City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نکته هاي مهم براي داشتن خواب بهتر در سفر! (1397/04/26)

بي خوابي يکي از معضلات عمده در پروازهاي طولاني به شمار مي رود و تجربه يک خواب راحت در سفر از بهترين ها براي گردشگران است.
نکته هاي مهم براي داشتن خواب بهتر در سفر!

به گزارش بزنيم بيرون ، بيماري جت زدگي (Jet Lag) ناشي از پروازهاي طولاني، بر اثر عبور مسافر از مناطق جغرافيايي متعدد پديد مي آيد و سبب اختلال در ساعت فيزيولوژيکي طبيعي بدن مي شود. خستگي، کوفتگي، کسالت و ناتواني در خواب رفتن از علائم بارز اين بيماري بشمار مي آيد. اما به طور کل، توانايي خوابيدن در هواپيما به يک چالش هميشگي براي مسافران تبديل شده است؛ عده اندکي هستند که از همان شروع پرواز به سادگي به خواب مي روند اما براي بسياري از مردم خواب راحت در هواپيما امري غير ممکن به نظر مي رسد. واژه پرواز چشم قرمز Red eye flight که درباره پروازهاي آخر شبي است که از غرب به سمت شرق يا برعکس انجام مي گيرند نيز به همين مفهوم اشاره دارد. روش هاي ويژه اي وجود دارند که باعث مي شوند اختلاف زماني بين دو بخش از زمين به چشم نيايد و خوابيدن در پروازهاي طولاني کمي آسان تر شود. به اين ترتيب اگر عازم سفري دور و دراز با هواپيما هستيد و ميل داريد براي داشتن خواب بهتر در سفر، پيشنهاد مي کنيم در ادامه مطلب با ما در مجله گردشگري همگردي همراه باشيد تا نکته هاي مهم از تنظيم خواب در سفر را بدانيد.

 

وقت خواب خود را قبل از سفر تنظيم کنيد

برنامه ريزي خواب خود را قبل از پرواز به گونه اي تنظيم کنيد که وقتي به مقصد رسيديد، با وقت محلي آنجا هماهنگ تر باشيد. اين موضوع که تنظيم ساعت بيولوژيکي و اضافه يا کم کردن يک ساعت در روز تا رسيدن به وقت محلي مقصد، بسيار موثر مي باشد ثابت شده است.

براي بيشتر پروازهايي که مثلا از سواحل شرقي آمريکا به اروپا انجام مي گيرند و وقت محلي مقصد بين 5 تا 7 ساعت جلوتر است، بهتر است از چند روز قبل از سفر، زمان خواب خود را هر شب يک ساعت به جلو بکشيد و ديرتر بخوابيد. براي مثال، پنج روز قبل از سفر، به جاي خوابيدن در نيمه شب، ساعت 11 شب به رختخواب برويد و همين طور ادامه بدهيد تا شب قبل از پرواز، بتوانيد ساعت 7 شب بخوابيد. ممکن است اين ساعت به نظر خيلي زود بيايد، اما باعث مي شود زماني که به مقصد مي رسيد حس بهتري داشته باشيد. در پروازهايي که از شرق به غرب صورت مي گيرند، اين الگو را مي بايست به صورت عکس در پيش بگيريد. يعني هر شب يک ساعت ديرتر به رختخواب برويد. بنابراين سفر به غرب آسان تر از سفر به شرق خواهد بود؛ زيرا راحت تر مي توانيد خودتان را به دير خوابيدن وفق بدهيد تا زود خوابيدن.

زماني که در هواپيما هستيد، کم بخوريد و کم بنوشيد

بعضي از غذاها به تنظيم خواب در سفر کمک مي کنند. اما بهتر است به جاي خوردن چيزي که شما را خواب آلود کند، روش ديگري به کار ببريد و فقط زماني که گرسنه هستيد غذا بخوريد. بيش از اندازه نخوريد و از مصرف زياد کافئين يا الکل خودداري کنيد. نوشيدني به مقدار کم بنوشيد؛ زيرا نوشيدن بيش از حد ممکن است در کيفيت خواب شما تاثير بگذارد. زماني که به مقصد رسيديد، مي توانيد نوشيدني کافئين دار مصرف کنيد.

وقتي به مقصد رسيديد، مانند مردم آنجا رفتار کنيد

بهترين راه براي داشتن خواب بهتر در سفر اين است که وقتي به مقصد مي رسيد سعي کنيد مانند مردم آنجا بخوريد و بخوابيد. سعي کنيد برنامه ريزي خواب خود را با سرعت هر چه تمام تر با وقت محلي تنظيم کنيد. براي مثال، در روز اول رسيدن به مقصد، يک چرت کوتاه بزنيد؛ اما سعي کنيد در طول روز تا آنجايي که امکان دارد بيدار بمانيد. وقت غذا خوردن خود را نيز با وقت غذا خوردن مردم همان منطقه تنظيم کنيد. ممکن است بدنتان به شما بگويد که گرسنه نيستيد؛ اما بهتر است سعي خودتان را بکنيد. مهم ترين کاري که مي بايست انجام دهيد اين است که بويژه در اولين روزهاي رسيدنتان به مقصد، کمي ورزش کنيد. ورزش کردن و تحرک هم به خوابيدن شما و هم به سلامتي شما کمک مي کند.

در استفاده از موارد کمکي خواب دقت کنيد

 براي تجربه يک خواب راحت در سفر، بهتر است از داروهاي کمکي براي خوابيدن استفاده نکنيد. برخي از اين داروها ممکن است نشانه هاي بيماري جت زدگي (Jet Lag)، خستگي، حالت تهوع، سردرد و کمبود تمرکز را در شما به وجود بياورند. خوابيدن عميق و طولاني مدت ممکن است باعث تحرک کمتر و در نتيجه لخته شدن خون در رگ ها شوند و اگر اتفاقات اضطراري غير مترقبه در حين پرواز به وجود بيايند، مسافراني که از اين داروها استفاده کرده اند به اندازه کافي براي داشتن عکس العمل مناسب و نجات جان خود هوشيار نباشند. اگر واقعا مجبور به استفاده از اين دارو ها هستيد، آنها را به مقدار بسيار کم و تنها در اولين روزهاي سفر خود استفاده کنيد.

به هر پيشنهاد يا نصيحتي عمل نکنيد

اگر به دنبال راه حل هاي ديگر براي تنظيم خواب در سفر خود هستيد، دستگاه هاي تکنولوژيکي مانند ماسک ها و هدفن هاي ويژه خواب را مي توانيد تهيه کنيد. بسياري از اين دستگاه ها داراي نور هستند که ثابت شده است نقش مهمي در تنظيم خواب ايفا مي کند. اما دستگاه ها و امکاناتي هم وجود دارند که به شما قول خواب بهتر مي دهند؛ اما مورد ارزيابي واقع نشده اند و مفيد بودن آنها ثابت نشده است. بنابراين بهتر است قبل از خريدن و استفاده از اين دستگاه ها يا امکانات خاص، با افراد متخصص و آگاه در اين زمينه مشورت کنيد.


منبع : سايت همگردي

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها