City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تالاب قوري گل ، رويايي در واقعيت آذربايجان شرقي (1397/04/31)

تالاب قوري گل شهر تبريز يکي از اين مناظر رنگ آميزي شده به دست طبيعت است که همانند رويايي مي ماند اما تالاب قوري گل جايي است واقعي
تالاب قوري گل ،  رويايي در واقعيت آذربايجان شرقي

به گزارش بزنيم بيرون ، آذربايجان شرقي و به خصوص شهر تبريز در تاريخ اين سرزمين تاثيرات فراواني داشته است و همواره يکي از شهرهاي مهم ايران زمين بوده است. هنرمندان بسياري نيز از دل اين استان آذري زبان بيرون آمده اند. ابنيه و آثار تاريخي به جا مانده در آذربايجان شرقي نيز نيازي به معرفي ندارند. در اين ميان خالق هستي بخش نيز زيباترين نقاشي هاي خود را در اين استان به تصوير در آورده است تا از لحاظ طبيعت نيز جايي باشد پر از ديدني و زيبايي. تالاب قوري گل شهر تبريز يکي از اين مناظر رنگ آميزي شده به دست طبيعت است که همانند رويايي مي ماند اما تالاب قوري گل جايي است واقعي. پس در ادامه با ما در مجله گردشگري همگردي همراه باشيد براي معرفي تالاب قوري گل در تبريز...

تالاب قوري گل که در نزديکي شهر تبريز واقع است داراي وسعتي 200 هکتاري است که بيشتر مردم تبريز از آن جا خاطراتي دارند و عکس هاي تالاب قوري گل شهر تبريز در آلبوم اکثر مردم اين شهر داراي جاي گاهي ويژه است. قوري گل زيبا و ديدني که 40 کيلومتر از جنوب شرقي تبريز فاصله دارد در غرب بستان آباد و با فاصله 15 کيلومتري از اين شهر واقع است. روستايي به نام يوسف آباد در نزديکي  قوري گل قرار دارد. اين منطقه زيبا و رويايي 1890 متر بالاتر از سطح در يا است و داراي مساحتي برابر با 16 ميلومتر است. عرض و طول تالاب زيباي قوري گل در حدود 4 کيلومتر است. طبق محاسبات انجام شده عميق ترين نقطه اين مکان بي نظير و رويايي 13 متر است و از لحاظ محيط زيست مکاني فوق العاده مهم است.

اين تالاب که از آب هاي راکد استان آذربايجان شرقي و تبريز است در زبان ترکي معناي تالاب خشک مي دهد. اما شايد جالب باشد بدانيد شهر بستان آباد که در نزديکي  قوري گل واقع است در مکان شهري باستاني به نام اوجان بنا شده است. در دوران مغول و حکومت ايلخانان بر ايران، اوجان پايتخت ييلاقي اين قوم بوده است. اين منطقه که در مسير جاده ابريشم قرار داشته بسيار سرسبز و پر آب بوده است و نام بستان آباد به همين دليل بر آن نهاده شده است. هم اکنون قوري گل يکي از نشانه هاي باقيمانده از آن منطقه سر سبز قديمي است.

ارتفاعات پر برف دامنه شرقي گردنه معروف شبلي در تبريز يکي از اصلي ترين منابغ تغذيه آب قوري گل است. البته آب هاي جاري و چشمه هاي زيرزميني واقع در کف تالاب قوري گل در تبريز نيز از ديگر منابع تغذيه کننده اين منطقه زيبا هستند. آب شيرين و قابل شرب قوري گل (در صورت تصفيه) مهم ترين محل آبياري کشت زارهاي روستاهي يوسف آباد، رامناب و ارشتناب است.

اين مکان در روزگاري نه چندان دور محل عبور و زيستگاه ميش و قوچ ارمني بوده است که اين گونه هاي کمياب با توسعه شهري از بين رفته اند اما تصويب قانون ممنوعيت شکار در اين منطقه بکر و زيبا باعث شده است تا گونه هاي فراواني از حيوانات، اين مکان ناب را محل اسکان و زندگي خود قرار دهند. يکي از معروف ترين پستاندارن اين منطقه جربيل ايراني است. علاوه بر جربيل مي توان موش مغان، گرگ، روباه، موش کشتزار و سمور سنگي را نيز در محوطه قوري گل مشاهده کرد. اين تالاب تبريزي محل زندگي پرندگان بسياري نيز است که 92 گونه پرنده تاکنون در اطراف قوري گل شناسايي شده اند. اردک سر سفيد، اردک لبوطي و اردک مرمري از جمله گونه اي در حال انقراض هستند که در اين منطقه زندگي مي کنند. گرزه مار، مار پلنگي، مار چلير و کور مار در کنار قورباغه ها و مارمولک ها و ماهي ها از ديگر موجودات حيات وحش تالاب قوري گل است.

280 گونه گياهي نيز از ديگر جاذبه هاي ديدني قوري گل است. 89 درصد اين گياهان در حوزه تالاب مي باشند و باقي گياهان آب زي و نيمه آب زي و حوزه بلافصل هستند. شايد جذاب ترين بخش قوري گل، گياهان  غوطه ور در آب هاي اين تالاب باشند. راهنگ آبي، قوشاب شانه اي، آلاله آبي در کنار انواع جلبک ها فيتو پلانگتون ها اين تالاب را به يکي از زيباترين مناظر طبيعي تبديل کرده است.

براي فرار از گرماي تابستان به قوري گل برويد

آب و هواي سرد و زمستاني اين منطقه در تابيتان ها بسيار خنک و معتدل است. مرداد ماه در اوج گرما مي توانيد ميانگين دماي 2 الي 19 درجه سانتي گراد را در تالاب سرسبز قوري گل تجربه کنيد. بهمن ماه با دمايي بين 4 تا منفي هفت درجه سردترين ماه اين منطقه رويايي است.

تالاب زيباي قوري گل تبريز در کنوانسوين رامسر و در سال 1354 به ثبت رسيد. ممنوعيت شکار در سال 1373 به حفظ محيط زيست در قوري گل کمک شاياني کرد و امروزه مناظر ديدني و تنوع زيستي اين تالاب از ديدني هاي اين منطقه به شمار مي رود و با داشتن چشم اندازي زيبا و پرندگاني رنگارنگ يکي از مناطق گردشگري و مهم استان اذربايجان شر قي است.

براي کسب آسايش و لذت بردن از طبيعتي بي نظير و زيبا، ديدن قوري گل پيشنهادي است که به حتم بعد از سفر به اين منطقه به دوستان خود خواهيد داد.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها