City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کجا، چطور و با چه هزينه‌اي مي‌شود اسکي کرد؟ (1397/04/23)

فصل برف تقريبا از روزهاي اول آذرماه آغاز ميشود. کمتر کسي است که از بارش و ديدن زمين‌هاي پوشيده از برف احساس شادي و نشاط نکند؛ ديگر برف بازي و ساختن آدم برفي که جاي خودش را دارد. مخصوصا شهر‌نشين‌ها که شايد کمتر با اين پديده روبرو هستند با اين حال بارش قابل توجه برف، تفريح ديگري را از قديم براي مردم کوهستان پديد آورده که حالا ورزش بزرگ و پر طرفداري هم هست.
کجا، چطور و با چه هزينه‌اي مي‌شود اسکي کرد؟

به گزارش بزنيم بيرون ، در اين مطلب کاري به بخش ورزشي‌اش نداريم و مي‌خواهيم همان جنبه اسکي که به تمام مردم مربوط مي‌شود و به عنوان يک تفريح شناخته مي‌شود را بررسي کنيم. مقداري به بحث مالي ماجرا که خيلي مورد توجه مردم است بپردازيم و مقداري هم به وضعيت پيست‌هاي کشور. اينکه اگر در هر کدام از شهرهاي ايران باشيم بدانيم نزديک‌ترين پيست اسکي به ما کجاست و حدودا چقدر بايد براي اسکي هزينه کنيم.

هزينه يک بار اسکي چقدر مي‌شود؟

پاسخ دادن به اين سوال خيلي هم ساده نيست. براي رسيدن به جواب بايد ببينيم ‌فرد در چه نقطه‌اي قرار دارد، آيا تجهيزات اسکي و آشنايي با اين ورزش دارد يا خير. ما در اين گزارش از هزينه‌هاي رسيدن تا پيست صرفنظر مي‌کنيم چون خيلي براي هر پيست به صورت جداگانه قابل اندازه گيري نيست. در نهايت هم فرض را بر اين مي گيريم که اگر بدون داشتن هيچ گونه تجهيزات و آموزشي راهي پيست اسکي شديم، يک بار اسکي برايمان چقدر هزينه خواهد داشت.

پيست‌هاي اسکي همگي وروديه‌هايي دارند که شامل مبلغ وروديه و هزينه استفاده از امکانات پيست شامل تله اسکي و تله کابين و تله سيژ (در صورت وجود) مي‌شود. مبلغي که به طور ميانگين در سطح کشور از حدود بيست الي بيست و پنج هزار تومان شروع و در پيست‌هايي نظير ديزين به بالاي ۱۰۰ هزار تومان هم مي‌رسد.

نياز به تجهيزات، لباس و آموزش

در حالت کلي و بدون درنظر گرفتن استثناها، رفتن به پيست اسکي و پرداختن به اين ورزش، مثل اغلب ورزش‌ها نياز به آموزش دارد. شايد چيزي شبيه به ورزش شنا که اگر شنا بلد نباشيد، اجازه حضور در منطقه عميق را نداريد چرا که براي جان خودتان خطر دارد. اسکي هم به هيچ وجه ورزش بي خطري نيست و هر غفلتي از جانب شما مي‌تواند براي خودتان و صد البته باقي افراد خطرساز باشد.

القصه، شما براي اسکي آلپاين، همان که دو چوب دستي دارد و دو تخته، نياز به لباس کامل، عينک و خب چوب و تخته داريد. لوازمي که در سطح کشور اگر بخواهيد به طور کامل «اجاره»‌اش کنيد بين هفتاد تا صد و پنجاه هزار تومان برايتان آب مي‌خورد!

اين پايان ماجرا نيست و اگر اسکي بلد نباشيد، بستگي به قوانين پيست و شرايطي که دارد، بايد زمان مشخصي را تحت آموزش قرار بگيريد. طبق نرخ رسمي، مربيان درجه يک، دو و سه و به ترتيب ساعتي ۴۸، ۴۲و ۳۵ هزار تومان دستمزد مي‌گيرند. رقمي که البته در برخي پيست ‌ها تا به شصت، هشتاد، صد هزار تومان و حتي بيشتر هم مي‌رسد.

اگر فرض کنيم که دو ساعت آموزش هم براي شما کافي باشد(که معمولا نيست)، بايد مبلغي بين دويست الي سيصد و پنجاه هزار تومان هزينه کنيد. حالا هزينه‌هاي رفت و برگشت و خورد و خوراک را هم که اضافه کنيد، مبلغ قابل توجهي از آب در مي‌آيد.

ضمن اينکه برخي پيست‌هاي بين‌المللي، قوانين خاص خودشان را دارند و ساعت آموزش خاص و ثابتي را براي افراد مبتدي در نظر مي‌گيرند و بدون گذراندن آن اجازه حضور در پيست را نمي‌دهند.

در هر صورت اگر به اسکي به چشم يک سفر نگاه کنيد (که لذت آن دست کمي از آن ندارد)، شايد بشود با امکانات کم و حداقلي اسکي کرد و اسکي ياد گرفت. اگر خوشتان آمد و خواستيد بيش از سالي يکي دو بار اسکي کنيد، خريد لوازم دسته دوم و با کيفيت و استفاده از کارت‌هاي مدت دار و فصلي پيست‌ها هم پيشنهادي است که مي‌شود براي کم کردن هزينه‌ها داد. ضمن اينکه ديگر نيازي به پرداخت هزينه آموزش هم نداريد و ديگر تنها با پرداخت مبلغ وروديه مي‌توانيد اسکي کنيد.

در ادامه مي پردازيم به پيست هاي فعال و استاندارد کشور تا ببينيم در هر نقطه از ايران که باشيم، چه اندازه تا اولين و نزديک ترين پيست فاصله داريم.

فيروزکوه

اين پيست همانطور که از نامش مشخص است در شهرستان فيروزکوه واقع شده. شهرستان فيروزکوه با توجه به بارش‌هاي قابل توجه برف در فصول سرد، از موقعيت و قابليت خوبي در رشته اسکي برخوردار است. پيست اسکي شهرستان فيروزکوه در سال ۷۵ احداث شد. اين پيست در ۲ کيلومتري غرب اين شهر و در ارتفاعات روبه‌روي اداره جهاد کشاورزي شهرستان قرار دارد.

توچال

توچال بدون شک يکي از نزديک‌ترين پيست‌هاي اسکي به شهر در ايران است. پيستي که همنام بلندترين قله مشرف به تهران و اتفاقا مرتفع ترين پيست اسکي ايران است. قله توچال هميشه خيلي زود سپيد پوش مي‌شد و بعد از دهه بيست که اسکي کم کم وارد ايران شد، خيلي‌ها دوست داشتند اسکي در اين پيست را تجربه کنند. اتفاقي که در سال ۱۳۵۵ و توسط برخي فعالان کوهنوردي و اسکي افتاد. دراين سال با تاسيس تله کابين و راه اندازي آن تا قله ۳۹۴۴ متري توچال اين امکان فراهم شد تا در هر زمان به فاصله تنها ۵ کيلومتر از ميدان تجريش در کوه‌هاي شمال تهران به اسکي کردن پرداخت. پيست اسکي توچال قرار بود يکي از بزرگترين پيست‌هاي اسکي جهان شود اما به دليل مشکلات و متوقف شدن پروژه‌ها در زمان جنگ تحميلي تنها ۲ پيست آن ساخته شد. يکي در ايستگاه پنج تله کابين و ديگري در ايستگاه هفت يا همان قله که در حال حاضر تنها پيست اسکي قله قابل استفاده است اما پروژه تله کابين توچال که در آن زمان منحصر به فرد بود، منطقه پشت قله را نيز شامل مي‌شد که در حدود ۱۲ دستگاه بالابر در آن طراحي شده بود، تا قله ديزين پيش مي‌رفت و امکان ۷ ماه اسکي کردن را براي علاقه‌مندان فراهم مي‌کرد. در حال حاضر ايستگاه ۷ تله کابين توچال با وجود دو تله سيژ و يک تله اسکي در فصل زمستان از اواسط آبان تا اواسط خرداد ماه پذيراي ورزشکاران است و يکي از طولاني‌ترين فصول اسکي در ايران را در اختيار دارد.

ديزين

  پيست اسکي ديزين نخستين پيست اسکي در ايران است که از طرف فدراسيون جهاني اسکي مورد تاييد براي برگزاري مسابقات رسمي شناخته شد و عنوان بين‌المللي به خود گرفت. رسميت اين پيست وابسته به امکانات ويژه و خاص است که شامل نکات فني مانند، شيب مسير، طول مسير، محل برگزاري مسابقات و امکانات رفاهي است. ديزين در شمال کوه‌هاي تهران (منطقه گاجره) و به فاصله ۱۲۳ کيلومتر از مسير جاده چالوس و ۷۱ کيلومتر از مسير شمشک واقع شده است.  تاريخ نصب نخستين دستگاه‌هاي بالابر در ديزين به سال ۱۳۴۸ مي‌باشد که به مرور ۴ تله کابين، ۲ تله سيژ، ۹ تله اسکي بشقابي و يک تله اسکي چکشي در آن نصب شده است. مدت زمان فصل اسکي در ديزين که بيشترين زمان را براي اسکي بازان در ايران فراهم آورده از اوايل آذرماه تا اواسط ارديبهشت ماه است. امکانات رفاهي اين پيست بنا به توسعه وسعت منطقه شامل ۲ هتل، ‌۱۹ کلبه و ۶ رستوران است. فعاليت مجموعه ديزين به فصل زمستان محدود نمي‌شود، در سال ۱۳۷۲ با نظر فدراسيون جهاني اسکي و همکاري متخصصان اين رشته کلنگ احداث پيست اسکي روي چمن در اين منطقه زده شد که در تابستان ورزش اسکي روي چمن در اين پيست توسط علاقه‌مندان صورت مي‌پذيرد.

شمشک

 پيست اسکي شمشک در ۵۷ کيلومتري شمال شرقي تهران در روستاي شمشک واقع مي‌باشد. اين پيست براي نخستين بار در سال ۱۳۳۷ مورد بهره برداري قرار گرفت و شامل ۲ تله سيژ، ۳ تله اسکي بشقابي و ۲ تله اسکي چکشي مي‌باشد. پيست اسکي شمشک بعد از پيست اسکي ديزين در شهريور ۱۳۷۵ با تغييرات در شيب، مسير پيست و تايي آن از طرف فدراسيون جهاني عنوان بين‌المللي به خود گرفت. امکانات رفاهي اين پيست شامل ۲ هتل و ۴ ستوران مي‌باشد که در فصل زمستان پذيراي ورزشکاران و طبيعت دوستان است. طول فصل اسکي در شمشک از اوايل آذر تا اواسط فروردين ماه متغير است. هنگام فصل زمستان پيست شب اسکي شمشک با وجود نورافکن‌هاي زرد رنگ محيطي جذاب و ديدني را فراهم آورده تا اسکي بازان بتوانند تا پاسي از شب نيز به اسکي کردن بپردازند.

آبعلي

 نخستين پيست اسکي ايران که داراي دستگاه‌هاي بالابر شد آبعلي است. تاريخ نصب دستگاه‌هاي آن ۱۳۳۲ است اما قبل از آن هم ورزشکاران به ويژه علاقه‌مندان به محيط کوهستان و اسکي در اين منطقه به ورزش مي‌پرداختند. خصوصاً اين منطقه به دليل اينکه از هواي بسيار مطلوبي در تابستان برخوردار بود و همچنين در گذرگاه اصلي يعني جاده تهران و شمال کشور قرار داشت عده زيادي از ورزشکاران آشنايي با منطقه آبعلي داشتند. آبعلي در ۵۷ کيلومتري شرق تهران واقع شده. اين منطقه محل تولد اسکي نوين و پايه و اساس ورزش اسکي در ايران است. آبعلي داراي يک تله کابين، ۵ تله اسکي بشقابي، يک تله سيژ و ۳ تله اسکي چکشي است که به ۳ بخش پيست شرکت نفت، پيست‌هاي خصوصي و پيست تربيت بدني تقسيم مي‌شود. طول فصل اسکي در اين پيست از اواسط دي تا اواسط اسفند ماه متغير است.

پاپائي

شايد کمتر کسي بداند اما زنجان هم پيست اسکي دارد. آن هم قديمي‌تر از بسياري از پيست ها. پيست پاپائي در کيلومتر ۲۴ جاده زنجان - بيجار قرار دارد. فاصله مناسب اين پيست با شهر بزرگ زنجان امتياز خوبي براي آن به حساب مي‌آيد و مي‌تواند براي اسکي بازان شهرهاي استان زنجان و حتي قزوين انتخاب خوبي باشد. اين پيست ۶۰۰ متري با ارتفاع ۲۱۶۰ متر از سد دريا، با در اختيار داشتن دو دستگاه بالابر پذيراي علاقه‌مندان به اين ورزش مفرح است. وسعت اين پيست در آمار ۲۲ هکتار عنوان شده است.

 سپيدان

در ۸۰ کيلومتري شمال شهر شيراز و ۵ کيلومتري اردکان فار، يک پيست اسکي ديگر به نام تربيت بدني يا سپيدان وجود دارد. حداکثر ارتفاع اين پيست از سطح دريا ۲۶۵۵ متر و به عنوان دومين پيست استان فارس معروف است. اين پيست از لحاظ مساحت و طول از پيست پولادکف کوچکتر است و امکانات محدودتري هم دارد

فريدون شهر

پيست اسکي فريدون‌شهر در ۱۸۰ کيلومتري غرب اصفهان و ۳ کيلومتري فريدون‌شهر و در دامنه کوه تسيخه قرار گرفته و مرتفع‌ترين پيست اسکي ايران است. زمان اسکي در اين پيست که در ارتفاعات موسوم به گردنه روستاي چغيورت استقرار يافته است، از پاييز تا اواخر فروردين ماه است.شهرستان فريدون‌شهر با قرار گرفتن در اقليم کوهستاني زاگرس، ارتفاعي بيش از ۲۵۰۰ متر، متوسط بارندگي ۶۰۰ ميلي‌متر و متوسط ۱۱۰ روز يخبندان در سال، اکثر بارش‌هايش را به صورت برف مي‌بيند که همين عامل شرايط خوبي را براي محيا کردن پيست فراهم مي‌کند.پيست اسکي فريدون‌شهر تنها پيست اسکي استاندارد در استان اصفهان است که با شيب تند و منحصر به فرد حدود ۳۵ درجه در ميان پيست‌هاي اسکي ديگر کشور دارد. ارتفاع پايه پيست اسکي فريدون‌شهر از سطح دريا ۲۶۳۰ متر است و در بالاترين نقطه پيست به ۳۰۰۰ متر مي‌رسد که با اين مشخصات مرتفع‌ترين پيست اسکي فلات مرکزي ايران است. اين پيست اسکي مجهز به برف‌کوب و ساير امکانات رفاهي و درماني نيز هست.

 کوهرنگ

 منطقه کوهرنگ هر ساله اغلب بيشترين ميزان بارش برف در بين شهرها را دارد و طبيعتا بستر مناسبي براي اسکي است که پيست هم در اين شهر ساخته شده. اين پيست از مکان‌هاي تفريحي - توريستي شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختياري است. اين پيست اسکي در ۸۵ کيلومتري شهرستان شهرکرد قرار دارد و دسترسي به آن از طريق منطقه زاگرس امکان پذير است. محل اين پيست در نزديکي شهر چلگرد، مرکز شهرستان کوهرنگ قرار گرفته است.

 شيرباد

کيلومتر ۲۵ جاده مشهد - چناران و انتهاي دره دولت آباد، منطقه خوش آب و هوا و سردسير شيرآباد قرار دارد. منطقه‌اي که در فصل سرد و برف خيز، پيست خوبي را در اختيار خراساني‌ها قرار مي‌دهد. از ابتداي جاده مشهد تا ورودي پيست حدود ۳۶ کيلومتر مسافت وجود دارد که فاصله نسبتا مناسبي است. مساحت پيست شيرآباد 45 هکتار و طول آن ۱۲۰۰ متر است. اين پيست در سال ۹۰ به تله اسکي و تله سيژ نيز مجهز شد و پارکينگ و سالن غذاخوري هم دارد. ارتفاع اين پيست بين ۲۷۰۰ تا ۲۹۰۰ متر از سطح درياست. شير آباد همچنين به بام خراسان نيز معروف است و ارتفاع قله اين منطقه کوهستاني ۳۳۰۵ متر است.

 پاپائي نسار

پيست اسکي نسار در جنوب غربي بيجار و در شهرک مهديه واقع شده. اين پيست ۱۱۲ هکتاري پارکينگ و سالن غذاخوري دارد و مجهز به تله سيژي ۱۳۰۰ متري و دستگاه پيست کوب است. ورودي اين پيست پيش از افزايش‌هاي فصل اسکي پيش رو ۷۰۰۰ تومان بوده که البته به جز ساير هزينه‌ها شامل تله سيژ و پارکينگ محاسبه شده است.

 آلوارس

قطعا نمي‌شود از ميان شهرهاي برف‌خيز، اردبيل را کنار گذاشت. شهري که سرماي هوا و بارش برفش مثال زدني است و خوشبختانه پيست اسکي خوبي هم دارد که امکان اسکي تا اواخر بهار را هم براي همه فراهم مي‌کند. پيست آلوارس در ۳۰ کيلومتري شهرستان سرعين از توابع استان اردبيل قرار دارد. اين مکان مجهز به امکاناتي همچون بالابر، تله‌سيژ و امکانات ديگر است. پيست آلوارس در حدود سال ۸۵-۸۴ افتتاح و مورد بهره‌برداري قرار گرفت. با وجود گرماي۳۰ الي ۳۵ درجه‌اي هواي تابستان در اردبيل و سرعين با اينکه اين مکان در ۳۰ کيلومتري سرعين قرار دارد مي‌توان برف را در اين مکان به وضوح ديد و در تابستان از خنکي آن استفاده کرد.

 

کاکان

پيست اسکي کاکان در استان کهگيلويه و بويراحمد قرار دارد. براي اسکي در اين پيست بايد به دامنه‌هاي زاگرس و قله دنا در ۱۸ کيلومتري ياسوج سفر کنيد. جايي در نزديکي دهستان کاکان و منطقه آب نهر که با ارتفاع ۲۶۰۰ متري‌اش ميزبان اسکي‌بازان سراسر کشور است. البته طول مفيد اين پيست ۶۰۰ متر و عرض مفيد آن ۱۵۰۰متر است. در اين پيست تله‌اسکي بشقابي به‌عنوان دستگاه بالابر استفاده مي‌شود و تسهيلاتي مثل خوابگاه و رستوران وجود دارد. بهترين زمان اسکي در اين پيست از اوايل دي‌ماه تا اواخر اسفندماه است که عمق برف حتي تا ۳.۵ متر مي‌رسد.

تاريک دره

اين پيست در ۱۰ کيلومتري جنوب غربي جاده گنج نامه در شهر همدان و در دامنه‌هاي کوه‌هاي الوند قرار گرفته‌است. پيست تاريک دره به طور رسمي در سال ۱۳۶۴ مورد بهره‌ برداري قرار گرفت و آغاز به کار کرد. سه دستگاه تله اسکي در روزهاي اسکي در خدمت علاقه‌مندان اين ورزش است. در حال حاضر اين پيست داراي سالن غذاخوري، خوابگاه و ساير امکانات موردنياز يک اجتماع حدود ۵۰۰ نفري را داراست.

 دربندسر

جديدترين پيست اسکي تهران در سال۱۳۶۱ با همکاري پيشکسوتان وعلاقه‌مندان به ورزش اسکي در قالب يک شرکت خصوصي راه اندازي شد. پيست اسکي دربندسر واقع در ۶۰ کيلومتري شمال شرقي تهران در روستاي دربندسر قرار دارد. دستگاه‌هاي بالابر آن شامل ۲ تله سيژ و ۳ تله اسکي است. طول فصل اسکي در دربندسر از اواسط آذر تا اواخر فروردين ماه مي‌باشد که در اين زمان تعداد کثيري از علاقه‌مندان به ورزش اسکي در اين پيست حضور مي‌يابند. همچنين دره‌اي بنام تلتنگه در شمال دربندسر قرار دارد که هر ساله در تيرماه مي‌توان در آن به اسکي کردن پرداخت که مسابقات اسکي برگزار شده در اين فصل از جمله موارد تداوم علاقه به اين ورزش است.

 پولادکف

پيست اسکي پولادکف، يکي ديگر از بزرگ ترين پيست‌هاي اسکي ايران در کوه سپيدان در استان فارس است. اين پيست در ۱۵ کيلومتري محور سپيدان به آبشار مارگون، قبل از روستاي کمهر و در ۸۰ کيلومتري شمال شهر شيراز واقع شده است. پيست پولادکف که با نام پيست سپيدان نيز معروف است در سال ۱۳۸۱ با حمايت مالي گروه صنعتي پولادکف افتتاح و مورد بهره برداري عموم قرار گرفت. پيست اسکي سپيدان به هنگام بارش برف سنگين يعني از نيمه‌هاي پاييز تا اوايل بهار براي ورزش‌هاي زمستاني بسيار مناسب است. همين ويژگي منحصر به فرد آب و هوايي باعث شده تا اين پست به صورت چهار فصل داير باشد. اين پيست تله کابين و تله اسکي نيز دارد. ارتفاع اين پيست از سطح دريا به ۲۸۵۰ متر مي‌رسد. البته مي‌توان با استفاده از تله کابين و تله اسکي به قله پيست که داراي ارتفاعي حدود ۳۴۰۰ متر از سطح دريا است نيز صعود کرد.

خور

پيست اسکي خور با بلنداي ۲۸۰۰ تا ۳۰۰۰ متر از سطح دريا در استان البرز و در نزديکي سد اميرکبير (سد کرج)، در کنار روستاي تاريخي خور جاي دارد. براي رسيدن به اين پيست اسکي در ۲۳ کيلومتري جاده کرج-چالوس، پيش از ورودي تاسيسات سد اميرکبير بايد مسير را از راه فرعي به سمت خور پي گرفت و از روستاهاي ارنگه و روستاي جي گذر کرد. ساخت اين پيست به پيش از سال ۱۳۵۷ باز مي‌گردد و پس از دوران جنگ ايران و عراق مجددا راه‌اندازي گرديد. اين پيست داراي دو مسير ۱۸۵۰ متري و ۳۵۰ متري است و گنجايش روزانه ۱۳۰۰ اسکي‌باز را دارد.

خوشاکو

اين پيست در ۳۴ کيلومتري غرب اروميه واقع شده و هر سال با آغاز فصل سرما و انباشت برف، پذيراي اسکي بازاني از کشورهاي خارجي و استان‌هاي مختلف کشور و علاقه‌مند به ورزش‌هاي زمستاني است. پيست اسکي خوشاکو، در منطقه راژان واقع شده که با داشتن کوه‌هايي با شيب مناسب و جلوه‌هاي زيباي بصري از طبيعت، همه ساله در فصل زمستان پذيراي علاقه‌مندان به اسکي و ورزش‌هاي زمستاني در اين استان است.

 پيام و سهند

استان آذربايجان شرقي با توجه به سردسير بودن و شرايط جغرافيايي اش، دو پيست خوب و مهم دارد. يکي پيست اسکي «پيام» که در ارتفاعات مرند و در فاصله ۶۰ کيلومتري از تبريز واقع شده. منطقه‌اي که در تابستان هم تفرجگاه مناسبي براي خانواده هاست و در کل منطقه مهمي براي تفريح مردم تبريز و کل آذربايجان است.پيست ديگر هم پيست اسکي «سهند» است که در ۳۹ کيلومتري جنوب شرقي شهر تبريز واقع شده و حدود ۴۰ دقيقه از اين شهر فاصله دارد. اسکي بازان مي‌توانند در شش ماه از سال از برف‌هاي اين پيست براي اسکي استفاده کنند. عمق برف‌هاي پودري اين پيست گاهي تا چهار متر مي‌رسد، با اين حال، اين پيست بهمن گير نيست و فضاي مناسبي براي انجام هرگونه ورزش زمستاني را دارد.

 شازند

پيست اسکي شازند تنها پيست اسکي استان مرکزي است که در شهرستان شازند و در جاده شازند - هندو قرار گرفته است. فاصله اين پيست از شهر شازند ۲۵ کيلومتر و تا شهر اراک ۴۵ کيلومتر است. اين پيست در ارتفاعات پلنگ در و در نزديکي روستاي پاکل قرار دارد. اين منطقه به دليل وجود ارتفاع مناسب داراي زمستان زود هنگام و بارش سنگين برف است. ارتفاع پيست در حدود ۱۲۰۰ متر و طول آن ۵ کيلومتر است. از جمله امکانات موجود در پيست اسکي مي‌توان به سه دستگاه تله سيژ، هتل اقامتي، رستوران، تجهيزات برف‌روبي و ساختمان اداري اشاره کرد.

 

 


منبع : فردا نيوز

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها