City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سياحتي در بهشت گمشده زاگرس به نام سردشت (1397/05/24)

شهرستان سردشت يکي از شهرستان‌هاي مرزي و کردنشين استان آذربايجان غربي است که در جنوب غربي اين استان و امتداد جنوبي اروميه قرار دارد و با شمال کشور عراق و اقليم کردستان عراق همسايه است. مرکز اين شهرستان، شهر سردشت بوده و مردم اين شهرستان کردزبان مي‌باشند و با با لهجه سوراني موکرياني صحبت مي‌کنند.
 سياحتي در بهشت گمشده زاگرس به نام سردشت

به گزارش بزنيم بيرون ، سردشت کجاست؟

سَردَشت از شهرهاي کردنشين استان آذربايجان غربي و مرکز شهرستان سردشت است، که در جنوب غربي اين استان و امتداد جنوبي اروميه قرار دارد و با شمال کشور عراق و اقليم فدرال کردستان عراق همسايه‌است. بر پايه سرشماري سال ۱۳۹۵، جمعيت اين شهر برابر با ۶۸۱۶۵نفر بوده‌است. ارتفاع اين شهر از سطح دريا ۱۴۸۰متر مي‌باشد

.

سردشت در پاي کوه گرده سور بر روي دشتي در ارتفاع به وسعت ۵/۲کيلومتر مربع و با ارتفاع ۱۴۸۰متر از سطح دريا و طول جغرافيايي ۴۵٫۵۳شرقي و عرض ۳۶٫۲۵شمالي بر کنار چشمه آبي رو به شرق مشرف به رودخانه کلو قرارگرفته‌است. آب آشاميدني شهر و قسمت عظم آب زراعتي زمين‌هاي اطراف شهر از اين چشمه که کانون آبگير کوه گرده سور کوه‌هاي مرزي مي‌باشد تأمين مي‌گردد

.

از بوکان ۱۰۵کيلومتر (از طريق جاده شوسه) و از طريق مسير بوکان-خليفان-ربط ۱۳۰کيلومتر و از مهاباد ۱۲۵کيلومتر؛ همچنين با پيرانشهر ۹۰کيلومتر و از بانه نيز ۶۰کيلومتر فاصله دارد.

شهر سردشت در دل رشته کوه‌هاي مرزي و در ۳۵کيلومتري اقليم کردستان عراق و نزديکترين شهر اقليم به آن شهر قلعه دزه است.

مردم سردشت پيرو مذهب شافعي اهل سنت هستند. اين شهر و بعضي از آبادي‌هاي اطرافش در جنگ ايران و عراق توسط هواپيماهاي عراق بمباران شيميايي شد.

 پيشينه تاريخي سردشت:

سردشت قبل از اسلام در ضلع شمال غربي شهر کنوني در کنار چشمه آبي بزرگ قرار داشته و مدتي به نام «نيزه رو» ناميده مي‌شد و داراي پنج برج و با روي محکمي بوده که آثار آن هنوز پيداست. سردشت يکي از مناطق تاريخي و باستاني است که هنوز آثار متعددي از آن شناسايي نشده و دست نخورده مانده يا به غارت رفته‌است. در نزديکي سردشت آثار قلعه‌اي مربوط به دوره اشکانيان به نام (وارش قاضي آوا) وجود دارد

 

جغرافياي سردشت:

سردشت در دامنه کوه گرده سور(Gerde Sûr) گسترده شده‌است، کوهستان‌هاي قنديل در شمال غربي سردشت قرار دارند. سردشت از شمال با پيرانشهر، از شرق با مهاباد و بوکان و از جنوب شرق با بانه در استان کردستان همسايه‌است. سردشت از غرب با شهرهاي رانيه و قلعه ديزه و استان اربيل(هولير) و از جنوب با شهر سليمانيه و شهر شارباژير و ماوت در استان سليمانيه همسايه‌است. همچنين سردشت داراي ۱۰۰کيلومتر مرز با کردستان عراق مي‌باشد.

زبان مردم سردشت:

مردم سردشت به زبان کردي سوراني و با لهجه مکرياني (مُکُرياني) صحبت مي‌کنند. البته مردم منطقه سردشت نيز با لهجه مکرياني خود تکلم مي‌کنند. زبان کردي سوراني شاخه‌اي از کردي کرمانجي شمالي محسوب مي‌شود و قرابت‌هاي همسان با سوراني هولير در استان اربيل و سوراني باباني استان سليمانيه در کردستان عراق دارد. مکريان نام امارت تاريخي است که پيش از قانون جديد تقسيمات کشوري به منطقه‌اي در شمال غربي ايران گفته مي‌شد که شامل شهرستان‌هاي تکاب، بانه، سقز، شاهين دژ، بوکان، سردشت، اشنويه، مهاباد و پيرانشهر و نقده مي‌شد. البته منطقه رانيه و پژدر و قلادزه را نيز به لحاظ قرابت زباني و فرهنگي نيز جزء مکريان به حساب مي‌آيند.

رودخانه زاب:

رودخانه زاب به طول ۴۰۰تا ۴۴۰کيلومتر که از کوه‌هاي کردستان سرچشمه مي‌گيرد و به طرف مغرب ايران خارج از مرز در کشور عراق به رود دياله و سد دوکان و سپس به دجله مي‌پيوندد. شاخه‌اي از زاب صغير (که لوي) از کوه‌هاي شمال غرب پيرانشهر (سياه کوه با ارتفاع ۳۵۷۸متر) شروع شده و ضمن دريافت آب از شعباتي مانند لاوين، بادين وارد تنگ گرژال مي‌شود آنگاه در دشت که لوي ۶کيلومتري سردشت جريان پيدا مي‌کند آنگاه از زير پل فلزي (سردشت- مهاباد- بانه) عبور مي‌کند و در پيچ وخم کوهستان جريان پيدا مي‌کند و شعبات ديگري مانند چم شلماش و رزگه را دريافت مي‌کند و آنگاه مرز بين ايران و عراق را در منطقه آلان تشکيل مي‌دهد؛ و بعداً به نام چم تيت وارد خاک عراق شده و سپس با دريافت شعبات مهم ديگر به درياچه دکان عراق مي‌ريزد و به دجله مي‌پيوندد.

پل قلاتاسيان:

يکي از پل‌هاي موجود بر رودخانه زاب صغير پل قلا تاسي يا قلاتاسيان است که به مرور زمان و همچنين بالا آمدن آب موجب تخريب لايه‌هاي سست سطحي آن شده طول پل شمالي- جنوبي است و در حقيقت به استثناي يکي از ستون‌هاي شمالي سنگ چيني که ملاط ان تقريباً از پايه شروع شده بقيه ستون‌ها را نگ‌هاي طبيعي طرفين پل که ناشي از شيب تند کوهستاني و آخرين دامنه آن است با سه ستون سنگي نيمه تمام طبيعي که هر کدام با سنگ چيني محکم پايه‌هاي اصلي پل را تشکيل مي‌دهند ساخته شده‌است. اين پل بر سر راه قديمي مير آباد به مهاباد در قسمت شمالي رودخانه زاب کوچک بنا شده نزديکترين روستا به پل قلاتاسيان از سمت غربي روستاهاي نبي آوا و موسالان است. احتمالاً اين پل در اواسط قرن سيزدهم هجري و به دستور شيخ مولانا از مريدان شيخ يوسف الدين برهان بنا شده باشد و به گفته‌اي به پل مولانا نيز شهرت دارد.

گرمابهٔ بيستون:

حمام قديمي (گرمابهٔ بيستون) در داخل شهر که به دستور زمان عزيزخان مکري سياستمدار کُرد در دوره قاجار ساخته شده‌است.

محوطه‌هاي تاريخي متعدد که هنوز در سطح ناحيه شناسايي و کشف نشده‌اند، را مي‌توان به عنوان بستر و زمينه ساز رشد و شکوفايي ناحيه در زمينه‌هاي مختلف اجتماعي و اقتصادي و توريستي دانست؛ با ذکر اين اوصاف بايد گفت که سردشت قابليت تبديل به منطقه نمونه گردشگري را دارد.


منبع : بيتوته

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها