City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پارک جنگلي سراوان رشت،از قديمي ترين جنگل هاي ايران (1397/05/03)

درياچه ي زيبا و رودخانه ي خروشان اين پارک، تفاوت مهم آن با ديگر پارک هاي جنگلي مي باشد که با جلوه هاي خود شما را غافلگير مي کنند.
پارک جنگلي سراوان رشت،از قديمي ترين جنگل هاي ايران

به گزارش بزنيم بيرون ، اين پارک جنگلي داراي امکانات نسبتا مناسبي براي گردشگران است که آن را به مقصدي محبوب براي خانواده ها و افراد در همه سنين تبديل کرده است.

- درياچه ي زيبا و رودخانه ي خروشان اين پارک، تفاوت مهم آن با ديگر پارک هاي جنگلي مي باشد که با جلوه هاي خود شما را غافلگير مي کنند.

با خروج از شهر رشت و طي کردن حدود ۱۷کيلومتر در جاده رشت - تهران، يکي از جاذبه هاي ديدني استان گيلان خودش را به ما مي نماياند. پارک جنگلي سراوان، از ﻗﺪﯾﻤﯽ ﺗﺮﯾﻦ ﻋﺮﺻﻪ ﻫﺎي ﺟﻨﮕﻠﯽ ﮔﯿﻼن مي باشد که مجموعه اي کم نظير از ﮔﻮﻧﻪ ﻫﺎي ﻣﺘﻨﻮع و نادر ﮔﯿﺎﻫﯽ ، ذﺧﺎﯾﺮ ژﻧﺘﯿﮑﯽ و ﭼﺸﻢ اﻧﺪازﻫﺎي بي نظيري را در خود جاي داده است.

نزديکي پارک جنگلي سراوان به مرکز استان و مجاورت با جاده سراسري که دسترسي آسان را  فراهم مي کند، باعث شده تا اين پارک در زمره ي پارک هاي جنگلي مهم  قرار گيرد و يکي از جاذبه هاي طبيعي گردشگري براي شهر رشت محسوب شود.

طبيعت تماشايي

ويژگي هاي خاص طبيعي و موقعيت قرار گيري و شکل زمين، گونه هاي گياهي کم نظير و وﺟﻮد رودﺧﺎﻧﻪ ﺳﻔﯿﺪرود و ﺳﯿﺎﻫﺮود در ﺿﻠﻊ ﺷﺮﻗﯽ پارک، چشم اندازهاي طبيعي بسيار زيبايي را در نقاط مختلف پارک به ويژه در ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺧﺰري آن خلق کرده است که مي توانيد از آنها لذت ببريد و غرق در تماشاي آنها شويد.

رودخانه ها و درياچه سحر انگيز

آنچه که موجب تفاوت سراوان با ساير پارک هاي جنگلي شده است، جلوه هاي متفاوت آن هستند که عبارتند از:

درياچه اي مسحورکننده: در بدو ورود به سراوان در سمت چپ خود به جلوه اي تماشايي از درياچه اين پارک برخورد مي کنيد که در ابتدا همچون زميني پوشيده از چمن به نظر مي رسد اما کمي که دقت کنيد متوجه حضور دو قايق مي شويد که شما را به گشت و گذاري متفاوت دعوت مي کنند. با سوار شدن بر اين قايق ها مي توانيد به درون جنگل برويد و غرق در سکوت و آرامش، از کشف زيبايي هاي خلقت لذت ببريد.

رودخانه خروشان: هر چه در پارک پيش مي رويد، صداي عبور آب بيشتر  به گوشتان مي رسد و شما را وسوسه مي کند تا لحظه اي توقف نماييد و به تماشاي گذر آب در رودخانه اي خروشان بنشينيد. کنار رودخانه از شلوغ ترين قسمت هاي پارک سراوان است و افراد زيادي ترجيح مي دهند در کنار آنها پيک نيکي برپا کرده و روز خوشي را براي خود بسازند.

جاده اي تماشايي

اگر رانندگي در جاده هاي زيبا را به هر جاذبه ي ديگري در سفرتان ترجيح مي دهيد، حتما سري به پارک جنگلي سراوان بزنيد تا با رانندگي در جاده ي درون پارک و گذر از ميان درختاني که در هر فصل به رنگي خاص در مي آيند، تجربه اي متفاوت را براي خود رقم بزنيد.

در هر جايي که خسته شديد مي توانيد توقف کنيد و لحظاتي را غرق در آرامش و زيبايي اين طبيعت چشم نواز شويد.

نخستين موزه ميراث روستايي ايران

يکي از ديدني هاي جذاب اين پارک، موزه اي تحت عنوان ميراث روستايي است که معماري يکصد ساله مناطق جلگه اي و کوهستاني گيلان و شيوه زندگي روستايي را بازسازي کرده و زندگي مردم اين خطه از کشورمان را براي شما به تصوير مي کشد.

اين موزه يکي از تماشايي ترين بخش هاي اين پارک جنگلي است که در تمامي ايام سال توجه گردشگران زيادي را به سوي خود جلب مي کند.

خوشگذراني در پارک جنگلي سراوان

گشت و گذار در جنگل: قدم زدن در ميان درختان سر به فلک کشيده يکي از فعاليت هايي است که بسيار لذت بخش مي باشد و در اين پارک مي توانيد آن را انجام دهيد.

پيک نيک: وجود امکانات مورد نياز پيک نيک مانند ميز و نيمکت، کباب پز و ... به شما اين امکان را مي دهد که بتوانيد با بردن لوازم و وسايل لازم، ساعات خوشي را در کنار دوستان و خانواده تان تجربه کنيد.

عکاسي: گوشه گوشه ي اين پارک جنگلي پر از سوژه هايي است که ارزش ثبت شدن در دوربينتان را دارند و مي توانيد با ثبت آنها يادگاري هاي خوبي را همراه خود ببريد.

قايق سواري: در آبگيري که در نزديکي ورودي پارک جنگلي سراوان وجود دارد مي توانيد يک قايق سواري کوتاه و متفاوت را تجربه کنيد و از فضا لذت ببريد.

پينت بال: در اين پارک فضايي براي انجام تفريح پينت بال تعبيه شده است و امکانات لازم براي آن وجود دارد. اين مکان نخستين زمين پينت بال جنگلي در شمال کشور است که ۱۲۰۰متر مربع مساحت دارد. حداقل سن براي استفاده از اين امکانات ۱۰سال مي باشد و براي هزينه ورودي و ۵۰تير اول بايد ۲۰۰۰۰تومان بپردازيد.

براي آشنايي با اين تفريح هيجان انگيز مطلب پينت بال | جنگي دوستانه و رنگي را از دست ندهيد.

موتور چهارچرخ: يکي ديگر از تفريحات هيجان انگيز در اين پارک جنگلي، موتور چهارچرخ هايي است که مي توانيد با پرداخت ۱۵۰۰۰تومان به مدت ۱۰دقيقه از آن استفاده کنيد.

امکانات عمومي و گردشگري

امکانات نسبتا مناسبي در پارک جنگلي سراوان براي گردشگران تعبيه شده است که از ميان آنها مي توان به آلاچيق ها و تاسيسات رفاهي، سرويس بهداشتي، ميز و نيمکت، کباب پز، محوطه بازي براي کودکان، وسايل بازي کودکان، سطل زباله، سکوي نصب چادر و…  اشاره کرد. ﭘﺎﺳﮕﺎه ﭘﻠﯿﺲ راه و ﭘﺎﺳﮕﺎه اﻧﺘﻈﺎﻣﯽ در ﻓﺎﺻﻠﻪ ﮐﻤﺘﺮ از ۱۰۰متر قرار دارد و در صورت بروز مشکل به راحتي قابل دسترسي مي باشند.

درختان پارک جنگلي سراوان به طور کلي به دو بخش تقسيم مي شوند:

* بخش طبيعي شامل پايه هاي شاخه زاد و دانه زاد بلوط، ممرز و انجيلي به همراه گونه هاي توسکا و اوجا، اﻧﺠﯿﻠﯽ، ﺳﻔﯿﺪ ﭘﺖ، ﺑﯿﺪ، ﺑﯿﺪﻣﺸﮏ، آﻟﻮﭼﻪ ﺟﻨﮕﻠﯽ و ...

بخش دست کاشت شامل کاج تدا و کاج سيلوستريس و سرونقره اي و زربين

ﭘﺮﻧﺪﮔﺎن و ﺟﺎﻧﻮران ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻧﯽ همچون ﻗﺮﻗﺎول، ﮐﺒﮏ، دارﮐﻮب، ﺟﻐﺪ ﺟﻨﮕﻠﯽ، ﺧﺮﮔﻮش، راﺳﻮ و… نيز در اين منطقه زندگي مي کنند و ﺧﺰﻧﺪﮔﺎن و ﺣﺸﺮات ﻣﺘﻨﻮﻋﯽ نيز تا به حال مشاهده شده اند.

نگاهي نزديک تر به پارک جنگلي سراوان

اين پارک جنگلي با ۱۴۸۷هکتار وسعت در ارتفاع ۵۰تا ۲۵۰متري از سطح دريا قرار دارد. از مجموع وسعت اين پارک، ۲۱۰هکتار آن حفاظت شده  است و ۵۲۱هکتار آن به تفرج گسترده و ۷۵۶هکتار آن به تفرج متمرکز اختصاص يافته است. ﻃﻮل ﺷﻤﺎﻟﯽ و ﺟﻨﻮﺑﯽ جنگل سراوان ۷۶۰۰ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ و ﻋﺮض ﻣﺘﻮﺳﻂ آن در ﺟﻬﺖ ﺷﺮﻗﯽ- ﻏﺮﺑﯽ ۲ ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

پيش از سال ۷۰اين پارک بخشي از جنگل هاي سري سه سراوان بود که حدود ۳۰۰هکتار آن جداگرديد و به شکل پارک جنگلي در آمد. در اين زمان قسمت بزرگي از منطقه را درختان سوزني برگ دست‌کاشت تشکيل مي دادند که پس از رسيدن به سن بهره برداري قطع شده و مورد استفاده قرار گرفته اند.

درسال ۷۸نيز طرح مديريت و بهره وري پارک جنگلي سراوان براساس شرح خدمات تهيه طرح هاي پارک داري مصوب سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور تدوين و تصويب گرديد تا حفظ و احياي آن راحت تر صورت گيرد.

بهترين فصل سفر

بهترين زمان براي سفر به پارک جنگلي سراوان، بهار و تابستان است اما انبوه درختان آن در هر فصلي به شکلي تازه در مي آيند:

بهار و تابستان : سرسبزي و آب و هواي خوب منطقه بسياري را به سراوان مي کشاند.

پاييز: برگ هاي رنگارنگ درختان در پاييز، پارک جنگلي سراوان را به مقصدي جذاب تبديل مي کند.

زمستان: بارش برف و سرما و سپيدي زمستان جلوه اي تازه به اين مقصد مي بخشد.

کجا بمونيم؟

براي سفر به پارک جنگلي سراوان نگران اقامت نباشيد. شا مي توانيد در خانه هاي روستايي، ويلاها و سوييت ها و هتل ها و مهمانسراهاي شهرهاي اطراف اقامت کنيد و يا با کمپينگ در طبيعت تجربه اي تازه را براي خودتان رقم بزنيد چرا که در اين پارک، سکوهايي براي چادر زدن وجود دارد


منبع : سايت کارناوال

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها