City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

راهنماي سفر به قم (1397/05/20)

قم / پايتخت مذهبي ايران، پايتخت فرش ابريشمي ايران و جهان،
راهنماي سفر به قم

به گزارش بزنيم بيرون ، شهر قم يکي از کلانشهر هاي ايران و مرکز استان قمه که در 125 کيلومتري جنوب تهران قرار گرفته. اين شهر، دومين شهر مذهبي ايران بعد از مشهده و مدفن حضرت فاطمه معصومه دختر موسي بن جعفر، پيشواي هفتم شيعيانه و به طور سنتي محل اقامت بسياري از روحانيون بلندپايه شيعه بوده و بزرگ‌ترين حوزه علميه‌ي ايران و مرکز مديريت حوزه هاي علميه ايران در اين شهر قرار داره. از نظر جغرافيايي از شمال به استان‌هاي مرکزي و تهران، از جنوب به استان‌ هاي اصفهان و مرکزي و از غرب به استان مرکزي و از شرق به استان سمنان محدود شده. از نظر آب و هوايي چون در ميانه کوير قرار گرفته،‌ تابستوناي فوق العاده گرم و سوزاني داره.

کجا بمونيم؟

اين شهر هم مثل همه شهرهاي مذهبي،‌ هتل و مراکز اقامتي زيادي براي اقامت زائرينش فراهم کرده.  هتل المپيک، تو خيابون معلم و هتل بين المللي جنب حرم، از هتل‌هاي معروف و لوکس شهر قم هستن که سطح قيمنشون هم بالاست. هتل الزهرا تو بلوار شهيد منتظري، هتل آريا درنزديکي حرم و هتل امامي تو چهارراه غفاري هم از هتل هاي مناسب و کم هزينه ترِ شهر هستن.

چي بخورم؟ کجا بخورم؟

سفره هاي ايراني هميشه مملو از رنگ بودن که هر شهر و استاني بخشي از اون رو رقم زده. اگه دوست دارين غذاهاي محلي قم رو بشناسين خوبه که بدونين قم يکي از شهرهاييه که بيشترين تنوع آبگوشت و آش رو مي تونين توش پيدا کنين که شامل آبگوشت يخني، آبگوشت مزگو، آبگوشت بزباش، آبگوشت هويج برگه و آبگوشت قونبيد، آش قنبيد، آش آلو و عدس، آش اوماج و آش پتله ميشن. علاوه بر ديزي و آش که قمي ها خيلي در پختش مهارت دارن پيشنهاد ميشه که در سفر به اين شهر کباب و چلو گردن هاي قم رو در بهترين رستوران هاي شهر يعني رستوران البرز، رستوران خادم و رستوران ارگ سلاريه تست کنين. از ديگر رستوران ها و فست فودهاي اين شهر ميشه به اين ها هم اشاره کرد: پيتزا چترا، ديزي بار، رستوران سنتي زيتون، فست فود عطاويچ، سفره خانه سنتي علمدار، خانه ماکاروني، رستوران هشت بهشت، آشپزخانه منتظران موعود، مرغ بريان طاهري، فست فود باما و سفره خانه سنتي باغچه خان.

نوشيدني ها

توي شهر قم ميتونيد کافه هاي خوبي بريد و از لذت کافه گردي عقب نمونيد، اما علاوه بر کافه هاي خوب اين شهر بستني و فالوهاي خيلي خوشمزه اي داره که حتما بايد بخوريد. از کافه ها و بستني فروشي هاي اين شهر ميشه به : کافه بهمن، کافه باران، کافه تلخ، کافه بستني اعياني، آبميوه بستني امين، شهر بستني و آبميوه سجاد .

چي بخرم؟

با وجودِ بودن سوهان معروف قم، شايد کمتر کسي دنبال سوغاتي هاي ديگه اين شهر بگرده اما خوبه که بدونين علاوه بر سوهان که تنها سوغات ويژه و نماد خوراکي شهر قم هست، صنايع دستي مثل قالي، مهر و تسبيح و منبت کاري هم از مهم ترين سوغات قم به حساب ميان. براي خريد سوهان بهترين پيشنهاد سوهان خودکار هست که همه ما اسمش رو به وفور شنيديم و سوهان هاي فوق العاده خوشمزه اي داره. يادتون باشه که گشت و گذار توي بازار قم رو از دست ندين چرا که ديدن بازاري با بزرگترين سقف ضربي ايران خيلي لذت بخشه. براي اونايي هم که به پاساژگردي علاقه مند هستن مجتمع تجاري سيرنگ و مجتمع تجاري عصر جديد انتخاب خيلي خوبيه. 

جاذبه طبيعي قم

کوه خضز نبي

در شش کيلومتري قم، کوهي وجود دارد که از قديم مورد توجه عارفان و زاهدان بوده. طبق روايات و نقل قول ها در بالاي اين کوه غاري وجود داشته که محل عبادت حضرت خضر بوده است. بعدها در محل اين غار مسجدي ساخته شد و هنوز هم افرادي براي عبادت و تحجد به اين مسجد مي روند. از بالاي اين کوه کل شهر قم ديده مي شود. اما اين کوه از نظر تفريحي هم مورد توجه اهالي قم قرار دارد و در روزهاي تعطيل جمعيت زيادي براي تفريح به اين کوه مي روند.

در طراحي مسير بالارفتن از اين کوه اين نکته در نظر ګرفته شده است که هر ګروه سني چه خردسال و چه کهنسال بتواند از آن بالا رود که از بعد ورزشي نيز قابل توجه ساکنان قم قرار دارد. در دامنه اين کوه نيز چندين شهيد ګمنام به خاک سپرده شده است که فضاي روحاني تري به اين مکان مقدس داده است.

 گنبد هاي نمکي

در اين گنبد، يک معدن نمک هم قرار گرفته، اين معدن در ۲۵کيلومتري شمال غربي شهرستان قم واقع شده . اين گنبد خيلي بزرگه و گسترش شمالي تا طول ۳کيلومتر داره . سن گنبد به اليگوميوسن نسبت داده شده و لايه نمک در آن به رنگ هاي مختلفي مثل سفيد ، کرم قهوه اي ، بنفش ، قرمز و ابري دراومده . جنس باطله روي نمک شامل مارن قرمز ، لايه هاي گچ و نمک مارن داره، که ظاهرا همگي خرد شدن. اين گنبد حالت تقريبا مدوري داشته و نهشته هاي اطراف به سن ميوسن رو از جا بلند کرده و از خلال آن سر بر آورده. در اين گنبد، قطعات بزرگ سنگ هاي آندزيتي و بقايايي از گچي هم ديده مي شه. لايه نمک در معدن قم يکپارچه بوده و ۵تا ۱۸متر ضخامتشه و هيچ باندي از سنگ هاي باطله و مارن و گچ در داخل آن ديده نمي شه . به نظر مي رسه، فقط يک لايه نمکيه، که در داخل خود چين خورده و ضخامت زيادي پيدا کردن.

سد کبار

سد کبار با ۱۷۰۰سال قدمت ، قديمي ترين سد قوسي جهانه که با آبياري دشت کبار به کشاورزي اين منطقه رونق بخشيده. مخزن اين سد ۴۵۰هزار مترمکعب ظرفيت داره و ارتفاعش از کف رودخانه ۲۵متر و طول تاجش ۵۵متره. اين سد در دوره صفويه مرمت و بازسازي شد و جنس لوله هاي انتقال آب اين سد از جنس سفال بوده که امروزه به موزه ملي آب تهران منتقل شده. سد کبار از سنگ هاي لاشه تراشيده و ملات ساروج مرکب از ماسه، آهک و سفيده تخم مرغ ساخته شده. نشانه هاي از محل عبور لوله هاي سفالي در اطراف سد قابل مشاهده است.

درياچه نمک (درياچه آران - درياچه مسيله)

اين درياچه بخشي ازکويرنمک ايرانه که قسمت شمال غربش که رودهاي شور و کرج واردش ميشن، باتلاقيه و بقيه درياچه خشک و قديميه که باتبخير تدريجي آب املاح زيادي درداخل آب اون رسوب کرده. توي اين درياچه فقط زمستونا آب پيدا ميشه و تابستونا به جاي آب، ورقه هاي نمک ديده ميشه. شکل هاي هندسي نمک هاي پف کرده در اين درياچه مخصوص ا زمان طلوع و غروب خورشيد مناظر ديدني به وجودمياره .وزش باد در تابستان فضاي سفيد رنگ زيبايي به وجود مياره که به دليل بلند شدن گرد شوره و نمکه.

درياچه نمک حوض سلطان (درياچه شاهي، درياچه ساوه)

درياچه نمک حوض سلطان در ۴۰کيلومتري شمال شهرستان قم و ۸۵کيلومتري جنوب تهران و در حاشيه بزرگراه خليج فارس قرار داره. اين درياچه به درياچه ساوه قم و درياچه شاهي هم معروفه. کوه هاي البرز درشمالش قرار داره. وسعت و شکل درياچه متناسب با ورود آب و ميزان بارندگيش درفصول مختلف سال متفاوته. درمواقع بارندگي و ذوب برف هاي ارتفاعات اطراف، چون بر ميزان آب ورودي افزوده مي شه، وسعتش زياد و در غير از اين ايام، وسعت آن کم مي شه. بدين ترتيب سطح آب درياچه پيوسته در نوسانه. اين درياچه از دو چاله جدا از هم تشکيل شده . چاله غربي به نام حوض سلطان و چاله شرقي به نام حوض مره است که به وسيله يک آبراهه به هم وصل مي شن. در فصول پر آب ابتدا چاله مره پر مي شه و سپس آب اضافي وارد حوض سلطان مي شه.

رودهاي متعددي به اين درياچه وارد مي شن که عموماً از اراضي شوره زار ونمکي اطراف عبور مي کنن. از جمله اين رودها مي توان به رود شور و قره چاي اشاره کرد. حوض سلطان در سال ۱۸۸۳ميلادي و بر اثر ساخت جاده شوسه تهران قم تشکيل شد. درون درياچه هم جاده خاکريزي هست که براي جلوگيري از فرورفتن خودروها در باتلاق و بهره برداري از نمک درياچه مورد استفاده قرار مي گيره

.


منبع : همگردي

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها