City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دفتر اول فم تريپ بسته شد اما راه تا مقصد بسيار است (1398/07/29)

فم تريپ پروژه اي شخصي است كه توسط يك زن جهانگرد ايراني تبار متولد سوئد با نام هدي رستمي يك سالي است در ايران آغاز شده و با دعوت از يازده اينفلوئنسر فضاي مجازي در حوزه سفر از نقاط مختلف دنيا آغاز و اقامت يك هفته اي آنها در ايران و سفر به كاشان ، اصفهان و شيراز در ايران روز گذشته خاتمه يافت.
دفتر اول فم تريپ بسته شد اما راه تا مقصد بسيار است

به گزارش بزنيم بيرون ،اين روزها همه آنها كه ذهنشان به نوعي درگير مسئله ؛ سفر، ايران و گردشگري است ، با پروژه فم تريپ گره خورده بود. ترديد ها و ترس ها و اميدها همه در كنار هم به روند پيشرفت اين پروژه زل زده بودند و هر چند اين پروژه يك پروژه شخصي بود اما همه اينان به ساني كه پروژه را از خود دانسته آنرا دنبال مي كردند.

بايد و نبايد ها

در اين ميان بسيار افراد خواستند بر اين موج ، موج سواري كنند از اقتصاددان و جامعه شناس گرفته تا مسئول و مدير كه هم خودي نشان دهند و هم با نشان دادن نقاط ضعف اين پروژه بگويند كه خيلي هم خوشحال نباشيد اتفاقي نيافتاده !

اما آيا هست پروژه اي در دنيا كه نقطه ضعفي نداشته باشد و راهي براي پيشرفت و يادگيري در مسير خود تعريف نكرده باشد؟ همه ما در اين جهان براي يادگيري زاده شده ايم و همه آنها كه تمايلي براي كامل شدن دارند تلاش ميكنند هر روزشان با روز قبل خود متفاوت باشد، پس روند رشد هر آغازي ازين قواعد مستثني نيست .  

هراس از واقعيت

خيلي ها اما مي ترسيدند مانند خانواده هايي كه از بضاعت و رفاه كمتري برخوردارند و براي شروع معاشرت با غريبه ترها هراس دارند. مي ترسند مورد نقد قرار گيرند يا چاله چوله  هاي زندگيشان به رخشان كشيده شود. ما ايراني ها هميشه از تمجيد و تحسين خوشمان مي آمده  و آنجا كه نقدي بر ما و فرهنگ و .... روا مي داشتند فوري رگ گردنمان باد ميكرد حال آنكه هر كداممان براي رشد اين فرهنگ و ... قدمي برنميداريم .

حال ما ايراني ها مي ترسيم كه اگر درهاي كشورمان را به روي گردشگران خارجي بگشاييم هزاران هزار ايراد و اشكالمان را ليست كنند و بگذارند جلوي رويمان و بگويند اصلاحشان كن . اوووف ما هم كه طبيعتي تلاشگر نداريم از وارد شدن به اين چالش حذر مي كنيم .

اما تا كي

تا كي ميخواهيم پشت كفشمان را ور نكشيم و بمانيم در اين خانه ماتم زده ! براي روبرو شدن با واقعيت ها نترسيم ، نهراسيم و تمام تلاشمان را جمع كنيم ، بلكم از ما همت و حركت بود و از خدا بركت !

نقاط ضعفمان ، زيرساخت هاي نداشته گردشگري مان را بشناسيم و بسم الله شروع كنيم تا چرخ كشور بچرخد و از آن طرف مطمين باشيد اگر توريسم خارجي دنبال زيرساخت هاي لاكچري بود يك كشور با ديوارهاي آهني و تبليغات منفي زده در خاورميانه را به عنوان مقصد سفر انتخاب نمي كرد ، حتما مقاصد مطمئن ، شناخته شده و جذاب و انچناني بسيار است . نداشتن دستشويي هاي آنچناني بين راهي ، اينترنت نصفه نيمه ، پوشش اجباري ، تفكر سنتي و قوانين نخ نما نبايد سد راه ما شود.  

خودمان باشيم بدور از هر نوع نقاب و همين ايراني بودن واقعي خود ما قطعا براي گردشگرخارجي جذاب خواهد بود. و آب رود را پيدا خواهد كرد . سعي كنيم رشد كنيم حتي در اين راه كپي برداري كنيم ولي نه هميشه، در ابتداي راه ! و پس از شروع، خلاقيت فرهنگي مان را بريزيم در دايره و ازين آميخته نسخه اي ايرانيزه شده منتشر كنيم.

فم تريپ در قدم اول يك ورژن خوشگل از ايران شسته رفته را در فضاي مجازي منتشر كرد ، در صفحه ميليون ها كاربر مجازي شاهد به به و چه چه هاي فراوان بوديم.ولي اگر تلاش براي تداوم اين راه نكنيم وهمانند اين سال ها كه با تبليغات دروغ ايران را جور ديگري معرفي كرده اند و ما هم دست روي دست گذاشته ايم و تنها نظاره گر بوديم، ممكن است اين راه در نيمه هاي خود ابتر بماند. شايد رجوع به اصل خود و حفظ آيين ها و فرهنگ ها و سنت هاي خود و افتخار به آنها و تقويتشان يكي از اين راه ها باشد . وجود اقوام رنگارنگ اين سرزمين را هميشه تهديد ندانيم گاهي فرصتي است جذاب براي جذب مخاطب بكرپرور . تمام روي سخنم در اين مقال با ايراني جماعت بود و بس و كار به وزير، وكيل و مسئول و .... نداشته و نخواهم داشت.


نویسنده : پيلار مويد
منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها