City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

جاذبه هاي گردشگري سمنان (1397/04/23)

طبيعت بکر و دست نخورده استان سمنان به تنهايي در شهرستانهاي اين استان نيز جالب توجه است، به طوريکه با سفر به شهر سمنان و سپس به شهميرزاد و مهديشهر مي توان تجربه دو آب و هواي متفاوت را با طي کمتر از 20 کيلومتر داشت.
جاذبه هاي گردشگري سمنان

به گزارش بزنيم بيرون ، از طبيعت زيباي سمنان من جمله کوير، جنگل، مناطق خشک و بياباني، مناطق سر سبز و جميع اضداد طبيعت را يکجا مي توان در مصافتي به ابعاد 20 کيلومتر مربع دراين استان مشاهده کرد.  طبيعت بکر و دست نخورده استان سمنان به تنهايي در شهرستانهاي اين استان نيز جالب توجه است، به طوريکه با سفر به شهر سمنان و سپس به شهميرزاد و مهديشهر مي توان تجربه دو آب و هواي متفاوت را با طي کمتر از 20 کيلومتر داشت.در شهرستان شاهرود نيز که جنگل ابر آن زبانزد همه است، مي توان در مناطق رضا آباد و خارتوران، طي مسير در مناطق کويري را تجربه کرد.

شهرستان گرمسار شهر خورشيد تابان نيز با جاده سنگفرش که يادگار گذشتگان و مسير تاريخي ابريشم است، جاذبه هاي فراواني دارد. شهرستان دامغان نيز با چشمه علي، انگورستاني و... جلوه هايي از هنر نقاش طبيعت را به نمايش مي گذارد. چنانچه قصد تجربه اي متفاوت از سفر، ديدن از نزديک کوير، ابر، رصد ستارگان و... را داريد، سفر به استان سمنان گزينه مناسبي براي سفر است.

چشمه هاي آبگرم

چشمه هاي آبگرم در 21 کيلومتري شمال غرب سمنان و 18 کيلومتري غرب شهرستان مهديشهر قرار دارند. مردم از گذشته براي استفاده هاي درماني و تفريحي به اين چشمه ها مي آمده اند و براي استفاده هاي درماني استخرهايي از گذشته با عمق و ظرفيت کم در محل چشمه ها ساخته شده است.

 پيغمبران

در شمال شرق شهر سمنان منطقه زيارتي و سياحتيپيغمبران قرار دارد، مقبره پيغمبران در قله کوهي به همين نام در 21 کيلومتري جاده اصلي تهران - مشهد در نزديکي سمنان واقع شده است. بر اساس اطلاعات موجود در اين مقبره  سام و لام از فرزندان نوح پيغمبر مدفون هستند و آب و هواي معتدل و پوشش گياهي و جانوري منطقه، جاذبه زيارتي منطقه را به عنوان محور گردشگري آن تکميل مي کند.

  آهوان

آهوان در حدود 30 کيلومتري سمنان و 78 کيلومتري غرب دامغان واقع شده است. در اطراف آهوان چند روستاي پايکوهي معروف به  کلاته وجود دارد که با باغها، کشتزارهاي مختلف و استخرهاي آبياري مناظر زيبايي را خلق مي کند. در کنار جاذبه هاي طبيعي، وجود دو کاروانسرا يا رباط تاريخي به نام رباط سنگي انوشيرواني و  کاروانسراي شاه عباسي بر اهميت اين منطقه افزوده است. زمان ساخت کاروانسراي سنگي (رباط انوشيرواني) به سالهاي 420 تا 421 هجري قمري و ساخت کاروانسراي شاه عباسي به سال 1097 هجري قمري در دوره صفويه بر مي گردد.

 بسطام

شهر بسطام  زادگاه و محل آرامگاه عارف بزرگ بايزيد بسطامي دومين شهر نمونه گردشگري استان سمنان است که در 6 کيلومتري شاهرود واقع شده و در مسير جاده شاهرود- آزادشهر قرار دارد. اين شهر داراي جاذبه هاي گردشگري تاريخي، طبيعي، عرفاني و مذهبي از جمله آستان مقدسامامزاده محمد (ع)و  در طول سال پذيراي گردشگران زيادي از نقاط مختلف کشور و حتي خارج از کشور است.

 وجود آرمگاه بايزيد بسطامي، آرامگاه عارف بزرگ شيخ ابوالحسن خرقاني، موجب شده تا همه ساله گردشگراني از کشورهاي مسلمان همسايه مانند پاکستان و کشورهاي آسياي ميانه از اين شهر تاريخي مذهبي ديدن کنند.

  جنگل ابر

جنگل زيبا و خوش آب و هواي ابردر 45 کيلومتري شمال شرق شاهرود از جنگلهاي بکر و زيباي استان سمنان است. اين جنگل در زمره جنگلهاي هيرکاني کشور است و به دليل اينکه فضاي جنگل را پوششي از ابر فرا مي گيرد، جنگل ابر ناميده مي شود. ارتفاع زياد جنگل از سطح دريا، پايين بودن درجه حرارت در فصل گرما، وجود چشمه سارهاي فراوان و پوشش جنگلي متنوع  از ويژگي هاي اين جنگل است.

  جنگل و آبشار نام نيک

جنگلهاينام نيک و حسين آباد در حوزه استحفاظي شهرستان شاهرود و در آبريز شمالي استان قرار دارند. واقع شدن اين منطقه در مجاورت چند منطقه نمونه ديگر بر جذابيت آن افزوده است.

  زيستگاه توران

مجموعه  توران  از سه سمت پارک ملي، پناهگاه حيات وحش و منطقه حفاظت شده تشکيل شده است.اين منطقه در قسمت جنوبي جاده تهران - مشهد و در قسمت شمال شرقي دشت کوير قرار دارد. اين منطقه پس از پناهگاه حيات وحش نايبندان، دومين منطقه بزرگ تحت حفاظت سازمان محيط زيست کشور است. از نظر پوشش گياهي اين منطقه از تنوع بالايي برخوردار بوده و در ميان گونه هاي جانوري آن برخي از نادرترين گونه ها مانند يوزپلنگ آسيايي، گورخر ايراني و پرندگاني همچون زاغ بور و هوبره ديده مي شود.

زيستگاه يوزپلنگ آسيايي در حال حاضر محدود به مناطق خاصي از ايران مانند توران و زيستکره کوير است و علاوه بر يوزپلنگ آسيايي، گورخر ايراني به عنوان گونه جانوري نادر و زاغ بور يکي از نادرترين پرندگان جهان تنها در منطقه توران زندگي مي کند.

 مُجن و آبشار تنگه داستان

شهر مجن در فاصله 35 کيلومتري غرب شاهرود و در منطقه اي کوهستاني واقع شده است. تنگه معروف داستان در فاصله 10 کيلومتري شهر مجن قرار گرفته که آبشار اين تنگه در زمره جاذبه هاي طبيعي شهرستان شاهرود محسوب مي شود. پوشش گياهي و جانوري متنوع و آب و هواي مطلوب از جاذبه هاي گردشگري اين منطقه است.

 علاوه بر اين، شهر مجن به عنوان يک منطقه تاريخي در دامنه کوه هاي البرز با ويژگي هاي منحصر به فرد و معماري خاص به عنوانماسوله کوير شهرت دارد به طوري که بافت قديمي شهر در شيب ارتفاع شکل گرفته و خانه ها به گونه اي ساخته شده اند که بام هر خانه حياط خانه اي ديگر است.

برخي اين شهر را نگين سرخ فام دامنه هاي البرز شرقي مي نامند زيرا خاک اراضي و ارتفاعات آن سرخ رنگ است و زنان مجني همه ساله بنا بر رسمي کهن با تهيه دوغابي از گِل قرمز رنگ به تجديد نماي خانه هاي کاه گلي مي پردازند.

 خوش ييلاق

پناهگاه حيات وحش خوش ييلاق در شمال شرقي شهرستان شاهرود قرار دارد. زيستگاههاي جانوري و پوشش گياهي اين منطقه بسيار متنوع است.اين منطقه به دليل وجود چشم اندازهاي متفاوت طبيعي و تنوع اکوسيستمي شامل جنگل، کوهستان، مرطوب خزري، دشت خشک و بياباني تنوع زيستي ويژه و ارزشمندي دارد و از بي نظيرترين پناهگاه هاي حيات وحش ايران است.

   فرحزاد، تاش و چشمه هفت رنگ

منطقه فرحزاد ، تاشو چشمه هفت رنگ در شهرستان شاهرود واقع شده است.چشمه هفت رنگ به دليل تنوع رنگ آب چشمه هاي جاري از مواد معدني با خواص درماني، از ديرباز مورد توجه اهالي منطقه بوده است. علت نامگذاري اين منطقه به نام فرحزاد به دليل سرسبزي مزارع و باغ هاي مثمر منطقه است.

  قطري

منطقه قطري در بخش بسطام شهرستان شاهرود و نزديک روستاي ابر واقع شده است.اين منطقه از بارش سالانه نسبتاً مطلوبي برخوردار بوده و به دليل اقليم معتدل و نسبتا مرطوب، پوشش گياهي آن زيبا و چشم نواز است. وجود آستان مقدس امامزاده سراوين قطري بر گردشگري مذهبي – طبيعي اين منطقه افزوده است.

 دشت آفتابگردان و شقايق هاي کالپوش

يکي از مناطق جاذب گردشگري شهرستان شاهرود دشت آفتابگردان و شقايق در منطقه کالپوش است که نمايش منحصر به فرد گل هاي شقايق در منطقه از بيستم ارديبهشت ماه تا پايان خرداد جلوه زيبايي به ناحيه سرسبز کالپوش مي دهد و گردشگران بسياري را به اين منطقه جلب مي کند.

  همه ساله در همين خصوص جشنواره دشت شقايق و کشتي محلي در منطقه کالپوش برپا مي شود.گل هاي آفتابگردان نيز که بيشتر در دشت دانيال  تا ارتفاعات روستايکُرنگ مي رويد، در ماه هاي مرداد و شهريور به گل نشسته و زيبايي اين منطقه را دوچندان مي کند.

رضا آباد خوارتوران

روستاي عشاير نشين رضا آباد از توابع بخش بيارجمند شهرستان شاهرود، در 250 کيلومتري جنوب غربي شاهرود و 123 کيلومتري جنوب بيارجمند واقع شده است.پرورش گوسفند و شتر و نيز بافت انواع گليم تنها راه معيشت اهالي سخت کوش اين روستاي کويري است.

مهم ترين جاذبه گردشگري اين منطقه وجود تپه هاي ماسه اي به اشکال مختلف، سياه چادر عشايري و نقوش بافته هاي زنان ايل است، اين روستا را تپه هاي رمل در بر گرفته است. پوشش گياهي خاص منطقه از جمله جنگل هاي طاق و فرهنگ خاص مردم روستا، جاذبه گردشگري اين روستا را دوچندان کرده است.

  چشمه علي

مجموعه چشمه علي در شمال شهر تاريخي دامغان و حدود 30 کيلومتري اين شهر بين روستاهايآستانه و کلاته رودبار واقع شده است. در زمان فتحعلي شاه قاجار در اين محل يک مسجد و يک عمارت ساخته شد.بناي فتحعلي شاهي در ميان رودخانه و وسط مجموعه تفريحي چشمه علي قرار گرفته و مسجدي تاريخي نيز در ضلع جنوبي قرار داشته که اکنون مسجدي جديد بر روي آن واقع شده است.

وجود درختان بيد و صنوبر، باغ هاي گردو، زردآلو، درختان ميوه، گياهان دارويي و ارتفاعات کوهستاني به جاذبه هاي اين منطقه افزوده است. قلعه هاي تاريخيمنصورکوه ومهرنگار از ديگر جاذبه هاي تاريخي اين منطقه است.

     گردکوه

منطقه کوهستاني گردکوه در 18 کيلومتري غرب دامغان واقع شده و محور جاذبه هاي گردشگري اين منطقه قلعه گردکوه است که به گنبدان دژنيز شهرت دارد. کوهي که قلعه گردکوه بر آن بنا شده به شکل گنبد است.وجود گياهان دارويي – صنعتي و گونه هاي مختلف جانوري بر جذابيت اين منطقه افزوده است.

  چشمه قلقل

منطقه نمونه گردشگري چشمه قلقلدر دو کيلومتري شمال روستاي دشتبو دامغان واقع شده است.پوشش گياهي منطقه ييلاقي و گونه هاي جانوري آن نيز بيشتر شامل گونه هاي مناطق کوهستاني است. امامزادهميرجبرئيل و بقاياي قلعه اي در شرق روستاي تويه دروار از ديگر جاذبه هاي گردشگري اين منطقه است. در نزديکي اين منطقه ناحيه اي به نام انگورستاني با آبشار آکواريومي زيبا وجود دارد که طبيعتي چشم نواز را خلق کرده است.

    پير خوشتر (خوشدر(

منطقه پير خوشتر در شمال غرب روستاي کلاته رودبار دامغان واقع شده که در آن چشمه اي وجود دارد که از درون کوههاي آهکي مي جوشد. اين منطقه به دليل برخورداري از آب و هواي متنوع و گونه هاي مختلف جانوري، قابليت جذب گردشگران را داراست.

   تنگه زندان

تنگه زندان در 53 کيلومتري شمال شهر دامغان قرار دارد. اقليم منطقه ترکيبي از زمستان هاي سرد و تابستان هاي معتدل و مطبوع است. در کف اين منطقه آب سرد و گواراي چشمه سارهاي بالادست جريان دارد.از ديگر جاذبه هاي طبيعي اين منطقه آبشارنسروا در 20 کيلومتري شمال شرق ديباج است.

 بناي مشهورقصر بهرامکه در واقع يک کاروانسراي شاه عباسي است و کاروانسراي عين الرشيد، آبراه سنگي  سيه کوه که آب مورد نياز قصر بهرام را تامين مي کرده، بقاياي ساختمان حرمسرا ، کاروانسراهاي سفيد آب و لکاب و آب انبارقيلوقه از ديگر جاذبه هاي تاريخي اين منطقه است.

  رامه

روستاي رامه و مناطق اطراف آن که منطقه نمونه گردشگري رامه را تشکيل مي دهد در 55 کيلومتري شمال شرق شهر گرمسار واقع است که شامل چند روستا و مزرعه مي شود. مناطق طبيعي چشم نواز اطراف روستاي رامه به ويژه ارتفاعات آن و حيات وحش متنوع و غني ، از جلوه هاي طبيعي اين منطقه است.طبيعت اين منطقه واقع در بخشي از منطقه شکار ممنوع خنار است.

 بهورد

منطقه گردشگريبهورد در 32 کيلومتري شمال غربي بخش ايوانکي در گرمسار قرار دارد. اين منطقه در حدفاصل دشت و کوهستان واقع شده است. مناطق اطراف بهورد به ويژه ارتفاعاتقره قاچ و گردنه  قوچ از نظر حيات وحش غني است و يکي از شکارگاههاي مهم گرمسار محسوب مي شود.

 شهميرزاد

شهر نمونه گردشگري بين المللي شهميرزاد در شمال سمنان واقع شده و به دليل جاذبه هاي فراوان طبيعي در تابستان و زمستان پذيراي گردشگران است. علاوه بر جاذبه هاي طبيعي مانند طبيعت سبز در کنار کوهستان و آب و هواي معتدل، برخي بناهاي تاريخي مانند شيرقلعه، قلعه شيخيو دژوهل (به عنوان يکي از کانونهاي مهم اسماعيليان) نيز بر جنبه هاي جذاب گردشگري در شهميرزاد افزوده است.

در شهميرزاد برخي از محصولات مانند گردو و آلو داراي اهميت صادراتي و شهرت بين المللي هستند و بزرگ ترين باغ گردوي جهان با وسعت 700 هکتار نيز در اين شهر واقع شده است.

 جنگل رودبارک

رودبارک در 80 کيلومتري شمال شرق سمنان در مسير راه شهميرزاد به فولاد محلهدر شهرستان مهديشهر و در دامنه جنوبي سلسله جبال البرز واقع شده است. اين منطقه بخشي از منطقه حفاظت شده پرور است و به دليل وجود جنگل هاي پهن برگ و آب و هواي خنک به ويژه در فصل تابستان مورد توجه گردشگران قرار دارد.

وجود چشم انداز رودخانه در مسير جنگلي از دلايل نامگذاري اين منطقه به رودبارکاست. تنوع گونه هاي گياهي و جانوري، دماي مناسب به ويژه در فصل تابستان و چشم اندازهاي طبيعي از علت هاي جاذب گردشگري اين منطقه است.

  غار دربند

دربند منطقه سرسبز کوچکي است که در حدفاصل مسير مهديشهر به شهميرزاد واقع شده و مهم ترين قابليت گردشگري آن، آب و هواي مطبوع، طبيعت بکر و غار دربند است. غار دربند در شيبي تند در کمرکش کوهي آهکي واقع شده است. اين غار با 140 ميليون سال قدمت، از غارهاي آهکي بزرگ ايران است که طول آن به حدود 150 متر مي رسد. حداکثر ارتفاع از کف غار 30 متر است.ستون هاي بزرگ استلاگتيت و استلاگميت و ديواره هاي آهکي از جاذبه هاي اين غار است.

 پرور

منطقه نمونه گردشگري پروردر شمال شرق شهميرزاد قرار دارد که به عنوان منطقه حفاظت شده پرور شناخته شده و داراي پوشش گياهي متنوع است. اين منطقه شامل روستاهاي پرور، کاورد، تمام، تلاجيم، فينسک و ملاده است.

وجود قلاع، تپه هاي باستاني، بناهاي تاريخي متعدد و کاخ ابراهيم خان در ملاده از جاذبه هاي تاريخي مذهبي اين منطقه است. چشم اندازهاي طبيعي، انواع گونه هاي جانوري شامل خرس، گربه وحشي، خوک و کبک، انواع گونه هاي مرتعي، ييلاق هاي متعدد و انواع گياهان دارويي از جاذبه هاي گردشگري پرور است.


منبع : فردا نيوز

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها