City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آشنايي با اماکن ديدني موجود در اطراف فروشگاه پارکر لطيفي (1397/05/21)

فروشگاه پارکر لطيفي، در يکي از قديمي ترين، محبوب ترين و شناخته شده ترين خيابان هاي شهر تهران، قرار گرفته است و موقعيت جغرافيايي اين فروشگاه، يکي از امتيازات ويژه ي آن به شمار مي آيد.
آشنايي با اماکن ديدني موجود در اطراف فروشگاه پارکر لطيفي

به گزارش بزنيم بيرون ، در اين بخش به معرفي جاذبه هاي گردشگري موجود در اين خيابان و خيابان هاي اطراف خواهيم پرداخت و شما را به گشت و گذاري مفرح و دلنشين در دل تهران دعوت خواهيم نمود، تا ضمن مراجعه به فروشگاه لطيفي، از اوقات خود استفاده بهينه نموده و به تماشاي اماکن ديدني موجود در اطراف اين فروشگاه نيز بپردازيد و خاطره اي به يا ماندني را، براي خود رقم زنيد.

لازم به ذکر است که در تمامي دنيا دولت و ارگان هاي مربوطه به مناطق قديمي شهر خدمات ويژه اي براي گردشگران ارائه مي دهند که در سال هاي اخير نيز شهرداري تهران به مناطقي مانند خيابان جمهوري طرح هاي جديدي را در راستاي نگهداري از اين بافت قديمي و منطقه گردشگري شهر ارائه داده است.

آشنايي با خيابان جمهوري (اسلامي) و پيشينه ي طلايي آن

خيابان جمهوري (اسلامي)، خياباني کشيده شده از ميدان جمهوري تا ميدان بهارستان است که بخش هاي مختلف آن در گذشته، به نام هاي مختلفي همچون، خيابان شاه، خيابان شاه آباد، چهارراه استانبول يا اسلامبول، خيابان نادري شناخته مي شدند. اين خيابان طولاني و وسيع، از کوچه ها و خيابان هاي فرعي و اصلي بسياري تشکيل شده است که هر يک بستر اماکن ديدني خارق العاده اي هستند و گوشه گوشه آن ها، شاهد حوادث تاريخي، فرهنگي، هنري و اجتماعي بسياري بوده است. اين خيابان مشهور و دوست داشتني، و تک تک کوچه پس کوچه هاي موجود در آن، همان خيابان ها و کوچه هايي هستند که بارها و بارها در فيلم ها و قصه هاي قديمي ايراني، حضور پررنگي داشته اند و هر ايراني، حتي اگر در اين خيابان قدمي نگذاشته باشد نيز، داراي خاطرات ديداري و شنيداري بسيار غني از جاي جاي آن مي باشد. چراکه همه ي ما، بارها و بارها تهران قديم را با همين خيابان و مغازه ها در آن تصور نموده ايم، همه ي ما چندين بار عبور ماشين هاي قديمي بر روي سنگ فرش هاي اين خيابان را در ذهن مجسم نموده و با صداي پسر بچه هايي که روزنامه به دست در کوچه پس کوچه هاي اين خيابان فرياد مي زدند، به شور و هيجان آمده ايم.

يکي از مهم ترين بخش هاي خيابان جمهوري، خيابان نادري مي باشد که از چهارراه حافظ تا چهارراه استانبول را تحت پوشش قرار مي دهد و 40 سال ، نام خيابان نادري را با خود به همراه داشته است. خياباني که تنها شنيدن نام آن کافي است، تا دوره اي  طلايي از فرهنگ و هنر و ادبيات يک کشور در ذهن ها تداعي شود. خياباني که نام آن با نام بزرگ ترين شعرا و نويسندگان ما همچون ابراهيم گلستان، فروغ فرخزاد و احمد شاملو قرين است، و گذر از گوشه و کنار آن، احساسي خارق العاده را  در افراد پديد مي آورد. گوشه و کناري که زماني، ميزبان رد پاي اين بزرگان بوده اند و هنوز هم، حال و هواي آن روزگاران را به افراد القا مي نمايند.

خيابان نادري که از ديرباز تا کنون، يکي از مرکزي ترين بخش هاي تهران به شمار مي آيد، در گذشته مرکز مد، پوشاک، بازار، اجتماعات روشنفکرانه و جنبش هاي اجتماعي، فرهنگي و هنري بوده است و امروزه نيز به عنوان يکي از پر رفت و آمد ترين خيابان هاي شهر تهران شناخته مي شود، و همواره به عنوان قلب تپنده ي پايتخت کشور، از جايگاهي رفيع و ارزشمند، برخوردار مي باشد. خياباني که در همسايگي با قديمي ترين کافه ها، رستوران ها، سفارت ها، موزه ها و مراکز تجاري قرار گرفته است و يکي از ديدني ترين، محبوب ترين و اصيل ترين بخش هاي تهران را در خود جاي داده است.

فروشگاه پارکر لطيفي که در سال 1340، شروع به فعاليت در زمينه نوشت افزار نموده است، در مرکز چنين خياباني تاريخي و فرهنگي، قرار گرفته است و از نظر جغرافيايي، در مکاني متناسب با اهداف و آرمان هاي اين فروشگاه واقع شده است. چه خياباني بهتر از نادري براي فروشگاهي که به دنبال اشاعه ي فرهنگ و هنر در جامعه است و يار و ياور هميشگي جامعه ي اهل قلم ايران مي باشد. چه خياباني بهتر از نادري که زماني اولين شنونده ي اشعار شاملو و فروغ بوده و شاهد حرکت قلم جادوييشان بر روي کاغذ سفيد

فروشگاه پارکر لطيفي درست در قلب اين خيابان و در ميان دنيايي از خاطرات ارزشمند، از جامعه فرهنگي و هنري ايران، قرار گرفته است و با ارائه بهترين و اصيل ترين نوشت افزار، راه پر فروغ اين افراد را ادامه داده و دست ياري خود را، همواره به سوي فرهنگ دوستان و هنر دوستان ايراني، دراز نموده است. حال و هواي موجود در فروشگاه لطيفي و گنجينه ي ارزشمندي که توسط اين فروشگاه به افراد هديه مي شود، با فضاي بيروني فروشگاه و حال و هواي موجود در خيابان نادري و کوچه پس کوچه هايش، در هم مي آميزند و ترکيبي از بهترين احساسات را، براي افراد به ارمغان مي آورند. احساساتي که شايد در هيچ کجاي اين شهر و ديگر شهرهاي ايران لمس نشوند، احساساتي که مختص به مغازه ها، مراکز تجاري،سفارت خانه ها، اجناس قديمي و حتي بازمانده اي از فروشندگان قديمي اين خيابان هستند و به پشتوانه ي پيشينه ي طلاييشان، برجسته تر و پررنگ تر مي شوند.

زنده نگه داشتن ياد و خاطره ي اين چنين خياباني، و اماکن تاريخي و فرهنگي موجود در آن، جزءِ وظايف هر انسان آگاهي مي باشد، تا اماکن ديدني پايتخت کشورمان، به دست فراموشي سپرده نشوند . خيابان جمهوري، با تک تک کوچه و پس کوچه هايش، شاهد بخشي از تاريخ تهران و تاريخ کشور، بوده است و معرفي و شناساندن آن به نسل جديد، وظيفه ي هر خانواده ي ايراني مي باشد، تا فرزندان خود را، با اماکن اصيل و قديمي شهر و کشورشان آشنا نموده، و آن ها را تشويق به کسب اطلاعات دقيق، در باب هر يک از اماکن تاريخي ارزشمند شهرشان نمايند.

فروشگاه پارکر لطيفي

کافي است به خيابان نادري، قدم بگذاريد و به تماشاي فروشگاه هاي موجود در آن، و خواندن تابلوهاي هر يک از آن ها مشغول شويد، آن وقت متوجه مي شويد که در دل تاريخ قدم گذاشته ايد و بعضا با نام هايي مواجه مي شويد که بارها و بارها، از افراد قديمي و يا در فيلم ها و سريال ها شنيده ايد. روبه رو شدن با کافه نادري که يکي از مهم ترين و شناخته شده ترين اماکن اين خيابان است، استشمام عطر و بوي ناشي از قهوه فروشي هاي معروف و متنوع موجود در اين خيابان، چشيدن انواع پيراشکي ها و کباب لقمه هاي، پيراشکي خسروي و رضا لقمه و ورود به دنياي شگفت انگيز قلم در فروشگاه پارکر لطيفي، همه و همه، تجربياتي هستند که شما را وارد دنيايي عجيب مي نمايند و زندگي ماشيني و مدرن امروزي را، کمي دلچسب تر و دلنشين تر مي کنند. افراد در مواجهه با اين فروشگاه ها، به اصل خود بازمي گردند و احساساتي مشابه با احساسات پيشينيان خود را، تجربه مي کنند. پيشينياني که بعضا در کتاب ها شناخته اند و در حسرت زندگي در عصر و زمان آن ها بوده اند. شايد اين احساسات براي برخي افراد کمي اغراق آميز به نظر آيد اما، کافي است سري به کافه نادري بزنيد و در پشت ميزهاي قديمي آن بنشينيد، قهوه ي خود را سفارش دهيد و به پنجره ها و پرده هاي زيباي آن خيره شويد تا حضور شاملو، صادق هدايت، جلال آل احمد، سيمين دانشور و نيما يوشيج را در کنار خود حس کنيد و خود را در ميان بحث هاي روشن فکري آن زمان پيدا کنيد که پا به پاي اين بزرگان نشسته، حرف مي زنيد و نظر مي دهيد و قهوه مي نوشيد، و آن وقت است که طعم لذت بخش خاطره بازي را، به معناي واقعي حس مي کنيد و براي چند دقيقه هم که شده، از جهان سرد و بي روح امروزي فاصله مي گيريد

.

همان طور که مي دانيد، سفارت هر کشوري، بخشي از خاک آن کشور مي باشد و بسته به قوانين، آداب و رسوم  و فرهنگ آن کشور اداره مي شود. وجود 7 سفارت بسيار مهم در نزديکي هم، و در خيابان نادري و نواحي اطراف آن، موجب گرد هم آمدن بخش کوچکي از 7 کشور مختلف و به عبارتي 7 فرهنگ مختلف در دل ايران شده است و اين ناحيه را به يکي از مهم ترين بخش هاي سياسي اجتماعي پايتخت کشور تبديل نموده است. اين سفارت ها که عبارتند از سفارت کشورهاي انگلستان، آلمان، ترکيه، فرانسه، دانمارک، ايتاليا و روسيه، هر يک داراي ساختمان و محوطه اي بزرگ و وسيع مي باشند که حتي تماشاي آن ها از بيرون نيز، موجب به وجود آمدن حسي عجيب و با شکوه در دل افراد مي گردد، و قدم زدن در کوچه ها و خيابان هاي  مجاور آن ها را، بسيار لذت بخش و خاطره انگيز مي نمايد. اين سفارت ها در طول تاريخ، بستر حوادث تاريخي و مهم بسياري بوده اند و از گذشته تا کنون، رويدادها، اجتماعات و تحولات سياسي اجتماعي زيادي را تجربه نموده اند، و هر يک از آن ها، خاطرات ارزشمندي را در حافظه ي تاريخي خود به يادگار نگه داشته اند.

موزه هاي موجود در هر شهري، جزءِ مهم ترين اماکن گردشگري و توريستي آن شهر مي باشند، و نقش بسيار مهمي را در جلب نظر گردشگران ايفا مي نمايند. خيابان نادري و خيابان هاي اطراف آن، يکي از خيابان هايي هستند که با داشتن موزه هاي بسيار متنوع، بستري مناسب را براي تمام گردشگران به وجود آورده است، تا به صورت کاملا متمرکز و بدون اتلاف وقت و انرژي، به بازديد از اين موزه ها بپردازند و حداکثر لذت را، از گشت و گذار در اين خيابان کسب نمايند. موزه ي آبگينه ( خانه قوام السلطنه )، موزه ي بانک ملي، موزه ي بانک مرکزي ( موزه جواهرات ايران )، موزه ي ايران باستان و منزل صادق هدايت، همگي از اماکن گردشگري و تاريخي بسيار مهم و ارزشمندي هستند که بازديد از آن ها به شدت توصيه مي شود، و افراد به محض ورود به آن ها، وارد دنيايي تازه شده و با بخشي از تاريخ و فرهنگ کشورشان آشنا مي شوند. مهم ترين مزيت اين موزه ها، نزديک بودنشان به هم است و بدين ترتيب اين امکان را براي افراد فراهم مي کنند تا ضمن قدم زدن در اين خيابان و نواحي اطراف آن، به اين موزه ها نيز سري بزنند، و تجربيات ارزشمندي را کسب نمايند. اين ويژگي براي افرادي که ساکن تهران نيستند بسيار ارزشمند است و از گمراهي و اتلاف وقت و انرژي آن ها، جلوگيري به عمل مي آورد. منزل صادق هدايت که در خيابان سعدي واقع شده است، يکي از اماکني است که شايد به گونه اي درخور و شايسته، مورد توجه قرار نگرفته است و در طول سال ها، به عناوين مختلفي مورد استفاده از سوي ارگان هاي مختلف قرار گرفته است. برخي افراد معتقدند که اين بناي قديمي که داراي ارزش تاريخي و معنوي بسيار است، بايد به عنوان يک موزه، حفظ و بازسازي شود و  اعتراض افراد براي تغيير نهايي اين بنا به موزه، همچنان ادامه دارد. يکي ديگر از اماکن ديدني موجود در اين ناحيه خيابان 30 تير است که به خاطر داشتن مسجد، کليسا، آتشکده، و بنايي مختص به کليمي ها، به خيابان اديان شهرت يافته است و بازديد از آن به هيچ وجه، خالي از لطف نمي باشد

.

موزه ي آبگينه نيز، که در بالا به آن اشاره کرديم، يکي از پرطرفدارترين و محبوب ترين موزه هاي شهر تهران مي باشد و که مخصوص به نگه داري انواع سفال، شيشه و آبگينه مي باشد و هر ساله ميزبان گردشگران داخلي و خارجي بسياري مي باشد. شواهد و مدارک نشان مي دهد که سالانه بيش از 2 ميليون نفر، از اين موزه بازديد به عمل مي آورند و از تماشاي معماري ساختمانِ موزه و سازه هاي موجود در آن، لذت بصري بسيار مي برند.

مراکز خريد موجود در خيابان جمهوري، از خاطره انگيز ترين و محبوب ترين اماکن اين خيابان به شمار مي آيند، و هر روزه مورد توجه افراد زيادي از سراسر شهر قرار مي گيرند. هر يک از اين مراکز خريد، به ارائه ي محصولات خاصي شهرت دارند و افراد با آگاهي از اين مساله، از نقاط مختلف شهر به اين خيابان آمده و نسبت به خريد کالاهاي مورد نظر خود اقدام مي کنند. البته لازم به ذکر است که يکي از دلايل اصلي ترافيک و شلوغي اين خيابان نيز، به خاطر وجود همين مراکز خريد مي باشد و در طول روز افراد زيادي، به رفت و آمد در اين مراکز خريد و در نتيجه رفت و آمد در اين خيابان مي پردازند. از جمله معروف ترين مراکز خريد موجود در اين خيابان، پاساژ علاالدين و پاساژ چهارسو مي باشد که به ارائه ي انواع محصولات مرتبط با تکنولوژي مي پردازند، و نه تنها شهروندان تهراني، که افراد زيادي از شهرستان ها و ديگر شهرهاي ايران نيز، براي خريد محصول مورد نظر خود، راهي اين پاساژها مي گردند. پاساژ علاالدين يکي از مهم ترين پخش کننده ي هاي موبايل و لوازم جانبي به شمار مي آيد و چه بسا افرادي که هر ماه براي خريد اجناس مورد نياز در فروشگاه خود، به خريد عمده از اين پاساژ مي پردازند. يکي ديگر از پاساژهاي موجود در اين خيابان، پاساژ پلاسکو است که يکي از قديمي ترين و خاطره انگيزترين پاساژهاي شهر بوده و متاسفانه گرفتار حادثه اي دلخراش و دردناک در سال 95 شد و از بين رفت. از ديگر پاساژهاي موجود در اين خيابان مي توان به ساختمان فردوسي، ساختمان کويتي ها که بسيار محبوب و مشهور است، مرکز تجاري کمپاني، مرکز تجاري امجد، بازار موبايل ايرانيان و مرکز تجاري تجارت جهاني فردوسي اشاره کرد که هر يک ميزبان مشتريان بسياري از سراسر تهران و حتي شهرهاي مختلف ايران مي باشند. کوچه بلن هم يکي از خاطرانگيزترين خيابان هادر طول دهه هاي اخير بوده و مخصوص خريد عروسي بوده است.

اين مراکز تجاري ، مراکز خريد معمولي نيستند،چراکه افراد زيادي در مهم ترين روزهاي زندگيشان به آن ها مراجعه کرده اند. در گذشته تمام شهرهاي ايران همچون امروز داراي مراکز خريد متنوع نبودند، و افراد زيادي براي خريد کالاهاي مورد نيازشان، راهي تهران مي شدند. اين پاساژها، اولين پاساژهاي موجود در تهران و ايران اند که پذيراي افراد، از اقصي نقاط کشور بوده اند و بعضا شريک شيرين ترين لحظات زندگيشان شده اند. چه بسا کودکاني که با خريد لباس نو از اين پاساژها، نوروزي فراموش نشدني را تجربه کرده اند، چه بسا افرادي که خريد عروسيشان را از اين پاساژها کرده و حالا پس از گذشت سال ها و مراجعه به اين پاساژها، ياد و خاطره ي آن روزها را، از نو زنده مي کنند. اين پاساژهاي قديمي، روزگاري براي تمام مردم ايران خاطره ساز بوده اند و همچنان نيز، حس نوستالژي ارزشمندي را، در افراد زنده مي نمايند.

خيابان جمهوري و بخش هاي مختلف آن، به عرضه و فروش محصولات مختلفي شهرت داشته و بورس هاي متنوعي را تشکيل داده اند. وجود اين مغازه ها و بورس ها در خيابان جمهوري، آن را، تبديل به يکي از مهم ترين مراکز اقتصادي پايتخت و حتي کشور نموده اند و عرضه ي محصولات مختلف در اين خيابان، داراي شهرت سراسري در کل کشور مي باشند. افراد زيادي براي خريد لوازم و اشياي مورد نياز خود، از اقصي نقاط ايران، راهي تهران شده و به خيابان جمهوري که مرکز آن کالاي خاص است، مراجعه مي کنند و بدين ترتيب به خريد مرغوب ترين نوع کالاي مورد نظر، مي پردازند.

بنابراين افراد با مراجعه به خيابان جمهوري(نادري) و گشت و گذار در خيابان هاي فرعي و اصلي مرتبط با آن مي توانند، به خريد انواع لوازم و محصولات مورد نياز خود بپردازند و بدون اتلاف وقت و انرژي، نسبت به بر طرف کردن نيازهاي خود، اقدام نمايند.

پس از مرور تمام اين اماکن تاريخي، فرهنگي، تجاري و هر آن چه در اين خيابان به چشم مي خورد، بار ديگر به فروشگاه نوشت افزار لطيفي باز مي گرديم. فروشگاهي که نسبت به مسائل فرهنگي، هنري و اجتماهي جامعه ي خود احساس مسئوليت ميکند. فروشگاهي که در قلب قديمي ترين و تاريخي ترين خيابان تهران قرار گرفته است و خود را نسبت به شناساندن اماکن ديدني اين خيابان مسئول مي داند. فروشگاهي که با ارائه ي نوشت افزار، تشويق به کسب علم و فرهنگ و هنر مي نمايد، و از کوچک ترين اقدامي در جهت هموار سازي راه پر فراز و نشيب سواد آموزي، فروگذار نمي کند

.

با مراجعه به اين فروشگاه و بازديد از انواع نوشت افزار و قلم هاي موجود در آن، که هر يک محصول معتبرترين و مرغوب ترين برندهاي جهاني هستند مي توانيد، خاطره اي به يادماندني را براي خود رقم زنيد، و در ادامه به گشت و گذار در نواحي اطراف فروشگاه پرداخته، و روز خود را خاطره اگيزتر و پربار تر نماييد. روزي را تصور کنيد که به وقت گذراني در کوچه ها و خيابان هاي متصل به خيابان جمهوري (نادري) اختصاص داده ايد و فارغ از تمام روزمرگي ها و دغدغه هاي زندگي امروزي، به تماشاي موزه ها و فروشگاه ها، گشت و گذار در پاساژها و مغازه ها پرداخته و به خوردن قهوه و غذا در کافه ها و رستوران هاي قديمي اين خيابان مشغول مي شويد، و به مرور خاطراتي ارزشمند در ذهنتان  مي پردازيد. تجربه اي که شايد بسيار سهل الوصول به نظر رسد اما، افراد زيادي آن را، از خود دريغ مي کنند، و داشتن چنين روز دلنشيني را، در لابه لاي روزمرگي ها به دست فراموشي، مي سپارند.


منبع : همگردي

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها