوب شرق کشور را به خود گرفته است و ارگ محمد حسين خان نارويي از ديگر جاذبه هاي گردشگري اين منطقه است.
 
خاش
 
تفتان با دامنه هاي سرسبز و بکر و مناظر چشم نواز به ويژه روستاهاي ترشاب، سنگان، کوشه و تمندان با باغات متعدد انار، انجير، آلو، زردآلو و غيره و جويبارهاي روان و مردمي مهربان به عنوان بهشت سيستان و بلوچستان گردشگران و طبيعت گردان را به خود فرا مي خواند.
 
قله آتشفشاني نيمه فعال تفتان با چشمه هاي آب معدني گرم و سرد، رودخانه ها، باغ‌ها و دره‌هاي سرسبز و روستاهاي خوش آب و هوا در استان گرم و خشک سيستان و بلوچستان دامنه‌هاي اين کوه را به بهشتي زيبا و نشاط آور تبديل کرده است.
 
گِل‌فشان طبيعي پيرگل يکي از آثار بسيار ديدني و جذاب و از موهبت‌هاي الهي شهرستان خاش است که مي‌تواند به عنوان يکي از مهم‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري سيستان و بلوچستان محسوب شود، اما به دليل فراهم نبودن امکانات و زيرساخت‌هاي مناسب مهجور و در حسرت گردشگر مانده است.
 
درياچه سردريا در منطقه تفتان و حاشيه روستاي تمندان و در ۵۵ کيلومتري شهر خاش به عنوان يک اثر طبيعي زيبا در ارتفاع ۲ هزارو ۸۶۵ متري از سطح دريا واقع شده که نقش اساسي در محيط زيست و حيات وحش منطقه دارد و اطراف آن پوشيده از درختان انبوه و تنومند بنه، زيتون وحشي و بادام کوهي و انواع گياهان دارويي است که زيبايي خاصي به اين منطقه بخشيده و مي توان آن را به عنوان يک اثر طبيعي ملي ثبت کرد.
 
درخت کهنسال روستاي دهپابيد با قدمت هزارو ۲۰۰ سال، چشمه‌هاي آب معدني و دهستان سنگان در دامنه جنوبي کوه آتشفشان نيمه فعال تفتان، با جذابيت‌هاي فوق‌العاده که به سرزمين انارهاي شيرين و مي‌خوش سيستان و بلوچستان معروف است با اندکي سرمايه گذاري تبديل به قطب گردشگري خواهند شد.
 
سراوان، سيب و سوران و مهرستان
 
سنگ‌نگاره‌هاي بي‌نظير با قدمت ۱۰ هزار ساله دره نگاران در حدود ۷۵ کيلومتري سراوان، قلعه‌ها و چشمه‌هاي آب گرم در سيب‌وسوران و سد ماشکيد عليا در مهرستان مناسب براي قايقراني و ماهيگيري از ديگر مناطق زيبا و جذاب گردشگري در سرزمين نخل و آفتاب است که مورد بي‌مهري قرار گرفته و کمتر گردشگري با اين مناطق آشنايي دارد.
 
ايرانشهر
 
قلعه‌هاي فراوان، چشمه‌هاي آبگرم و رودخانه‌هاي زيبا و گورستان باستاني اسپيدژ يا دژ سفيد در ايرانشهر که مربوط به هزاره سوم قبل از ميلاد و هم عصر با تمدن‌هاي شهرسوخته در حوزه جنوب شرق ايران است، يکي از اسرارآميزترين محوطه‌هاي باستاني ايران بشمار مي‌رود که چند سال پيش توسط باستان‌شناسان کشف شد اما متاسفانه اين آثار نيز مانند ديگر جاذبه‌هاي گردشگري استان کمتر مورد توجه قرار گرفته که اميد است در آينده گردشگران بيشماري براي بازديد از اين مناظر بکر و ديدني به اين منطقه سفر کنند.
 
سرباز 
 
منطقه‌اي که تقريبا همه آن را با گاندو يا تمساح پوزه کوتاه ايراني مي‌شناسند نيز مناظر و مکان‌هاي جذاب و ديدني فراواني دارد که از جمله آنها مي‌توان به سنگ‌نگاره‌ها، قلعه، تلگراف‌خانه قديمي و موزه محلي، سد پيشين و رودخانه سرباز اشاره کرد.
 
نيکشهر
 
قلعه‌هاي بنت، اسپکه، چانف و نيک‌شهر، محوطه چهل دختران، تنگ سرحه و مناطق و مناظر ديدني ديگري در اين شهرستان وجود دارد که آماده پذيرايي از گردشگران از تمام نقاط کشور است.
 
چابهار
 
اين شهر هميشه بهار در جنوب سيستان و بلوچستان در تمامي فصول سال آماده پذيرايي از گردشگراني است که از هر نقطه کشور يا حتي دنيا به اين منطقه سفر مي‌کنند.
 
معبد بان‌ميسيتي، حسينيه آل رسول، روستا و قلعه تاريخي تيس، منطقه باستاني گواتر، درخت کهنسال مکر زن، ساختمان فرمانداري قديم( موزه محلي)، ساختمان قديم گمرک، منزل دلوشي و ساختمان قديمي پست (تلگراف‌خانه) از جمله مناطق جذاب و ديدني چابهار است.
 
زيارتگاه سيدمحمد مشهور به سيد غلام‌رسول بنايي تاريخي از دوره تيموريان که همواره زيارتگاه برخي از مسلمانان هند و مردم چابهار و مکران از گذشته‌هاي دور و تنها امامزاده‌اي است که تا چند سال پيش در سالگرد وفاتش به مدت ۱۰ شب آيين شادي و سرور برگزار مي شد.
 
اين بناي تاريخي که در پنجم دي ماه ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملي و تاريخي کشور به ثبت رسيده براي بسياري از مسافران و گردشگران آن هم در بدو ورود به شهر چابهار به خودي خود نشان از وجود تمدن و زندگي بشري در اين منطقه و همچنين رواج تجارت و تعامل مردمان اين ديار به وسعت درياي عمان با مردم کشورهاي همسايه دور و نزديک دارد.
 
شهرستان چابهار علاوه بر جاذبه‌هاي تاريخي جاذبه‌هاي طبيعي مانند تالاب ليپار واقع در روستاي ليپار در ۱۵ کيلومتري چابهار، صخره‌هاي مرجاني، جنگل‌هاي حرا و کوه‌هاي مريخي يا مينياتوري زيبا که ارتفاع آنها به ۱۰۰ متر مي‌رسد را نيز در دل خود جاي داده که جذابيت زيادي را براي گردشگران دارد.
 
دريا بزرگ با فواره‌هاي طبيعي حاصل از امواج خروشان اقيانوسي که براي بسياري از گردشگران داخلي و خارجي جذابيت خاصي دارد از ديگر ظرفيت‌هاي گردشگري چابهار است که معمولا هر مسافر و گردشگري که به شهر بندري سفر مي کند غروب را در کنار دريا بزرگ از مواهب طبيعي خدادادي لذت مي برد.
 
منطقه آزاد تجاري صنعتي چابهار نيز يکي از نقاط سياحتي و تجاري اين شهر است که در ساليان اخير در زمينه گردشگري رونق خاصي يافته و داراي ظرفيت‌هاي ويژه‌اي از لحاظ تجاري و صنعتي است و همواره پذيراي گردشگران فراواني در تمامي فصول سال مي‌باشد.
 
کنارک
 
گِل‌فشان روستاي تنگ از توابع شهرستان ساحلي کنارک در سواحل مکران جاذبه‌اي ديدني براي گردشگران داخلي و خارجي و مناسب براي بهبود بيماري‌هاي پوستي، ساخت سفال، صنايع دستي و اسباب بازي کودکان است.
 
اين گل‌فشان در قسمت مرکزي ناحيه کرانه بلوچستان واقع شده و به ناپَگ (ناف زمين) موسوم است.
 
گل اين پديده به دليل وجود مواد معدني و آلي براي بهبود بيماري پوستي، انقباض عروق، دردهاي مفصلي، درمان درد کمر و تنگي عضلاني بسيار موثر و مفيد است و بيشتر گردشگران پس از بازديد با صورتي گلي و خندان از کوه گل افشان پايين مي آيند.
 
 
چشمه شورعين، جنگل‌هاي حراء، کوه گورديم و رودخانه کهير از مهمترين مناطق جذاب و ديدني کنارک است.
 
روستاي بکر و ديدني «دَرَک» با ساحل ماسه‌اي، شني و صخره‌اي از مناظر بي بديل شهرستان کنارک است که همه ساله بويژه در فصل زمستان و ايام نوروز شمار زيادي از هموطنان از اين روستا و ساحل زيباي آن ديدن مي کنند.

منبع : جماران

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها