City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بهترين زمان سفر به اذربايجان غربي و مکان هاي ديدني اين شهر (1397/04/16)

استان آذربايجان غربي جاذبه‌هاي تاريخي و طبيعي بسيار زيبايي دارد که بازديد از آن در تعطيلات و ايام عيد خالي از لطف نيست.
این استان از توريستي‌ترين استان‌هاي کشورمان و محل زندگي اقوام آذري و کرد ايران است. مرکز اين استان شهر اروميه است (به معني شهر آب‌). اين شهر با بيش از ۳ هزار سال قدمت قديمي‌ترين شهر در منطقه شمال‌ غرب ايران به‌شمار مي‌آيد که هنوز پابرجا است. اين استان با داشتن جاذبه‌هاي طبيعي، تاريخي گوناگون مي‌تواند يکي از مناسب‌ترين مقاصد گردشگري به شمار رود. برخي از محققان عقيده دارند که نام آذربايجان به معناي آذرآبادگان يا همان سرزمين آتش است.
بهترين زمان سفر به اذربايجان غربي و مکان هاي ديدني اين شهر

به گزارش بزنيم بيرون ،بهترين زمان سفر به اذربايجان غربي فصل تابستان است.

وضعيت هواي کلي منطقه‌اي که آذربايجان غربي در آن قرار دارد تا حد فراواني سرد است و شايد تحمل اين سرما بخصوص در زمستان براي بيشتر مردم ايران سخت باشد. شايد باور نکنيد اما در اين استان شهرهاي وجود دارد که اصلاً در خانه‌هايشان کولر نصب نمي‌شود زيرا در تابستان هم هواي اينجا بسيار خنک است و اثري از گرما نيست. به همين دليل توصيه مي‌شود اگر مي‌خواهيد از گرماي شهر خود فرار کنيد، همچنين در يک هواي فوق‌العاده عالي از آذربايجان ديدن کنيد، ماه‌هاي فصل تابستان را براي سفر به اين استان زيبا انتخاب کنيد.

مراکز ديدني استان آذربايجان:

تخت سليمان

 تخت سليمان يا آتشکده آذرگشنسب نام محوطه تاريخي بزرگي در نزديکي تکاب و روستاي تخت سليمان (در گذشته نصرت‌آباد) در استان آذربايجان غربي است. اين مجموعه در ۴۵کيلومتري شمال شرقي اين روستا است. تخت سليمان بزرگ‌ترين مرکز آموزشي، مذهبي، اجتماعي و عبادتگاه ايرانيان در قبل از اسلام به شمار مي‌رفت؛ اما در سال ۶۲۴ميلادي و در حمله هراکليوس، امپراتور روميان، به ايران تخريب شد. آباقاخان برادرزاده هلاکوخان که به دين اسلام گرويده بود، بر روي ويرانه‌هاي تخت سليمان مسجدي بنا کرد که آن نيز بعدها ويران شد و تنها کاشي‌هايي با نقوش و خط برجسته از آن به جا مانده که در حال حاضر در موزه رضا عباسي نگهداري مي‌شود.

آبشار شلماش

اين آبشار يکي از جاذبه‌هاي گردشگري شهر سردشت است که در دره‌اي سرسبز درون جنگلي فوق‌العاده زيبا قرارگرفته است. بهترين زمان سفر به اين منطقه فصل تابستان است که معمولاً مسافران فراواني به آن سر مي‌زنند.

آرامگاه شمس تبريزي

در شهر خوي مي‌توانيد به ديدار آرامگاه متفاوت و عجيب شمس تبريزي برويد، هرساله مراسم فراواني در بزرگداشت اين شخصيت مهم و تأثيرگذار ايراني با حضور تاريخ شناسان خارجي در همين محل برگزار مي‌شود. اين آرامگان دارا يک مناره است که شاه اسماعيل اول صفوي به خاطر ارادتش به شمس آن را ساخته است.

تپه حسنلو

تپه حسنلو يکي از تپه‌هاي باستاني ايران است که قدمت آن به بيش از ۶هزار سال قبل از ميلاد مي‌رسد. معروف‌ترين اثر باستاني يافت‌شده در اين محل جام طلاي حسنلو است که به عصر آهن تعلق داشته و در موزه ايران باستان نگهداري مي‌شود.

تپه باستاني حسنلو در ۱۲کيلومتري جنوب غربي درياچه اروميه، و ۹کيلومتري شمال شرقي شهرستان نقده بين دهکده‌هاي امين‌لو و حسنلو واقع شده‌است. اين تپه به دليل نام دهکده مجاورش حسنلو نام گرفته‌است. تپه‌هاي باستاني زيادي پيرامون تپه حسنلو را فرا گرفته‌اند و گويا هنگام آبادي حسنلو و تمدن عظيمش تمدن‌هاي ديگري نيز با اين تپه در تماس بوده‌اند و هم دوره تمدن حسنلو بوجود آمده‌اند. مي‌توان گفت در اطراف تپه حسنلو، به طور تقريبي ۱۴تپه باستاني شناسايي شده‌اند که نشان از آباداني، آب‌وهواي مناسب و رشد فرهنگي انسان‌هاي روزگار کهن در اين ناحيه مي‌دهند. وجود تپه‌هاي باستاني ديگر چنين مي‌رساند که اقوام ساکن در حسنلو با اقوام ساکن در تپه‌هاي اطرافش از يک تيره بوده و با هم دادوستد و رابطه داشته‌اند.

 دژ بسطام

دژ بسطام در همسايگي روستاي بسطام در غرب شهر قره‌ضياءالدين در بخش مرکزي شهرستان چايپاره و در نزديکي شهرستان خوي در استان آذربايجان غربي جاي گرفته است.

اين دژ به دستور روساي دوم (۶۴۵-۶۸۵پيش از ميلاد) ساخته شده و يکي از مهم‌ترين شهرهاي اورارتويي زمان خود بوده‌ است. اين دژ پس از چيرگي قوم ماد بر اين منطقه به‌صورت متروک رها شده و تنها در دوران قرون وسطي (هم‌زمان با دوره مغول) توسط گروهي از مسيحيان بکار گرفته شده که از آثار آن‌ها نقش صليب‌هايي روي صخره‌ها باقي مانده‌ است.

آثار دوره اورارتويي شامل: ساختمان شرقي، محله مسکوني، قلعه، آثار پشت دژ و کانال آبرساني است. کاوش‌هاي باستاني نشان مي‌دهد که اين دژ در مدت پنجاه سال و در سه مرحله ساخته شده و داراي معبد، بازار، و جايگاه حکومتي، برج، بارو، دروازه و راه‌هاي پنهان خروج ويژه خود بوده‌ است. قلعه داراي ديوارهاي مستحکم سنگي است که روي صخره‌اي بلند، رو به دشت و دره‌اي بزرگ جاي دارد. اين دژ همچنين داراي سه اشکوب (طبقه) با کارکردهاي گوناگون است:

    اشکوب زيرين دربرگيرنده دروازه، مهمانسرا، اصطبل و جايگاه سربازان

    اشکوب مياني که نيايشگاهي است با اتاق‌هاي گوناگون

    اشکوب بالايي که اوج هنر معماري اورارتويي است و داراي سکونتگاه، جايگاه فرماندهي و راه‌هاي خروجي به بيرون از دژ است.

سنگ‌نگاره ساساني خان‌تختي

سنگ‌نگاره ساساني خان‌تختي مربوط به دوره ساسانيان است و در کيلومتر ۱۵جاده سلماس به اروميه در نزديکي روستاي خان تختي و روي کوه پيرچاووش واقع شده و اين اثر در تاريخ ۱۵دي ۱۳۱۰با شماره ثبت ۱۶۱به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

اين نقش برجسته متعلق به قرن سوم ميلادي و دوره پادشاهي ساسانيان است. سلماس کنوني در دوره اشکانيان يکي از مناطق حائل بين ايران و امپراتوري روم بوده و پس از آن به محل درگيري‌هاي نظامي دو ابر قدرت شاهنشاهي ايران ساساني و امپراتوري روم بدل شد. سنگ‌نگاره خان‌تختي يادگار يکي از پيروزي‌هاي ايرانيان بر روميان است و در آن اردشير پاپکان و وليعهدش شاپور يکم تصوير شده‌است که در بازگشت از فتح ارمنستان و پيروزي بر سپاهيان روم، دو تن از حکمرانان ارمني محلي، هدايايي به ايشان تقديم مي‌کنند.

اين نگاره حدود ۵متر عرض و ۲/۵تا ۲/۸متر طول دارد. در اين سنگ‌نگاره دو نفر سوار و دو نفر پياده هستند. سوار سمت چپ اردشير پاپکان است و سوار سمت راست شاپور يکم که در مقام وليعهدي است و تاجي همانند پدرش دارد. تاريخ ايجاد اين نگاره ۲۳۸ميلادي است.

فقرگاه

دخمه سنگي فقرگاه مقبره‌اي مربوط به زمان مادهاست و در کنار روستاي اگريقاش نزديک شهر مهاباد قرار گرفته‌ است. اين دخمه دو طبقه‌ دارد. چهار ستون سنگي و ۳گور خالي داخل آن وجود دارد و از نظر حجاري و ستون بندي در رده مقبره‌هاي مهم دوره ماد است. اين اثر در تاريخ ۲۹آذر ۱۳۱۶با شماره ثبت ۲۸۸به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. دياکونوف باستان شناس معروف در مورد اين دخمه مي‌گويد:

    شمالي‌ترين مقبره مادي فخريک در ماناي باستاني و نزديک مهاباد است که جلوخان ندارد و سقف ساده سنگي آن را چند ستون نگاه مي‌دارد و ظاهرا محلي براي گذاشتن جنازه‌ها بوده است. تعيين تاريخ اين مقبره دشوار است ولي تشريفات تدفين در آن با مراسمي که پيشتر در ناحيه اطراف درياچه اروميه متداول بوده تفاوت دارد و در نتيجه نمي‌توان تاريخي قديمي‌تر از قرن هفتم براي آن قائل شد.

بازار خوي

 بازار خوي بازاري عظيم از دوران صفويه و مرکز تجاري آن دوره آذربايجان بوده که در ضلع شرقي شهر خوي قرار دارد. تاريخ احداث بازار فعلي دوره صفويه به بعد است و بيشتر قسمت‌هاي آن به دستور عباس ميرزاي قاجار و توسط امير احمدخان دنبلي، در اوايل دوره قاجاريه ساخته شده‌است.

بازار خوي يکي از زيباترين بازارهاي ايران بعد از بازارهاي تبريز، اصفهان و شيراز است و مانند بازارهاي اصفهان، کرمان و... تزئينات کاشي‌کاري آجري، کتيبه و... ندارد. اما در بعضي از قسمت‌ها، مخصوصا در چهارسوهاي آن تزئينات کشه چيني آجر وجود دارد.

کاخ و موزه باغچه‌جوق

 کاخ و موزه باغچه‌جوق در گذشته مقر حکومت سردار ماکو بوده و در شش کيلومتري شهر ماکو واقع شده است. ساخت بنادر زمان پاشاخان آغاز و در دوره اقبال‌السلطنه به پايان رسيده است و به مدت ۳۰سال تزيينات داخلي سالن‌هاي هفت‌گانه آن انجام پذيرفته است. مجموعه کاخ در ميان باغ مشجر بزرگي با درختان کهن گوناگون به وسعت يازده هکتار قرار گرفته است. امروزه اين محل به علت ويژگي‌هاي معماري  وهنري به کاررفته در آن تبديل به موزه‌اي شده که همه روزه گردشگران از آن بازديد به عمل مي‌آورند.

موزه اروميه

اين موزه از دو بخش باستان‌شناسي و مردم‌شناسي تشکيل شده است که در آن آثاري از دوران‌هاي مختلف تاريخ اين سرزمين به خصوص اشياي بسيار قديمي مربوط به دوران‌هاي ماقبل تاريخ نگهداري مي‌شود. همچنين در اين موزه لباس‌هاي محلي، زري‌دوزي و مخمل‌هاي قلاب‌دوزي و کتاب‌هاي خطي و کارهاي ظريف مينياتوري و غيره به نمايش گذاشته شده است.

بازار اروميه

 بازار اروميه يکي از آثار تاريخي شهر اروميه است که در بافت قديمي اين شهر واقع شده و قدمت آن به دوره صفويان مي‌رسد. کنيسه يهوديان منطقه نيز در محدوده اين بازار قرار گرفته است. بازار اروميه معماري ساده‌اي داشته و طاق‌ها، چشمه‌ها و گنبدهاي مختلفي را در خود جاي داده‌ است. اين بازار داراي تيمچه‌ها، حمام‌ها، سراها و مساجد مربوط به دوران زنديان و قاجاريان است.

عمارت شهرباني اروميه

 عمارت شهرباني اروميه يا عمارت کلاه فرنگي از ساختمان‌هاي قديمي اروميه است که در سال ۱۳۰۷ساخته شد. معمار آن مشهدي محمدحسين معمار معروف يه ملا اوستا و مهندس آن وارطان هوانسيان از پيشروان مهندسي معماري در ايران بود. اين عمارت به منظور استفاده نظامي و اداري به دستور رضاشاه در مرکز شهر، درميدان توپخانه ساخته شد. به دليل نوع استفاده ساختمان به شکل منحني ساخته شده است. يک راهروي مرکزي در وسط قرار دارد که به فضاهاي کوچک‌تر زيادي منشعب مي‌شود. اين عمارت در سال ۱۳۶۰تغيير کاربري داد. نهايتا اين عمارت به تملک سازمان ميراث فرهنگي درآمد و به شماره ۲۷۶۱در فهرست آثار تاريخي ثبت ملي شد. به جز کاربري گردشگري، هم‌اکنون ساختمان ميراث فرهنگي نيز در اين عمارت قرار دارد.

يخچال نه پله

يخچال نه پله مربوط به دوره قاجار است و در اروميه، خيابان همافر، محله قديمي نه پله واقع شده و اين اثر در تاريخ ۲۳بهمن ۱۳۸۰با شماره ثبت ۴۷۸۸به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

قره کليسا

قره کليسا، کليساي تادئوس مقدس يا کليساي طاطاووس، نام کليسايي تاريخي در استان آذربايجان غربي ايران است. اين کليسا در۲۰کيلومتري شمال شرقي چالدران در کنار روستايي به همين نام واقع شده‌است. قره کليسا در تاريخ ۷ژوئيه ۲۰۰۸، در فهرست ميراث جهاني يونسکو به ثبت رسيد. اين کليسا در شمال غرب ايران در استان آذربايجان غربي ناحيه به شهرستان چالدران و در قريه قره کليسا در ۲۰کيلومتري شمال شرقي سيه‌چشمه و هفت کيلومتري شمال جاده چالدران به قره‌ضياءالدين قرار دارد؛ و همچنين در جنوب ماکو واقع است.

اين کليسا به عنوان اولين کليساي جامع جهان مسيحيت شناخته مي‌شود. گفتني است ارمني‌هاي ايران هر سال در روزهاي آخر تيرماه و هفته اول مرداد ماه (تاريخ مراسم هر ساله متغير است، اين مراسم در سال ۱۳۹۴در ۲۷تير برگزار شد) که مصادف با قتل تادئوس مقدس و پيروان مسيحي اوست در قره کليسا مراسم خاصي برپا مي‌دارند. اين مراسم با حضور ارمنيان و تعدادي از سفراي کشورهاي مسيحي در ايران برگزار مي‌شود.

اين کليسا به غير از مراسمي که ارمنيان هر سال در آن برگزار مي‌کنند، همه روزه پذيراي مسافران، گردشگران و بازديدکنندگان داخلي و خارجي است و به جهت برگزاري مراسم ارمنيان در آن از سوي سازمان ميراث فرهنگي تمهيداتي جهت جلوگيري از تخريب و حفظ و نگهداري بنا و همچنين رفاه حال مسافران انديشيده شده است. اين تمهيدات بدين شرح هستند: بليط فروشي، نگهباني، دفتر فني، مهمانسرا، دفتر اسقف خليفه گري ارمني‌ها، آشپزخانه، مکاني براي عرضه هدايا.

کليساي پطروس پوليس

اين كليساي زيبا به فاصله ۸كيلومتري سمت شرقي شهرستان اروميه و به فاصله حدودا همين مقدار از درياچه در سمت راست جاده آسفالته اروميه به درياچه روستاي كوچكي به نام كليسا كندي قرار گرفته است كه در ضلع جنوبي آن بقاياي كليساي قديمي‌اي وجود دارد كه به اضلاع شرقي و شمالي آن متصل بوده و در اضلاع جنوبي و غربي آن باغات ميوه و درختان مختلف واقع شده است. طبق مندرجات كتاب تاريخ كليساي شرق آشور و منابع ديگر، اين كليسا در قرن هشتم ميلادي، زمان بختيشوع حكيم ساخته شده است. بنابراين يكي از قديمي‌ترين كليساهاي آشوري محسوب مي‌شود و به نام پطروس پوليس، از حواريون عيسي مسيح (ع) ناميده مي‌شود و مشهود است كه در اطراف كليساي مذكور بيمارستان و كتابخانه‌اي وجود داشته است كه تحت نظارت بختيشوع حكيم اداره مي‌شده كه در آن به مداواي بيماران پرداخته مي‌شد.

اين كليسا داراي سالن مستطيل شكل و اطاق‌هايي با راه‌پله‌اي در جلوي ورودي است، سردر ورودي داراي طاق‌نماي نسبتا كشيده است، مصالح به كار رفته در كليسا از سنگ‌قلوه و لاشه انتخاب شده است. جبهه داخلي داراي اندود گچ بوده كه با رنگ آبي آسماني تزئين شده است. سردر ورودي كليسا داراي رسمي بندي درشت گچي است . اتاق محراب نيز با چهار گوشواره جانبي تزئين شده است و يک قطار ساده گچي كه حدود ۸سانتي‌متر پيش آمده در حد فاصل شروع پاكار سقف ساخته شده بوده است و به عنوان تزئين سالن اصلي محسوب مي‌شد كه در حال حاضر هيچ اثري از اين موارد ديده نمي‌شود.

کليساي ننه‌مريم

کليساي ننه مريم يا حضرت مريم يا مارت مريم يا شرق آشور يکي از قديمي‌ترين کليساهاي ايران و جهان‌ است و در خيابان خيام شهر اروميه قرار دارد.

ساختمان کنوني کليساي ننه مريم به ويژه گنبدها طاق‌ها و پايه‌هاي آن بر اساس نظر کارشناسان باستان‌شناسي متعلق به دوره ساساني است و معماري داخلي آن آميزه‌اي از معماري ساساني و پارتي است.

کليساي ننه‌مريم نه نيمکت دارد و نه جاي‌گاهي براي اعتراف يا وعظ کشيش، با در ورودي کم‌ارتفاعي رو به صحن. در چپ و راست دالان ورودي کليساي ننه مريم دو دهليز با سنگ قبر‌هاي نوشته شده قرار دارد که محل دفن روحانيان مسيحي بوده است و سنگ قبر فعلي در دهليزها متعلق به سه تن از رهبران کليساي شرق آشور و يکي از مبلغان کليساي اورتودوکس روسيه است. در سمت راست محراب دالان تنگ و کوتاهي قرار گرفته که در ديوار راست اين اطاق اجاق ديواري تعبيه شده و از آن براي پخت نان مقدس استفاده مي‌کردند. در کنار اين تنور حوضچه‌اي سنگي در داخل ديوار براي غسل تعميد کودکان ايجاد شده‌ است. کليساي ننه مريم بارها مرمت شده و شکل‌هاي ناهمگون پيدا کرده‌ است. در سال ۶۴۲ميلادي کليسا توسط شاهزاده خانم چيني بنام بافري مرمت و نماي بيروني آن بارها دستخوش تغيير و بازسازي شده‌ است. پشت‌ بام کليسا در حال حاضر با شيرواني پوشيده شده است، که اين خود تناسبي با معماري اصلي ندارد. اين کليسا فاقد تزئينات ويژه و نقاشي و گچبري است.

کليساي سورپ سرکيس

اين کليسا در سه کيلومتري شهرستان خوي قرار دارد. قدمت اين کليسا به دو دوره متفاوت قرن چهارم و دهم ميلادي نسبت داده مي‌شود. با توجه به اين که سرکيس مقدس در سال ۳۷۸ميلادي زندگي مي‌کرد قرن چهارم درست‌تر به نظر مي‌رسد. شکل خارجي کليسا مکعب مستطيل است. در داخل آن شش ستون سنگي وجود دارد. کف داخلي کليسا حدود ۸۰سانتي‌متر از کف خارجي آن گودتر و ضخامت ديوارهاي جانبي آن حدود ۲۰/۱متر است. محراب کليسا در انتهاي ضلع شمال شرقي آن قرار دارد.

طرح کليسا تحت تأثير معابد ايراني است و داراي دو در ورودي از سمت جنوب و غرب است. همچنين هشت روزنه کوچک از سمت جنوب و شمال، سه روزنه از شرق و يک پنجره کوچک از غرب، نور داخل آن را تأمين مي‌کنند. سنگ هاي به کار رفته در بنا از نوع سنگ‌هاي آهکي تيره و به صورت مکعب مستطيل تراشيده شده است و به صورت رگه چيني روي هم قرار گرفته‌اند. گنبد کوتاهي در بنا وجود دارد که متعلق به بخش مرکزي بناست. سنگ‌هاي قوس سردرهاي ورودي بنا تراشدار و داراي نقوش است و در بعضي قسمت‌ها نيز نقش صليبي بر روي سنگ‌ها حک شده است. تنها محراب کليساي سورپ، داراي نقاشي مذهبي شامل گل و بوته و نقوش اسليمي با رنگ‌هاي تند بر روي گچ است.

مسجد جامع اروميه

مسجد جامع اروميه باشکوه فراوان در مجاورت بازار اروميه قرار دارد و متعلق به سده هفتم هجري قمري و دوره‌ي ايلخانان است. محراب اين مسجد از نظر گچبري يکي از زيباترين آثار هنر معماري دوران مغول است. موقعيت اين مسجد در بازار طوري قرار دارد که از سه طرف به معابر عمومي متصل مي‌شود.

مسجد مناره

مسجد منار مربوط به دوره قاجار است و در اروميه، خيابان امام (ره)، جنب مسجدسردار واقع شده و اين اثر در تاريخ ۱۶آذر ۱۳۷۶با شماره ثبت ۱۹۵۳به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

مسجد مناره از مساجد تاريخي اروميه است که به همت حاجي علي يارخان و حاجي يدالله خان امير نظمي افشار، دو تن از خوانين دوره قاجار ساخته شد. اين بنا در ضلع شمالي خيابان امام در مرکز شهر قرار دارد در نزديکي مسجد سردار قرار دارد. مشخصه بارز اين مسجد مناره‌هاي بلند آن است.

مسجد جامع بوکان

مسجد جامع بوکان در شهر بوکان در استان آذربايجان غربي واقع است. اين مسجد در کنار تپه قديمي قلعه سردار و در ضلع شرقي رود سرآب قرار گرفته وبه دستور حاکم وقت بوکان ساخته شده است. در سال ۱۳۴۵، بناي مسجد گسترش يافت و ۴گنيد آجري و ۳ستون به آن اضافه شد. در حال حاضر اين بنا براي برگزاري نماز جمعه بوکان مورد استفاده قرار مي‌گيرد. مسجد جامع بوکان را علي اصفهاني در سال ۱۳۱۰قمري برابر با ١٢٧١ هجري شمسي با ۱۲گنبد و ۶ستون از جنس سنگ‌هاي آهکي تراشدار بنا کرد. مسجد جامع بوکان يکي از بناهاي تاريخي و مذهبي است که محبوبيت خاص و عام مردم برخوردار است. هر هفته مراسم نماز جمعه در اين مسجد برگزار مي‌شود؛ و همچنين اين مسجد جز يکي از مساجد بزرگ و مهم استان آذربايجان غربي است.

مقبره پورياي ولي

پورياي ولي يکي از معروف‌ترين ورزشکاران و جوانمردان ورزش زورخانه‌اي ايران است که شهرت آن به خاطر رسم ادب و جوانمردي او بوده است. آرامگاه اين شخص در شهر خوي قرار دارد و شما مي‌توانيد از آن بازديد کنيد.


منبع : سايت کجارو

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها