City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

جذب گردشگر سياست ايران در چين (1398/09/10)

سفر «علي اصغر مونسان» وزير ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري جمهوري اسلامي ايران به چين با هدف گسترش همکاري هاي دو کشور در عرصه گردشگري در شرايطي است که يکي از اهداف ايران جلب و جذب حدود ۴ ميليون گردشگر از بازار بزرگ چين در دراز مدت است.
جذب گردشگر سياست ايران در چين

به گزارش بزنيم بيرون ، سفر وزير ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري جمهوري اسلامي ايران به دعوت همتاي چيني خود و با هدف شرکت در اجلاس سالانه کشورهاي تمدن کهن انجام شد مونسان در اين سفر علاوه بر شرکت در اين اجلاس، برنامه ها و ديدارهاي ديگري مانند نشست گردشگري ايران و چين، ديدار و ملاقات با وزير فرهنگ و گردشگري چين، ديدار با وزير گردشگري يونان و ارمنستان و گفت و گوهاي خبري با رسانه هاي چين از جمله «سي سي تي وي» تلويزيون دولتي چين و روزنامه هاي گلوبال تايمز و چاينا ديلي کالچر داشت.

مونسان در اين ديدارها با اشاره به ظرفيت هاي بالاي ايران براي جلب گردشگران کشورهاي ديگر از جمله از چين گفت که ايران از لحاظ قيمت و ارزاني رقابت بالايي با کشورهاي ديگر براي جذب گردشگر دارد و راهبرد تهران اين است که با تمرکز بر بازار چين گردشگران بيشتري را به ايران جذب کند.

لغو رواديد براي گردشگران چيني

يکي از بارزترين اقدامات ايران که به شکل داوطلبانه صورت گرفته و تاثيرات آن بتدريج بارز خواهد شد لغو رواديد سفر به ايران براي گردشگران چيني بود شمار زيادي از گردشگران چيني همه ساله و در فصول مختلف به کشورهاي ديگر سفر مي کنند شايد بتوان مدعي شد که بيشترين هزينه هاي سفر به کشورهاي ديگر را گردشگران و مسافران چيني تقبل مي کنند.

اين در شرايطي است که بازار ايران به رغم توانايي ها و ظرفيت هاي فراوان هنوز نتوانسته است شمار زيادي از گردشگران چيني را جلب و جذب کند با اين وصف اقدام اخير در لغو رواديد طبيعتا در سال هاي پيش رو تاثيرات خود را خواهد گذاشت و سفر وزير ميراث فرهنگي و گردشگري کشورمان به چين اهميت فراواني داشت.

اين احتمال مطرح شده است که ۴ درصد از ظرفيت گردشگري چين حتي طبق ميل چيني ها به ايران اختصاص داده شود که در چنين صورتي نزديک به ۶ ميليون چيني در سال به ايران سفر خواهند کرد ايران هنوز فاصله زيادي با جذب اين تعداد گردشگر دارد اما تلاش خود را روي بازار چين متمرکز کرده است و اينده خوبي براي اين بخش در ايران ترسيم مي شود.

آمار گردشگران چيني و وضعيت بازار ايران

چين از مدت ها قبل يک کشور گردشگر فرست بوده است و بسياري از کشورهاي دنيا مي کوشند تا روي اين بازار ثروتمند و غني متمرکز شوند.

آمارهاي رسمي نشان مي دهد در سال ۲۰۱۸ ميلادي نزديک به ۱۵۰ ميليون گردشگر چيني به کشورهاي ديگر سفر کرده اند اما شمار آنها که به ايران رفته اند به مرز ۱۰۰ هزار نفر نمي رسد که اين شرايط ايده آلي را نشان نمي دهد و وزير ميراث فرهنگي و هيات همراه و موسسات و دفاتر خدمات گردشگري و مسافرتي ايران در همين رابطه با همتايان چيني خود در پکن در اين روزها بحث ها و رايزني هاي طولاني داشتند تا راه براي جذب گردشگران بيشتر از چين به بازار ايران هموار شود.

البته نبايد فراموش کرد که اقتصاد زيربناي هر اقدام و حرکتي در چين محسوب مي شود بر خلاف کشورهاي غربي که سياست ورزي مي کنند در چين همه چيز مبناي اقتصادي دارد و حتي بسياري از گردشگران اين کشور در جريان سفرهاي خود روي همکاري هاي اقتصادي متمرکز مي شوند و اگر بدانند منافع اقتصادي برايشان دارد رغبت بيشتري براي سفر به کشورهاي مورد نظر نشان مي دهند.

اکنون سهم گردشگران چيني از ميان گردشگران خارجي در بازار ايران نيم درصد است که در ۵ سال آينده تلاش مي شود اين رقم ۴۰ برابر شود و از بيش از ۵۰ هزار نفر به ۲ ميليون نفر برسد. 

برنامه هاي وزير ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ايران در چين

سومين اجلاس وزراي گردشگري کشورهاي عضو مجمع تمدن هاي کهن با حضور ۹ کشور از جمله جمهوري اسلامي ايران روز جمعه در پکن گشايش يافت.

اين اجلاس با رياست وزير گردشگري چين و با حضور وزيراي گردشگري ۹ کشور چين، ايران، هند، عراق، مصر، ارمنستان، ايتاليا، بوليوي، پرو و يونان در هتل بين المللي پکن برگزار شد.

در اين همايش که وزراي گردشگري کشورهاي تاجيکستان و مکزيک نيز به عنوان کشورهاي ناظر حضور داشتند «علي اصغر مونسان» وزير ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري جمهوري  اسلامي ايران هم در راس يک هيات عالي رتبه شرکت و سخنراني کرد.

مونسان گفت: ايران به عنوان کشوري که در ساخت تمدن بشري نقش زيادي داشته است حضور موثر و فعالي در اين همايش داشت و مواضع جمهوري اسلامي ايران در اين همايش براي کشورهاي عضو تبين شد.

وي اظهار کرد همچنين مي توانيم به صورت مشترک سالانه نمايشگاه کشورهاي عضو تمدن کهن را برگزار کنيم تا ضمن کمک به ارايه فرهنگ هاي مختلف، باعث تنوع فرهنگي شود که در نهايت منجر به کاهش منازعات بين المللي و استقرار صلح و امنيت در جهان خواهد شد.

وزير گردشگري افزود: در کنار اين اجلاس، فعالان حوزه گردشگري ايران در قالب يک هيات بزرگ به چين سفر کرده و  نشست هاي سرمايه گذاري با حضور شرکت هاي چيني برگزار شده است. 

وي با اشاره به اينکه چين به عنوان يکي از کشورهاي مهم هدف گردشگري ايران تعين شده است گفت: با توجه به خروجي ۱۵۰ ميليون گردشگر چيني در سال، هدفگذاري کرديم در گام اول سالانه تا يک ميليون و در گام دوم تا يک و نيم ميليون گردشگر چيني را جذب کنيم.

نشست توسعه گردشگري ايران و چين نيز همزمان با سفر «علي اصغر مونسان» وزير ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري جمهوري اسلامي ايران در هتل مارکوپولو پکن برگزار شد.  در اين نشست که با حضور نمايندگان بيش از ۱۰۰ شرکت حوزه گردشگري و تبليغات دو کشور ايران و چين برگزار شد شرکت کنندگان راه هاي توسعه گردشگري ميان دو کشور را بررسي کردند.

مونسان در اين نشست گفت: مردم ايران علاقه زيادي به سفر و آشنايي بيشتر با فرهنگ چيني دارند به همين دليل هم است که تعداد ايرانيان بازديد کننده از چين، عليرغم نسبت جمعيتي دو کشور، از تعداد گردشگران چيني بازديدکننده از ايران بيش تر است.

به گفته وي برگزاري دوره هاي آموزشي ويژه فعالان گردشگري اعم از توراپراتورها، دفاتر خدمات مسافرتي، راهنمايان تور، مديران و کارکنان مراکز اقامتي، پذيرايي و تفريحي در خصوص نحوه ارائه خدمات به گردشگران چيني، چاپ و نشر اقلام تبليغاتي و اطلاع رساني به زبان چيني، راه اندازي بخش چيني در پورتال رسمي گردشگري کشور و مقصدهاي هدف از جمله اقداماتي است که علاوه بر لغو رواديد در جهت تسهيل ورود گردشگران چيني به ايران و تجربه يک سفر مطلوب انجام گرفته است.

مونسان در ادامه به مشکلات موجود بر سر راه توسعه روابط گردشگري دو کشور اشاره کرد و گفت: در جريان جذب گردشگران چيني مشکلاتي از جمله عدم شناخت کافي از ايران و مقصدهاي گردشگري آن، کمبود رستوران و منوي غذاهاي چيني در رستوران هاي ايراني، کمبود راهنمايان مسلط به زبان و فرهنگ چيني وجود دارد که رفع اين چالش ها از کانال فعالسازي بخش خصوصي و آموزش سرآشپزان و راهنمايان تخصصي و توسعه مقصدهاي جديد گردشگري در دستور کار قرار گرفته است با کمک دولت و بخش خصوصي در ايران اين بستر را فراهم مي سازيم که در اين راه، البته نيازمند کمک دوستان چيني نيز هستيم.

جذب گردشگر چيني و راهکارهاي مساعد

نبايد فراموش کرد که ميلياردها دلار از سوي گردشگران چيني در کشورهاي ديگر در هر سال هزينه مي شود بيشترين سهم را در اين ميان کشورهاي آسياي جنوب شرقي و برخي از کشورهاي اروپايي و آمريکا دارند.

اما علت اصلي اين است که اين کشورها آمادگي ميزباني گردشگران چيني را دارند در واقع زيرساخت هاي مناسب براي جذب گردشگر براي آنها وجود دارد ايران در اين زمينه ها ظرفيت هاي بالقوه دارد که بايد بالفعل شود.

در واقع دليل تقاضاي گردشگران چيني براي سفر به کشورهاي ديگر وجود زيرساخت هاي مناسب اقامتي، وجود رستوران هاي چيني و شمار بيشتر از تورگردانان آشنا به زبان چيني است که در هر سه زمينه ايران هنوز توان کافي و منابع لازم را در اختيار ندارد.

تحقيق و توسعه و بازاريابي و آموزش نيز از ديگر زمينه هاي کاري است که ايران براي جلب و جذب گردشگران چيني بايد روي آن متمرکز شود. 

ناگفته نماند که راه ابريشم جديد چين هم يک برنامه ابتکاري است و با نظرداشت اينکه ايران در يک جايگاه ويژه در اين مسير قرار دارد مي تواند از اين فرصت براي جذب گردشگران بيشتر چين استفاده کند.

بررسي ها نشان مي دهد چين مي خواهد ۸۵ ميليون نفر از گردشگران خود را به حوزه ها و مناطق مرتبط با راه ابريشم جديد اعزام کند که اين مي تواند درامدي بيشتر از ۱۰۰ ميليارد دلار براي کشورهاي اين حوزه داشته باشد و ايران نبايد از اين فرصت چشم پوشي کند.

با اين حساب لازم است در سال هاي پيش روي کشور ايران روي توسعه زيرساخت ها اعم از اقامتي و تحقيقاتي و آموزشي و پذيرايي متمرکز شود تا بتواند بتدريج ضمن تقويت همکاري با چين بازار بزرگ گردشگري اين کشور را به خود جذب کند. 


منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها