City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تاريخي که در حال پاک شدن است (1393/06/23)

ماندن گرد فراموشي بر روي بناهاي تاريخي سبب شده است تا خبر تخريب يا عدم بازسازي يکي از آنها هرچندوقت يک‌بار به گوش برسد. ميراثي که کم کم پاک مي
تاريخي که در حال پاک شدن است
در چندسال اخير، ديگر شنيدن خبري از نابودي يا تخريب آثار باستاني و ميراث فرهنگي کشور خبر عجيب و غريبي نيست. هر چند روز يک‌بار از نقاط مختلف کشور خبرهاي متنوعي از خراب شدن و از بين رفتن ميراث‌ فرهنگي کشور منتشر مي‌شود. تخريب هايي که خيلي‌هايشان به بهانه بازسازي و ترميم انجام شده است . اما جز تخريب سودي در پي نداشته‌اند. نمونه‌هاي زير تنها چند نمونه از بنا‌ها و ميراث‌هاي فرهنگي کشور است که در روزهاي اخير خبر‌هاي ناخوشي از آن‌ها شنيديم و شايد تلنگري باشد براي کساني که مسئول حفظ اين ميراث گرانبها هست

خانه سعدي

همين چند وقت پيش بود که خبرگزاري ها  از وضعيت اسفناک خانه سعدي در شيراز خبر دادند و نوشتند اين بنا در حال نابودي است و صاحبان آن توان تعمير اين خانه را ندارند. اين خانه از منازل تاريخي ثبت شده در سازمان ميراث فرهنگي است که تحت حمايت اين سازمان قرار دارد.

خانه ظهير الاسلام

خانه‌اي قديمي منسوب به سيد زين العابدين امام جمعه، ملقب به ظهير الاسلام است داماد ناصرالدين شاه است که حدود ۱۹ سال پيش به سازمان تامين اجتماعي فروخته شد و چند وقت پيش زمزمه‌هاي تبديل شدن اين خانه به پارکينگ طبقاتي به گوش مي‌رسيد که با واکنش اهالي محل مواجه شد. چندي پيش نيز اهالي اعلام کردند که در صورت ادامه تخريب‌ها معاون ميراث فرهنگي کشور را مقصر مي‌دانند.

نخستين کلانتري تهران

اين بنا در ۲۳ بهمن ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملي کشور ثبت شد. اما درست ۱۰ سال بعد در ۱۷ اسفند ۱۳۹۰ از اين فهرست بيرون آمد. اين بنا در بافت قديمي بازار تهران و محله بازار آهنگر‌ها قرار دارد و طبق اعلام خبرگزاري ميراث فرهنگي قرار است که اقداماتي براي آغاز تخريب اين بناي تاريخي انجام شده و به جاي آن برجي نخراشيده در بافت قديمي بازار تهران احداث شود.

سراي دلگشا

اين بنا مربوط به دوره قاجار و کاروانسرايي قديمي در محله بازار تهران است که در آبان ۱۳۸۶ در فهرست آثار ملي ثبت شد و پس از آن در سال ۱۳۸۹ از اين فهرست بيرون آمد و بعد از آن تخريب شد. پروژه ساخت و ساز تجاري سراي دلگشا در محله ۱۵ خرداد است که ممکن است به حريم کاخ گلستان تجاوز کند که در اين صورت باعث خروج اين اثر تاريخي از فهرست ثبت جهاني يونسکو نيز مي‌شود.

مدرسه صدر

مدرسه صدر واقع در بازار تهران پاساژ شد. اين مدرسه از دوران صفويه به جامانده که در دوره قاجار هم يکبار به طور اساسي تعمير شده است. همچنين اين مدرسه در جوار مسجد امام خميني بازار قرار دارد و ساخت و ساز مجاور اين مدرسه موجب تجاوز به حريم مسجد مي‌شود.

علي بن مهزيار

در سال ۹۰ مسئولان اوقاف خبر ترميم و توسعه حرم «علي بن مهزيار» اهواز را دادند. اما عکس‌هاي منتشر شده از اهواز حکايت از با خاک يکسان شدن اين بناي زيارتي را مي‌داد. البته به گفته منابع محلي، مرقد علي بن مهزيار نياز چنداني به مرمت نداشت و براي توسعه و حتي مرمت نيازي به تخريب گلدسته و رواق نبود.

مدرسه دارالفنون

مدرسه دارالفنون همچنان چشم اميدش به آموزش و پرورش و ميراث فرهنگي است تا هرچه سريع‌تر از اين وضعيت بيرون بيايد. احمد مسجد جامعي در اسفند سال گذشته پس از بازديد از دارالفنون وضعيت ترميم اين بناي ارزشمند را تاسف آور گزارش کرد.  مجسمه اميرکبير هم در گوشه‌اي از بنا داخل قاب فلزي افتاده‌است و همچنان منتظر پايان ترميم دارالفنون است تا در گوشه‌اي قرار بگيرد و از اين وضعيت بيرون بيايد.

ارگ کريم خان

ارگ کريمخان زند در شيراز هم از دست برج سازان در امان نماند. در جوار اين ارگ قرار است هتل بلند‌مرتبه‌اي ساخته شود که به گفته خيلي از کار‌شناسان حريم هوايي ارگ را مورد تجاوز قرار مي‌دهد. ارگ کريمخان هنوز ثبت جهاني نشده و ممکن است اين برج مانع از ثبت جهاني آن توسط يونسکو شود.

غار ميرملاس

اين غار در حدود ۱۸ کيلومتري شمال شرق کوهدشت قرار دارد که قدمت برخي از سنگ نگاره‌هاي آن به گفته برخي کار‌شناسان به بيش از ۱۲ هزار سال مي‌رسد. اما متاسفانه تا حالا هيچ اقدامي براي حفظ از اين غار تاريخي نشده و در سال‌هاي اخير قسمت‌هايي از آن به دليل انفجار‌هاي متعدد جويندگان گنج نابود شده‌است.

خانه استاد بنان

تهران در سال گذشته نيز از خانه استاد بنان خالي شد. اين خانه در نياوران و در بلندي‌هاي جمال آباد، نبش کوچه مينا قرار داشت که الان جاي آن يک ساختمان بلند ساخته شده‌است.

 

منبع : مجله خبري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها