City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفر به زيباترين ساحل جنوب (1397/04/19)

مي گويند سال ها قبل، يک سياست مدار انگليسي بوشهر را دريايي ترين شهر جهان توصيف کرده بود به اين معني که وقتي از دور در کشتي به آن مي نگري چنين به نظر مي رسد که تا نيمه در آب قرار دارد و کرانه اي تشخيص داده نمي شود.
استان بوشهر از استان‌هاي جنوبي ايران است که در حاشيه خليج فارس قرار دارد.
سفر به زيباترين ساحل جنوب

به گزارش بزنيم بيرون ، آنچه را که در بافت قديمي بوشهر مي بينيد عمارت هايي با اتاق هاي فراوان و پنجره هايي بس فراوان تر است که هر بيننده اي را به وجد مي آورد. تجار متمول و اعيان بوشهري زماني در اين منطقه بروبيايي داشتند. مصالحي چون چوب صندل، چوب ساج و هلال هاي رنگي براي ساخت عمارت ها به کار رفته است.

در اين عمارت ها يکي از کمياب ترين ابزارهايي همچنان به چشم مي خورد که در ساخت اتاقها به کار مي رفته است: بازشوها. اين ابزارها دو بخش متحرک و ثابت دارند که وظيفه ايجاد کوران هوا و جلوگيري از نور شديد آفتاب بر عهده شان بوده است.

 بافت قديم بوشهر پر پيچ وتاب است. در اين ميان، عمارت ملک يکي از مکان هاي صد سال اخير چهره پر ابهتي دارد. متعلق به تاجري در عهد قاجاريه که وقتي به فرانسه سفر کرد و کاخ يکي از وزراي قرون وسطي را ديد تصميم گرفت تا نمونه آن را در اينجا بسازد.

اشغال گران انگليسي که آمدند هنگامي که تاجر بوشهري را ور شکسته يافتند تمامي لوازم قيمتي و اشياي نفيس را خريدند و با خود به انگلستان بردند.

 عمارت ملک

 اين عمارت تاريخي و زيبا كه در فلكه بهمني قرار دارد در دوره قاجاريه به ‌دستور ملك‌التجار ـ يكي از بازرگانان بزرگ- توسط معماران فرانسوي با مصالح محلي ساخته شد. ملك‌التجار در يكي از سفرهاي تجاري خود به شهر پاريس و ملاقات با يك فرانسوي، شيفته خانه او شد. سپس با استخدام معمار آن بنا و با افزودن خواسته‌هاي خود، اين ساختمان باشكوه را ساخت. در حال حاضر اين عمارت مالک خصوصي دارد و امکان بازديد تنها با هماهنگي مالکان صورت مي‌گيرد.

    مدرسه تاريخي سعادت

اين مدرسه در سال 1278 خورشيدي، به سبک نوين آموزشي به دستور احمد خان دريابيگي حکمران وقت بوشهر تاسيس شد که از نظر تاريخي مادر مدارس جنوب ايران است. مدرسه سعادت در خيابان نمازجمعه ـ بعد از تأمين اجتماعي قرار دارد و در ساعات اداري مي‌توانيد آن را ببينيد.

مدرسه گلستان

ساختمان اصلي مدرسه گلستان با قدمتي در حدود 200 سال در واقع جزو اولين بناهاي بافت قديم بوشهر است که توسط انگليسي‌ها ساخته شده و به «ارگ» معروف است. اين بنا در ابتدا محل حکمراني شيخ نصر دست‌نشانده انگليسي‌ها بود و سپس تبديل به اداره پست و تلگراف مي‌شود. بعد از مدتي ساختمان متروک شد تا اينکه در سال 1318 مدرسه گلستان تاسيس مي‌شود.  اين مدرسه در خيابان گمرک، بعد از ساختمان اداري گمرک، روبه‌روي عمارت حاج رئيس قرار دارد و مانند مدرسه سعادت تنها بازديد از آن در ساعت اداري امكان‌پذير است.

   عمارت حاج رئيس

اين بناي ارزشمند و مرتفع و عظيم، بر فراز تپه اي کم ارتفاع در فاصله شش متري آب دريا قرار گرفته است. اين عمارت حدوداً، 150 سال پيش توسط يکي از بزرگ‌ترين تجار بوشهري در دوره قاجار به نام حاج عبدالرسول طالبي ملقب به رئيس تجار و معروف به حاج رئيس احداث شده است.  اين عمارت نيز خيابان گمرک، بعد از ساختمان اداري گمرک واقع شده و در ساعات اداري مي‌توانيد آن را ببينيد.

آب انبار قوام

ساختمان «آب‌انبار قوام» در غرب شهر بوشهر و کنار دريا قرار دارد. اين آب‌انبار (برکه) 150 سال پيش در زمان قاجاريه ساخته شده ‌است. آب انبار قوام سال‌هاست که توسط بخش خصوصي به سفره‌خانه سنتي قوام تبديل شده و ساعات کاري آن هم مانند هر رستوران ديگري است. غذا خوردن در آن را حتما به شما پيشنهاد مي‌كنيم چرا كه هم غذاهاي خوشمزه‌اي دارد به وي ‍ ژه غذاهاي دريايي و محلي و هم تجربه بي‌نظيري را برايتان رقم مي‌زند. آب انبار قوام در خيابان ساحلي، بعد از تربيت بدني است.

 پارک ساحلي آب شيرين‌کن

پارك‌هاي ساحلي در شهرهايي كه رودخانه دارند يا دريا يكي از بهترين تفريحگاه‌هاي مردم است. پارك ساحلي آب شيرين‌كن يكي از پارك‌هاي آبي بوشهر است كه در خيابان بهمني، خيابان دانشگاه خليج قرار دارد. يک قسمت از اين پارک جزو منطقه نظامي ‌است ولي با اين حال بازديد از آن امکان‌پذير است. در اين پارک رستوران و کافي‌شاپي نيز داير است.

بافت تاريخي بوشهر

بافت تاريخي بوشهر يكي از بافت‌هاي تاريخي شهرهاي جنوبي است كه طرفداران زيادي دارد و كم و بيش دست نخورده باقي مانده است. اين بافت در محدوده مرکز شهر و کوچه‌هاي منتهي به خيابان‌هاي ششم بهمن و گمرک است. در بافت تاريخي بوشهر، عمارت‌ها و خانه‌هاي متعددي ديده مي‌شود که تقريباً همگي در تملک خانواده‌هاي معمولي بوشهري هستند و براي بازديد از آنها صرفا نياز به اجازه‌ صاحبخانه است.

 پارک شغاب

پارک شغاب از جمله پارک‌هاي تاريخي است که در زير خاک خود آثار مربوط به دوره ايلاميان را دارد. در حال حاضر از اين محوطه تاريخي به عنوان پارک استفاده مي‌شود. اين پارك در خيابان بهمني، خيابان ساحلي روبه‌روي بيمارستان نيروي هوايي قرار گرفته است.

  اسکله جفره

يكي ديگر از تفريحات مردم در شهرهاي ساحلي اسكله‌ها هستند. اسكله جفره در فلکه رئيس علي دلواري، ابتداي خيابان ساحلي و اسكله جلالي در خيابان بهمني، خيابان ساحلي قرار دارند.

قبر جنرال که تلفظ محلي عبارت «قبر ژنرال» است، نام آرامگاه يک ژنرال انگليسي در بندر بوشهر واقع در محله سنگي است كه مدفن يکي از فرماندهان ارتش انگلستان است که در لشکرکشي بريتانيا به جنوب ايران، در واقعه هرات در سال 1856 ميلادي به‌ دست نيروهاي ايراني کشته شد.

محوطه اين مقبره که تا سال گذشته به ‌صورت باغي از درختان محلي بود ، توسط شهرداري بندر بوشهر تبديل به پارک شد. همچنين مدفن 35 تن از سربازان انگليسي است که در آن جنگ کشته شدند. اگر مي‌خواهيد اين قبر را ببينيد بايد به خيابان سنگي، خيابان توحيد، کوچه شبنم3 برويد.

   گورستان انگليسي‌ها

اطراف اين گورستان کاملاً ديوارکشي شده و در آن هم قفل است و براي بازديد از آن بايد با اداره ميراث فرهنگي هماهنگ کرد. هرچند بخش اعظمي ‌از اين محوطه را مجتمع مسكوني ساخته‌اند اما نشاني‌اش در خيابان بهمني، فلکه رفاه، جنب سينماست.

    مرقد شيخ حسين چاه کوتاهي مزار

 شيخ حسين چاه‌کوتاهي، معروف به شيخ حسين خان، ملقب به «سالار اسلام» از فعالان جنبش جنوب ايران و فرماندهان نيروهاي تنگستان در برابر هجوم بريتانيا در جنگ جهاني اول و از همرزمان نزديک رئيس‌علي دلواري بود. مقبره زنده ياد منوچهر آتشي شاعر معاصر نيز در اين مکان قرار دارد. اين آرامگاه نيز در خيابان سبزآباد قرار گرفته است.

پارک کليساي ظهور مسيح

کليساي ظهور مسيح در خيابان ششم بهمن، مربوط به زمان تاسيس کمپاني هند خاوري يعني اوايل سده 19 ميلادي است. اين کليساي کوچک در جوار ساختمان کنسولگري سابق انگليس و اداره دارايي پيشين بوشهر قرار دارد. کليساي بوشهر به کليساي ارامنه معروف است، در اين کليسا هميشه بسته است.

 دشت هاي سبز

بوشهر را که به سمت برازجان بپيمايي به تدريج دشتي گسترده فرا رويت آغوش باز مي کند و آن دره هاي منتهي به زاگرس است که تا چشم کار مي کند آکنده از نخلستان هاي سبز و مسيرهاي پر تاب است که از رودهاي هميشه جاري دالکي و شاپور سيراب مي شود. زنده ياد منوچهر آتشين شاعر شهير بوشهري در توصيف اين منطقه گفته بود که اين نخل ها زندگي را در تلخ ترين پهنه خاک ايران، به زيبايي قامت هاي بلند و برازنده خود و شيريني رطب هاي آب دار خود مي آرايد و پايدار مي دارند.

فروشندگاني در مسير برازجان " پنير خرما" مي فروشند که آن را از ساقه دروني درخت هاي پير خرما مي گيرند. پس از گذر از نخلستان ها به کاروان سراي مشير (دژ برازجان ) مي رسيم. مکاني که در 1259خورشيدي به دستور ميرزا برازجان ساخته شد و از آن در زمان قاجار به عنوان کاروان سرا استفاده مي شد و به تدريج کاربري هايي چون دژ و زندان پيدا کرد. زماني آنقدر مخوف بود که از آن به جهنم برازجان هم ياد ميکردند. در منطقه برازجان و يک کيلومتري شمال روستاي درودگاه از توابع شهرستان دشتستان در ميان نخلستان باقي مانده هاي کاخ بردک سياه متعلق به عهد هخامنشيان با اعلام اهالي روستا کشف شد که مشابه آثاري است که در کاخ اختصاصي کورش در پاسارگاد وجود داشته است.


منبع : بيتوته

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها