City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

وقتي لباس تن بلاي جان مي شود! نگاهي به مضرات لباس ها براي سلامتي ما (1397/05/20)

درست است که گاهي صرفاً براي زيبايي و شيک پوشي لباس هايي را مي پوشيم که چندان راحت نيستند اما مضرات لباس ها براي سلامتي ما به پا درد ناشي از يک جفت کفش تنگ محدود نمي شود. به سختي مي توان باور کرد اما لباس هاي زيبا و دوست داشتني کمد لباس تان حتي مي توانند شما را به کشتن دهند. در اينجا به خطراتي مي پردازيم که لباس ها براي سلامتي ما دارند.
وقتي لباس تن بلاي جان مي شود! نگاهي به مضرات لباس ها براي سلامتي ما

به گزارش بزنيم بيرون ، 1- پارچه سمي

مضرات لباس ها براي سلامتي

پارچه هايي که الياف مصنوعي دارند مانند پلي استر، نايلون، رايون و اکريليک آغشته به رنگ و مواد شيميايي هستند. الياف سازنده ي اين پارچه ها بالقوه سمي هستند، به ويژه پارچه هايي که با ويژگي هاي خاصي به هدف آسودگي يا زيبايي طراحي مي شوند، مثل پارچه هاي ضد آتش، ضد لک، ضد آب، ضد عرق، ضد چروک و بسياري موارد ديگر.

هر چه خواص پارچه بيشتر باشد، احتمال آنکه در معرض مواد شيميايي قرار بگيريد بيشتر مي شود. اين مواد شيميايي ممکن است از لباس جدا شده و به پوست شما بچسبند و در نهايت وارد جريان خون شما شوند. بروز ضايعات پوستي تنها يکي از عوارض احتمالي اين مسأله است. محققان در لباس هاي ورزشي مواد شيميايي اي مثل دي متيل فرماميد يافته اند که مي تواند موجب آسيب کبدي شود. لباس هاي ضدچروک هم ممکن است آغشته به يک لايه فرمالدهيد باشند که ماده اي سرطان زا است. بنابراين به دنبال الياف هاي طبيعي و اورگانيک مثل نخ، پشم، ابريشم، کتان و کنف باشيد.

۲- کفش هاي پاشنه بلند

صدمات ناشي از کفش هاي پاشنه بلند به پا درد و تاول محدود نمي شود. پوشيدن مداوم اين کفش ها مي تواند منجر به کوتاه شدن عضله ي ساق پا شود. وقتي هر روز کفش پاشنه بلند بپوشيد، ساختار زانو تحريک شده و عضله ي ساق پا منقبض مي شود. در اينصورت رشته هاي عضله ي ساق پا سفت و قطور شده و هر زمان که کفش تخت بپوشيد احساس ناراحتي خواهيد کرد. در نهايت با تحليل رفتن عضله ي ساق پا مجبور مي شويد زماني که پابرهنه هستيد براي جلوگيري از درد پا روي انگشتان سست پاهايتان راه برويد

۳- شلوارهاي جين جذب

تضعيف گردش خون، ورم پاها و لخته هاي خوني از عوارض پوشيدن شلوارهاي جين جذب هستند. همچنين تحقيقات نشان مي دهد اين شلوارها مي توانند به عضلات و رشته هاي عصبي پاها صدمه وارد کندد

.

۴- شوينده هاي لباس

اگر روي پوست تان بي دليل برآمدگي، قرمزي و راش پوستي اي به وجود آمده، ممکن است علت آن شوينده هاي لباس تان باشد. پودرها و مايع هاي لباس شويي داراي رنگ و عطر، حاوي مواد شيميايي اي هستند که کار آن ها تميز کردن، بوزدايي و ضدعفوني کردن لباس ها است. کساني که دچار اگزما هستند يا پوست بسيار حساسي دارند، حتي کوچک ترين تماس با اين مواد مي تواند واکنش بدن آن ها را در پي داشته باشد. بنابراين از پودرهاي قوي و آن هايي که داراي رنگ و عطر هستند دوري کنيد و به دنبال شوينده هاي مايع باشيد چون در مقايسه با پودرها، بعد از شستشو اثر کمتري از آن ها روي لباس باقي مي ماند. از حالت (آبکشي اضافه) ي ماشين لباسشويي استفاده کنيد تا ماشين لباس شويي از پرزها، گرد و غبار و کپک ها پاک شود

۵- لباس هايي که کمتر شسته مي شوند

لباس هاي زمستاني اي مثل کلاه، شالگردن و دستکش که تنها يک بار در سال يعني در فصل زمستان شسته مي شوند، مملوء از ويروس ها و باکتري هايي هستند که مي توانند باعث بيماري شوند. بنابراين در زمستان بايد اين لباس ها را هفته اي يک بار بشوييد. علاوه بر اين، لباس هاي خواب هم بايد به صورت روزانه شستشو شوند.

۶- لباس زيرهاي فانتزي

اندازه ي کوچک لباس هاي زير فانتزي تنها مشکل آن ها نيست، بلکه جنس غير نخي آن ها باعث مي شود هوا در آن ها جريان نداشته باشد و رطوبت در آن ها باقي بماند، مسأله اي که مي تواند منجر به عفونت مجاري ادرار و عفونت هاي قارچي شود. در لباس هاي زير نخي رطوبتي که باعث رشد باکتري ها مي شود باقي نمي ماند و به اين ترتيب به حفظ اسيديته ي مناسب واژن کمک مي شود.

علاوه بر اين، لباس ديگري مثل شلوار که با لباس زير در تماس است، بايد به گونه اي باشد که هوا تا حدودي در ميان آن جريان پيدا کند.

۷- کيف هاي سنگين

وقتي با يکي کيف دوشي حجيم و سنگين راه مي رويد، شانه ي ديگر خود را بالا مي بريد تا وزن وارده را تنظيم کنيد. اين مسأله تعادل را در شکل حرکت کردن تان بر هم مي زند. همچنين سنگين شدن کتف و انحنا پيدا کردن ستون فقرات منجر به تخريب قوس کف پا مي شود. در نهايت اين مسأله منجر به درد کتف، گردن و پشت، آرتروز، فشار به عصب ها، گسترش درد به سمت بازوها و بروز سندروم تونل کارپ مي شود. بنابراين از کوله پشتي استفاده کنيد تا وزن کيف ميان هر دو شانه تقسيم شود

۸- دمپايي هاي لاانگشتي

زماني که از دمپايي هاي لاانگشتي استفاده مي کنيد مجبور هستيد دائماً به ماهيچه هاي پاي خود فشار بياوريد تا دمپايي ها از پايتان درنيايند. اين مسأله مي تواند منجر به کوتاه شدن عضلات انگشتان پا (که به اين حالت اصطلاحا انگشت چکشي مي گويند) و تغيير در شکل راه رفتن و تعادل بدن شود. به علاوه، اين مسأله مي تواند روي تمامي حرکات بدن تأثير بگذارد. گيره ي کوچکي که در جلوي دمپايي لاانگشتي براي نگه داشتن آن درون پا تعبيه شده، بعضي از استخوان هاي انگشتان پا را به سمت بالا و بعضي ديگر را به سمت پايين مي پيچاند. اين مسأله سر بعضي از استخوان ها را فرسوده مي کند و فشار بيش از اندازه ي ناشي از آن مي تواند با گذشت زمان منجر به آسيب ديدن انگشتان پا شود. به علاوه اگر طراحي دمپايي لاانگشتي به گونه اي باشد که انگشتان پا با چيزي سايش داشته باشند، اين مسأله مي تواند منجر به ميخچه و پينه ي پا شود.

۹- گن ها

فشار آمدن به قسمت مياني بدن مي تواند خطرناک باشد. گن هايي که براي جمع کردن بالا تنه استفاده مي شوند مي توانند باعث سوزش معده، نفخ، گاز معده و فشرده شدن عصب ها شوند. علاوه بر اين، گن ها مي توانند به اندام هاي داخلي بدن فشار آورند و مانع از عملکرد مناسب دستگاه گوارش شوند. اين لباس ها حتي مي توانند باعث لخته شدن خون و ايجاد واريس شوند. به علاوه آنکه هر گونه لباس تنگي مي تواند مانع از جريان پيدا کردن هوا و باعث باقي ماندن رطوبت شده و منجر به عفونت و راش پوستي شود.

۱۰- لباس هاي دست دو

استفاده از لباس هاي دست دويي که صاحبان قبلي آن ها نامعلوم است مي تواند باعث بيمار شدن شما شود. باکتري ها، انگل ها و قارچ هاي ناشي از انواع بيماري ها قادرند مدت زمان زيادي بر روي لباس ها زدده بمانند و معمولا حرارت زيادي نياز است تا اين موجودات زنده از بين بروند

.


منبع : روزياتو

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها