City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غار سراب اميدآباد (1397/04/30)

غار سراب اميد‌آباد يکي از بکرترين غارهاي آهکي ايران است که شگفتي‌هاي زيبا و طبيعي بسياري در خود نهفته دارد و يکي از ديدني‌ترين مناطق طبيعي شهرستان فارسان است.
غار سراب اميدآباد

به گزارش بزنيم بيرون ، استان چهارمحال و بختياري يکي از استان‌هاي ايران است که زيباترين مناظر طبيعت را به خود اختصاص داده است. طبيعت اين استان شايد جزي بکرترين و زيباترين طبيعت‌هاي موجود در ايران باشد. آب و هواي خنک و مطبوع اين مکان‌ها و زيبايي و شگفت‌آور بودن اين مناظر طبيعي سبب مي‌شود که مورد توجه بسياري از گردشگران قرار گيرد.يکي از مکان‌هاي طبيعي، زيبا و پرطرفدار اين استان غار سراب اميدآباد است. اين غار که طرفداران بسياري دارد يکي از زيباترين غارهاي آهکي است. وارد شدن به اين غار و طي کردن تمام مسير آن، کاري بسيار هيجان‌انگيز و فني است. غارنوردان با طي کردن اين غار آن را يکي از بکرترين جاذبه‌ها ناميده‌اند.

غار اميدآباد در فاصله ۲۱کيلومتري شمال غرب شهر فارسان قرار گرفته است و با شهر باباحيدر ۶کيلومتر فاصله دارد. از جاده آسفالت اين مکان تا غار سراب در حدود ۳۰دقيقه راه است که ده دقيقه پاياني آن را بايد با پياده‌روي طي کرد تا به مکان غار رسيد. غار در مکاني قرار گرفته که با ورود به آن بايد از يک باريکه‌راه که به موازات يک دره و در بستر آن جاري است به طرف سرچشمه آب، بالا آمد. سرچشمه‌اي که از آن آب سرد خارج مي‌شود دهانه ديگر غار سراب است.اين مکان جايي است که اگر داخل غار هم نشديد مي‌توانيد به آب سرد و گواراي چشمه دسترسي داشته باشيد.

وجه تسميه غار

وجه تسميه نام غار برگرفته از سرچشمه آب در اين غار است. زمين‌هاي اطراف اين غار نيز مربوط به يکي از تيره‌هاي اهالي شهر است. سراب در معناي واژه سراب معمول نيست، بلکه به معني سرآب يا بالاي آب است که در گويش محلي اين منطقه متداول و رايج است. بعد از رسيدن به سرچشمه غار، يک راه باريک در طرف چپ چشمه قرار دارد که اگر مسير آن را دنبال کنيم ما را به دهانه يک غار ديگر هدايت مي‌کند. دهانه غار در ميان صخره‌هاي زمخت و بوته‌هاي گون وحشي است و بيش از ۵۰متر بالاتر از چشمه سراب، سمت چپ و ارتفاع آن در حدود ۲۴۰۰متر است.

ورود به غار

براي ورود به غار بايد از يک روشنايي استفاده کرد چون درون اين غار تاريک است. بنابراين اکثر کساني که قصد ورود به اين غار زيبا و شگفت‌انگيز را دارند از چراغ و يا نور گوشي‌هاي همراه خود استفاده مي‌کنند. ورودي اين غار بسيار زيبا و داراي دهانه‌اي کوچک است. اين ورودي بسيار کوچک است و با وارد شدن به دورن آن بايد خميده رفت. در اين مسير، دالاني زيبا را طي مي‌کنيد که چهل چراغ‌هايي طبيعي به سقف آن آويزان شده است. قنديل‌هاي آراسته و آويزان از سقف غار به راستي گويا چهل‌چراغ‌هاي اين تالار رويايي هستند. ارتفاع غار از کف آن تا سقف به جلوتر که مي رويم گاهي به ارتفاع ۱۵متر نيز مي‌رسد. کف غار به دليل کنده‌کاري و حفاري‌هاي متعدد حالت طبيعي خود را از دست داده است. اين دالان زيباترين قسمت غار است که به قنديل‌هاي زيباي آن شهرت دارد.

پس از طي کردن قسمت دالان در غار، قسمت بعدي آن، شامل دو بخش، مي‌شود. اين دو قسمت به صورت دو طبقه تشکيل شده‌اند که از ۱۵تا ۲۵متر با يکديگر اختلاف ارتفاع دارند. طبقه پايين، قسمت اصلي غار است که طول بسياري دارد، اما در حال حاضر بيشتر از ۶۰۰متر از اين دو دهانه قابل دسترسي نيست. اين راهروها هر يک به شاخه‌ها و حفره‌هاي ديگري منتهي مي‌شوند. از يکي از اين دهانه‌ها، آب سرد و خروشاني خارج مي‌شود که در بستر غار به صورت يک چشمه آب سرد زيبا جاري شده و جريان مي‌يابد. آب اين چشمه وارد دره‌اي که در نزديکي غار است مي‌شود.

در حدود ۱۰سال پيش در مقابل رودخانه همين غار، سدي خاکي با ارتفاع حدود ۱۰۰متر ساخته شد که چشم‌اندازي شگفت‌انگيز را به خود اختصاص مي‌داد. اين غار با شماره ۳۰۰به ثبت آثار ملي رسيد. غار زيباي سراب در آهک‌هاي کرتاسه توسعه پيدا کرده و عمدتا رخساره آهکي دارد و در بالاي آن مارن‌هاي زرد و قهوه‌اي وجود دارد. علاقمندان به گشت و گذار در غارها و غارنورداني که از غار سراب ديدن کرده‌اند آن را يکي از زيباترين و بکرترين غارهاي آهکي کشور مي‌دانند.عمق اين غار براي غارنوردان جذاب و ديدني است.

براي رفتن به اين غار بايد از جاده شهرکرد به فارسان حرکت کرد و از فارسان تا باباحيدر در حدود ۱۳کيلومتر جاده آسفالته را نيز پشت سر گذاشت. با رسيدن به روستاي اميدآباد ۳کيلومتر جاده خاکي وجود دارد که با ماشين نيز قابل عبور است. اما بعد از آن تا رسيدن به غار بايد يک مسير را پياده‌روي کرد.

بازديد از غار

کساني که قصد بازديد از تمام غار را دارند بايد تجهيزات لازم را به همراه داشته و از راهنما کمک بگيرند اما اگر قصد بازديد تفريحي دارند به تنهايي هم مي‌توان به اين غار سفر کرد

دوست‌داران طبيعت و غارنوردان براي رفتن به غار سراب و ديدن تمام جاهاي قابل دسترسي آن، بايد مجهز به اين مکان سفر کنند، در پيمودن مسير غار، به دليل وجود ارتفاعات مختلف سطح غار، و وجود سه حوضچه در اين مسير، ممکن است نياز به تويوب يا قايق‌هاي بادي و حتي تجهيزات غواصي داشته باشند. بنابراين افراد عادي براي سفر کردن به اين غار و ديدن جاذبه‌هاي آن بايد با راهنما و يا يک تيم حرفه‌اي بروند. چون اگر به غار آشنايي نداشته باشند امکان بازديد از تمام قسمت‌هاي آن به تنهايي امکان‌پذير نخواهد بود. اگر براي ديدن غار نياز به زمان‌بندي باشد، تجربه نشان داده است که پيمودن اين غار در حدود ۵الي ۶ساعت به طول مي‌انجامد. بنابراين اگر قصد لذت بردن از زيبايي‌ها و هيجانات موجود از پيمودن اين غار را به صورت تفريحي و نه به طور فني داريد مي‌توانيد با داشتن اندک امکاناتي براي ديدن غار، اقدام کنيد.براي بازديد کامل و فني از اين غار بايد تجهيزات کافي به همراه داشت، اما براي تفريح و ديدن غار ، به قصد سرگرمي مي‌توان به تنهايي هم از غار،ديدن کرد اين مکان بکر و طبيعي يکي از مکان‌هاي پرجاذبه شهرستان فارسان است که به دليل داشتن هواي خنک مورد توجه گردشگران طبيعت‌دوست، از سراسر ايران بويژه در فصول بهار و پاييز است.


منبع : سايت کجارو

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها