City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غار درفک، يکي از جاذبه هاي گردشگري گيلان (1397/05/24)

غار درفک در منطقه شکار ممنوع درفک، در شهرستان رودبار استان گيلان قرار گرفته است. فاصله اين غار که در بخش خورگام رودبار و رو به روي رستم آباد قرار گرفته است.
غار درفک، يکي از جاذبه هاي گردشگري گيلان

به گزارش بزنيم بيرون ، آشنايي با غار درفک گيلان

زيبايي هاي استان گيلان بر کسي پوشيده نيست. تعداد زيادي از مردم ايران، وقتي اسم تعطيلات به گوششان مي خورد، به يکباره حال و هواي سفر به گيلان به سرشان مي زند و براي نيل به اين مقصود دل به جاده مي سپارند. طبيعت اين استان بکر و بسيار متنوع است. در گيلان سواحل زيبايي وجود دارد که مي توانيد در آن ها استراحت کنيد و آفتاب بگيريد. جنگل هاي انبوهي وجود دارد که مي توانيد در آن ها بساط کنيد و خاطراتي خوش براي خود رقم بزنيد. در اينجا کوهستان هاي مرتفع، دشت هاي خرم، رودخانه هاي خروشان، آبشارهاي بلند و غارهاي عجيب و غريب هم جاي خوش کرده اند. امروز قصد داريم با يکي از اين غارهاي شگفت انگيز و عجيب و غريب آشنا شويم

.

غار درفک کجاست؟

غار درفک در منطقه شکار ممنوع درفک، در شهرستان رودبار استان گيلان قرار گرفته است. فاصله اين غار که در بخش خورگام رودبار و رو به روي رستم آباد قرار گرفته است، از شهر رشت حدود ۵۰کيلومتر است. درفک در حقيقت نام قله اي بسيار معروف در ۲۷کيلومتري شمال شرقي شهرستان رودبار گيلان است که هر ساله تعدا زيادي از کوهنوردان حرفه اي براي فتح آن به اين استان سفر مي کنند. در دامنه هاي اين کوه بلند، غاري يخي قرار دارد که دامداران اين ناحيه از آن براي تامين يخ و آب مورد نيازشان استفاده مي کنند.

غار درفک از سمت جنوب به ارتفاعات شهرستان رودبار و از سمت شمال به جنگل هاي رودخانه سفيد رود و رودخانه فيرارود محدود مي شود. ارتفاع اين غار از سطح دريا بيش از ۲۴۰۰متر است که اين منطقه را به ناحيه اي سرد و برف گير در فصول سرد سال تبديل کرده است.

منطقه درفک از سال ۱۳۷۴از طرف سازمان حفاظت محيط زيست کشور به منطقه شکار ممنوع درفک تبديل شد. اين منطقه وسعتي حدود ۹۹هکتار دارد و از مناطقي با پوشش جنگلي، کوهستاني و مرتعي تشکيل شده است. تنوع زيستي اين منطقه، آن را به يکي از مناطق مهم استان گيلان از منظر محيط زيستي تبديل کرده است. حيوانات و گياهان زيادي در اين منطقه زندگي مي کنند. از جمله مهم ترين گونه هاي حيواني منطقه شکار ممنوع درفک مي توان به سمور، گربه جنگلي، گراز، شغال، خرس قهوه اي، پلنگ، مارال، شوکا و رودک اشاره کرد. درختان افرا، صنوبر، تمشک، بلوط، شمشاد، گردو، شيردار، پلت، لرگ و ممرز هم از جمله گونه هاي مهم گياهي اين منطقه هستند

.

 مشخصات غار درفک

از غار درفک به عنوان يخچال طبيعي استفاده مي شود، چرا که در تمام ايام سال، حتي در گرم ترين روزهاي فصل تابستان برف و يخ را درون خود نگه مي دارد. به همين دليل است که چوپانان اين منطقه از اين غار براي تامين آب مورد نيازشان استفاده مي کنند. غار درفک دهانه نسبتا پهناوري دارد، اما ارتفاع اين دهانه بسيار کم است و براي ورود به آن نياز به تجهيزات غار نوردي و يخ نوردي خواهيد داشت. اين غار شگفت انگيز طولي حدود ۱۰۰متر و عرضي حدود ۴۰دارد. اين غار در فهرست آثار طبيعي ملي ايران به ثبت رسيده است.

در بلنداي اين منطقه، قله آتشفشاني درفک قرار دارد. اين قله ۲۷۰۵متر ارتفاع دارد و يکي از قلل پر تردد سلسله جبال البرز محسوب مي شود. دهانه آتشفشاني اين قله به عنوان بزرگترين دهانه آتشفشاني کشور شناخته مي شود. تماشاي طلوع خورشيد از بلنداي اين قله به حدي زيباست که بسياري از کوهنوردان براي تماشاي آن يک شب را بر فراز قله کمپ مي کنند. آورده اند که نام اين قله در حقيقت دال فک است که به زبان تاتي معني آن آشيانه نوعي پرنده مانند عقاب مي شود

.

 در نزديکي غار درفک، يک غار آهکي زيبا به نام نوچاه هم وجود داشته است که گويا بر اثر زلزله سال ۶۹اکثر قسمت هاي آن از جمله دهانه اش از بين رفته اند. در گذشته اي نه چندان دور، مردمان اين منطقه در اطراف اين غار شمع روشن مي کردند. چرا که عقيده داشتند اين منطقه محل دفن شدن ۴امام زاده است. مردمي که در اين منطقه زندگي مي کردند، برف و يخ موجود در اين غار را درون سطل هايي چوبي به اسم لاوار مي ريختند تا آب شوند. سپس از آن به عنوان آب شرب خود و احشامشان و همچنين آب مورد نياز براي شستشو استفاده مي کردند.

برخي نيز عقيده داشتند که آب اين يخ ها و برف ها شفا بخش است. به همين منظور اين يخ ها را از مسير هاي سخت و طولاني به رشت مي رساندند و آن را مي فروختند.

  در شهرستان رودبار گيلان علاوه بر غار درفک، جاذبه هاي طبيعي و تاريخي ديگري هم وجود دارند که از آن ها مي توان به غار دربند رشي، سرو هزار ساله هرزويل، روستاي داماش، آبشار کلشتر، آب گرم لويه، روستاي انبوه، فيليده رودبار، امامزاده طاهر رستم آباد، پل خشتي لوشان، رودخانه سپيد رود، امام زاده محتشم اسطلخ جان، تپه باستاني مارليک، آبشار زيباي لونک و هزاران هکتار جنگل ها و مراتع سرسبز را نام برد

.

بهترين فصل سفر به قله درفک

منطقه درفک، ارتفاع نسبتا زيادي دارد و در فصول سرد سال پوشيده از برف و يخ است. بنابراين بهترين فصل سفر به اين منطقه از اواسط فصل بهار تا اواخر تابستان است.


منبع : بيتوته

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها