City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مرموزترين و عجيب ترين روستاي ايران (1397/04/30)

روستايي که مردمانش شناسنامه ندارند.
مرموزترين و عجيب ترين روستاي ايران

به گزارش بزنيم بيرون ، تصور کنيد که حدودا صد سال به عقب بازگرديد و در دوره اي زندگي کنيد که هيچ تکنولوژي وجود ندارد. براي روشنايي بايد از نور فانوسي استفاده کنيد که با روغن حيواني مي سوزد، آب را بايد از چاه بکشيد و مدرن ترين وسيله حمل و نقل شما، الاغ هاي تندرو باشند و مسلما از تلفن و گوشي و اينترنت هم هيچ خبري نباشد. احتمال مي دهم که حتي فکر کردن به اين مسئله نيز برايتان سخت و غير قابل تصور است، اما جالب است بدانيد که روستايي در طالقان ايران وجود دارد که همه اين مواردي که گفتم براي مردمش يک مسئله عادي مي باشد. گويي که زمان در اين روستا توقف کرده و مردم در همان صد سال پيش زندگي مي کنند. نام اين روستا، ايستا مي باشد و به نام هاي ترک آباد، کوي منتظران و فانوس آباد نيز معروف است. به علت سبک زندگي مردم روستا و اعتقادات خاص آن ها کمتر کسي به آنجا سفر کرده است. اهالي آنجا به انتظاريون يا اهل توقف معروفند. با همگردي همراه باشيد تا با عجيب ترين روستاي ايران آشنا شويد.

عجيب ترين روستاي ايران

هر کلمه اي که درباره اين روستا بخوانيد، بيشتر از پيش تعجب خواهيد کرد. در اينجا هيچ جشني وجود ندارد، نه عروسي نه عزا. مهمان را به روستاي خود راه مي دهند، اما به شرطي که زنان و دخترانشان ديده نشوند و در ورود بانوان به روستايشان نيز سخت گيري مي کنند. از تکنولوژي گريزانند و از هيچ امکاناتي استفاده نمي کنند زيرا آن را بدعت کفار مي دانند. سعي مي کنند تمامي مايحتاجشان را خودشان تهيه کنند و فقط گهگاهي بعضي از مردان آن ها براي خريد لوازمي مثل ميخ و پارچه و.... يا براي فروش املاک موروثيشان که در تبريز قرار دارد، به شهر مي روند، درواقع طريقه امرار معاش ان ها از طريق فروش زمين هايشان مي باشد. زنان و دختران آن ها را تا بحال کسي نديده. مردم اين روستا که اصالتا تبريزي هستند، جزو آمار کشور محاسبه نمي شوند زيرا شناسنامه ندارند و فرزندان خود را به مدرسه و دانشگاه نمي فرستند. فرزندان آن ها در مکتب خانه هايي به سبک قديم درس مي خوانند و تنها مسائل شرعي و قرآن را مي آموزند. اين مردم، شيعه دوازده امامي هستند و نماز و روزه را بجا مي آورند، اما در انجام برخي مسائل شرعي با بقيه شيعه ها متفاوتند، مثلا به حج ابراهيمي به اين صورتي که امروزه هست، اعتقادي ندارند و اصلا خودشان را مستطيع حج نمي دانند، مراسم دعاي آن ها به شکلي که شيعيان انجام مي دهند نيست و بيشتر در خانه يا کنار رودخانه، آهسته نيايش مي کنند، از عباداتشان، منتظر ايستادن در کنار رودخانه مي باشد، زيرا اعتقاد دارند که امام زمان از کنار رودخانه ظهور مي کند، بيماران خود را به صورت سنتي درمان مي کنند، به مرزهاي دنيا هيچ اعتقادي ندارند و انسان هاي صلح طلبي هستند، درواقع اگر کسي به محدوده زمين هاي آن ها تجاوز کند، کاري به او ندارند.

پيشينه اهل توقف به کجا باز مي گردد؟

اهالي اين روستاي بدون زمان، درواقع پيروان ميرزا صادق مجتهدي مي باشند که در سال 1274 به دنيا آمد و عقايد بسيار تجدد ستيزانه اي داشت. او معتقد بود که حکومت فقط از آن خدا، پيامبرش و سپس امامان منصوب مي باشد، از مخالفان سرسخت مشروطيت بود. اين مجتهد، مشروطيت و انقلاب فرانسه را از عوامل بدعت آفرين مي دانست. اين فرقه پس از او به شاگردان و پيروانش منتقل شد. طرفداران فرقه انتظاريون، پس از فوت ميرزا صادق از تبريز به تنکابن و سپس به طالقان مهاجرت کردند و از آن زمان در همين روستا ماندگار شده اند. نکته جالب توجه در اين فرقه اين است که فرزندان ان ها پس از رسيدن به سن بلوغ مي توانند تصميم بگيرند که در روستا بمانند و به همان سبک زندگي ادامه دهند و يا از آنجا بروند.

روستاي ايستا در آمريکا  

عجيب ترين روستاي ايران، شباهت بسيار زيادي به يکي از مناطق غرب ايالات متحده، پنسيلوانيا دارد. جايي که مردمي در آن زندگي مي کنند که از فرقه آميش بوده و مخالف تجدد هستند. اين فرقه، انشعابي از مسيحيت مي باشد و رسوم و آدابي بسيار شبيه به آداب روستاي خودمان دارد. آميشي ها پيروان کشيشي سوئيسي به نام ژاکوب هستند که در سال هاي 1644 تا 1720 مي زيست. اهالي اين فرقه بعدها به علت شرايط نامناسب، از سوئيس به آمريکا مهاجرت کردند. اگر در ايستا، زمان متوقف شده و چهره روستا و مردمانش مانند انسان هاي زمان پادشاهي قاجار مي باشد، توقف زمان در برخي از مناطق پنسيلوانيا، اوهايو و اينديانا که محل زندگي آميشي هاست، انسان را به چهارصد سال پيش مي برد، زماني که مردها ريش هاي بلند داشتند، سبيل هايشان را مي تراشيدند و با درشکه و اسب به اين سو و آن سو مي رفتند.


منبع : سايت همگردي

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها