City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بوستان باغ ايراني تهران | باغ ايراني در کجا قرار دارد (1397/05/20)

آيا مي دانيد که در همين تهران خودمان با اين همه آلودگي هاي مختلف هوا و صوتي و جمعيت و ... باغي زيبا و قديمي وجود دارد که مي تواند براي لحظاتي هر چند کوتاه حال و هواي شما را دگرگون کند ؟ بوستان باغ ايراني تهران زيبا که مي خواهيم در اين مطلب خدمت همه ي شما دوستان معرفي کنيم.
بوستان باغ ايراني تهران | باغ ايراني در کجا قرار دارد

به گزارش بزنيم بيرون ، جز باغ ايراني در محله ي قديمي ونک در خيابان شيخ بهايي که مساحتي بالغ بر 3.5 هکتار دارد و تقريبا چيزي در حدود 2 هکتار و نيم از اين باغ قديمي پر است از سرسبزي و گل و درخت وانواع گياهان که يکي از جاذبه هاي گردشگري مهم و ويژه در تهران  به شمار مي رود. باغ ايراني تهران در فهرست آثار جهاني يونسکو به ثبت رسيده است.

 

براي اين که از اين باغ زيبا در تهران ديدن کنيد حواستان باشد فقط از ساعت 7 صبح 12 شب امکان بازديد از آن وجود دارد و بعد از ساعت 12 شب باغ تعطيل است و درب آن به روي بازديد کنندگان بسته مي باشد. در طراحي باغ تهران از الگو سبک معماري باغ هاي ايراني استفاده شده است الگويي که در سراسر دنيا مختص ايران مي باشد.در مورد باغ هاي ايراني نکته اي که وجود دارد اين است که اغلب اين باغ ها مثل باغ شازده کرمان و همچنين باغ هاي ايراني در کرمان و شيراز در مسير خروجي قنات ها پديد امده اند به همين دليل قنات در پيدايش و شکل گيري تاريخ باغ تهران نقش بسزايي در طول تاريخ تا به امروز داشته است.باغ  داراي ساختار هندسي جالب توجهي مي باشد که سبب گشته در کل دنيا مطرح گردد. در باغ  تهران شکل مربع داراي اهميت و ارزش خاصي مي باشد و بسيار روشن و واضح و به سادگي هر چه تمام تر فاصله بين اشيا و اجزاي باغ را مشخص مي کند. براي نمونه اگر بخواهيم خدمت شما عرض کنيم مثلا در کاشت درختان براي اين که بتوان به خوبي از هر سمتي رديف درختان را ديد مربع هايي براي تعيين فاصله محل کاشت درختان شکل مي گرفت.

زيبايي اطراف باغ ايراني

محله ونک که پر است از برج ها وساختمان هاي تجاري و مسکوني سر به فلک کشيده روزگاري دهي بيش نبود دهي زيبا پر از باغ هاي سرسبز و با طراوت و به عنوان يک منطقه ي خوش آب وهوا در تهران به حساب مي آمد . باغ ايراني تهران که در اين محله واقع شده است در واقع يادگار دوران خانه هاي کاهگلي که بوي آن به کلي از ياد خيلي از ما آدم هاي امروزي رفته است و صفا و صميميتي در اينجا حاکم بود که امروزه ديگر آن روزگاران خوش و شيرين را نمي توان در هيج جا ديد.باغ تهران هنوز خاطرات گذشته را به ياد کساني مي اورد که حال و هواي ان روز ها را با زرق و برق اين دوران عوض نکرده اند کساني که وقتي از کوچه صابري وارد باغ مي شوند و ديوارهاي بلند باغ و درختان قديمي را در ان مي بينند خاطرات قديمي برايشان تازه مي شود و به ياد کلون هايي مي افتند که با صدايش به صاحبخانه اعلام مي کرد که مهمان عزيزي که انتظارش را مي کشيدند زن است يا مرد.در داخل باغ ايراني تهران در فصل بهار مي توان جشنواره اي از گل هاي لاله زيبا را به نظاره نشست همچنين فواره هاي زيبايي که در محوطه و در وسط بوستان باغ ايراني تهران واقع شده است بسيار ديدني و تماشايي مي باشد .باغ ايراني تهران در تهران توسط مهندس علي مهتاري مختاري ساخته و طراحي گرديده است باغ ايراني داراي سه ورودي مجزا است که هر کدام از اين ورودي ها سردر مخصوص به خود را دارند و داراي يک مکان نگهباني مي باشد . کوشک و عمارت درون باغ و تقارني که با ديگر اجزا باغ دارد و حوض وسيع و همچنين هندسه قرارگيري درختان در کنار هم  سبب گشته که باغ ايراني جزو زيبا ترين و بي نظير ترين باغ هاي تهران به شمار آيد .

گردشگران وطبيعت دوستان و حتي تمام پايتخت نشينان مي توانند از سه درب اين باغ داخل شوند ورودي اصلي باغ ايراني در قسمت جنوبي باغ قرار گرفته است و ديگر ورودي هاي باغ ورودي هاي شرقي و غربي مي باشند که هر کدام با آجرکاري و سازه هاي مشبک بي نظري تزئين و آراسته شده اند . و وجود لوستره اي بزرگ که از سقف ورودي هاي باغ آويزان است نيز در نوع خودش توجه گردشگران را به خود جلب مي کند.بر روي عمارتي که در انتهاي باغ  قرار گرفته است عنوان کتابخانه اهدايي توسط مقام معظم رهبري نوشته شده است در واقع کتابهاي اهدايي مقام معظم رهبري در اين کتابخانه نگهداري مي شوند.روبروي عمارت اصلي باغ بزرگترين حوض باغ واقع شده است. خانواده هاي عزيز مي توانند همراه عزيزانشان به اين باغ زيبا بيايند و در آلاچيق ها و سکوهايي که در نقاط مختلف باغ قرار گرفته اند بنشينند و از زيبايي اين جا نهايت لذت را ببرند.

  باغ ايراني تهران چه ويژگي هايي دارد؟

باغ هاي ايراني باغ و بوستان هاي زيبايي هستند که در ادوار گذشته تا به امروز مورد توجه خيلي از افراد قرار گرفته است. اين باغ هاي ايراني مشخصه اي دارند که آن ها را با ديگر باغ ها متمايز مي کند بسياري از جهانگردان مشهرو شرقي و غربي در کتاب ها و سفرنامه هاي خود از زيبايي هاي باغ هاي ايراني در نقاط گوناگون کشور ياد کرده اند.خوب براي اين که متوجه بشويم اصلا باغ يعني چه و چه ويژگي هايي دارد بايد خدمت شما دوستان عزيز عرض نماييم که باغ هاي ايراني که به آن فردوس يا پرديس گفته مي شود داراي سه وجهه اصلي مي باشند.وجهه ي اول بوستان باغ : اولين وجهه باغ  که منحصر به فرد مي باشد اين است که دورتا دور اين باغ ها را ديوار هاي بلند احاطه کرده است و سبب شده است که باغ هاي ايراني با ساير فضا ها متفاوت تر به نظر برسند.وجهه دوم باغ : دومين وجهه اصلي باغ  اين است که باغ هاي ايراني را در مسير جوي آب ها مي ساخته اند به هيمن خاطر نمي توان نام بوستان باغ را به بوستان يا باغي نسبت داد که در ان جوي آبي نباشد.وجهه سوم باغ ايرني : سومين وجهه منحصر به فرد بوستان باغ  اين است که در عمارت هاي تابستاني داخل باغ در مرکز عمارت ها استخر آب تعبيه شده است.اين سه ويژگي باغ ايران سبب گشته است که بوستان باغ ايراني تهران با باغ هاي ايتاليايي ، فرانسوي و انگليسي و حتي باغ هندي کاملا متفاوت و خاص باشد.

امکانات و تنوع گونه هاي گياهي در باغ ايراني

اين باغ بوستان يا بوستان باغ ايراني تهران يک ويژگي خيلي منحصر به فرد  دارد  و آن اين که براي عبور و مرور معلولين عزيز مسيرهاي مناسبي تدارک ديده شده است و همچنين داراي کتابخانه ي همگاني ، چنارستان ، آبنماهاي محوري زيبا ، سردر باختري و خاوري ، زمين بازي کودکان  وهمچنين زمين روباز ورزشي مي باشد . همچنين در بوستان باغ ايراني تهران يک رستوران و کافي شاپ قرار دارد که در واقع خود بناي اين ساختمان از بناهاي قديمي و تاريخي تهران به شمار مي رود و داراي غذاهاي خوشمزه و لذيذي هم هست.فضاي سبز باغ ايراني در تهران که در طراحي آن از باغ هاي پر از گل و درخت ايراني الگو گرفته شده است باغي با جوي هاي آب سنگي که داراي انواع درختان کهن و قديمي مي باشد که از زمان هاي دور تا به امروز در باغ  وجود داشته اند و از انواع گونه هاي گياهي مي توان به مورد ، انواع نسترن و رز ، برگ نو ، زرشک ، برگ بو ، شير خشت ، پيراکانتا و بونه هاي فصلي که هميشه سرسبز و باطراوت هستند نام برد. اگر عاشق گل و گياه هستيد مطمن باشيد به مکان خوبي قدم گذاشته ايد لاله هاي رنگارنگ و ديدني باغدر تهران مطمنا شما را مدهوش خواهد کرد اگر به اين باغ امديد فراموش نکنيد که دوربين عکاسي خود را همراه خود داشته باشيد

.

 آدرس دقيق بوستان باغ ايراني تهران

باغ ايراني دقيقا در کوچه شهيد صابري در 20 متري خيابان شهيد پيروزان و ميدان ونک خيابان شيخ بهايي شمالي در منطقه 3 تهران و در محله ونک  واقع شده است . و در بيشتر ايام سال اين باغ مورد بازديد تهراني هاي عزيز و ديگر هموطنان مان قرار مي گيرد. بهترين زمان براي اين که از بوستان باغ ايراني تهران ديدن کنيد در اوسط هفته مي باشد چون که آخر هفته ها تقريبا بسيار شلوغ و پر ازدحام است.


منبع : همگردي

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها