City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

شاهکارهايي که از چوب خشک «سبز» مي‌شوند/ شکست بيکاري در«اُشترمل»تويسرکان (1398/08/06)

روستاي «اُشترمل» شهرستان تويسرکان با برخورداري از ۵۰۰ کارگاه توليد منبت شعار «نه به بيکاري» را جامه عمل پوشانده و به واسطه همين تلاش آبان ماه امسال ملي شدن منبتش را جشن خواهد گرفت.
شاهکارهايي که از چوب خشک «سبز» مي‌شوند/ شکست بيکاري در«اُشترمل»تويسرکان

به گزارش بزنيم بيرون ، ستان همدان ظرفيت هاي بسياري براي گردشگري دارد و در اين ميان هر يک از شهرستان هاي آن به نوبه خود در اين زمينه حرف براي گفتن دارند.

۹۰ کيلومتر که همدان را به سمت جنوب حرکت کنيم به شهري مي‌رسيم که منبت گلريز و  گردوهايش بسيار معروف است؛ تويسرکان هم منبت گلريز و درخت‌هاي گردويش در ايران زبانزد است و هم آب و هواي کوهستاني‌اش.

نگاهي به ظرفيت هاي گردشگر پذيري اين شهر که ۴۰۲ کيلومتر تا پايتخت فاصله دارد بيانگر آن است که در سفر به اين منطقه دست خالي باز نخواهيد گشت چراکه ديدني هاي زيبايي را در خود جاي داده و از جمله آن بازار قديمي تويسرکان است.

بازار اين شهر حدود ۳۷۰ سال پيش ساخته شده و در زمان قاجاريه مرمت شده و شامل سراها و تيمچه‌هاي مختلف است که هرکدام به بنايي تاريخي ختم مي‌شوند.

طبق آنچه از تاريخ بر مي آيد در زمان هاي قديم بازار مختص اصناف مختلف بوده و راسته کفاش‌ها، حلاج‌ها، عطارها و مستوفي‌ها که هنوز هم به همان شکل باقي مانده رونق صدچندان داشته است.

خانه مسعودي يادگار دوران قاجاريه

ديدني هاي تويسرکان به بازار آن ختم نمي شود چراکه خانه هاي تاريخي يادگار مانده از دوران گذشته نيز در دل خود جاي داده که از جمله آن خانه مسعودي است.

اين خانه با عمري بيش از ۱۰۰ سال  ۲ طبقه دارد و هر طبقه شامل يک اتاق اصلي و چند اتاق فرعي‌ متلق به دوره قاجاريه است اما آنچه اين خانه را ديدني کرده  اتاق شاه‌نشين در طبقه همکف است.

تمامي سقف و ديواره‌هاي اين اتاق پوشيده از گچبري‌ها، آينه‌کاري‌ها و نقاشي‌هاي رنگ و روغن شامل نقش‌هاي گياهي و انساني است و علاوه بر اين وجود تصاويري از پادشاهان ايران تا دوره قاجار از ديگر جذابيت‌هاي اين خانه به شمار مي رود.

اما در ۳ کيلومتري جنوب غربي تويسرکان  پارک جنگلي کمربسته واقع شده که به چنارهايش معروف است چراکه قطر بيشترينشان ۷ متر و قطر کوچکترينشان ۵ متر است و تا ۳۰ متر ارتفاع دارند.

برخي حتي بر اين باورند که چنار اصلي قدمتي بسيار زياد دارد و قدمتش حتي با سرو ابرقو با ۳۵۰۰ سال سن برابري مي‌کند.

از پارک کمر بسته که بگذريم در ۲ کيلومتري شمال شرقي تويسرکان آبشاري قرار گرفته که از ارتفاعات سياه کمر سرچشمه مي‌گيرد و به دره سيرکان مي‌ريزد و بعد رودخانه سرکان را تشکيل مي‌دهد که ارتفاع آن که به آبشار آللو معروف است ۱۰ متر ثبت شده و اطرافش هم خيلي باصفاست.

گشاني روستايي با ۵۰۰ سال قدمت در تويسرکان

تويسرکان فقط به داشته هاي شهري محدود نيست و با بهره مندي از روستاهاي گردشگري در اين زمينه نيز صاحب نام است به طوري که اگر بخواهيد روستايي ۵۰۰ ساله را ببينيد که هم زيبا است و هم ديدني هاي تاريخي دارد بايد به روستاي گشاني سفر کنيد.

گشاني درفاصله ۱۷ کيلومتري شمال شرقي تويسرکان واقع شده و داراي آب و هواي سرد و کوهستاني‌ است و به واسطه باغ‌هاي متعددي از گردو، بادام، گيلاس، آلو و زردآلو شهرت يافته است.

گذشته از آنچه در مورد زيبايي هاي تويسرکان عنوان شد اخيرا تويسرکان به واسطه منبت گلريز شهرت بيشتري يافته تا آنجا که آبان ماه امسال جشنواره ملي منبت گلريز به ميزباني تويسرکان برگزار خواهد شد.

راه اندازي مرکز تخصصي مبل و منبت در تويسرکان

هشتم ارديبهشت ماه سال گذشته بود که به همت مسئولان و همکاري اهالي خونگرم روستاي اشترمل، کلنگ آغاز عمليات اجرايي مرکز تخصصي مبل و منبت در تويسرکان به زمين زده شد و در دومين دوره از برگزاري جشنواره مبل و منبت در مرداد ماه ۹۸ اين مرکز تخصصي مبل ايران در شهرک صنعتي مبل و منبت گلريز روستاي اشترمل افتتاح شد و آبان ماه نيز در ادامه تلاش ها براي مطرح کردن تويسرکان جشنواره ملي منبت گلريز برگزار خواهد شد.

مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان همدان در همين خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه در منبت گلريز تجلي هنر دست با نقش هاي هک شده بر روي چوب ها نمود مي گيرد، گفت: به واسطه حرفه منبت کاري در روستاي اشترمل بيکار وجود ندارد.

علي مالمير با بيان اينکه هنرمندان منبت کار با صبر و حوصله و با احساس و خلاقيت تجلي هنر دست خود را در نقش هاي برجسته و هک شده بر روي چوب ها به نمايش مي گذارند، افزود: روستاي اشترمل در کنار روستاهاي ديگر همچون جيجانکوه و سيد شهاب را مي توان به عنوان نمونه بارزي از فعاليت تعاوني هاي توليدي در اشتغال و کارآفريني برشمرد.

منبت گلريز شناسنامه تويسرکان

وي با بيان اينکه ايران، تويسرکان را به عنوان شهرملي منبت گلريز مي شناسند، گفت: بهترين نمونه‌هاي طرح گلريز کشور را در ۴۹۰ کارگاه منبت کاري روستاي اشترمل مي توان يافت.

مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان همدان بااشاره به اينکه در اين روستا هر خانه به مثابه يک کارگاه هنري است و اشتغال به هنر صنعت منبت موجب شده تا نيروي بيکار در اين روستا ديده نشود، گفت: منبت روستاي اشترمل به دليل استفاده از چوب گردو و طراحي منحصر به فرد، خواهان بسياري دارد به طوري که بخشي از توليدات روستا به عراق، کشورهاي آسيايي ميانه و حتي روسيه و استراليا صادر مي‌شود.

مالمير يا بيان اينکه طرح گلريز مختص به شهرستان تويسرکان است و به تازگي ثبت ملي شده است، گفت: مردم جهان تويسرکان را با منبت گلريز مي‌شناسند.

وي با تاکيد بر اينکه تاثيرگذاري جهاني شدن و ملي شدن شهرها و روستاها (سيتي برندينگ) برکسي پوشيده نيست چراکه باعث رشد اقتصادي منطقه مي‌شود، افزود: اميدواريم با برپايي جشن ملي شدن منبت گلريز تويسرکان و با مشارکت جامعه شهري و هنرمندان صنايع‌دستي تويسرکان اين رويداد نيز به نحو مطلوب در اين شهرستان برگزار شود.

نماينده مردم تويسرکان در مجلس شوراي اسلامي نيز در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه از آنجا که گردوي تويسرکان و چوب آن مرغوب ترين نوع خود در کشور است، صنعت مبل و منبت و هنر دست اين شهرستان هم جايگاه ويژه‌اي را به خود اختصاص داده است، گفت: ۴ هزار و ۷۴۱ کارگاه منبت در سطح شهرستان تويسرکان وجود دارد و اين حرفه باعث اشتغال ۷۵۰۰ نفر به صورت مستقيم و ۲۱ هزار  نفر به طور غيرمنظم در سطح تويسرکان شده است.

محمد مهدي مفتح با بيان اينکه تويسرکان مهد منبت بوده و هست، اظهار داشت: مردم روستاهاي سيد شهاب، جييجانکوه و اشترمل در شهرستان تويسرکان به حرفه منبت کاري مشغول هستند.

شناساندن توانمندي هاي تويسرکان با ملي شدن منبت گلريز

مفتح با تاکيد بر اينکه شناساندن توانمندي هاي تويسرکان با ملي شدن منبت گلريز گردشگران را به اين شهر هدايت خواهد کرد، گفت: اين اتفاق زمينه هاي اشتغال، تبليغ و رونق اقتصادي شهرستان تويسرکان را ارتقاء مي بخشد.

نماينده مردم تويسرکان در مجلس شوراي اسلامي با يادآوري اينکه در روستاي اشترمل به واسطه پرداختن مردم به حرفه منبت کاري آماري از بيکاري وجود ندارد، افزود: اشترمل روستايي از توابع بخش مرکزي شهرستان تويسرکان در استان همدان است که ۵۲۰ خانوار با هزار و ۷۷۲ نفر جمعيت دارد و در آن ۵۰۰ کارگاه مبل و منبت فعال است.

وي بااشاره به اينکه در ايران نقاط مختلفي وجود دارد که توليد مبل در آن انجام مي شود، گفت: تفاوت اشترمل در خلق آثار زيبا با دست است چراکه اين هنر در نقاط ديگر با دستگاه سي‌ان‌سي انجام مي‌شود.

صادرات منبت از تويسرکان به صورت محدود در حال انجام استدبير جشنواره منبت گلريز نيز در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه بايد با صادرات توليدات روستاهاي تويسرکان به کشورهاي مختلف جهان زمينه شناساندن آنها را فراهم کرد، گفت: در حال حاضر صادرات منبت از تويسرکان به صورت محدود در حال انجام است.

بهرام ترکاشوند بابيان اينکه برخي تجار عراق، ازبکستان و افغانستان با برخي از هنرمندان در اين حوزه در ارتباط هستند، گفت: صادرات منظم و قابل توجه تنها با حمايت مسئولان ممکن خواهد بود.

وي انجام تبليغات در اين حوزه را مورد تاکيد قرار داد و با بيان اينکه فروش محصولات با معرفي بيشتر آنها رونق مي گيرد اما در اين زمينه ضعف وجود دارد، گفت: نبايد از ظرفيت برپايي نمايشگاه هاي داخلي و خارجي در اين زمينه غافل شد.

طبق آنچه بارها عنوان شده قدمت مبل و منبت در شهرستان تويسرکان بيش از هر جايي در استان همدان است و روستاهاي اشترمل، سيدشهاب، جيحان کوه و شهرک عين‌آباد پايلوت اصلي صنعت مبل و منبت  در اين منطقه هستند.

در اين روستاها هر خانه به مثابه يک کارگاه هنري است و مي توان از همين ظرفيت منحصر به فرد براي معرفي داشته هاي تويسرکان استفاده و آن را بيش از پيش در ايران و جهان مطرح کرد.


منبع : مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها