City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

جنگل حراي قشم، طلاي سبز خليج فارس (1397/05/03)

جنگل حراي قشم يکي از جلوه هاي کمياب طبيعت است که تنها در برخي نقاط جهان به چشم مي خورند. اين جاذبه داراي شهرتي جهاني است و ميراث طبيعي مهمي براي ايران به شمار مي رود.
جنگل حراي قشم، طلاي سبز خليج فارس

به گزارش بزنيم بيرون ، حرا تنها جنگلي است که براي ديدنش بايد به ميان آبهاي شور خليج فارس برويد و به واسطه بازديد از آن قايق سواري در ميان اين خليج نيلگون را نيز تجربه نماييد.

تصور همه از جنگل، منطقه اي با انبوه درختان است که به واسطه حضور آب، بستري مناسب براي رشد گياهان دارد. در جنوب ايران، اين مناطق به شکلي متفاوت و در ميان آب هاي شور شکل گرفته اند تا معجزه اي در اين گوشه از سرزمينمان باشند. قشم يکي از جلوه گاه هاي اين جنگل هاست که با نام حرا شناخته مي شوند و بسياري را براي ديدنشان به اين جزيره مي کشانند. کسي دقيقا نمي داند که حرا به چه معناست اما برخي از بوميان قديم قشم بر اين باورند که چون در گذشته درختان اينجا را هرس مي‌کردند به آن جنگل هرس و سپس جنگل حرا گفتند و تا به امروز آن را به همين نام مي خوانند.

درختان اين جنگل، آب شور دريا را براي خودشان شيرين مي کنند و همين رمز پايداري آنها در اين شرايط است. در وجود درخت حرا، خاصيت تصفيه‌اي نهفته است که همچون يک کارخانه آب شيرين‌کنِ طبيعي و خدادادي عمل و آب دريا را جذب و نمک آن را دفع مي‌کند. درختان حرا در هر فصلي از سال تنها به رنگ سبز ديده مي شوند و استوار در ميان آب مي ايستند و زينت بخش اين گوشه از سرزمينمان مي شوند.از چهارهزار ميليار هکتار وسعت جنگل هاي دنيا تنها ۱۵ميليون هکتار آن از جنگل هاي حرا تشکيل شده اند که ۲۲۰۰۰هکتار آن در ايران است.

حرا در ۸منطقه حفاظت شده ايران و در سواحل خليج فارس و درياي عمان وجود دارد که کناره‌هاي شمالي و غربي جزيره قشم و جنگل ناي بند استان بوشهر از مهم ترين آنها مي باشند. اين نوع جنگل در بسياري از نقاط جنوبي ايران در استان هاي هرمزگان، بوشهر و سيستان و بلوچستان ديده مي شود اما بهترين نوع حرا از نظر رشد ارتفاع و انبوهي در ناحيه قشم و در ميان بندر پل و بندر خمير به چشم مي خورد و در فاصله ۶۰کيلومتري شهر قشم و در مناطق باتلاقي و تالابي حاشيه شمال غربي جزيره قشم قابل مشاهده است.

مساحت کل جنگل‌هاي حرا در هرمزگان ۷۵۰۰هکتار است که ۲۴۰۰هکتار  آن در حوزه جزيره قشم قرار دارد. اين جنگل از بندر لافت تا روستاي طبل در نواري به عرض ۵۰تا ۵۰۰متر كشيده شده و محدوده‌اي برابر ۱۵۰كيلومتر را دربر گرفته است و زيباترين قسمت آن در مثلث بندر لافت، منطقه گازي گورزين و روستاي كوران به چشم مي خورد. جزاير کوچک و بزرگي نيز در آب تشکيل شده و جنگل زيبا و شگفت انگيز حرا را در خود جاي داده اند که در ميان آنها جزاير زمرد، نگين و مرواريد وسعت بيشتري از ديگر جزيره هاي به وجود آمده در گستره حرا را دارند.

درختان کم نظير حرا و چندل

وقتي به ميان جنگل حرا برويد، نخستين چيزي که توجهتان را جلب مي کند درختاني است که ظاهري متفاوت از آنچه تا به حال ديده ايد، دارند. اين درختان که از دو نوع حرا و چندل هستند، گياهاني شورپسند سازگار با شوري آب مي باشند و به همين سبب به عنوان گياهاني استثنايي از آنها ياد مي شود و از ارزش بسيار زيادي برخوردارند. آب و هواي استوايي و مناطق گرمسيري و زير گرمسيري بهترين موقعيت را براي رشد اين گياهان فراهم مي کند و با حضور آب شور، همه چيز براي رشد آنها مهيا مي گردد. قرار گيري اين درختان در ميان آب، تصويري تماشايي را پيش رويتان قرار مي دهد که از ديدن آن سير نمي شويد.

چهره اي تازه در هر ساعت از شبانه روز

نکته جالب توجه در باره ي جنگل حرا اين است که آب اين مناطق از يک تا يک و نيم متر بيشتر نيست بنابراين در هنگام جزر و مد (پايين و بالا رفتن آب) به شکلي متفاوت ظاهر مي شوند؛ در زمان جزر، اين درختان به مدت ۶تا ۷ساعت همچون گياهاني در سرزمين خشک ديده مي شوند و به هنگام مد بر روي آب شناور مي گردند. همين مسئله بر جاذبه هاي اين جنگل مي افزايد و باعث مي شود در ساعات مختلف روز چهره اي متفاوت از آن را ببينيد.

به لطف همين جزر و مد است که درختان اين جنگل رشد يافته و تکثير مي شوند. آنها در زمان مد به زير آب رفته و گاهي فقط سرشاخه هايشان ديده مي شود اما هر ۶ساعت يك بار به هنگام جزر ريشه‌هاي اين درختان از آب بيرون آمده و اكسيژن مورد نيازشان را از هوا دريافت مي کنند و با مد باز هم به زير آب مي روند.

قايق سواري

براي ديدن اين جنگل و درختان زيباي آن بايد به دل آب هاي خليج فارس بزنيد و يک قايق سواري متفاوت را تجربه کنيد. تصور کنيد که سوار بر قايق مي شويد و در آبي متمايل به فيروزه اي به حرکت در مي آييد. در ابتدا همه چيز مانند يک قايق سواري عادي است تا اينکه از دو سو با درختان احاطه مي شويد و در ميان آنها پيش مي رويد. به هر گوشه اي که بنگريد جلوه اي تازه را کشف مي کنيد که چشمانتان را به خود خيره مي سازد.

 پرنده نگري

جنگل هاي حرا زيستگاه بسيار مناسبي براي برخي از پرندگان هستند که اگر حواستان را خوب جمع کنيد، حتما آنها را مي بينيد. کافيست در فصول سرد راهي اين جنگل شويد تا پرندگان مهاجر را در انواع و اقسام گوناگون ببينيد و تجربه اي متفاوت از پرنده نگري را براي خود خلق کنيد.  سالانه بيش از يک صد پرنده آبزي و کنار آبزي در جنگل حرا ديده مي شود. مرغ ماهيخوار، حواصيل، لک‌لک، مرغ سقا، مرغابي و مرغ دريايي و ... از جمله پرندگاني هستند که در اين سفر فرصت ديدنشان را پيدا خواهيد کرد.

    کجا بمونيم؟

در سفر به قشم و بازديد از جنگل هاي حرا نگران اقامت نباشيد چرا که گزينه هاي بسياري پيش روي شما قرار دارند. هتل ها و اقامتگاه هاي بوم گردي، از جمله گزينه هاي مناسب براي اقامت هستند و در کنار آنها مي توانيد از خانه ها و سوييت ها نيز استفاده نماييد. بسياري نيز در اين سفر و در فصول مناسب، کمپينگ را انتخاب مي کنند و ترجيح مي دهد شب را در زير آسمان پرستاره به صبح برسانند.

امکانات گردشگري

به دليل قرارگيري جنگل حرا در ميان آب، و اهميت آن براي محيط زيست هيچگونه امکاناتي در ميان آن وجود ندارد اما اسکله هايي که رفتن به درون جنگل را با قايق براي شما فراهم مي کنند داراي امکاناتي همچون سرويس بهداشتي، فروشگاه هاي سوغات و صنايع دستي، اقامتگاه، سوپرمارکت و ... مي باشند.

جنگل حرا قشم

ثبت ملي و جهاني

مجموعه جنگل هاي حرا در حوالي جزيره قشم، بندرپل، جزيره هرمز و بندر خمير در استان هرمزگان از تاريخ ۲۵شهريور ۱۳۶۱تحت حفاظت سازمان محيط زيست قرار دارند و با عنوان منطقه حفاظت‌شده حرا و تالاب بين‌المللي خور خوران شناخته مي شوند. مجموعه حراي شمال غربي قشم نيز به دليل اهميت زياد ۳عنوان منطقه حفاظت شده (ملي)، ذخيره گاه زيست کره و تالاب بين‌المللي را به خود اختصاص داده است.

اين جنگل در كنوانسيون محيط زيست ايران در سال ۱۳۵۱هجري شمسي که به کنوانسيون رامسر شهرت دارد، به عنوان منطقه حفاظت شده تصويب گرديد و با تاييد اين تصويب توسط سازمان جهاني حفاظت محيط زيست (U.N.E.P)، مسئوليت مراقبت آن به سازمان محيط زيست منطقه اي شرق (U.N.D.P) واگذار شد.

از آنجا که جزيره زيباي قشم از انبوه ترين و وسيع ترين جنگل هاي حرا برخوردار است، سازمان جهاني يونسکو اين جنگل ها را بسيار منحصر به فرد دانسته و نامش را به عنوان ذخيره گاه زيست کره در ۱۷ژانويه سال ۱۹۷۷ميلادي در فهرست جهاني قرار داده است. جنگل حراي قشم يکي از ۱۱ذخيره‌گاه زيست‌کره در ايران مي باشد چرا که هم ميزبان درختان شگفت انگيز حراست و هم ۸۰درصد آبزيان خليج‌فارس دوره تخم‌ريزي خود را در آن مي گذرانند.

بد نيست بدانيد که ذخيره‌گاه زيست‌کره، به مناطق حفاظت‌شده طبيعي-زيستي بين‌المللي اطلاق مي شود که علاوه بر تلاش براي حفاظت، به عنوان سايت هاي مطالعاتي کم‌ نظير در اختيار دانشمندان قرار دارند و تجربه مهارت انسان در پشتيباني از توسعه پايدار را ممکن مي سازند.  ثبت اين ذخيره‌گاه‌ها براي جلوگيري از تغييرات برگشت ناپذير و بهره‌برداري ناپايدار از منابع طبيعي، صورت مي گيرد و به يکي از تقسيم بنديهاي مهم حفاظتي جهان بدل شده‌است.

اين مناطق حفاظت شده از طرف يونسکو تحت پوشش دفتر شوراي هماهنگي بين‌المللي برنامه انسان و کره مسکون (MAB) قرار مي گيرند و از آغاز اجراي آن در دهه ۱۹۶۰ميلادي تا کنون ۵۵۳ذخيره گاه زيست کره در ۱۰۷کشور جهان به ثبت رسيده است.

بهترين فصل سفر

براي سفر به جزيره قشم زماني را ميان آبان تا ارديبهشت در نظر بگيريد چرا که در ساير ايام سال، گرماي هوا آزاردهنده خواهد بود.

بهار: در دو ماه ابتدايي اين فصل، قشم آب و هواي نسبتا معتدلي دارد اما در خرداد ماه گرماي هوا به شدت افزايش مي يابد.

تابستان: گرماي هواي قشم در فصل تابستان به اوج خود مي رسد اما يکي از زيباترين جشن هاي ساکنان اين جزيره به نام نوروز صياد در اواخر تير برگزار مي شود که مي تواند بهانه اي براي سفر به قشم باشد.

پاييز و زمستان: با شروع ماه آبان، بازار سفر به قشم داغ مي شود و اين مسئله تا اواخر زمستان نيز ادامه دارد. در اين فصول مي توانيد پرندگان مهاجر را نيز ببينيد که از قشم به عنوان مامن امني براي خود استفاده مي کنند.

 براي دسترسي به جنگل هاي حرا بايد به قشم برويد. در اين جزيره نقاط مختلفي وجود دارند که داراي قايق براي گردش در جنگل حرا هستند. از جمله اين نقاط مي توان به اسکله سهيلي، بندر لافت، روستاي طبل و .... اشاره نمود.

از نقاط مختلف جزيره قايق هايي براي رفتن به ميان جنگل حرا وجود دارند که در هر يک از آنها هزينه متفاوتي براي قايق سواري دريافت مي شود اما متوسط اين هزينه براي هر قايق بين ۵۰۰۰۰تا ۷۰۰۰۰تومان است که ميان ۶تا ۷مسافر تقسيم مي شود. شما مي توانيد کل هزينه را پرداخت کرده و قايق را به صورت دربست کرايه کنيد و در اين صورت نيازي نيست منتظر بمانيد تا ظرفيت قايق تکميل شود.

    نگاهي نزديک تر به پوشش گياهي حرا

چهار عامل حرارت، شوري دريا، جريان هاي ملايم دريايي و جنس خاک تعيين کننده نحوه پراکنش جنگل هاي حرا هستند اما ويژگي هاي جنگل هاي حرا يا مانگرو بستگي خيلي زيادي به شرايط اقليمي، شکل زمين در اراضي ساحلي، دامنه جزر و مد، نوع خاک و جريان آب شيرين دارد. همين مسئله سبب مي شود که اين جنگل ها از نظر ترکيب گونه اي، تفاوت هاي زيادي با يکديگر داشته باشند اما جنگل هاي حراي جنوب کشور ما بر خلاف اغلب جنگل هاي مانگرو جهان هستند و تنها از يک گونه و به ندرت از دو گونه تشکيل شده اند که در ادامه به آنها مي پردازيم:

حرا نام درختي از جامعه گياهي مانگرو است که معرف اکوسيستم خاص در مناطق استوايي مي باشد. اين اکوسيستم از تجمع بسيار ويژه‌اي از گياهان و جانوران در سواحل پستِ خورها، دلتاها، برکه‌ها و سواحل درياها حاصل مي شود و در عين حال معرف درختان و درختچه‌هاي اين گونه از اکوسيستم‌ها نيز مي باشد. مانگرو گياهاني يك پله يا دو پله هستند كه به صورت درخت يا درختچه ديده مي شود و شاخه هاي اصلي و فرعي زيادي را توليد مي نمايند. همه ي اين گياهان داراي چنين صفات مشترکي هستند:

در نواحي گرمسيري زندگي مي‌كنند.

داراي شاخ و برگ ضخيم هستند .

فرم ريشه آنها داراي حالت خاص خود مي‌باشد .

در مقابل شوري خاک و نوسان هاي درجه حرارت مقاوم هستند .

درخت حرا از تيره شاه پسند و شوره زي است و بر دريا و آب شور زندگي مي کند. اين جنگل ها طي ميليون ها سال شکل گرفته و موفق به سازگاري با آب شور دريا و سواحل جزر و مدي شده اند. اين گياهان قادر به ادامه حيات در دماي کمتر از ۵درجه سانتي گراد نيستند و شوري بين ۲۰تا ۳۲در هزار، بهترين شرايط را براي رشد آنان فراهم مي کند.

حرا برگ هايي با ظاهر بيضي شکل و قاعده‌اي باريک دارند و به شکل دوک به نظر مي رسند. رنگ سبز و براق اين گياهان بسيار جالب توجه مي باشد و پشت برگ هاي آنها نيز سفيد يا خاکستري رنگ است. طول اين برگ ها به حدود ۵تا ۵/۷سانتي‌متر مي رسد و خود درخت در اندازه هاي ۳تا ۶متر ديده مي شود.

گل طلايي اين درخت بسيار ريز و کوچک و داراي ۴گلبرگ است و هر گلبرگ بيشتر از چند ميلي متر طول ندارد اما عطر شيرين و خنک آن تا شعاع چند متري به مشام مي رسد. اين گل ها در اواخر تير و اواسط مرداد ديده مي شوند و غذاي مطلوبي براي زنبورهاي عسل و پرندگان به شمار مي روند.

ميوه حرا، به شکل بادام است و به يک خامه باريک منتهي مي‌شود. اين ميوه ها که در تابستان ديده مي شوند، پس از مدتي جوانه‌ زده و به داخل آب مي افتند. سپس در خاک هاي ساحلي ريشه دوانده و رشد مي کند. به همين علت هر درخت حرا خود به منزله خزانه اي مهم و ارزشمند براي توليد درختان ديگر است. مردم محلي به اين ميوه ها  خرک يا کنگ مي گويند. اين ميوه به رنگ سبز، زرد و سپس سياه در مي آيد و داخل آن بر روي درخت جوانه مي زند. وقتي که از درخت جدا مي شود با جذب آب در هر جايي از جنگل که متوقف گردد، در همانجا مي ماند و رشد مي کند و به عنوان يک درخت تازه قد مي کشد.به همين دليل توليد مثل و تکثير اين گياه يکي از شگفتي هاي آن است. دانه اين گياه بر روي درخت مادر مي‌رويد و توليد نهال مي کند، سپس از درخت جدا شده و داخل مرداب مي‌افتد و رشد خود را ادامه مي دهد.

 ريشه هاي اصلي اين درخت کوتاه و کم عمق اند و شکل منظمي ندارند اما باز هم جالب و زيبا به نظر مي رسند و به هنگام جزر دريا به خوبي نمايان هستند. از ريشه هاي اصلي، ريشه هاي فرعي و باريک و عمودي اسفنجي شکلي به سمت بالا منشعب مي شوند که به طور متوسط تا ۳۰سانتي متر از سطح زمين بالاتر مي روند. ريشه هاي هوايي، به تدريج دور درخت را مي پوشانند تا امکان زيستگاهي باتلاقي را براي اين گياه فراهم کنند. راز حيات اين گياه در همين ريشه ها است که از شوري آب مي کاهند تا امکان تغذيه گياه از آب بسيار شور دريا براي آن ميسر شود.

در اين ريشه ها، چيزي به نام پنوماتوفِر وجود دارد که در شرايط غرق شدن در آب به هنگام مد اکسيژن آب به گياه مي رسانند. پنوماتوفر‌ها داراي عدسک هايي هستند که که با باز و بسته شدن خود، فقط اجازه ورود اکسيژن آن را به درون ريشه مي دهند.

اين گياه در بندرعباس حرا، در بلوچستان تمر، در بوشهر گُرم و در بعضي از نقاط، تول خوانده مي‌شود و به عربي نيز آن را شوري و شوره مي نامند. نام علمي اين گياه Avicennia Marina است و گفته مي شود که لينه، زيست شناس نامي جهان، به افتخار حكيم و فيلسوف بزرگ ايراني (ابوعلي سينا) چنين نامي را بر آن نهاده است. برخي نيز اين درخت را معجزه مي دانند و معتقدند اين گياه از اشک چشم آدم روييده است.

 

برخي نيز مي گويند که اين درخت سوغات يک ايراني از هندوستان مي باشد. او اين درخت را به ايران آورده و در نزديكي بندر لافت قشم کاشته است. عده اي عقيده دارند اين درختان طي ساليان دراز تكامل يافته و از دست آسيب هاي انساني، به بستر گلي سواحل و آب شور دريا پناه برده اند.

از نظر علمي اين گياهان در دوره ائوسن و اليگوسن يعني در حدود ۳۰تا ۴۰ميليون سال پيش به وجود آمده اند و امروزه در مناطق گرمسيري در اطراف اقيانوس هند، آرام ،اطلس و نواحي گرمسيري آمريكا، مكزيک و جنوب شرقي آفريقا، استراليا، زلاندنو و آسياي شرقي ديده مي شوند. در ايران نيز ۸منطقه حفاظت شده بين المللي، ميزبان اين درختان مي باشند.

البته حرا تنها گياه موجود در جنگل حرا نيست بلکه در ميان آنها درخت چندل نيز به چشم مي خورد که گاهي به اشتباه همان حرا در نظر گرفته مي شود. چندل گونه اي از گياهان است که مانند حرا بيشتر در مناطق گرمسيري و نيمه‌گرمسيري مي‌رويد.

اين گياه، درختي هميشه سبز و دريازي است که ارتفاعي بين ۱۰تا ۱۵متر در سواحل دريا دارد و داراي رشدي متوسط مي باشد. ريشه هاي اين درخت از تنه اصلي و يا شاخه هاي بزرگ و قطور فرعي شکل مي گيرند و از روي ساقه ها به صورت كماني به داخل زمين فرو مي روند. برگ‌هاي چندل به صورت بيضي، چرمي شکل و نوک دار هستند و حدود ۱۲سانتيمتر طول و ۶سانتيمتر عرض دارند.

در فصل زمستان گل هاي سفيد يا زردرنگي به صورت خوشه اي و بلند و باريک بر روي درخت نمايان مي شوند و چهره ي متفاوتي به آن مي دهند. ميوه اين گياه قهوه اي و بيضي شکل و يا گلابي شکل است و در فصل بهار مي رسد و قابل خوردن مي شود.

کاربرد و فوايد درختان جنگل حرا

اين درخت براي ساکنان بومي نقشي حياتي دارد و در زمينه هاي تامين غذا و علوفه دام، توليد چوب، توليد ذغال، تهيه خمير كاغذ، توليد عسل ، توليد ابريشم مصنوعي، توليد الكل و شكر، مصارف پزشكي، صنايع كبريت سازي، درمان بيماري هاي پوستي شايع در هرمزگان و ... به کار مي رود.

ميوه و برگ اين درختان حرا نوعي داروي گياهي هستند و ريشه هاي آنها به منزله سدي طبيعي، از اين ديار در برابر فرسايش و ويراني تاسيسات ساحلي توسط امواج و طوفان‌هاي دريايي محافظت مي کند. پوست حرا بر باسيل هانزن که موجب جذام مي گردد، تاثير به سزايي دارد و شيره درون آوندهاي آن بر بيماري خشکي پوست موثر است. در صنعت از تانن موجود در حرا، براي توليد جوهر مازو استفاده مي گردد و چسب تخته و خمير چوب از ديگر مصارف صنعتي آن مي باشد.

اولين دهل قشم از تنه درختان حرا

درختان حرا آن قدر عمر مي‌کنند که تنه هايشان بسيار محکم مي گردند و به همين دليل زماني که تکنولوژي خالي کردن داخل چوب وجود نداشت، از آن براي ساخت دهل استفاده مي نمودند. مردم دو سر چوب تنه هاي اين درخت را برش زده و مي بستند و آن را به دهل تبديل مي کردند. اولين دهل در جزيره قشم با چوب همين درختان ساخته شده و به همين دليل اهميت اين درختان نزد مردم بسيار است.

چوب اين درختان دود سياه ندارد و به سبب جذب آب نمک و مواد چربي، گزينه ي خوبي براي تهيه ذغال به شمار مي روند. همين مرغوبيت سبب شده بود تا در گذشته اين چوب ها به قطر فرستاده شوند اما امروزه جلوي اين کار گرفته شده است.

لاغري با گل و لاي حرا

سالها پيش وقتي خبري از روش هاي موسوم امروزي براي لاغري نبود مردم آب و گل اين منطقه را براي لاغر شدن استفاده مي‌کردند. آب و گل جنگل حرا نمک و آهک دارد و از نظر مردم براي تناسب اندام مي توان از آن استفاده نمود. مردم گل اين جنگل را به تن خود مي ماليدند و نيم ساعت در آب آن به شنا مي پرداختند تا تاثير آن را ببينند.

ويژگي هاي آب در جنگل هاي حرا

آب در اين جنگل ها بالاترين کيفيت را از نظر مواد غذايي و خواص فيزيكوشيميايي دارد كه جزر و مد نقش مهمي در اين زمينه ايفا مي نمايد و به همين دليل است که  آبزيان براي تخم ريزي و رشد نوزادان خود كه حساس ترين مرحله توليد مثل محسوب مي گردد به اين جنگل ها پناه مي برند.

بالا و پايين رفتن آب، باعث جابه جايي و انتقال آب از دريا به به اين جنگل و بالعکس مي شود كه شوري را تعديل کرده و در مناطقي كه در صد تبخير بالا است از رسيدن به درجات بالاي شوري جلوگيري مي نمايد.

از آنجا که جنگل هاي حرا شور پسند هستند، مقدار زيادي نمک را از آب دريا مي گيرند و با ذخيره آن در خود باعث كاهش شوري مي شوند. از سوي ديگر ريشه ي اين درختان، املاح مضر را در آب جذب کرده و از اين طريق كمك شاياني به زندگي آبزيان موجود در اين نواحي مي کنند.

جانداراني که حرا را براي زيست انتخاب کرده اند

جنگل حرا به دليل مساعد بودن شرايط اکولوژي زيستگاه و مامن بسياري از آبزيان و دوزيستان، نرم‌تنان، سخت‌پوستان، پرندگان و ماهيان است. از جمله پرندگان در اين جنگل ها مي توان به مرغ ماهيخوار، لک‌لک، مرغ سقا، مرغابي و مرغ دريايي، حواصيل بزرگ، اگرت بزرگ، اگرت ساحلي، حواصيل هندي، کفچه نوک تيز، سليم خاکستري، گيلانشاه، کاکائي و... اشاره نمود.

گرانترين شاهين منطقه در حرا

شايد برخي از تعداد زياد موش‌ها در اين جنگل ها به ستوه آمده باشند و آنها را آفت بپندارند اما همين موش خرماها باعث مي شوند تا معروفترين شاهين دنيا که نامش شاهين سينه خياري آفريقايي است راهش را به سمت حرا کج کند. اين شاهين گرانترين قيمت را در امارات دارد و با قيمت حدود ۶۲ميليون تومان خريد و فروش مي شود.

خرچنگي که گيتار مي زند

يک ياز جالب ترين جانداران حرا، خرچنگ گيتارزن است که يک دستش کوتاه و دست ديگرش بلند است و چهره اي شبيه گيتار را به آن مي دهد. به همين دليل است که مردم قشم، آن را به اين نام مي خوانند.

مرغ باران يا آبچليک (کارادريده) نيز در هنگام مهاجرت از ميان جنگل حرا عبور مي کند چرا که اين منطقه محل مناسبي براي تغذيه آبچليک‌ها و پلوه ها است. تعداد قابل‌توجهي از گونه‌هاي پرندگان اروپايي – آسيايي که حدود ۴۳گونه ماهي خوارند در مسير مهاجرت خود به آفريقا  از جنوب ايران و از ميان خليج‌فارس در نقطه باريک تنگه هرمز ميان جزيره قشم و جزيره ابوموسي عبور مي‌کنند و مناطق جزر و مدي حرا را به عنوان سرزمين استراحت و تغذيه انتخاب مي نمايند.

بستر جنگل حرا مرطوب است و محل مناسبي براي پرورش مرغان ماهي‌خوار دريايي و به‌طور مشخص ماهي‌خوار دريايي سفيد (اگرات آلبا) به شمار مي رود.  يک سخت‌پوست دوزيست به نام (گِل خورک) نيز در ميان اين جنگل ها ديده مي شود که نيروي کمکي درختان به شمار مي رود چرا که با ايجاد سوراخ‌هايي در بستر لجن‌زار، نقش مهمي در تهويه خاک و اکسيژن‌رساني به ريشه‌ها ايفا مي کند. اين جاندار از گونه هاي مورد علاقه اگرت ها، حواصيل هاو مخصوصا حواصيل هندي است و به همين دليل اين پرندگان جنگل هاي حرا را به عنوان مکاني ايده آل مي دانند.

از انواع ماهيان منطقه حرا نيز مي توان به بياه، حلوا سفيد، شورت ، سنگسر، شانک ، عروس ناخدا و ماهي هاي تيره ساردين اشاره کرد که بيشتر در فصول گرم در منطقه ديده مي شوند.

لاک پشت هاي سرخ، سبز، پشت چرمي و عقابي خليج فارس نيز علاقه ي زيادي به زيست در جنگل هاي حرا از خود نشان مي دهند چرا که علاقه زيادي به خوردن ريشه و برگ درختان حرا دارند که احتمالا بر روي قوه باروري و مقاومت آنها تاثير مي گذارد.

پنج نوع از مارهاي دريايي خليج فارس نيز در حرا يافت مي شوند و همچنين اين منطقه، زيستگاه سخت پو ستاني چون انواع خر چنگ ويلن زن و دراز چنگ شناور و صورتي است.

در آبراهه هاي اصلي اين منطقه نيز نمونه هايي از دلفين هاي خليج فارس به چشم مي خورد که در زمان هايي خاص با جست و خيز خود در آب توجه گردشگران را به خود جلب مي کنند.درختان حرا مرکز رشد و نمو انواع نرم تنان خوراکي نيز هستند که مهم ترين آنها انواع ميگو مي باشد.


منبع : سايت کارناوال

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها