City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ثانيه‌هايي که طولاني‌ترين غار نمکي دنيا را تهديد مي‌کند (1398/11/08)

معاون ميراث فرهنگي وزارتخانه ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي اعلام کرد: با شکايت از اجراکنندگان پروژه ايجاد مرکز پرورش ميگو در حريم طولاني‌ترين غار نمکي جهان، توقف پروژه را تا بررسي‌هاي نهايي درخواست کرديم.
ثانيه‌هايي که طولاني‌ترين غار نمکي دنيا را تهديد مي‌کند

به گزارش بزنيم بيرون ، دهم آبان‌ماه امسال رئيس دادگستري شهرستان قشم از ورود دستگاه قضايي به نحوه واگذاري برخي اراضي ساحلي در قشم خبر داد و به دنبال آن يک ماه بعد، يعني در ۲۲ آذر، علي‌رضا امري‌ کاظمي - مدير ژئوپارک قشم – به ايسنا اعلام کرد که «واگذاري اراضي و سواحل دريا در جزيره قشم، تنها ژئوپارک ايران را در خطر خروج از يونسکو قرار داده»؛ هشداري که به نظر مي‌رسد در آن زمان براي هيچ‌کدام از متوليان محيط زيست، منابع طبيعي و حتي ميراث فرهنگي اهميت نداشت، تا با پيچيدن اين خبر در فضاي مجازي هجمه‌ها به سمت آن بيشتر شد و بعد از گذشت اين مدت زمان از آغاز هشدارها و اقداماتي که تا کنون در تجاوز به اين محوطه‌ طبيعي وارد شده، به نظر مي‌رسد متوليان اين حوزه تازه در حال بيدار شدن از خواب زمستاني‌اند.

محمدحسن طالبيان – معاون ميراث فرهنگي وزارتخانه ميراث فرهنگي - در گفت‌وگو با ايسنا درباره آخرين اقدامات صورت گرفته براي حفظ اين اثر طبيعي جهاني و ملي مي‌گويد: علاوه بر دستوري که براي حضور سريع تيم گروه ميراث طبيعي اين وزارتخانه در محوطه‌ غار نمکي قشم داده شده، قرار است مسؤولان ميراث فرهنگي استان هرمزگان نيز همراه با دادستاني صبح سه‌شنبه هشتم بهمن اين محوطه‌ طبيعي را از نزديک بررسي کنند و بعد از بررسي همه چيز، با کار کارشناسي از اين دخالت در ميراث طبيعي جلوگيري کنند.

او همچنين مي‌گويد: در زمان صدور مجوز براي ايجاد مرکز پرورش ميگو در اين محوطه‌ تاريخي طبيعي، هيچ استعلامي از ميراث فرهنگي گرفته نشد، وگرنه قطعا با اين پروژه مخالفت مي‌شد و اجازه‌ چنين کاري را نمي‌داديم.

رضا برومند ـ مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان هرمزگان ـ در اين ارتباط با اشاره به اين‌که مختصات گنبد نمکي و ژئوپارک قشم در سازمان منطقه آزاد قشم موجود است و در صورت وجود داشتن طرح مذکور در اين منطقه مي‌توان مانع از ادامه فعاليت شد، گفته است: پرونده ثبت ژئوپارک قشم در يونسکو از سوي ميراث فرهنگي منطقه آزاد قشم پيگيري مي‌شد و اين‌که محل اجراي طرح در حريم گنبد نمکي و ژئوپارک قرار دارد بايد از ميراث فرهنگي قشم استعلام گرفته مي‌شد.

عليرضا امري کاظمي ـ مدير ژئوپارک جهاني قشم و سرپرست ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي ـ اما گفته است: از سازمان منطقه آزاد قشم هيچ مجوزي گرفته نشده و حتي اگر ارگاني هم به آن‌ها مجوز داده باشد، تخلف محرز است چون اين اقدامات در حريم ژئوپارک و حريم ميراث طبيعي و ملي غار نمکدان انجام شده است. بنابراين يا استعلام گرفته نشده يا اگر هم مجوزي به آن‌ها داده شده، خلاف قانون بوده است.

حسين‌علي عبدالحي معاون توسعه آبزي‌پروري سازمان شيلات ايران که به احتمال خروج ژئوپارک قشم از يونسکو واکنش نشان داده، ‌ با تاکيد بر اين‌که سازمان شيلات ايران هيچ‌گونه مجوزي در ارتباط با چنين پروژه‌اي صادر نکرده است، يادآور شده است: به استناد قانون حفاظت از منابع آبزي جمهوري اسلامي ايران و قانون نظام جامع دامپروري و آيين‌نامه‌هاي صدور مجوزهاي توليد دام طيور و آبزيان، هرگونه صدور مجوز براي فعاليت‌هاي تکثير و پرورش آبزيان (ميگو، ماهي و ...) نيازمند استعلام از مراجع هشت‌گانه به استناد ماده ۱۱ دستورالعمل اجرايي ماده ۵ قانون جامع دامپروري و تبصره‌هاي ۱ و ۲ مربوطه از اداره کل محيط زيست استان و يا شهرستان،  شرکت آب و فاضلاب استان و يا شهرستان،  شرکت توزيع نيروي برق استان و يا شهرستان،  اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان و يا شهرستان، مديريت امور اراضي استان و يا شهرستان،  سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان و يا شهرستان، بنياد مسکن و شرکت مخابرات است. براساس تبصره ۱ نيز مسئوليت نظارت بر رعايت ضوابط مربوط به هر يک از دستگاه‌هاي مذکور توسط متقاضي بر عهده همان دستگاه است.

هم‌اينک واگذاري اراضي در محدوده طولاني‌ترين غار نمکي جهان به مرکز پرورش ميگو به‌عنوان جدي‌ترين تهديد براي خروج ژئوپارک قشم از يونسکو مطرح است. واگذاري اراضي در جزيره قشم از سال ۱۳۹۶ درحالي شروع شد که همان سال، پروژه ژئوپارک اين جزيره موفق شد به فهرست ژئوپارک‌هاي يونسکو بازگردد. اين ژئوپارک يک بار در سال ۱۳۸۵ ثبت جهاني شده بود اما در سال ۱۳۹۱ به دليل آن‌چه مشکلات مديريتي اعلام شد، کارت قرمز گرفت و از اين فهرست خارج شد. اينک کارشناسان معتقدند، واگذاري اراضي‌اي که بيشتر با هدف احداث اقامتگاه، مرکز پرورش ميگو و آبزيان، پلاژ و شهرک‌هاي صنعتي بوده، اين ژئوپارک را بار ديگر در معرض تهديد قرار داده است.


منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها