City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

جاذبه های طبیعی آذربايجان شرقي (1397/04/17)

از ديدني هاي آذربایجان شرقی هر چه بگوييم کم است در اينجا نگاهي مي اندازيم به 6 مکان برتر شهر تبريز.
جاذبه های طبیعی آذربايجان شرقي

به گزارش بزنيم بيرون ، در اين گزارش تلاش شده تا 6 جاذبه طبيعي استان آذربايجان شرقي معرفي شود.

1-روستا و آبشار سلوک آذربايجان شرقي

استان آذربايجان شرقي شهر گردشگري و توريستي پذير ايران به شمار مي رود حال در اين بخش از مطالب قصد دارم به معرفي يکي ديگر از روستاها و آبشارهاي زيباي اين منطقه بپردازم .سلوک يکي از روستاهاي استان آذربايجان شرقي است که در دهستان سلوک بخش مرکزي شهرستان هشترود واقع شده‌است. روستاي سلوک که در دره هاي عميق و تپه هاي سرسبز نوار مرزي ايران و ترکيه قرار گرفته بواسطه کوههايي که تا اواسط تابستان معمولا پوشيده از برف هستند و نيز چشمه سارهاي طبيعي که از دل کوهها سرچشمه مي گيرند از سرچشمه هاي اصلي رود روضه چاي هستند که بعد از طي مسافتي نسبتا طولاني به درياچه اروميه مي ريزد. روستاي سولک يکي از مناطق ديدني شهرستان اروميه است که البته سابقه کشف و تبديل شدن به منطقه گردشگري شايد به ۱۰سال هم نرسد. معروفيت اين روستا بواسطه وجود آبشاري نسبتا بلند در انتهاي آن است که در فصول پربارش از کيلومترها دورتر هم مي شود تماشايش کرد و طي سالهاي اخير براي تماشاي اين آبشار معروف جايگاه و پارکينگ و ديگر امکانات نسبي ايجاد شده است. روستاي سولک که در ميان اهالي به سلوک و سولوک هم شناخته مي شود طبيعت ديدني و مردماني با زندگي ساده و صميمي و بي تکلف دارد. همه جاي چراگاههاي اين روستا مي توان اسبهايي که بدون زين و حفاظ براي خود در گوشه اي آزادانه در حال چرا هستند را ديد.

اين آبشار در۳۲كيلومتري غرب اروميه در نزديكي روستاي سلوك واقع شده است. آب اين آبشار از ارتفاعات كوههاي سلوك از رشته كوههاي زاگرس از ذوب برفها و چشمه سارها تأمين و جاري است. ارتفاع آبشار حدود ۷۶متر بوده و در درهاي پرشيب از لاي صخره هاي مشرف به روستا عبور و در مسير بصورت پله هاي طبيعي بوده كه بر زيبائي آن افزوده است.

2-گنبد نمکي خواجه

گنبد نمکي خواجه در استان آذربايجان شرقي، در جنوب غربي بخش خواجه واقع شده است که يکي از بخش هاي تابعه شهرستان هريس مي باشد. اين پديده زمين شناسي به دليل داشتن رنگ هاي زيبا و متنوع از رسوبات که حاوي طبقات نمکي به رنگ قرمز، ارغواني، عسلي و خاکستري است داراي ارزش ژئوتوريسمي مي باشد. منطقه مورد مطالعه به علت برونزد واحدهاي سنگي ميوسن(سازند قرمزفوقاني) که فرسايش بسيار زيادي دارند سيماي تپه ماهوري و توپوگرافي نسبتا همواري دارد و عمدتا از نمک با ميان لايه هاي مارن وتناوبي از ژيپس و مارن که روباره گنبد نمکي را تشکيل مي دهند. از جمله رخنمون هاي زيبا و تماشايي که در نتيجه فعاليت گنبد نمکي حاصل شده است مي توان به انواع گسل ها و چين ها اشاره کرد. در اين مقاله گنبد نمکي خواجه به همراه ساختارهاي متنوع موجود از منظر ژئوتوريسم مورد مطالعه قرار گرفته است.

3-کوه سهند در آذربايجان شرقي

سهند نام قله و رشته‌ کوهي آتشفشاني در ۵۰کيلومتري جنوب تبريز و ۴۰کيلومتري شمال مراغه و شرق آذرشهر و غرب بستان ‌آباد در مرکز استان آذربايجان شرقي است. اين رشته ‌کوه داراي ۱۷قله با ارتفاع بيش از ۳۰۰۰متر است که بلندترين آنها (قوچ ‌گلي داغي) ۳۷۰۷متر بلندي دارد و مرتفع ‌ترين نقطه استان محسوب مي ‌شود.

سهند که يکي از بلند ترين کوه هاي آذربايجان و مهم ترين کوه آتشفشاني خاموش ايران است در تمام سال پوشيده از برف است. دامنه‌هاي سهند در طول سال پوشيده از گل و ريحان و لاله واژگون است. به‌ دليل انبوهي گياهان، چمن ‌زارها، گلزارها و مراتع در آن به عروس کوه‌ هاي ايران مشهور شده ‌است چرا که سطح تمام مناطق اين رشته ‌کوه پوشيده از سبزه ‌است. کوه‌هاي جام، سهند، سلطان، دميرلي، آغ ‌داغ، موتال داغي، شير داغي، حرم داغي، گيرو داغي، آتاشان، درويش، کمال از مهم‌ترين قلل رشته ‌کوه سهند محسوب مي ‌شوند. چشمه‌اي در قله اين کوه وجود دارد که تقدس خاصي براي آن قائلند. در اين تنگه‌هاي کوهستاني رودخانه‌هاي پر آبي به سوي دو آبگير عمده آذربايجان يعني درياچه اروميه و دره قزل اوزن جريان دارند. جهت رشته کوه ‌هاي سهند اکثراً شرقي – غربي است ولي در مجموع کوه‌هاي سهند به صورت شعاعي در جهت مساوي کشيده شده‌اند.

4-آب و هواي ارتفاعات سهند:

ناحيه کوهستاني سهند داراي آب و هواي سردسيري است. مقدار بارندگي در اين منطقه بين ۳۰۰تا ۶۰۰ميليمتر در سال مي باشد از نظر تقسيم بندي آب و هوائي، منطقه سهند در رديف مناطقي است که ارتفاع آنها بيش از ۲۰۰۰متر است . وجود تابستان هاي ملايم و زمستان هاي سرد و طولاني از خصوصيات اين مناطق مي باشد .

5-پارک ملي کنتال

پارک ملي کنتال در استان آذربايجان شرقي واقع است. پارک ملي کنتال با وسعت ۷۰۰۰هکتار در شمال استان آذربايجان شرقي و مرز بين المللي با جمهوري ارمنستان قرار دارد. پارک ملي کنتال بخش شمال شرقي پناهگاه حيات وحش کيامکي محسوب ميگردد که در سال ۱۳۹۰به پارک ملي ارتقا يافته است. جلوه هاي کم نظير ژئوپارکي و بقاياي سنگهاي آسيابهاي آبي قديمي بر قابليتهاي فرهنگي و گردشگري کنتال افزوده است. در اوايل بهار رويش لاله‌هاي رنگارنگ در دامنه‌هاي کنتال و قلعه علي بيگ به صورت مزرعه‌هاي لاله درمي آيند. براي دسترسي به اين منطقه پس از گذر از شهر سيه رود و در امتداد رودخانه مرزي ارس در موازات نوار مرزي ارمنستان و آذربايجان و در دره كنتال پاسگاه محيط باني كنتال قابل مشاهده است. کوه کمتال يا کنتال واقع در مسير جاده جلفا به خدافرين بعد از شهر سيه رود و در کنار روستاي نوجه مهر(ميجمير)که زيارتگاه سيد محمد اقا در ان روستاست واقع شده است.

کوهستان کنتال از مهم ترين کوه هاي ارسباران است اين کوه ۳۱۰۰متر ارتفاع دارد کوه کمتال يا کنتال از نوع کوه هاي سنگي است تندي دامنه ها و صعب العبور بودن آن،‌ از ويژگي هاي آن است در بعضي از نقشه ‌هاي جغرافيايي، آن کوه را “کيامکي” نيز نوشته‌اند، کوه کمتال از جمله کوه هاي ارسباران است که در حد فاصل مرز ايران و ارمنستان و حاشيه رود ارس واقع شده و داراي دره هاي متعددي است. داراي دره هاي زيادي از جمله دره جرجن، دره رودخانه دستجرد (مسير شکارباني)، دره تخته بولاخ (مسير عمومي)، دره انجيرليخ، دره جهنم (جهنم دره سي ) دره فرخ، دره شفلي و دره هاي ديگري است.

اغلب علاقه مندان به کوه و کوهنوردي مايل هستند از نزديک آنرا ببينند که اين علاقه ناشي از طبيعت و چشم اندازهاي زيباي اين منطقه است. اين کوه داراي مسير صعود جذاب و سرسبز در ارديبهشت ماه است چشمه تخته بلاغ با اب گوارا و خنک بعد از دوساعت و نيم صعود به طرف قله خستگي از تن کوهنوردان به در کرده و روح ادمي را با نشاط مي نمايد مسير چشمه تا قله يک و نيم ساعت است که جمع مسير صعود چهار ساعت است و سه ساعت هم مسير برگشت جمعا هفت ساعت با پاي معموليست از قله با صفاي کمتال شاهد جاري شدن رود اَراز (ارس) و برف هاي کوه هايي چون کمچي خواهيد بود.

6-روستاي ليقوان در آذربايجان شرقي

ليقوان يکي از روستاهاي استان آذربايجان شرقي است که در دهستان ميدان چاي بخش مرکزي شهرستان تبريز واقع شده‌است.

روستاي ييلاقي و کوهستاني ليقوان در دامنه کوهستان سهند قرار دارد. اين روستا از قسمت شرقي همجوار دره‌ بسيار باصفايي است که رودخانه ليقوان از آن مي‌‌گذرد و روستاهاي حاشيه خود را مشروب مي‌کند.

کشتزارهاي سرسبز و باغ‌هاي ميوه هر ساله به خصوص در تابستان هزاران نفر از عاشقان طبيعت را به اين دره مصفا جذب مي‌کند. دره ليقوان بين تمامي دره‌ هاي استان تنها جايي است که امکان ارائه خدمت و پذيرايي از مسافران را دارد.ليقوان با تمام کوچکي اش، نام بزرگي است. روستايي که اگرچه هميشه با پنيرهاي قالبي ايراني تداعي مي شود، اما اگر به عنوان يک گردشگر وارد آن شويد جاذبه هاي بيشتري را مي بينيد که تمام ذهنيت تان را از اين روستا، تغيير مي دهد. طبيعت زيباي ليقوان آنقدر غافلگير کننده است که ممکن است مجبور شويد هر چند دقيقه يک بار به خودتان يادآوري کنيد که خواب نمي بينيد و اينجا گوشه اي از خاک سرزمين خودتان است.


منبع : سايت گردشگرها

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها