City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفر به مکان هاي ديدني زرنديه (1397/04/27)

شهرستان زرنديه از زيباترين شهرهاي شمالي استان مرکزي است که با مساحتي حدود 4163 کيلومترمربع در اين استان مي درخشد.
سفر به مکان هاي ديدني زرنديه

به گزارش بزنيم بيرون ،58387 نفر در اين شهرستان زندگي مي کنند که خونگرمي و مهمان نوازي آن ها زبانزد گردشگران است. زرنديه استان مرکزي با مرکزيت شهر مامونيه در جنوب غربي تهران و شمال شهرستان ساوه قرار گرفته است. مرکزي و خرقان از بخش هاي اين شهرستان هستند و رودشور، حکيم آباد، خشک رود، الوير، دوزج و عليشار از دهستان هاي آن. اين شهرستان از شمال و شمال شرق به استان تهران، از شمال و شمال غرب به استان قزوين و از جنوب به شهرستان ساوه محدود مي شود. در سال 1382 هجري شمسي شهرستان زرنديه از شهرستان ساوه مستقل شد. زبان مردم زرنديه فارسي با لهجه ي محلي است ولي بيشتر مردمان روستاهاي زرنديه به گويش الويري و تاتي سخن مي گويند

آداب و رسوم زرنديه

از مراسم خاص مذهبي و فرهنگي شهرستان مي توان از جشن کوسه ناقالي (ناقلدي)، مراسم بيل گردان و مراسم انگور (جشن انگور) نام برد.

جاذبه هاي طبيعي و مناطق نمونه گردشگري

روستاهاي زرنديه به علت داشتن ارتفاعات، شرايط توپوگرافي و وجود دامنه ها داراي جاذبه هاي طبيعي است. زرنديه استان مرکزي در محل تلاقي دو رشته کوه البرز و زاگرس واقع شده است. ويژگي هاي طبيعي شهرستان زرنديه و وجود رشته کوه هاي متعدد امکانات مساعدي را براي کوهنوردان و علاقه مندان به گذراندن اوقات فراغت در کوهستان به وجود آورده است.

کوه قليچ

مهم ترين ارتفاعات شمال از کوه هاي زرند به سمت غرب تا کوه هاي اينجه قاره که بلندترين قله اين قسمت است. بلندترين قله اين ارتفاعات در بخش مرکزي زرنديه و به نام کوه قليچ است. ارتفاع اين کوه به 3170 متر مي رسد. از ديگر کوه هاي مهم شهرستان زرنديه مي توان از تکي داغي (واقع در بخش مرکزي شهرستان زرنديه)، اينجه قاره اردونشين را نام برد. کوه شاهپسند در اراضي مرزي شهرستان زرنديه استان مرکزي و ساوه جاي گرفته است. اين کوه در شمال غربي استان با ارتفاع 2750 متر واقع شده است. اين کوه علاوه بر دارا بودن مناظر زيبا و چشم اندازهاي طبيعي از نظر فرهنگي نيز قابل توجه است.

درياچه ها، سدها و تالاب ها از جاذبه ها و مکان هاي ديدني زرنديه استان مرکزي محسوب مي شوند. اين سه مکان زيستگاه مناسبي براي انواع پرندگان بومي و مهاجر محسوب مي شود و همه ساله هزاران پرنده مهاجر به اين منطقه روانه مي شوند. کاربرد ديگر سدها، تالاب ها و درياچه ها اين است که امکانات مناسبي را براي انواع ورزش ها و تفريحات آن نظير قايقراني، اسکي روي آب، شنا و... فراهم مي آورند.

سد رودخانه سه رود

بر روي رودخانه سه رود و در نزديکي شهر زرنديه بين روستاي رحيم آباد، زاويه، حکيم آباد از روستاهاي زرنديه سدي ساخته شده به نام سه رود (پيک زرند) تنها سد ساخته شده بر روي سه رود مي باشد. رودخانه سه رود با بند انحرافي زرند واقع در بخش مرکزي شهرستان زرنديه گردشگران محلي را به خود جذب مي کند.

رودخانه ها

بخشي از شهرستان زرنديه استان مرکزي را مناطق کوهستاني پوشش داده و اکثر قريب به اتفاق اين کوه ها رودخانه هايي را به وجود آورده اند. اين رودخانه ها يکي از جاذبه هاي توريستي شهرستان زرنديه محسوب مي شوند. عبور اين رودخانه ها از مسير پر پيچ و خم زمينه مناسبي را براي ورزش تفريحي و هيجان انگيز و با نشاط قايقراني فراهم مي کند. علاوه بر اين، همه جا در گوشه و کنار مسير اين رودها، مناظر و چشم اندازهايي بديع و مصفا در پيوند آب و گياه و انواع پرندگان به چشم مي خورد که در پايان هفته و روزهاي تعطيل محل گذراندن اوقات فراغت اهالي منطقه هستند.

رودخانه سه رود: واقع در شمال شهر زرنديه آبياري سه روستاي زاويه، حکيم آباد و رحيم آباد را به عهده دارد. اين رودخانه با مساحت زير حوزه 476/309 واحد و طول 98 کيلومتر و حجم آورد ساليانه 179 ميليون متر مکعب در بخش مرکزي شهرستان زرنديه واقع گرديده است..

رود رازقان: از رودهاي شهرستان زرنديه که از ارتفاعات کوه اينجه قاره سرچشمه مي گيرد و پس از گذشتن از جوار روستاي الوير و رارقان به نواحي خشکرود مي رسد.

رود شيرين چاي: از طرف کوه هاي نزديک به روستاي دوزج و عليشار جاري مي شود و پس از طي چندين کيلومتر به موازات رود رازقان به اين رود مي پيوندد و به شور چاي تغيير نام مي دهد. رودخانه شورچاي تا حوالي روستاي خشکرود ادامه پيدا مي کند. بنابراين از ديگر رودخانه هاي شهرستان زرنديه مي توان شور چاي را نام برد.

 

يخچال ها

يخچال ها از جاذبه هاي شهرستان هستند. يخچال محيطي را گويند که کم ترين ميزان جذب گرما را دارد و داراي اين قابليت است که هرگاه برف و يخ را در آن انباشته کنند تا چند وقت يخ در آن وجود خواهد داشت. در گذشته مردم از اين يخچال ها براي يخ و نگهداري غذاهايشان استفاده مي کردند. اکنون نيز خنکي هواي يخچال حتي در اوج تابستان و ديدن فن آوري مردم گذشته براي گردشگران جذاب است.

شهرستان زرنديه با داشتن کوه هاي مرتفع در بخش خرقان از موقعيت مناسبي در اين زمينه برخوردار است. در اين ميان کوه قليچ با 3170 متر ارتفاع از شرايط بهتري براي تبديل به يک فضاي ورزشي برخوردار است. کوه شاهپسندي در حد فاصل شهرستان زرنديه و ساوه قرار گرفته و علاوه بر دارا بودن مناظر زيبا و چشم اندازهاي طبيعي و فرهنگي، محل مناسبي براي ورزش هايي مثل کوهنوردي و جاده روي کوهستان محسوب مي شود.

طبيعت و مناطق ييلاقي و مناظر طبيعي طرفداران فراوان دارند. به طوري که بخشي از کشورها تنها با تکيه بر اين منابع توانسته اند در سطح بين المللي گردشگران فراواني را جذب کنند. شهرستان زرنديه نيز از اين منابع برخوردار است که با جذب سرمايه گذاران داخلي و خارجي و اجراي پروژه هاي گردشگري در مقياس ملي و بين المللي اميد مي رود به جذب گردشگران داخلي و خارجي دست يابيم.

مناطق نمونه گردشگري شهرستان

از مکان هاي ديدني زرنديه و رود شور مي توان نام برد که با شرايط ويژه اي که دارند مورد توجه گردشگران قرار گرفته اند. هم اکنون سرمايه گذاران ايراني با مشارکت تعدادي از سرمايه گذران خارجي مشغول آماده سازي اين مناطق براي جذب گردشگران مي باشند.

روستاي هدف چناقچي عليا

چناقچي عليا از زيباترين روستاهاي زرنديه و روستايي ييلاقي است و تنها روستاي هدف گردشگري شهرستان، در فصل بهار کوهستان هاي اطراف چناقچي استراحتگاه عشاير کوچرو مي باشد. اين روستا، از توابع بخش خرقان شهرستان زرنديه استان مرکزي در 70 کيلومتري شمال غربي شهر ساوه قرار داشته و قدمت تاريخي دارد. ساکنان آن را ارمني ها، ترک ها و فارس ها تشکيل مي دهند. گفته مي شود که قدمت اين روستا به دوره صفوي مي رسد. روستاي چناقچي عليا با چشم اندازهاي زيباي طبيعي در فصول مختلف سال گردشگران بسياري را جذب مي کند. عمده ترين جاذبه هاي روستاهاي زرنديه و اين روستا را طبيعت کوهستاني، تفرجگاه هاي کوهپايه اي و مناطق برخوردار از قابليت هاي ورزش هاي کوهستاني تشکيل مي دهد. منظره ي طبيعت سبز از زيباترين جاذبه هاي طبيعي روستاست. اين منظره بديع را درختان گردو در دامنه کوه پديد آورده اند.

آبشار چناقچي عليا از ديگر جاذبه هاي طبيعي اين روستا است. مهم ترين مراسم و آيين هايي که در اين روستا برگزار مي شود عبارتنداز چهارشنبه سوري، دعاي باران، تحويل سال نو، عروسي هاي محلي و مراسم انگورچيني مسيحيان که در شهريور ماه برگزار مي شود. مردم اين روستاي به زبان ترکي، فارسي و ارمني سخن مي گويند. اکثريت مردم روستا دين اسلام و مذهب شيعه دارند. اقليتي مسيحي و ارتودوکس هستند.

منطقه ي نمونه بين المللي رودشور

اين منطقه از مکان هاي ديدني زرنديه، با مساحت 1400 هکتار که در کيلومتر 135 اتوبان تهران – ساوه مجاور فرودگاه بين المللي امام خميني تهران قرار دارد. در اين منطقه با سرمايه گذاري بخش خصوصي و جذب سرمايه هاي خارجي گردشگري بين المللي در حال اجرا است که اميد مي رود در سال 1390 فاز اول آن به بهره برداري برسد.

منطقه نمونه گردشگري پرندينه

اين منطقه از جذاب ترين مکان هاي ديدني زرنديه با مساحت 300 هکتار حدفاصل اتوبان ساوه – تهران و جاده قديم ساوه – تهران در 300 کيلومتري شهر جديد پرند واقع شده است و تحت عنوان اوت لت بات سرمايه گذاري بخش خصوصي در حال اجرا است.

مشاهير و مفاخر

ملا محمد علي الويري، ملا محمد حسين الويري، ملا ابراهيم معاصر، ملا محسن اسلامي، ملا حاج آقا الويري، ملاهادي، ملا محسن اثني عشري، محمد خرمشاهي، زين العابدين اسلامي، عباسعلي صرافي، حاج محمد رضا اسلامي، ميرزا مهدي موحد.

صنايع دستي مردمان روستاهاي زرنديه

دستبافت هاي سنتي (قالي بافي و گليم بافي)، رودوزي هاي سنتي، آثار چوبي (منبت و کنده کاري روي چوب، معرق کاري، خراطي)، سفالگري، کتابت و نگارگري، آثار فلزي (قلمزني)


منبع : سايت همگردي

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها