City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

رشد پديده اي بي ضابطه به نام بوتيک هتل (1398/08/14)

نسل جديد هتل‌هاي شيک و خاص با نام هتل‌بوتيک‌ها در ايران وارد شده و سرمايه‌گذاران تهراني نيز از آن استقبال کرده‌اند، ولي هنوز اين پديده جديد در ايران ضابطه ندارد.
رشد پديده اي بي ضابطه به نام بوتيک هتل

به گزارش بزنيم بيرون ، هتل بوتيک ها به تازگي وارد دنياي اقامتگاههاي جديد ايران شده اند سبکي از مراکز اقامتي که در يک اقامتگاه لوکس و يا تاريخي افراد کمي حضور دارند و خدمات خاص دريافت مي کنند.

از حدود ده سال پيش در ايران اين هتل بوتيک ها راه اندازي شده و کمتر مي توان نمونه هاي موفقي از آنها را ديد که به معناي واقعي مي توان نامشان را بوتيک هتل ناميد.

با يکي از افرادي که در زمينه بوتيک هتل ها فعال بوده و هست در عمارت تاريخي نظاميه در ميدان بهارستان به گفتگو نشستيم عمارتي که از طرف صندوق احيا و بهره برداري از بناهاي تاريخي و فرهنگي اين روزها در اختيار بخش خصوصي است تا به يکي از بوتيک هتلهاي کشور اضافه شود.

گفتگوي خبرنگار مهر با اميدرضا کاظمي مدير اجرايي هتل بوتيک نظاميه تهران در حالي در اين عمارت تاريخي و ثبت شده انجام گرفت که عمارت نظاميه هر دو دقيقه يک بار به دليل عبور مترو مي لرزيد. اما کاظمي گفت که تنها افرادي که طبقه اول باشند ممکن است اين لرزش را احساس کنند وگرنه در طبقات بالا اين لرزش حس نمي شود.

او عمارت نظاميه را براي استفاده به عنوان بوتيک هتل طراحي کرده است. بوتيک هتلي که واژه و مفهوم جديدي در فرهنگ مراکز اقامتي ايران است. هر چند که در خارج از کشور سابقه اي طولاني دارد. او تاريخچه بوجود آمدن واژه بوتيک هتل را اينگونه تعريف کرد: تقريبا از دهه ۸۰ ميلادي مفهومي در دنيا تعريف شد که براساس فلسفه هاي اقتصادي آن زمان رايج شده بود. در واقع شيوه زندگي هاي متفاوت وارد تفريحات مردم شد. اين اتفاق از تفريحات شبانه در آمريکا اتفاق افتاد. کساني که در اين حوزه موفق بودند متوجه شدند که مي توانند اين تفريحات را با اقامت و پذيرايي ترکيب کنند تا اينکه در سال ۱۹۸۴ اولين هتل بوتيک دنيا در نيويورک افتتاح شد. اين بوتيک هتل توسط دارندگان يک زنجيره هتلي اداره شد که خودشان تخصصي در زمينه کلاپ هاي شبانه داشتند. مشخصه آن هم طراحي متفاوت بود که از از کلاپ به اين مدل اقامتگاه رسيده بودند يعني به اين نتيجه رسيدند که اگر بخواهند درآمد بيشتري داشته باشند بايد متفاوت شوند و چون از معماري و خدمات و طراحي خاص هم استفاده مي کردند پس از آن هم استقبال مي شد.

کاظمي درباره ورود واژه بوتيک به اين مراکز اقامتي هم توضيح داد: بوتيک در واقع مغازه هاي کوچکي بود که لوازم خاص و برند و متفاوت با يک نام متفاوت را مي فروختند. در اين بوتيک ها از مشتري پذيرايي و توجه خاص به او نيز مي شد. اين بوتيک ها به برندهاي خاصي تبديل شدند که به تبع آن گران تر هم بودند بنابراين آنها از اين واژه هم براي مراکز اقامتي خودشان استفاده کردند يعني هتلهايي که مانند بوتيک ها خاص و ويژه هستند با يک برند و خدمات متفاوت.

او در ادامه بيان کرد: هتلهايي در ايتاليا و غيره وجود دارد که حداقل هزار دلار ورودي آنهاست. الان شايد قيمت بالاي هتل در ايران ۶ ميليون تومان باشد. ما هنوز اتاق هزار دلاري نداريم چون هتل دبل لوکس نداريم البته لوکس با خدمات تعريف مي شود.

آن طور که اين مدير اجرايي توضيح داد مدل بوتيک هتل از آمريکا به کشورهاي ديگر سرايت مي کند و تنها ده سال است که نمونه اي از آن در ايران در حال رشد است. او بيشتر توضيح داد و گفت: وقتي اين بوتيک هتل ها خاص و ويژه مي شوند تعداد افرادي کمي هم در آنها حضور دارند که در مدت اقامت شان همديگر را مي شناسند و موجب مي شود که صميمت بيشتري هم بين آنها ايجاد شود. اين بناها بيشتر در مکان هاي تاريخي و عمارت ها شکل گرفت. عمارت تاريخي عامري ها شايد اصولي تر به طراحي بوتيک هتل پرداخت و تلاش کرد تا در طراحي ساختمان و خدمات اين ويژگي ها را رعايت کند. مطمئن نيستيم ولي در برخي از جاها گفته شده که اولين بوتيک هتل در کندوان آذربايجان شرقي ايجاد شده است. ولي اين موضوع بيشتر در کاشان شکوفا شد. اولين بار نام بوتيک هتل را در خانه منوچهري ها شنيديم و بعد از آن سراي عامري ها. در تهران نيز شنيده شد که اين بوتيک هتل ها در شهرهايي از جمله شمشک و تهران ايجاد شده است.

از آنجا که برخي از هتلداران سعي دارند بگويند بوتيک هتل دارند تا مراکز اقامتي خود را از رده هتلهاي موجود منحصر به فرد کنند، بيشتر به هتل سنتي شباهت پيدا کرده اند تا بوتيک هتل. در اين زمينه نيز کاظمي بيان کرد: اکنون به نام اقامتگاه سنتي از وزارت ميراث فرهنگي مجوز مي گيرند و نام بوتيک _ هتل را به نام دلخواه اضافه مي کنند. ما هم توانسته ايم مجوز اقامتگاه سنتي را بگيريم چون هنوز ضوابطي براي بوتيک هتل تعريف نشهد است هر چند که وزير ميراث فرهنگي اين قول را داده تا ضوابط بوتيک هتل ها و اقامتگاههاي سنتي را ساماندهي کند.

به گفته کاظمي لوکس ترين هتل در اسکاتلند است که براي هر اتاق چندين ميليون پوند هزينه شده است. ولي از نظر ضوابط هتل ۴ ستاره است و از نظر خدمات لوکس به حساب مي آيد نرخ گذاري آن هم توسط خودشان انجام مي شود حتي تابلويي وجود دارد که نرخ ساعتي را مشخص مي کند.

 جايي مانند سراي عامري ها با ۲۷ اتاق و ۱۱ هزار متر مربع بايد اتاقش را چقدر بفروشد؟ بايد براي اين ۲۷ اتاق ۱۱ هزار متراژ زمين را روشن نگه دارد. يک اتاق به نام شاه نشين دارد که آيينه کاري شده و ديگر مرمت گر آن هم وجود ندارد بايد براي اين اتاق چقدر قيمت گذاشت؟ در ايران نرخ گذاري توسط دولت انجام مي شود ولي در خارج از کشور اشخاص خودشان نرخ را تعيين مي کنند. بوتيک هتل مي تواند لوکس باشد يا نه ولي قطعا شيک هست يعني از لول عادي چند مرتبه بالاتر است. پس بايد ميزان هزينه و درآمدش هم تفاوت داشته باشد. خيلي از اقامتگاههاي بوم گردي ما اقامتگاه سنتي هستند نه بوم گردي.


منبع : مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها