City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آنچه برسر گردشگري ايران آمد/ دولت فقط نظاره‌گر بود (1398/11/08)

گردشگري ايران هرچند در روزهاي اخير شاهدجفاهاي زيادي از داخل و خارج کشور بود، اما مشخص شد نه تنها کشورمان کميته بحران براي حل آن نداشت بلکه متوليان گردشگري نيز تدبيري براي خروج از آن ندارند.
آنچه برسر گردشگري ايران آمد/ دولت فقط نظاره‌گر بود

به گزارش بزنيم بيرون ، در چند روز اخير صنعت گردشگري ايران دچار تحول شد. تحولي ناخواسته شبيه به بحران که اتفاقاً از اختيار متوليانش خارج بود اما مي‌توانست به درستي هدايت شود. از اعلام لغو پروازهاي خارجي گرفته تا صدور ماليات براي سفر. چالش‌هايي که آژانس‌هاي مسافرتي را دچار نگراني کرد چه از لحاظ ورود گردشگر و چه خروج آن.

شرکت‌هاي هواپيمايي خارجي در پي سقوط هواپيماي مسافربري اعلام کردند که تا اطلاع ثانوي پروازي به مقصد ايران ندارند هر کدام از آنها به تبع ديگري اين اتفاق را رقم زد تا جايي که شرکت‌هاي کارگزار گردشگري در خارج از کشور نيز تورهاي ورودي خود را به سمت ايران لغو کردند و آژانس‌هاي مسافرتي فعال نيز در اين زمينه متضرر شدند. چون گردشگران به تصور اينکه در خيابان‌هاي ايران اغتشاش شده و پروازها ناامن هست، براي سفر به ايران تعلل کردند.

برگشت غول‌هاي پروازي به آسمان ايران

اما آيا به واقع آسمان ايران ناامن است؟ اگر اين طور بود چرا دوباره پروازهاي بين المللي برخي از شرکت‌ها مانند هواپيمايي فرانسه به آسمان ايران برگشتند. سياوش امير مکري مديرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران از بازگشت پروازهاي عبوري به تعداد ۸۴۰ پرواز در روز خبر داده و گفته است: ايران هيچ مذاکره‌اي با هيچ ايرلاين خارجي نداشته و افزايش مجدد پروازهاي عبوري از آسمان ايران نتيجه پايان التهاب‌ها در منطقه و مطلوبيت کريدورهاي پروازي ايران است.

در اين ميان تلاش رسانه‌هاي معاند در ناامن جلوه دادن زمين و آسمان ايران چه درباره اغتشاشات و چه خطوط هوايي، کم نبود. بلکه در يک برهه کوتاه اقدام به انتشار تصاوير و گزارش‌هايي عليه ايران کردند. در اين ميان گاف يکي از رسانه‌هاي ايراني نيز به اين موضوع دامن زد چون از مدير انجمن صنفي دفاتر مسافرتي که بيشتر در حوزه خروج مسافر از ايران فعاليت دارد درباره کنسلي تورهاي ورودي سوال شد و او هم تنها يک روز پس از سقوط هواپيماي اوکرايني از لغو ۷۰ درصدي تورها خبر داد. آماري که مشخص بود از روي مشاهدات سطحي و گفت و شنود با مديران آژانس‌ها به دست آمده بود و نه يک سيستم نظام مند. از طرفي جامعه تورگردانان کشور که بيشتر آژانس‌هاي آن در حوزه ورود گردشگر فعاليت مي‌کنند از ذکر آمار واقعي خودداري کردند.

چون در نشستي که با وزير ميراث فرهنگي داشتند، علي اصغر مونسان با تحکم به بخش خصوصي اعلام کرده بود که در دام خبرنگاران نيفتيد و آمارهايي که مبناي آن مشخص نيست را ارائه نکنيد تا زمينه ساز ارائه چهره و اخبار منفي از ايران نشويد. همچنين اخبار منفي را کنار گذاشته و با اخبار مثبت سعي کنيد که نشاط را دوباره به کشور و خودتان برگردانيد.

تشکيل کميته بحران از پيشنهادهاي بخش خصوصي بود

در همين نشست بود که فعالان تورهاي ورودي هر کدام پيشنهاداتشان را اعلام کردند از تسهيلات براي شرکت در نمايشگاه‌هاي خارجي تا ارائه وام با اقساط بلند مدت و تشکيل کميته بحران گردشگري پيش از وقايع احتمالي و برپايي تورهاي آشناسازي براي فعالان گردشگري خارجي.

آژانس‌هاي مسافرتي گفتند که بابت کنسلي تورهاي گردشگري ورودي که ناشي از لغو هواپيماها بوده است، بايد حالت فورس ماژور اعلام شود که در پي آن هتلداران نرخ جريمه کنسلي را از آژانس‌ها دريافت نکنند. ولي هتل‌ها نيز معتقد بودند که طبق قرارداد بايد پيش بروند در اين ميان وزير ميراث فرهنگي هم به عنوان ميانجي اعلام کرد که هر دو شرايط را بايد درک کرده و کمک کنند.

از سويي جامعه هتلداران نيز آمادگي خود را براي هر گونه همکاري اعلام کرد. در اين باره جمشيد حمزه زاده رئيس جامعه هتلداران ايران به خبرنگار مهر درباره پيشنهاداتي که براي خروج از شرايط بحران داده شده گفت: طرح‌هاي ضربتي پيشنهادي ما شامل ارائه تخفيفهاي ده تا ۵۰ درصدي ويژه گردشگران داخلي است که البته گردشگران خارجي هم مانند هميشه مي‌توانند وقتي از سوي آژانس‌ها به هتل وارد مي‌شوند، تخفيف ويژه اي دريافت کنند. همچنين در نظر داريم تا پکيج‌هاي ويژه اي نيز براي ايام عيد به مسافران ارائه کنيم.

طرح‌هايي که حمزه زاده از عنوان ضربتي براي آنها استفاده مي‌کند در واقع طرح‌هايي است که هميشه هم وجود داشته است. با اين حال به نظر مي‌رسد که جامعه هتلداري کشور براي رونق گردشگري داخلي بيشتر برنامه ريزي کرده تا گردشگري ورودي.

وزير ميراث فرهنگي نيز آنطور که گفته بود پيشنهادات و شرح وضعيت را به سران کشور اعلام کرده است تا شايد بتوانند از اين وضعيت بحراني خارج شوند. ولي تيموري معاون گردشگري کشور نيز گفت که از روزهاي آينده جشن‌ها و برنامه‌هاي گردشگري شروع مي‌شود تا گردشگري داخلي رونق بگيرد چون در اين صورت است که گردشگران خارجي متوجه روال عادي سفر در ايران خواهند شد. اما در واقع هنوز برنامه مشخصي غير از برپايي نمايشگاه‌ها و برنامه‌هاي روتين از سوي وزارت ميراث فرهنگي هنوز مشاهده نشده است تا بتوان از آن به عنوان اقدام ضربتي ياد کرد. تنها اقدام وزير ميراث فرهنگي در سطح بين المللي نوشتن يک مقاله بلند بالا به زبان فارسي و انگليسي است که در آن از گردشگران دنيا دعوت کرده به ايران امن بيايند!

تدابيري که کشورهاي ديگر به کار گرفتند

اين درحالي است که کشورهاي ديگر در وضعيت بحراني برنامه‌هاي مختلفي خواهند داشت حتي کميته بحران در گردشگري تشکيل مي‌دهند کميته‌اي که جاي خالي آن در ايران بسيار ديده مي‌شود. به عنوان مثال دولت استراليا که به دليل آتش سوزيهاي اخير خسارت زيادي ديده بود اعلام کرد ۷۶ ميليون دلار استراليا (معادل ۵۲ ميليون دلار آمريکا) را به عنوان کمک اوليه براي بهبود صنعت گردشگري اين کشور اختصاص خواهد داد. چرا که طبق اطلاعات منتشر شده آمار رزرو در مناطق اصلي استراليا توسط گردشگران خارجي حدود ۳۰ الي ۴۰ کاهش داشته است. آمار رزرو توسط گردشگران داخلي استراليا نيز با ۷۰ درصد کاهش رو به رو بوده است.

ترکيه نيز پس از زلزله اخير اقدام به کاهش نرخ بليت هواپيماهاي خود کرد. به نحوي که اکنون براي بليت هواپيما از تهران به سمت استانبول تنها مي‌توان ۴۰۰ هزار تومان هزينه کرد. اين برنامه ريزي نشان مي‌دهد که آنها چگونه در تلاش هستند تا در ايام کم مسافر، جبران کرده و مسافران را ترغيب کنند به کشورشان بروند.

حتي گرجستان نيز که اين روزها فصل سردي را مي‌گذراند اگرچه در بحران نيست اما تدبيري که انجام داده اين است که با کاهش نرخ تورهاي خود، ايرانيان را جذب کند به نحوي که اکنون براي سفر چهار روزه به تفليس تنها مي‌توان با هزينه هواپيما و اقامت ۷۰۰ هزار تومان به مجري تور پرداخت کرد.

ماليات سفر ضربه نهايي به گردشگري بود

در اين ميان خبر ماليات سفر که توسط نمايندگان مجلس به تصويب رسيد در واقع ضربه ديگري بود تا آتش زير خاکستر آژانس‌هاي مسافرتي شعله ور شود. آنها عصباني‌تر از هميشه نسبت به اين موضوع انتقاد کردند. در واقع مالياتي که در لايحه نمايندگان به تصويب رسيده بود نشان مي‌داد که غير از عوارض مبلغ ديگري نيز از مسافران خروجي گرفته خواهد شد.

در اين باره جبار کوچکي نژاد رئيس فراکسيون گردشگري مجلس به خبرنگار مهر گفت که با اين لايحه نه تنها مخالف است بلکه سعي خواهد کرد تا آن را ملغي کند چون لازم نيست وقتي مسافر عوارض مي‌دهد ماليات نيز به آن اضافه شود. اين موضوعي بود که بعد از شنيدن اعتراض‌ها درباره ماليات سفر، اين طور توضيح داده شد که عوارض همان ماليات است. در اين باره معاون سازمان امور مالياتي توضيح داد مبني بر اينکه قرار نيست هزينه اضافه اي از مسافران هنگام خروج گرفته شود.

اين اخبار باز هم فعالان گردشگري را در شک انداخته بود با اين وجود از وزارت ميراث فرهنگي خبر رسيد که دفاتر خدمات مسافرتي و جهان‌گردي فعال در حوزه ورود گردشگران خارجي، از پرداخت ماليات بر ارزش افزوده معاف شدند. شايد اين خبر دلخوشي براي فعالان تورهاي ورودي باشد تا هم باز بتوانند در زمينه جذب گردشگران فعال شوند و هم مرهمي کوچک براي اتفاقات اخير پشت سر باشد. آنها که تا همين چند روز پيش در نمايشگاه بين المللي گردشگري فيتور اسپانيا مدام در حال پاسخگويي به آژانس‌هاي مسافري خارجي درباره وضعيت گردشگري ايران و امنيت آن بودند.

اکنون صنعت گردشگري ايران با هر آنچه که در گذشته پشت سر گذاشت، در حال ترميم است تا دوباره به مقصد گردشگري خارجي‌ها برگردد. گردشگراني که با هر اتفاق کوچک و حتي دروغ ممکن است از سفر خود به آن مقصد منصرف شوند و يا سفرشان را به زمان ديگري موکول کنند. حالا بايد بتوان دوباره تصوير مخدوش شده ايران را به خصوص در فضاهاي مجازي آن طور که واقعي است نشان داد. ايراني امن و زيبا.


نویسنده : فاطیما کریمی- خبرگزاری مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها