City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سنندج و بندرعباس به فهرست شهرهاي خلاق يونسکو پيوستند (1398/08/11)

شهرهاي سنندج و بندرعباس در بررسي‌هاي دوسالانه يونسکو به جمع شهرهاي خلاق جهاني پيوستند.
سنندج و بندرعباس به فهرست شهرهاي خلاق يونسکو پيوستند

به گزارش بزنيم بيرون ، حجت الله ايوبي دبيرکل کميسيون ملي يونسکو ايران با اعلام اين خبر اظهار کرد: پيوستن به شبکه شهرهاي خلاق فرصتي تازه براي اين شهرها است تا از تجربه‌هاي جهاني استفاده کنند و داشته‌هاي خود را به جهان بهتر معرفي کنند.

وي يادآور شد: يکي از وظايف مهم کميسيون ملي يونسکو در همه کشورها استفاده از همه ظرفيت‌هاي موجود در سازمان جهاني به نفع کشور خود و پيگيري منافع ملي است. يکي از پروژه‌هايي که چند سالي است که در يونسکو مورد استقبال قرار گرفته پيوستن به شبکه شهرهاي خلاق و يادگيرنده است و کشورهايي که موفق مي شوند پرونده هاي کاملي را در اين رابطه ارائه کنند و زيرساخت‌هاي خود را به حدي ارتقا دهند که به عنوان شهر خلاق جهاني شناخته شوند اندک بوده و اين شهرها مي توانند داشته‌هاي خود را بهتر معرفي کنند و با اين اتفاق شاهد ارتقاي رفت و آمد ها و رونق گردشگري و استفاده از تجربيات جهاني و انتقال تجربيات خود به ديگر کشورها باشيم.

دبيرکل کميسيون ملي يونسکو ايران تاکيد کرد: در جمهوري اسلامي ايران بر اين اعتقاد هستيم که بسياري از شهرهاي ما حرف‌هاي ناگفته بسياري دارند و در بسياري عرصه‌ها قابليت جهاني شدن دارند از اين‌رو در سال گذشته تلاش بسيار خوبي در کميسيون ملي انجام شد و در اتفاقي خوب و ارزشمند، ۴ شهر ايران به شبکه شهرهاي يادگيرنده پيوستند که با حضور وزير علوم و رييس کميسيون ملي لوح اين شهرها اهدا و پلاک‌کوبي برخي شهرهاي يادگيرنده انجام شد.

ايوبي افزود: در ۷ عرصه شهرهاي خلاق تعريف شده و ما تاکنون دوشهر خلاق داشتيم. شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک و شهر اصفهان شهر خلاق صنايع دستي. سال گذشته در کميسيون ملي با همکاري تحسين برانگيز وزارت کشور و سازمان دهياري‌ها و شهرداري‌ها و آقاي جمالي‌نژاد رياست اين سازمان از بين داوطلبان فراوان، پرونده ۴ شهر آماده به يونسکو ارسال شد .

وي تصريح کرد: هر دو سال يکبار ۴ پرونده از طرف کشورها در يونسکو قابل طرح است و اين پرونده ها با ويرايش نهايي کميسيون با همکاري دستگاه هاي مختلف به واحد مربوطه در يونسکو ارسال مي شود.

در مهلت مقرر اين پرونده ها از سوي کارشناسان ما ارزيابي و نقايص آنها برطرف شد . ۳۰ اکتبر نتيجه کار کميته هاي کارشناسي اعلام شد و دو شهر سنندج و بندرعباس به جمع شهرهاي خلاق پيوستند.

دبيرکل کميسيون ملي يونسکو-ايران عنوان کرد: ۶۶شهر در اين ماراتن دوساله به شبکه شهرهاي خلاق پيوستند . شهر بندرعباس به عنوان شهر خلاق صنايع دستي و شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسيقي از سوي يونسکو تاييد شدند.

ايوبي گفت: هر دو شهر شايسته و برازنده اين نام هستند و خوشحاليم شهرهايي مورد توجه قرار گرفتند که کمتر ديده شده اند و سياست ما توجه بيشتر به اين مناطق است. خوشحاليم شهر سنندج که سرآمد موسيقي است شهر خلاق موسيقي شد و نغمه ها و آواهاي کرد هاي عزيز ما با محوريت سنندج از اين پس بهتر شنيده مي شود.

وي اظهار کرد: دو شهر ديگر نيز نامزد بودند و چيزي از شايستگي اين شهرها کم‌نمي شود. از ۲۴۶ شهري که امروز شهر خلاق هستند ۴ شهر به ايران تعلق دارد و از همين امروز کارمان را براي گرفتن دو سهميه ديگر در دو سال آينده آغاز مي کنيم.

دبيرکل کميسيون ملي يونسکو ايران عنوان کرد: در کميسيون به زودي دو شوراي راهبري نيز تشکيل مي شود؛ شوراي شهرهاي خلاق و يادگيرنده. اين شورا بر شهرهاي خلاق و يادگيرنده نظارت مي کنند تا شاهد ارتقاي اين شهرها باشيم.

ايوبي توضيح داد: در دوراني هستيم که اهميت شهرها بيشتر و بيشتر مي شود و شهرداران گاه از روساي جمهور برخي کشورها معروف تر هستند. در دوراني که جهان غرب با مفهوم شهر آشنا نبود و تمدن براساس قلعه ها بود ما در اينجا شهرهاي بزرگ و سازمان يافته داشتيم و اميدواريم در نظام اسلامي ايراني صداي شهرهاي ما و زندگي شهري ما و تجربه هاي موفق شهري ما از طريق يونسکو به دنيا برسد و ما نيز از تجربه موفق کشورهاي ديگر استفاده کنيم.

ايوبي اظهار کرد: شهرداران و اعضاي شوراي شهر و مديران شهري سنندج و بندرعباس توجه بسياري داشتند و اگر اين توجه نبود اين مهم اتفاق نمي افتاد و مسئوليت مردم اين شهرها از اين پس بيشتر خواهد شد. در پايان از کارشناسان و همکاران ‌پر تلاشم در کميسيون ملي يونسکو که با عشق تلاش فراواني کرده اند نهايت سپاس را دارم. شبکه شهرهاي خلاق يونسکو در سال ۲۰۰۴ و براي ترويج همکاري ميان شهرهايي به راه افتاد که از خلاقيت به عنوان عاملي راهبردي براي پيشرفت پايدار شهري استفاده کرده بودند. شهرهايي که اين شبکه را تشکيل داده‌اند، براي رسيدن به هدف مشترکي با هم کار مي‌کنند: قرار دادن خلاقيت و صنايع فرهنگي در قلب برنامه‌هاي توسعه‌شان در سطح محلي و همکاري فعال در سطح بين‌المللي. با پيوستن به اين شبکه، شهرها متعهد مي‌شوند که فعاليت‌هاي مثبت‌شان را با هم به اشتراک بگذارند و ميان بخش‌هاي خصوصي و عمومي و جامعه مدني ايجاد همکاري کنند. همچنين شبکه شهرهاي خلاق يونسکو، هفت حوزه خلاق صنايع دستي، هنرهاي بوم ، هنرهاي رسانه‌اي، فيلم، طراحي، خوراک شناسي، ادبيات و موسيقي را پوشش مي‌دهد. پيش از اين نيز شهرهاي اصفهان و رشت به ترتيب در زمينه هاي صنايع دستي و غذا به عنوان شهرهاي خلاق جهان از سوي يونسکو انتخاب شدند.


منبع : مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها