City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مهمترين جاذبه هاي گردشگري سروآباد؛ هزار ماسوله کردستان (1395/12/05)

سروآباد مهمترين منطقه استان کردستان از لحاظ اهميت و تعدد جاذبه‌هاي طبيعي است قسمت اعظم منطقه اورامان كه داراي ارزش تاريخي، فرهنگي و طبيعي قابل توجهي است در اين شهرستان واقع شده است.
مهمترين جاذبه هاي گردشگري سروآباد؛ هزار ماسوله کردستان

به گزارش بزنيم بيرون ، شهرستان سروآباد در فاصله 92 كيلومتري غرب سنندج و در همسايگي شهرستان مريوان قراردارد سروآباد تا سال 1382 يكي از بخش‌هاي مريوان بوده و در اين سال از شهرستان مريوان مجزا و مستقل شده است.


سروآباد مهمترين منطقه استان از لحاظ اهميت و تعدد جاذبه‌هاي طبيعي است قسمت اعظم منطقه اورامان كه داراي ارزش تاريخي، فرهنگي و طبيعي قابل توجهي است در اين شهرستان واقع شده است. سروآباد از ديرباز مركز تصوف و محل اجتماع دراويش و صوفي‌هاي طريقت‌هاي مختلف بوده و آبادي دورود به عنوان يكي از پايگاه تصوف منطقه در حومه سروآباد واقع گرديده است.


كشت توت‌فرهنگي به عنوان ميوه فصل از شهر سروآباد فعلي به ساير قسمتهاي استان منتقل شد بيشترين مردم منطقة اورامان كه در اين شهرستان زندگي مي‌كنند از صنايع دستي قابل توجهي برخوردار هستند به ويژه اينكه صنعت جولايي(نساجي سنتي)، كلاش‌دوزي، صنايع چوبي در اين منطقه رونق بسيار دارد آبشارهاي فصلي ، چشمه‌هاي آب‌معدني مانند چشمة گواز و غارهاي تاريخي و طبيعي بسياري در شهرستان سروآباد وجود دارد كه متأسفانه به علت شرايط كوهستاني و بكر آن مورد استفاده گردشگران واقع نشده است.

 

مهمترين جاذبه هاي گردشگري هزار ماسوله کردستان


اورامان کجاست ؟


اورامان را کردي ها هورامان مي خواند. اين منطقه در واقع بخشي است که بين ايران و عراق مشترک است و يک دشت پر پيج و خم و رودهاي زيبا و گوناگوني است که شما را به وجد خواهد آورد. چشمه هاي مشهور اين منطقه سيروان و ليله است. اين دو رود در نزديکي عراق به هم مي پيوندند و اين پيوند گاه را دروله مي نامند.


واژه اورامان يا هورامان از دو بخش اهورا و مان به معنى خانه، جايگاه و سرزمين تشکيل شده است. اورامان يعنى سرزمين اهورايى و جايگاه اهورا مزدا. هور در اوستا به معنى خورشيد است. هورامان را مى‌توان جايگاه خورشيد هم معنى کرد.


اورامانات تخت در جنوب شرقى شهر مريوان در استان کردستان قرار دارد که بوسيله جاده‌اى به طول 75 کيلومتر به شهر مريوان متصل مى‌شود.


هورامان شامل مناطقي از جنوب غربي استان است كه قسمتي از شهرستانهاي سنندج و كامياران و بخش زيادي از سروآباد را در بر مي‌گيرد. مشخصه اصلي هورامان ساختار طبيعي آن شامل كوه‌هاي سربه فلك كشيده، جنگل و رودخانه است و از لحاظ فرهنگي شامل مناطقي است كه با لهجه كردي هورامي صحبت مي‌كنند طبيعت كوهستاني كه شامل كوه‌هاي رفيع و دره‌هاي عميق است مردمي سخت كوش را پرورده نموده كه نمود عيني آن در تمام شئونات زندگي مانند معماري پلكاني، كشاورزي پلكاني، اعتقادات خالص ديني، تعهد به برگزاري رسومات قديمي نمايان شده است.


اين شهر را هزار ماسوله نيز مى‌نامند. زيرا معمارى آن همانند ماسوله است. حياط هر خانه بام خانه‌اى ديگر است، اما با وسعتى بيشتر.


مهمترين رودخانه استان با نام سيروان در اورامان جاري است و بيشتر قلل مرتفع با ارتفاع بيش از 3000 متر در منطقه اورامان قرار گرفته‌اند كه كوه شاهو با ارتفاع 3390 مهمترين آنها است.


 روستاي شگفت‌انگيز اورامان تخت

 

اورامان در 65 كيلومتري جنوب‌غربي سروآباد قرار گرفته و مردم اورامان معتقدند كه زماني اين روستا مركز حكومت و پايتخت حكام محلي بوده است لذا كلمه تخت به معني پايتخت مي‌باشد و اين نشان از عظمت اين منطقه درگذشته دارد در حال حاضر اين روستا تبديل به مركز بخش شده است و حدود 540 خانوار در آن سكونت دارند نماي اين روستا نه تنها به خاطر معماري پلكاني خانه‌هاي آن بسيار ديدني است بلكه به خاطر شكل هرم‌گونه روستا است كه قلعه‌اي باستاني در رأس آن قرار دارد ارزش اين روستا از چندين لحاظ مهم است مانند برگزاري مراسم سالانه پيرشاليار در بهار و زمستان ، پوشش گياهي ، لباس كامل كردي، موسيقي عرفاني، روحيه مضاعف مهمان‌نوازي، كوچ ييلاقي به مناطق مرتفع كوهستاني و .. راه دسترسي به اين روستا از طريق سه‌راهي موسوم به « بيه‌كره»(سه راه حزب الله)  و سپس روستاهاي دزلي و دركي بوده كه مجموعاً بيش از 60 كيلومتر راه آسفالت و حدود 2 كيلومتر آن شني است.

 

مهمترين جاذبه هاي گردشگري هزار ماسوله کردستان

 


جاذبه هاي گردشگري شهرستان سروآباد

 

تفرجگاه دزلي و دركي 


دزلي و دركي نام دو روستاي سرسبز و زيباي كوهستاني مي‌باشند كه در فاصله 30 و 35 كيلومتري سروآباد قرار گرفته‌اند جاده دسترسي به اين تفرجگاه آسفالت بوده و مسير آن به عنوان ورود به منطقه اصلي اورامان از اهميت خاصي برخوردار است در فصل بهار به علت روحيه شاد مردم منطقه، گروه‌هاي موسيقي و رقص كردي بسياري به صورت خودجوش در اين مكان برنامه اجرا مي‌نمايند كه ديدن آن در كنار مردمي كه در دامن طبيعت زيبا لباس‌هاي محلي زيبا پوشيده‌اند خالي از لطف نيست بازديد از اين منطقه در برنامه تمامي تورهاي استان گنجانده شده است.


چشمه آب معدني بل، کاني بل


در منطقه اورامان در مرز استان كردستان و كرمانشاه و در فاصله بين روستاي ناو از استان كردستان و روستاي هجيج از استان كرمانشاه و در كنار رودخانه خروشان سيروان چشمه يا آبشار معدني بل قرار گرفته است اين چشمه از لحاظ شرب و داشتن املاح معدني بسيار مشهور بوده به طوري كه در كنار آن 2 واحد كارخانه توليد آب معدني احداث شده است چشمه آب معدني بل به علت قرارگيري در مسير جاده اورامان و رودخانه سيروان و هم‌چنين نزديكي به روستاي شگف‌انگيز هجيج از جمله جاذبه‌هاي گردشگري استان است.


رودخانه سيروان


اين رودخانه در جنوب غربي استان جريان دارد كه پس از دريافت آبهاي بخش‌هاي جنوب‌غربي، غرب و مركز استان مانند قشلاق، گاوه‌رود و گردلان به نام سيروان خوانده مي‌شود بخش عمده اين رودخانه در شهرستان سروآباد و منطقه باستاني اورامان جريان دارد و سپس در خاك عراق پس از پيوستن به رودخانه دياله وارد رود بزرگ دجله مي‌گردد و در واقع اين رود طولاني‌ترين رودخانه استان مي‌باشد. حواشي اين رود بسيار زيبا و بستر و كناره‌ها آن زيستگاه انواع پرندگان و ماهيان مي‌باشد كه از لحاظ بهره‌برداري تفريحي و توريستي بسيار مناسب است. بهترين مسير و چشم‌انداز براي ديدن عظمت و زيبائي سيروان فاصله بين روستاهاي اسپريز تا هجيج است كه به علت قرارگيري جاده شني در راستاي رودخانه داراي ايستگاه‌هاي مهم و باارزش بصري فوق‌العاده جهت فراغت، عكاسي و تصوير برداري مي‌باشد. هم‌چنين اين رودخانه به علت خروشان بودن محل تمرين و مسابقات قايقرانان استان و حتي ملي و بين‌المللي است.

 

آداب و رسوم اورامانات


مراسم کلاو روچنه با حضور کودکان

کودکان وظيفه تقسيم اين گردوه در بين اهالي روستا را بر عهده دارند به نحوي که کودکان روستاي اورامان صبح چهارشنبه و قبل از طلوع آفتاب به گروه هاي سه يا چهار نفري تقسيم شده و با حضور در درب منازل افراد و با درب زدن و گفتن کلمه کلاوروچنه حضور خود در محل را اعلام مي کنند و سپس صاحب خانه نيز در قبال برداشت چند عدد گروه از کيسه کودکان به آنها تنقلات هديه مي دهد.

 

اورامان تخت از بخش اورامان تخت و چند روستاي اطراف آن مانند: سرپير، کاله، رودبر، بلبر، ژيوار، ناو، نوين تشکيل شده است.

اورامان، سرزمين پيران ماندگار

اورامان، سرزمين پيران ماندگاري است که در آن زندگي کرده اند و به واسطه حضور پير شاليار در اين منطقه زيسته اند و حتي بعضي ها در آن مدفونند که تعداد آنها را ۹۹ نفر ذکر کرده اند.

 

پيراني همچون پيررستم، بابابيرو، پيرزرين، پير چال، باباحيراني، پير داوود، پيروتي، ياپيروتي، يا پير عزيز، پير خالد، پير قلم دار يا کرک غاز، شيخ روح الله، پير عزيز، پير محمد کوماسي که از کوهسار کرمان آمده و ملاجان الله که هرکدام از طرف پير شاليار مأموريت خاصي داشته‌اند.

 

هنرهاي سنتي اوراماني‌ها

هنرهاي سنتي از ديرباز در ميان کردها رواج داشته و با توجه به شرايط خاص جغرافيايي از تنوع برخوردار بوده است. توليد اين آثار، هم مصرف محلي دارد و هم از نظر اقتصادي در بهبود زندگي مردم منطقه مؤثر است.


لباس مردم اورامانات نيز کردى است. پوشاک کردى آميزه‌اى از رنگ و نقش است. پيش از ورود پارچه و کفش‌هاى خارجى و ساير منسوجات داخلى به استان کردستان، بيشتر پارچه‌ها و پاى افزار مورد نياز آنها توسط بافندگان و دوزندگان محلى بافته و ساخته مى‌شده است.

 

مهمترين جاذبه هاي گردشگري هزار ماسوله کردستان


صنايع دستي اورامانات عمدتاً بافت کلاش (گيوه)، کلاه، جاجيم، تسبيح، سجاده و غيره بوده و طبيعت زيباي بهاري منطقه نيز جاذبه اي ديگر است که به عنوان يکي از تفرجگاه هاي مهم منطقه به حساب مي آيد.

 

مهمترين هنر هاي سنتي را دستباف‌ها، قالي، گليم، سجاده بافي، (موج، جاجيم)، شالبافي و تهيه پارچه هاي پشمي، گيوه دوزي، نازک کاري، منبت کاري، معرق، سفال گري، نمد مالي، زيور آلات محلي، سوزن دوزي، قرقره بافي، قلاب بافي، گل دوزي، پولک و منجوق دوزي، حصير و سبد، بافت سياه چادر، فلزکاري، ساخت آلات موسيقي تشکيل مي‌دهند.

 

مردم اورامان، با کرک نوعي بز به نام مه رهز يا مرغوز که داراي کرک پشم لطيفي است، شال‌هايي را به عرض ۲۵ سانتيمتر و طول تقريبي ۲۶ سانتيمتر مي‌بافند که از نخ حاصل از آن پارچه‌هايي تهيه شده که با آن لباس محلي مردان کرد، چوخه و رانک، بافته مي‌شود.

 

علاوه بر آن دوخت کلاه و دستکش و پووزه وانه (ساق بند) با استفاده از آن در پارچه‌ها رواج دارد. کار بافت شال نيز در کارگاه‌هاي شالبافي که شامل دستگاه‌هاي بافندگي ۴ ورودي است، انجام مي شود.

 

يکي ديگر از فنون رايج در منطقه هورامان، بافت کلاش است. زيره کلاش از جنس پارچه است و رويه آن هم بيشتر توسط زنان و از نخ بافته مي‌شود.

 

براي تهيه زيره گيوه تکه هاي پارچه را برش داده و سپس آن تکه هاي پارچه را چند لايه کرده و کشته هاي آهن روي آن تکه پارچه مي‌کوبند.

 

براي کوبيدن مشته بر پارچه، آن را روي قوته (کنده درخت) قرار مي‌دهند، سپس آن تکه پارچه‌ها را با استفاده از چرم گاو به يکديگر متصل کرده و در قسمت پاشنه نري گاو را قرار مي‌دهند و براي آنکه دور گيوه از هم باز نشود مقداري کتيرا را به دور آن مي مالند. پس از آماده شدن زير گيوه، رويه آن را که با استفاده از نخ پنبه اي بافته شده، به زيره متصل مي‌کنند.

 

ساخت تنور و ظروف سفالي در اين ديار به عهده زنان است. اين افراد با استفاده از گل سرخ رنگي که از کوه هاي اطراف تهيه مي‌کنند، به کار ساخت ظروف سفالي مي پردازند که آن را هه‌ورگر مي‌گويند.

 

مسافرت به روستاهاي اورامانات بدون هيچ مشکلي امکان تردد امکان پذير است و در شهر هوارمان تخت هتل و اقامت گاه  براي مسافران نوروزي وجود دارد.منبع : پايگاه خبري زريوار خبر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها