City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چگونه به اماکن گردشگري آذربایجان شرقی برویم؟ (1397/04/17)

تبريز، يکي از آن شهرهايي است که اتفاقات تاريخي زيادي را به چشم ديده است، فراز و فرودهاي زيادي را تجربه کرده و خلاصه اين که اين شهر يک تاريخ زنده است. البته همانقدر که تبریز پیشینه تاریخی جذاب دارد، استان آذربایجان شرقی نیز اماکن گردشگری جذاب دارد.
چگونه به اماکن گردشگري آذربایجان شرقی برویم؟

به گزارش بزنيم بيرون ، تبريز همچنان به عنوان يکي از زيباترين شهرهاي ايران شناخته مي شود که همين دليلي شد براي اين که اين بار در اينجا جاذبه هاي گردشگري تبريز را به شما معرفي کنيم تا اگر خواستيد براي تعطيلات بعدي به تبريز سفر کنيد بدانيد که به چه مکان هاي ديدني سر بزنيد. اين مطلب جذاب را از دست ندهيد که به شما جاذبه هاي گردشگري اي را معرفي خواهيم کرد که کمتر نامشان را شنيده ايد.

10جاذبه هاي گردشگري. استان آذربايجان شرقي  به شرح زير است

۱. کوير قوم تپه تبريز

شايد براي تان عجيب باشد اما تبريز که تقريبا همه معتقد هستند جزو يکي از شهر هايي است که مناطق سرسبز و طبيعتي جذاب دارد، داراي يکي از زيباترين کويرهاي ايران به نام کوير قوم تپه است. بافت اين منطقه با ديگر مناطق تبريز تفاوت زيادي دارد. اين منطقه به صورت طبيعي و به علت وزش بادهاي منطقه و تجميع خاک ها و گردو غبار منطقه به صورت تپه هاي شني در آمده است. کوير قره تپه يکي از جاذبه هاي گردشگري تبريز است که حتما بايد از آن ديدن کنيد.

۲. قبرستان تاريخي پينه شلوار

آدرس: ۶کيلومتري جنوب تبريز، روستاي شادآباد مشايخ

به نظر من که ديدن از اين قبرستان را از دست ندهيد. اين قبرستان يکي از قديمي ترين قبرستان هايي است که تقريبا قبل از اسلام به وجود آمده است. وجود سه دوره سنگ قبر در اين قبرستان آن را به يکي از جاذبه هاي گردشگري پر طرفدار تبريز بدل کرده است. دوره اول سنگ قبر هايي هستند که با سنگ قبر هاي قبرستان خالد نبي چه از نظر دوره و چه از نظر شکل ظاهري يکي هستند، دوره دوم سنگ هايي هستند از جنس سنگ خارا و يک شکل با قبرستان ننه مارلان و دوره سوم سنگ قبرهايي هستند که با خط کوفي روي آن ها تاريخ وفات فرد دفن شده ذکر شده است.

۳. پارک ملي کنتال

آدرس: جاده جلفا به خدافرين بعد از شهر سيه رود

پارک ملي کنتال يکي از جاذبه هاي گردشگري تبريز است که در آن جا مي توانيد عناصر جذابي از قبيل بقاياي آسياب هاي سنگي را مشاهده کنيد. در اوايل بهار رويش لاله هاي رنگارنگ در دامنه هاي کنتال و قلعه علي بيگ به صورت مزرعه هاي لاله درمي آيند. براي دسترسي به اين منطقه پس از گذر از شهر سيه رود و در امتداد رودخانه مرزي ارس در موازات نوار مرزي ارمنستان و آذربايجان و در دره کنتال پاسگاه محيط باني کنتال قابل مشاهده است.

۴. جنگل ارسباران

آدرس: شمال کوه هاي قوشا داغ

جنگل ارسباران يکي از مناطق بکر و دست نخورده تبريز است. جنگلي سرسبز که انواع گونه هاي جانوري و گياهي را در دل خود جاي داده است. اين جنگل به نام هاي ارسبار يا آرازبار و قره داغ يا قراچه داغ هم شناخته مي شود. جنگل هاي ارسباران با طبيعت زيبا و چشم اندازهاي دلنشين و وجود اماکن و ابنيه تاريخي، توان بالقوه بالايي براي جذب گردشگر دارد در واقع اين چنگل يکي از جاذبه هاي گردشگري تبريز است که هواداران زيادي دارد. از جمله آثار تاريخي اين منطقه مي توان به قلعه بابک، قلعه پشتو، قلعه جوشين، دژ قهقهه، بقعه شيخ شهاب الدين و بازار اهر اشاره کرد.

۵. بازار فرش تبريز

آدرس: خيابان امام تبريز

بازار تبريز را به هيچ عنوان نبايد از دست بدهيد. راسته هاي اين بازار يکي از ريشه هاي تاريخي کشورمان است. بوي اصالت و حفظ هنر گذشته در حجره حجره اين بازار به مشام مي رسد. هر بخش از بازار سنتي تبريز با توجه به کسب و کاري که در آن جريان دارد، به شکل خاصي ساخته شده و باعث شده تا «راسته بازار»، «سرا»، «تيمچه»، «دالان» و «گذر» به وجود بيايند تا هم کسبه و هم مردم به راحتي و با اطمينان به فعاليت و کسب و کار و خريد و فروش اقدام نمايند. تيمچه مظفريه بي شک زيباترين بخش بازار تاريخي تبريز است، تيمچه اي با سقفي بلند، پنجره هاي کوچک و بزرگ سفيد و رنگي در حاشيه ها و وسط سقف و رديف هاي منظم حجره ها.

۶. خانه علي مسيو

آدرس: تبريز.خيابان ارتش جنوبي، کوچه صدر، پلاک ۵۰

کربلايي علي مسيو دومين شهردار شهر تبريز است. در باره زندگي علي مسيو، کمترين اطلاعات نسبت به ديگر چهره‌هاي تاريخي وجود دارد. علي مسيو يکي از برجسته‌ترين انقلابيون ايران در يک‌صد سال گذشته‌است. مبارز و متفکري خردمند و فداکار، که به حق پيشواي گمنام انقلاب مشروطه؛ که يکي از مهم ترين اتفاقات تاريخ کشور است به شمار مي‌آيد. حالا خانه او تبديل به موزه اي ديدني شده است. موزه اي که مي توان تک تک ردپاهاي تاريخ را زندگي کرد.

۷. خانه مشروطه

آدرس: بازار تبريز، راسته کوچه

حالا که صحبت از مشروطه و يکي از سردمداران مشروطه شد، بد نيست که همين جا يکي ديگر از جاذبه هاي گردشگري تبريز به نام خانه مشروطه را نيز به شما معرفي کنيم. خانهٔ مشروطه در يکي از محله هاي قديمي شهر تبريز به نام راسته کوچه و در غرب بازار تبريز قرار گرفته . اين بنا به سبک معماري دورهٔ قاجار ساخته شده و ملک شخصي حاج مهدي کوزه کناني بوده.

۸. کليساي کاتوليک ها

آدرس: تبريز، محله ميارميار

کليساي کاتوليک ها (عذراي توانا) متعلق به مسيحيان کاتوليک ايران است. اين بنا در سال ۱۲۹۱خورشيدي احداث شده و نماي آن آجري مي باشد. طول کليساي کاتوليک ها ۳۰متر و عرض آن ۱۵متر است و برج ناقوس کليسا در بالاي بالکن کوچکي قرار گرفته است. اين کليسا براي اجراي مراسم و جشن هاي کاتوليک ها مورداستفاده قرار مي گيرد.

۹. ائل گلي تبريز

آدرس: بلوار ملکي، پارک ائل گلي

مگر مي شود به تبريز سفر کرد و شاه گلي يا همان ائل گلي را نديد؟ شاه گلي يکي از مهم ترين گردشگاه و جاذبه هاي گردشگري شهر تبريز است که در جنوب شرق تبريز و در ۷کيلومتري مرکزشهر واقع شده است. اين مکان در زمان آق قويونلوها ايجاد شده و در دوره صفويان گسترش يافته . عمق درياچه شاه گلي ۱۲متر بوده و در محوطه آن قايقراني انجام مي شود. همچنين شهربازي (لوناپارک) و مسافرخانه هاي متعددي در داخل اين گردشگاه وجود داره. با احداث هتل ۵ستاره و بين المللي شاه گلي در مرکز اين درياچه، اين گردشگاه جنبه جهاني پيدا کرده است.

۱۰. کندوان

آدرس:  ۱۸کيلومتري جنوب اسکو

کندوان هم که گفتن ندارد، اصلا يکي از اصلي ترين مکان هايي که در تبريز بايد به ديدن آن برويد، روستاي صخره اي کندوان مي باشد. معماري روستاي کندوان و جاري بودن زندگي مردم در قالب بافت قديمي آن يک استثنا در دنيا به حساب مي‌آيد. چرا که ديگر در کاپادوکيه ترکيه و داکوتا آمريکا (که هر دو داراي معماري صخره‌اي هستند) کسي زندگي نمي‌کند. خانه هاي اين روستا به مانند کندوي عسل در دل کوه کنده شده اند و جالب اينجاست که عسل يکي از مهمترين محصولات اين روستا مي باشد و وجه تسميه اين روستا نيز همين خانه ي کندو مانند است.


منبع : سايت گردشگرها

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها