City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

جان تازه گردشگري دريايي درياچه اروميه با بارش هاي اخير (1398/08/20)

احياي درياچه اروميه تحت تاثير بارش‌هاي اخير باعث شد گردشگري دريايي در اين منطقه جان بگيرد. به گزارش «دنياي‌اقتصاد» ورود گردشگر داخلي و خارجي به استان آذربايجان‌غربي طي نيمه اول امسال ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ افزايش پيدا کرد. بخش قابل‌توجهي از اين اتفاق مثبت مربوط به احياي درياچه اروميه است.
جان تازه گردشگري دريايي درياچه اروميه با بارش هاي اخير

به گزارش بزنيم بيرون ، طبق آماري که از اقامت توريست‌ها در هتل به دست آمده ميزان گردشگران در ۶ ماه ابتداي سال گذشته ۳۲۰ هزار نفر بوده که در ۶ ماه ابتداي امسال به ۴۴۵ هزار نفر رسيده است. صنعت گردشگري در ميان انواع تجارت‌هاي جهاني در صدر جدول جاي گرفته و براي همه کشورها از نظر تعاملات فرهنگي و رونق اقتصادي اهميت ويژه‌اي دارد. علاوه بر آن به علت زندگي ماشيني حاکم در شهرها بسياري از افراد براي تفريح و استراحت تمايل به سفر کردن به طبيعت‌هايي همچون جنگل و رودخانه‌ها دارند. وجود درياچه و رودخانه‌ها در هر کشوري مي‌تواند در افزايش جذب گردشگر تاثير قابل‌توجهي داشته باشد به‌طوري‌که موجب ترغيب سفر بسياري از توريست‌ها از اطراف جهان به آن منطقه مي‌شود.

در ايران نيز درياچه اروميه به‌عنوان بزرگ‌ترين درياچه داخلي ايران که داراي اکوسيستمي با ارزش در جهان و ايران است يکي از پرجاذبه‌ترين مناطق گردشگري محسوب مي‌شود اما در ۳۰ سال اخير به علت تغييرات اقليمي، وقوع خشکسالي، کاهش بارش‌ها، برداشت بيش از حد و غيرمتعارف آب توسط کشاورزان و ايجاد سد؛ اين درياچه رو به خشک شدن رفت و اين روند تا جايي ادامه يافت که در سال‌هاي ۹۵ و۹۶ تقريبا به‌طور کامل خشک شد و آب بسيار اندکي در آن باقي ماند. به همين دليل تعداد گردشگران در اين شهر به‌شدت کاهش يافت و سرمايه‌گذاران حوزه گردشگري نيز تمايل چنداني براي حضور در اين عرصه نداشتند.

اما با توجه به حجم بارندگي‌ها در سال‌هاي ۹۷ و ۹۸ ميزان آب اين درياچه افزايش يافت و فرصت مناسبي براي ايجاد امکانات و تاسيسات در بخش ساحلي اين درياچه ايجاد کرده زيرا ميزان گردشگران اين منطقه روندي افزايشي در پيش گرفته است.

در همين راستا جليل جباري، مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري آذربايجان غربي ضمن تاييد افزايش ميزان توريست‌ها به «دنياي‌اقتصاد» گفت: زمينه لازم براي جذب سرمايه‌گذار در حوزه گردشگري نيز فراهم شد و ما نيز براي ايجاد امکانات رفاهي-تفريحي در سواحل درياچه اروميه و حتي کل استان از سرمايه‌گذاران بخش‌خصوصي براي سرمايه‌گذاري دعوت کرده‌ايم.

در اين راستا مناطق مناسب براي ايجاد امکانات گردشگري براي توريست‌ها را شناسايي و معرفي کرده‌ايم. علاوه بر آن با مسوولان محيط‌زيست، راهداري و منابع طبيعي هماهنگي‌هاي لازم را انجام داده‌ايم زيرا ايجاد تاسيسات اقامتي‌‌-تفريحي-رفاهي در اطراف درياچه نيازمند رعايت ضوابط خاصي است.

او عنوان کرد: اگر سرمايه‌گذاران قصد ايجاد تاسيسات در بستر درياچه و سواحل را داشته باشند بايد تجهيزات آنها به‌صورت پرتابل(قابل جابه‌جايي و موقت) ساخته شود تا در زمان‌ حوادثي همچون طغيان درياچه، سيل و... دردسرساز نشود. اما اگر سرمايه‌گذاران قصد ايجاد مراکز اقامتي- تفريحي خارج از حريم درياچه را داشتند مي‌توانند از ساخت بنا در اين مناطق استفاده کنند.

جباري تاکيد کرد: براي تشويق سرمايه‌گذاران معافيت مالياتي واعطاي کمک فني اعتباري را نيز در نظر گرفته‌ايم که در اين راستا سال گذشته حدود ۵/ ۲ ميليارد تومان کمک بلاعوض به حوزه گردشگري پرداخت کرده‌ايم تا موجب افزايش اشتياق سرمايه‌گذاران براي ورود و سرمايه‌گذاري به اين استان شويم. متقاضيان به صندوق توسعه ملي جهت دريافت تسهيلات يارانه‌دار معرفي مي‌شوند.

مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري آذربايجان‌غربي گفت: طي دو، سه سال اخير ۵۵ مجوز جديد سرمايه‌گذاري در بخش گردشگري در کل استان با حجم ۴۹۲ ميليارد تومان صادر شده که توان ايجاد حدود هزار و ۲۸۸ فرصت شغلي را دارد. ۲۶ فقره از پروژه‌هايي که مجوزهاي آن صادر شده در ساخت و تکميل پروژه‌ها ۳۰ درصد پيشرفت داشته‌اند که حدود ۵۵۲ ميليارد تومان سرمايه‌گذاري در آنها صورت گرفته که براي حدود ۸۷۰ نفر اشتغال ايجاد مي‌کند.

او بيان کرد: اين سرمايه‌گذاري‌ها در حوزه ساخت مجتمع گردشگري، بوم‌گردي، مرکز گردشگري سلامت، سفره‌خانه، هتل و مراکز اقامتي صورت گرفته است که با اجراي آنها ۷۰۸ اتاق و هزار و ۳۸۲ تخت به مجمع اتاق‌ها و تخت‌هاي اقامتي اين استان که درحال‌حاضر ۵ هزار تخت است؛ اضافه خواهد شد. طبق پيش‌بيني‌ها احتمالا اين ۲۶ طرح تا پايان سال ۹۹ به بهره‌برداري مي‌رسد که بسته به گزارش فني، مالي و توجيه اقتصادي پروژه‌ها بين دو تا سه سال پس از بهره‌برداري سرمايه‌گذاران به سود دست خواهند يافت.

جباري ادامه داد: با احياي درياچه اروميه بازار ۲ هزار ميليارد توماني براي سرمايه‌گذاري در حوزه گردشگري شکل گرفته است که سرمايه‌گذاران مي توانند در بخش‌هاي گردشگري سلامت، نمک درماني، لجن درماني و ساخت هتل‌هايي با کيفيت بالا وارد شوند.

سال گذشته ارتفاع آب درياچه ۳۶/ ۱۲۷۰ از سطح آب‌هاي آزاد بود و امسال سطح آن به ۴۱/ ۱۲۷۱ از سطح آب‌هاي آزاد رسيده است. همچنين سال ۹۷ در همين مواقع، وسعت درياچه ۱۸۳۱ کيلومتر مربع بود که تقريبا امسال دو برابر شده است. در حال‌حاضر حجم آب درياچه ۳ ميليارد و ۷۵۰ ميليون مترمکعب است در صورتي که در مدت زمان مشابه سال ۹۷ درياچه يک ميليارد و ۲۱۰ ميليون مترمکعب آب داشت که در واقع حجم آب ۲ ميليارد و ۵۴۰ ميليون مترمکعب افزايش يافته است.


منبع : دنياي اقتصاد

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها