City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گشت و گذار در ايرانشهر؛ از اسلحه‌خانۀ متفقين تا پاتوق هنرمندان (1393/06/28)

سال‌ها پيش، اين منطقۀ پايتخت پوشيده از باغ‌هاي سرسبز بود، در مرکز آن باغي متعلق به معماري آلماني بنام فيشر قرار داشت و از همين رو بود که در آ
گشت و گذار در ايرانشهر؛ از اسلحه‌خانۀ متفقين تا پاتوق هنرمندان

سال‌ها پيش، اين منطقۀ پايتخت پوشيده از باغ‌هاي سرسبز بود، در مرکز آن باغي متعلق به معماري آلماني بنام فيشر قرار داشت و از همين رو بود که در آن روزگار «فيشرآباد» خوانده مي‌شد. حالا اما سال‌ها از آن روزها مي‌گذرد و فيشرآبادِ خوش آب و هوا که در ميانۀ اين شهر دودگرفته گرفتار آمده، کمتر شباهتي به باغي دنج و رويايي براي مسافراني از اروپا دارد.

اينجا محله ايرانشهر است. رويايي سبز از دوران قاجار و محله‌اي تاريخي با ردپاي معماري عصر پهلوي.

خيابان ايرانشهر؛ بفرماييد کارتريج!خيابان ايرانشهر که قديم‌ها مثل راهرويي باريک از ميانۀ باغ تاريخي فيشر گذشته بود، حالا بورس فروش ماشين‌هاي اداري، لوازم‌التحرير و لوازم کامپيوتري شده است.رديفِ مغازه‌هايي که عابران را به شارژ کارتريج و خريد پرينتر و اسکنر فرامي‌خوانند، کمتر مجالي به خاطره‌بازهايي مي‌دهد که هنوز دستکم در ورودي شمالي ايرانشهر، در جستجوي تصوير سرسبز فيشرآباد هستند.


ساندويچي کورش؛ يادگار آقا فريدوناز زير پل کريمخان زند که ايرانشهر را سرازير شوي به سمت پايين، کمي بعد، سمت راست خيابان، ساختماني مي‌بيني تکيه داده به داربست‌ها و پيچيده در پارچه‌هاي الياف آبي رنگ و طبقه همکف آن يک ساندويچي قديمي که در حصار داربست‌ها هنوز هم مشتريانِ ثابت خود را دارد. ساندويچي «کورش» از جمله قديمي‌ترين اغذيه‌فروشي‌هاي مرکز تهران است. ساندويچي مشهوري که به سبک همطرازانش غذا را به صورت سرپايي و مقابل پيشخوان‌هايي که پشت شيشه‌هاي دور تا دور مغازه کشيده شده، سرو مي‌کند.اين ساندويچي سال ۱۳۴۸ هجري شمسي توسط فردي به نام فريدون حسن‌آبادي بنيان گذاشته شد. هماني که وقتي به کوروش برويد، عکسش هنوز به ديوارۀ چوبي روبرويتان رخ‌نمايي مي‌کند. براي کساني که در حوالي ايرانشهر کار مي‌کنند، کورش جاي بسيار خوبي‌ست تا ناهارشان را صرف کنند. خيلي‌ها اين کار را از بَرَند.


ملاحتي‌ها؛ بقال‌هايي با شش دهه سابقهنبش خيابان نوشهر، سوپرمارکت يا آنطور که قديم مشهور بود «بقالي» بزرگي هست که سال‌هاست اهالي ايرانشهر را از هرآنچه که از يک بقالي تمام و کمال انتظار داريد، بي نياز مي‌کند. سه نسل از خانواده ملاحتي اين بقالي را به اينجا رسانده‌اند که روزانه صدها مشتري از بالا و پايين و ايرانشهر دارد. ملاحتيِ بزرگ که اين مغازه را در سال ۱۳۳۱ راه‌اندازي کرد علي‌اُف ملاحتي نام داشت. او از روس‌هايي بود که در دهه‌هاي نخست قرن جاري، به ايران مهاجرت کرد و همين‌جا ماندگار شد.

يک ديزي لذيذ با ترشي و دوغسال ۱۳۵۹ بود که آقاي نعيما تصميم گرفت ديزي‌سرايي در ايرانشهر برپا کند و نتيجه شد رستوراني به نام «ديزي» که مدتي هم بنام «آبگوشت‌خونه» خوانده مي‌شد اما اين روزها از کاشي آبي رنگ سردرش معلوم است که به «نام» روزگار قديم بازگشته است. اگر هوس ديزي و کوبيدن گوشت تازه با مخلفاتي مثل نان سنگک، ترشي، سبزي، پياز فراوان و البته يک پارچ پُر از دوغ کرده‌ايد «ديزي» را از دست ندهيد و فقط براي ناهار راهي کوچه کلانتريِ خيابانِ ايرانشهر شويد. حالا که بيش از سه دهه از چيده شدنِ اين سفره مي‌گذرد، صاحب‌خانه در خارج از ايران روزگار مي‌گذراند اما سفره‌اي که برپا کرده هنوز هم روزانه ميزبان ده‌ها عاشق ِ غذاهاي سنتي است که گذرشان به ايرانشهر افتاده است و مي‌خواهند دلي از عزا درآورند.


باغ هنر؛ پاتوق پير و جوان، هنرمند و بي هنرشايد مهمترين بخش محله ايرانشهر پارک هنرمندان باشد. پارکي که زمين احداث آن بخش اصلي باغ فيشر بود. باغي که در دوران جنگ جهاني دوم به انبار تسليحات متفقين تبديل شد و در بخش‌هاي مختلف آن تعدادي ساختمان آجري با معماري خاص آن دوران براي نگهداري ملزومات ساخته شد. گويا حضور نظاميان در سرنوشت اين باغ نوشته شده بود؛ چرا که باغ پس از خروج متفقين باز هم در اختيار نيروهاي نظامي قرار گرفت. اين حضور تا سال ۱۳۷۵ دوام يافت تا اينکه شهرداري تهران به رياست غلامحسين کرباسچي ايدۀ خريد اين زمين‌ها عملي کرد و در مردادماه سال ۱۳۷۶ پس از چند ماه کار فشرده، پارک هنرمندان يا همان «باغ هنر» را بنيان گذاشت. فضاي سبزي که از شمال به خيابان بهشهر، از شرق به خيابان عاصم ترابي، از غرب به خيابان ايرانشهر و از جنوب به کوچه عليرضا برفروشان محدود مي‌شود. اين پارک دو نيمه مجزا دارد؛ نيمه بالايي مثل صدها پارک و بوستانِ ديگر تهران است که معمولاً بخشي را به وسايل بازي کودکان اختصاص مي‌دهند و بخش‌هاي ديگر در طول روز و شب ميزبان انواع و اقسام آدم‌هايي است که براي فرار از همهمه تهرانِ دودآلود و استفاده از محيطي سرسبز و آرام به اينجا مي‌آيند. از کارگر و دانشجو گرفته تا زنان خانه‌دار و بازنشستگان.

خانه هنرمندان ايران؛ پاتوق متفاوتحکايت نيمه جنوبي پارک هنرمندان اما به‌کل از بخش بالايي، متفاوت است. اينجا پاتوق اقشار ديگري از مردم تهران است. هنرمندان و هنردوستاني که حتي نوع لباس پوشيدن و معاشرت‌هايشان تفاوت دارد و اکثراً به نسل جوان تعلق دارند. آن‌ها مخاطبان خانه هنرمندان ايران هستند. مجموعه‌اي فرهنگي و هنري که عمده فعاليت آن به نمايش فيلم، تئاتر و تله تئاتر، برگزاري فستيوال‌هاي مختلف هنرهاي تجسمي نظير نقاشي، گرافيک، عکس و مجسمه، اجراي کنسرت‌هاي موسيقي و برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي اختصاص دارد. خانه هنرمندان يک سال پس از شکل‌گيري باغ هنر در سال ۱۳۷۷ با پايان بازسازي يکي از ساختمان‌هاي موجود در محوطه اين باغ که پيش‌تر محل استقرار نظاميان بود، افتتاح شد. خانه هنرمندان با دارا بودنِ ۳ تالار براي نمايش فيلم و برگزاري مراسم، ۷ نگارخانه براي نمايش هنرهاي تجسمي، کارگاه تئاتر، بازارچه و ۲ کافي‌شاپ و رستوران يکي از بزرگترين پاتوق‌هاي فرهنگي در مرکز شهر تهران محسوب مي‌شود.


تماشاخانه ايرانشهر؛ نهالي نوپا در باغ هنراين ساختمانِ نوساز، کوچکترين فرزند باغ هنر تهران است که در آستانۀ چهار سالگي مخاطبان زيادي را به خود جلب کرده است. تماشاخانه‌اي نوساز در جنوب شرقي پارک هنرمندان که طرح ساخت آن در سال ۱۳۸۱ زير نظر شهرداري تهران، تصويب شد ولي به‌طور جدي از سال ۱۳۸۵ بود که عمليات ساختمان آن آغاز شد و سرانجام در تير ۱۳۸۸ به طور رسمي افتتاح شد. تماشاخانه ايرانشهر که حالا ديگر جايگاه ويژه‌اي در ميان سالن‌هاي نمايش تهران براي خود دست و پا کرده و در کنار تئاتر شهر، برخي از مهمترين تئاترهاي سال‌هاي اخير در آن به نمايش درآمده، در زميني به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع در فضايي ۶۰۰ متر مربعي احداث شده و شامل ۲ سالن شماره يک و تماشاخانه استاد سمندريان است.


منبع : وب سايت «روزنامه»

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها

تهران گردي گردشگري ايرانشهر باغ هنرمندان تهران گردي گردشگري تهران گردي ايرانشهر تهران گردي باغ هنرمندان گردشگري تهران گردي تهران گردي ايرانشهر گردشگري باغ هنرمندان ايرانشهر تهران گردي ايرانشهر گردشگري ايرانشهر باغ هنرمندان باغ هنرمندان تهران گردي باغ هنرمندان گردشگري باغ هنرمندان ايرانشهر تهران گردي گردشگري ايرانشهر تهران گردي گردشگري باغ هنرمندان تهران گردي ايرانشهر گردشگري تهران گردي ايرانشهر باغ هنرمندان تهران گردي باغ هنرمندان گردشگري تهران گردي باغ هنرمندان ايرانشهر گردشگري تهران گردي ايرانشهر گردشگري تهران گردي باغ هنرمندان گردشگري ايرانشهر باغ هنرمندان گردشگري ايرانشهر تهران گردي گردشگري باغ هنرمندان تهران گردي گردشگري باغ هنرمندان ايرانشهر ايرانشهر تهران گردي گردشگري ايرانشهر تهران گردي باغ هنرمندان ايرانشهر گردشگري تهران گردي ايرانشهر گردشگري باغ هنرمندان ايرانشهر باغ هنرمندان تهران گردي ايرانشهر باغ هنرمندان گردشگري باغ هنرمندان تهران گردي گردشگري باغ هنرمندان تهران گردي ايرانشهر باغ هنرمندان گردشگري تهران گردي باغ هنرمندان گردشگري ايرانشهر باغ هنرمندان ايرانشهر تهران گردي باغ هنرمندان ايرانشهر گردشگري تهران گردي گردشگري ايرانشهر باغ هنرمندان تهران گردي ايرانشهر باغ هنرمندان گردشگري تهران گردي باغ هنرمندان گردشگري ايرانشهر تهران گردي ايرانشهر گردشگري باغ هنرمندان تهران گردي ايرانشهر باغ هنرمندان گردشگري تهران گردي گردشگري باغ هنرمندان ايرانشهر گردشگري تهران گردي ايرانشهر باغ هنرمندان گردشگري تهران گردي باغ هنرمندان ايرانشهر گردشگري ايرانشهر باغ هنرمندان تهران گردي گردشگري ايرانشهر تهران گردي باغ هنرمندان ايرانشهر تهران گردي گردشگري باغ هنرمندان ايرانشهر گردشگري تهران گردي باغ هنرمندان ايرانشهر باغ هنرمندان تهران گردي گردشگري ايرانشهر باغ هنرمندان گردشگري تهران گردي باغ هنرمندان تهران گردي گردشگري ايرانشهر باغ هنرمندان گردشگري تهران گردي ايرانشهر باغ هنرمندان ايرانشهر تهران گردي گردشگري باغ هنرمندان گردشگري ايرانشهر تهران گردي باغ هنرمندان ايرانشهر گردشگري تهران گردي