City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چشمه‌سارهاي زيباي چرام تو را مي‌خواند (1395/12/18)

در دنيا کمتر سرزميني را مي‌توان يافت که به لحاظ تنوع آب و هوايي و فرهنگ غني بومي هم پاي ايران باشد و در ايران کمتر سرزميني وجود دارند که همه زيبايي‌هاي کهگيلويه و بوير احمد را با هم داشته باشد، از همين رو کهگيلويه و بوير احمد را مي‌توان عصاره غربال شده ايران زمين دانست.
چشمه‌سارهاي زيباي چرام تو را مي‌خواند

به گزارش بزنيم بيرون ،  استان کهگيلويه و بويراحمد مجموعه بي‌نظير از زيبايي‌هاي تاريخي و طبيعي است که از دامنه‌هاي زاگرس و کوه دنا جلگه هاي حاصلخيز حاشيه خليج فارس گسترده شده است، سرزمين چهار فصل سرزمين درياچه‌هاي زيبا سرزمين آب و هواي روان، سرزمين  فرهنگ تاريخ و هنر و سرزميني به قدمت هخامنشيان و ماقبل آن، هيچ کدام از اين نام‌ها نمي تواند تمام زيبايي هاي اين سرزمين را يکجا در خود بگنجاند.

 
شهرستان نوپاي چرام از جمله شهرستان هاي اين استان داراي آبشارها، چشمه‌سارهاي فراوان و از جمله تنوع پوشش گياهي درختاني همچون بلوط، چنار، انجير، گردو و ديگر درختچه‌ها بوته‌زارها و علفزارهاي زيادي است که چشم هر بيننده‌اي را مي نوزاد.
 
در ميان بي شمار آبشار زيبا و تماشايي استان چهار فصل کهگيلويه و بويراحمد، آبشار طسوج چشم‌انداز ديگري دارد، وزش بادهاي خنک بر اين آبشار و روان شدن آب خروشان و طبيعت چشم نوازش، آبشار طسوج را در زمره مناطق گردشگر پذير قرار داده است.
 
اين آبشار در سردترين منطقه شهرستان چرام به فاصله 70 کيلومتري شهر دهدشت به طبيعت دل انگيز و آبشار تنگ المون طسوج در دامنه کوه ساورز قرار دارد.
 
اين منطقه زيبا داراي باغات سيب، گردو و درختان کهنسالي است که زندگي کوچ نشيني ايلات و عشاير در اين طبيعت، زيبايي آن را دوچندان نموده است، وجود باغستان‌هاي زيبا و درختان قد برافراشته همراه با آب گواراي آبشار که در کنار سايه‌سار دلنشين چنار و سکوهاي نشيمن مي‌گذرد دل هر ببننده‌اي را به خود معطوف مي دارد.
 
آبشار طسوج بهار و تابستان اين منطقه از شهرستان چرام را رونقي وصف ناشدني بخشيده است در کنار اين آبشار تخته سنگي عظيم با تابلو حکاکي شده از متن حاکم قاجار اين ولايت حکايت از تاريخ و فرهنگ استان دارد.
 
"چشمه بلقيس" در 3 کيلومتري شهر چرام چشمه بلقيس باغي است کم‌نظير که صداي پاي آب و ساز دلنشين پرندگان گوناگون و جلوه‌گري درختان متعدد و همچنين جويبارهاي زيبا و نقره‌فام هر گردشگري را به مهماني سايه سار بنيوهاي عطرآگين خود و سروهاي قدبرافراشته‌اش فرا مي‌خواند، حوض آن يادآور روياي بلقيس ملکه صبا در ايوان سليمان پيامبر را در گوشمان زمزمه مي کند.
 
اين باغ زيبا مساحتي بالغ بر 4.5 هکتار از درختان زيادي از نوع تزئيني و ميوه‌اي را دل خود جاي داده است، جويبارهاي طراحي شده در سايه سار درختان و سکوهاي نشيمن آن از وي باغي بسيار زيبا و آئينه اي از شمال در جنوب خلق کرده و در اوايل حکومت پهلوي دوم توسط اسکندرخان و جان محمدخان چرامي طراحي و ايجاد گرديده است که يادآور باغهاي زيباي دوره اسلامي است و سالانه در فصول مختلف گردشگران زيادي از نقاط مختلف کشور را به خود جذب مي‌کند.
 
باغ چشمه بلقيس دشت حاصلخيز درختان سايه گستر بلند قامت و آب و هواي مطبوع همه در يک تابلو و اثر شگفت انگيز به نام چشمه بلقيس گرد آمده است، اينجا باغ ارم چرام است رويش انواع درختان ميوه و درختان کوهي و تزئيني در کنار برکه و استخري که با هنرمندي معماران عاشقان و شيدايش ساخته شده است.
 
چشمه هاي فراوان پرآب هميشگي که در تمام فصول سال جريان دارند با معماري مهربان آب و آيينه به هم پيوسته و در استخر بزرگ باغ به انعکاس اين تصوير در ذهن و قلب هر مسافري را مي پردازند. اينجا چشمه بلقيس چرام ميعادگاه سرسبز و خوش آب و هوايي و مطبوعي طبيعت بکر سرزمين چهار فصل است.
 
منطقه شرابگرو يکي ديگر از جازبه هاي پر گردشگر شهرستان چرام است، تفريح گاه شرابگرو در فاصله 35 کيلومتري مشرق چرام و 5 کيلومتري سرفارياب مرکزي، تنگه اي زيبا با چشم اندازهاي طبيعي و درختان پر پشت چنار و بلوط قرار دارد و اطراف آن بواسطه طبيعت بکر و باغستان‌هاي انگور و سيب منظره‌اي زيبا و بي بديل را به نمايش گذاشته است.
 
 در اين تنگه درختان و گل‌هاي خودرو و نهر خروشان که از ذوب شدن برف‌هاي ارتفاعات کوه پهن سرچشمه مي‌گيرد، نه تنها طبيعت رنگارنگ آن را در بهار بلکه پيراهن طلايي درختان پاييزي و بالاپوش برف سفيد را در زمستان همراه با ميوه زارهاي تابستاني اش چشم هر رهگذر و گردشگري را خيره مي نمايد، وسعت پارک و زيرساختهاي بوجود آمده در سالهاي اخير باعث شده گردشگران زيادي را به خود جذب نمايد. در تنگه شراب گرو پارک جنگلي طبيعي شکل گرفته است که انسان را به خواب سبز درختان مي برد. اينجا بهار و تابستان، زمين، قدمگاه زائران زيبايي است و چشمه ها با زباني زلال آيينه انعکاس جمال حق‌اند.
 
امامزاده‌ها سجاده زيارتند و محراب عبادت، از ديگر مکان هاي مذهبي و گردشگري شهرستان چرام وجود امامزاده گاني است که نواي دلسوختگان راه نيايش را به عرش اعلا مي رساند، امامزاده علي سادات(ع) تفرجگاه چشم‌ها و دلهاست، اين امامزاده باغ ذکر و باغچه تسبيح است و دست تا ضريح آسمان به پرواز در مي آيد. اين امامزاده جليل القدر در فاصله 70 کيلومتري از شهر تاريخي چرام در روستاي زيبا و مينياتوري سادات واقع شده است و از آثار شاخص و با ارزش استان در دوره صفويه است که در دو طبقه بنا گرديده و داراي گنبدخانه، ايوان شاه نشين و رواق‌هايي زيبا است که هر کدام گنجينه‌اي از هنر و معماري دوره اسلامي به يادگار دارند.
 
زيباترين و دلنشين تر فضاي آن تزئينات گچ‌بري شده در گنبدخانه بوده که مجموعه اي از قطاربندي‌ها، کاربندي ها و رسمي بندي‌ها در طرح‌هاي اسليمي و هندسي است، اين بنا آيينه هنر و سبک معماري دوره صفويه است که وجود زائرسرا  پارکينگ آب و هواي دلپذير و معماري بومي روستا در سايه درختان گردو باعث شده گردشگران زيادي در اين مکان بيتوته نموده و از اين موهبتهاي الهي بهره ببرند.
 
امامزاده محمود از ديگر اماکن مذهبي و گردشگري يکي از بناهاي مهم استان در دوره سلجوقي که در شمال شرقي و به فاصله 14 کيلومتري از شهرستان چرام قرار دارد، اين بنا در سرتنگ پيرزال در روستايي به نام امامزاده محمود بنا گرديده و داراي گنبدي پلکاني به سبک شوش دانيال بوده که فضاي داخلي آن با گچ‌بري‌ها و مقرنس‌هاي لانه زنبوري مزين است. در جلوي گنبدخانه شبستاني کوچک وجود دارد که در دوره معاصر تغييراتي در آن انجام شده است.
 
"شاه حمزه" از ديگر امامزاده‌گان پر گردشگر به فاصله 35 کيلومتري از شهر چرام و 5 کيلومتري سرفارياب قرار دارد، بنايي است تاريخي که  داراي شبستان و گنبدخانه است، اين بنا در تنگه بسيار زيباي شاه حمزه و در کنار جاده ارتباطي دهدشت - ياسوج قرار دارد، چشمه زلال رودخانه پرآب و عظمت و چشم اندازهاي تنگه از قديم الايام باعث شده گردشگران زيادي را به خود جذب کند.
 
"امامزاده بي‌بي رشيده" در فاصله 3 کيلومتري از مرکز شهرستان چرام، گنبد دوارش که چشمه‌ساري را در آغوش گرفته دلهاي شيفتگان اهل بيت(ع) را به خود مي خواند، در روايت است که بي بي عاليه خواهر گرانقدر امام هشتم شيعيان در مسير چشمه زعفران به اين مکان پناه آورده است.
 
اين مکان که داراي جاذبه سياحتي و گردشگري فوق العاده است، در همه فصول سال انبوهي انبوهي جمعيت در خود دارد و اين نشان از مقام و مرتبت معنوي اين بانوي بزرگوار نزد آحاد مردم بوده است.
 
"امامزاده يحيي(ع)، بقعه متبرکه اين امامزاده در روستاي شيخ هابيل در شمال شرقي دهدشت در منطقه سرفارياب از توابع چرام و دقيقا در 70 کيلومتري چرام قرار گرفته است. حضور زائران متعدد در فصل‌هاي مختلف سال نشان از احترام نسبت به اين امامزاده واجب التعظيم همانند ساير امامزادگان در سطح کشور و استان را مي رساند. اماامزاده سيد جلال الدين در فاصله 2.5 کيلومتري شمال غرب سرفارياب مرکزي و 100 متري ضلع شمال غرب روستاي تيرآبگون قرار دارد، بناي امامزاده داراي پلاني چندضلعي است که هر ساله گردشگران زيادي را به خود جلب مي‌کند.

منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • باغ چشمه بلقیس چرام

    چشمه بلقیس باغی تفریحی در شهرستان چرام واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد است که زیبایی منحصر به فرد آن رؤیای بلقیس ملکه سبا در ایوان سلیمان نبی را تداعی می‌کند. باغ چشمه بلقیس در دشتی هموار معروف به شهرک قلعه کره شهبازی و در 9 کیلومتری شرق شهر چرام، در میان تپه ماهورها و کوه‌ها واقع شده است.

    0 دیدگاه 41 بازدید
  • چشمه بلقیس چرام

    چشمه بلقیس باغی تفریحی در شهرستان چرام واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد است که زیبایی منحصر به فرد آن رؤیای بلقیس ملکه سبا در ایوان سلیمان نبی را تداعی می‌کند. باغ چشمه بلقیس در دشتی هموار معروف به شهرک قلعه کره شهبازی و در 9 کیلومتری شرق شهر چرام، در میان تپه ماهورها و کوه‌ها واقع شده است.

    0 دیدگاه 65 بازدید


تگ ها