City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

باداب سورت؛ چشمه‌هاي هفت رنگ (1397/04/25)

چشمه‌هاي زيباي باداب سورت که به چشمه‌هاي رنگي نيز معروف هستند، گردشگران زيادي را به سمت خود مي‌کشند و از آن‌ها تصاوير زيادي را مشاهده مي‌کنيم.
باداب سورت؛ چشمه‌هاي هفت رنگ

به گزارش بزنيم بيرون ،چشمه‌هاي باداب سورت در استان مازندران، جنوب شهرستان ساري، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستاي سورت، حدفاصل روستاهاي اروست و مال خواست قرار دارد. اين چشمه‌ها از شمال به ارتفاعات و تپه‌هاي پوشيده از جنگل‌هايي با درختان سوزني برگ مي‌رسد و از جنوب مشرف به دره‌هاي پايين دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشيده از گياهان بوته‌اي و درختچه‌ها است. غرب آن را نيز روستاي اروست احاطه کرده است.

باداب به معني آب گازدار و سورت به معني شدت اثر است

 باداب به معني آب گازدار و سورت به معني شدت اثر است. چشمه‌هاي باداب سورت در سال ۱۳۸۷به عنوان دومين اثر طبيعي ملي ايران ثبت شد. در سال ۱۳۸۷، کوه دماوند، چشمه‌هاي باداب سورت و سرو ابرکوه به عنوان سه اثر طبيعي توسط سازمان ميراث فرهنگي ثبت شدند. چشمه‌هاي باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکيه به عنوان دومين چشمه آب شور جهان ثبت جهاني شده است.

ويژگيها

چشمه‌هاي باداب سورت شامل دو چشمه با آب‌هاي کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمه پرآب داراي آب بسيار شور و داراي استخري با قطر حدود ۱۵متر و عمق زياد است که عمدتا در تابستان براي آب تني استفاده مي‌شود و براي درمان دردهاي کمر و پا، امراض پوستي، روماتيسم و مخصوصا سردرد ميگرن سودمند است. همچنين اين چشمه به علت شور بودن در فصل زمستان يخ نمي‌زند. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربي اين چشمه قرار دارد، ترش مزه و داراي آبي به رنگ قرمز و نارنجي بوده و در اطراف چشمه کمي رسوب آهن نشسته است.

جريان آب‌هاي رسوبي و معدني اين چشمه‌ها طي سال‌ها، در شيب پايين دست کوهستاني خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچه‌ي بسيار زيبا به رنگ‌هاي نارنجي، زرد و قرمز در اندازه‌هاي مختلف پديد آورده است. اين طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبه‌ي اصلي و ويژگي منحصر به فرد چشمه‌هاي باداب سورت است. زيبايي اين طبقات و محل ويژه قرارگيري چشمه در دامنه کوهستان و چشم‌اندازهاي اطراف به ويژه در غروب تحسين برانگيز است.

ويژگي‌هاي زمين‌شناسي

چشمه باداب سورت اروست از نوع ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرين چين‌خوردگي البرز درپليوستوسن و پليوسن (دوران چهارم زمين‌شناسي) شکل گرفته است.

ديدار از چشمه و حوضچه‌هاي باداب سورت مخصوصا در ارديبهشت ماه خستگي را از جان گردشگران بيرون مي‌کند و چشمان کنجکاو و حقيقت‌جو در کنکاش مناظر طبيعي جنگلي و کوهستاني پيرامون تا دوردست‌ها مبهوت و خيره مي‌ماند. خيال انگيزترين صحنه‌هاي منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشيد است که تلالو نور خورشيد در حوضچه‌ها و انعکاس نور آن‌ها همراه با سايه روشن طبيعت اطراف، جلوه‌هاي تحسين برانگيزي را از موهبت خداوندي به جلوه مي‌گذارد که اين چشم‌اندازهاي روح‌نواز هيچگاه از روح و ذهن فراموش نمي‌شود و بارها و بارها طبيعت دوستان را به تماشاي خود فرامي‌خواند.

اين چشمه‌ها در ارتفاع ۱۸۴۰متري واقع شده‌اند و در ايران بي‌نظير هستند. در کشورهاي ترکيه، آمريکا و نيوزلند چشمه‌هايي شبيه باداب سورت وجود دارد.

براي رسيدن به روستاي اروست از تهران مي‌توانيد به ترتيب زير از جاده‌هاي استان سمنان يا مازندران استفاده کنيد. البته جاده‌هاي استان سمنان مسافت کمتري دارد و ايمن‌تر است، اما جاده‌هاي استان مازندران به مراتب زيباتر است:

مسير ۱: تهران، سمنان، مهديشهر، شهميرزاد، فولادمحله، سه راه تلمادره، روستاي اروست، باداب سورت

مسير ۲: تهران، ساري، کياسر، سه راه تلمادره، روستاي اروست، باداب سورت

از شهرهاي سمنان و ساري تا روستاي اروست جاده کاملا آسفالت است و از اين روستا تا چشمه‌هاي شگفت‌انگيز باداب سورت که در يک کيلومتري شرق اين روستا واقع شده، جاده خاکي است.

 مسير چشمه‌ها

پس از اين که به تلمادره رسيديد، يک پاسگاه پليس مي‌بينيد. جاده روبه‌روي اين پاسگاه به سمت اروست مي‌رود. در اين مسير از روستاهاي پشرت، کوات و قلعه‌سر مي‌گذريد و در نهايت به يک سه راهي مي‌رسيد که به سه خط معروف است (سه راهي اروست، مالخواست، باداب سورت). متاسفانه اکثر افراد در اين قسمت دچار اشتباه مي‌شوند! مسير سمت چپ  که آسفالته است، پس از ۲کيلومتر به روستاي زيباي اروست مي‌رسد و مسير آسفالته سمت راست هم به روستاي مالخواست ختم مي‌شود. اما مسير مستقيم که خاکي است و البته در حريم روستاي اروست واقع است، به سمت چشمه‌ها مي‌رود.

اين مسير خاکي را بايد حدود ۳کيلومتر طي کنيد. اگر اين مسير را تا انتها طي کنيد، ممکن است به روستاي ديگري برسيد. پس از طي حدود ۳کيلومتر در اين مسير خاکي براي رسيدن به چشمه‌ها دو راه وجود دارد که هر دو نيز خاکي است و در سمت چپ جاده قرار دارند و از نظر کيفيت فرق چنداني با هم ندارند. يکي از آن‌ها که دورتر است، قديمي و ديگري جديد و البته خصوصي بوده که متعلق به يک معدن متروکه است و در مسيرتان اول به اين جاده برمي‌خوريد. در صورت عدم تمايل مي‌توانيد به راه‌تان ادامه دهيد تا به مسير قديمي و عمومي برسيد. هر دوي اين مسيرها به بالاي تپه‌اي مي‌رسند که چشمه‌ها روي آن واقع است.

اگر قصد عبور از جاده خصوصي را داريد، بايد سمت چپ جاده خاکي‌اي  را نظاره گر باشيد که از سه خط طي کرديد تا به يک استخر ذخيره آب کشاورزي برسيد. کنار اين استخر محل پارک خودرو و يک جاده خاکي سر بالايي وجود دارد که همان جاده معدن است. البته بايد آن را تا چشمه‌ها پياده طي کنيد، مگر اين که از خودروي شاسي بلند استفاده کنيد. به علت وجود معدن سنگ متروکه بايد مراقب ريزش سنگ از بالاي کوه باشيد. اما تاکنون گزارشي از ريزش ارائه نشده است. در صورت بي‌احتياطي، خود فرد خاطي مسئول است.

پس از آن که اين جاده خاکي سر بالايي و خصوصي را طي کرديد، به يک کانکس نگهباني مي‌رسيد که از آن به بعد ورود خودرو ممنوع است. ۳۰متر جلوتر از آن کيوسک، چشمه‌ها قرار دارند.

کساني که براي يک شب قصد اقامت در اين منطقه را دارند، مي‌توانند از حسينيه روستاي اروست به طور رايگان استفاده کنند. ..


منبع : سايت کجارو

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها