City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

يک روز با پرندگان در پايتخت در باغ پرندگان تهران (1395/12/21)

باغ پرندگان درميان جنگ هاي بکر شمال شرق تهران لابه لاي کوهپايه هاي سرسبز و پوشيده از درخت پايتخت واقع شده است.
يک روز با پرندگان در پايتخت در باغ پرندگان تهران

به گزارش بزنيم بيرون ، مسير ورود به باغ پرندگان ازطريق بزرگراه شهيد بابايي تعيين شده و اين باغ به عنوان يکي از جاذبه هاي گردشگري پايتخت يکي از محل هاي تفريحي- آموزشي براي خانواده ها شمار مي رود. 

باغ پرندگان ضمن اينکه مي تواند محيط طبيعي مفرح و زيبايي را پيش روي شما قرار دهد اين مزيت را نيز دارد که مي تواند به محلي آموزشي براي خانواده بويژه کودکان تبديل شود. 
در اين باغ، کودکان مي توانند با گونه هاي پرندگان ايراني و خارجي، زيستگاهها، نوع غذاهاي آنها و نحوه زيستشان آشنا شوند. 
باغ پرندگان که براساس اعلام شهرداري منطقه چهار تهران، 22 هکتار از مساحت 84 هکتاري جنگل هاي لويزان را در بر گرفته با بهره گيري از مصالح و امکانات طبيعي فضايي مناسب را براي گردشگران فراهم کرده است. 
مراجعان به اين باغ نگراني براي پارک خودروهايشان ندارند زيرا مقابل در ورودي باغ فضايي به منظور پارک خودروها تعبيه و خودروهاي ون براي انتقال بازديدکنندگان به بخش ابتدايي باغ پرندگان در نظر گرفته شده است. 
هر فرد با تهيه يک بليت چهار هزار توماني مي تواند از ساعت 9 تا 18 از بخش هاي مختلف باغ پرندگان شامل گنجشک سانان، پرندگان شکاري، پرندگان گرمسيري و شترمرغ ها ديدن کند. 
در همين ارتباط سيد اميرعباس بهاري شهردار منطقه چهار در گفت وگو با خبرنگار ايرنا گفت:‌ احداث باغ پرندگان در 2 فاز تعريف شد که مديريت فاز نخست پس از بهره برداري و برگزاري مناقصه به يک شرکت خصوصي واگذار شد و اينک امکاناتي از جمله بوفه، رستوران و کافي شاپ در فضاي داخلي اين باغ وجود دارد. 
به گزارش ايرنا، فاز نخست اين باغ ارديبهشت سال 92 با شش هزار پرنده به بهره برداري رسيد. 
وقتي پس از خريد بليت مي خواهيد وارد باغ شويد، نگهبان خوش اخلاق و خنده رويي به استقبال شما مي آيد و اظهار اميدواري مي کند که در مدت زماني که در باغ حضور داريد به شما خوش بگذرد. 
پس از آن يک راهنما، به شما مي گويد که بهتر است از کدام قسمت شروع کنيد و چگونه قسمت هاي انتهايي مربوط به نگهداري شترمرغ ها را در پايان ببينيد و از همان قسمت به در جنوبي رسيده و خارج شويد. 
استفاده از نمادهاي مختلف چوبي مانند آلاچيق هاي مختلف براي استفاده پرندگان، استفاده از پل هاي چوبي روي درياچه و رودخانه موجود در باغ و ديگر نمادهاي چوبي درکنار آب، گل، درخت و چمن کاري ها، جنگل و طبيعت بکر را در شما تداعي مي کند. 
قراردادن انواع گنجشک سانان در کنار پرندگان وحشي مانند عقاب، شاهين و جغدها به نوعي باهدف انجام شده تا مخاطب بويژه کودکان نحوه زندگي حيوانات در محيط طبيعي در کنار هم را بتوانند در ذهنشان حلاجي کنند. 
پرندگاني که در محيط تابستاني و آب و هواي گرم زيست مي کنند مانند انواع طوطي ها در محيطي سرپوشيده قرارداده شده اند تا هم از سرما در امان بمانند و هم محل زيست اين دسته از پرندگان را بيشتر بشناسيم. 
ايجاد چند آبگير و جريان آب به شکل آبشار مانند، ايجاد محيطي براي انواع غازها و پليکان ها، استفاده از دست سازهاي چوبي در حاشيه اين محيط ها امکان تفريح مناسب و آموزنده را به گردشگران مي دهد. 
فاز 2 باغ پرندگان که به عنوان محدوده آبچر معروف است فضايي حدودا هفت هکتاري را شامل مي شود که با فنس و توري با ارتفاعي از 30 تا 50 متر پوشيده مي شود و پرندگان مي توانند به صورت آزاد در اين محدوده پرواز کنند. 
در فاز 2 باغ پرندگان 6 آبشار به ارتفاع 210 متر همراه با 9 برکه به همراه 2 منظرگاه بسيار زيبا براي تماشاي گردشگران احداث شده که از جاذبه هاي تفريحي اين پروژه تفريحي خواهد بود. 
در محدوده آبچر باغ پرندگان تهران، 14 آبريز با حجمي در حدود 400 متر مکعب و يم آبشار شرقي با حجم 235 متر مکعب و ارتفاع هشت متر، آبشار غربي با ارتفاع 19 متر و يک آبشار شمال غربي با ارتفاع 21 متر احداث شده است. 
براساس اعلام شهرداري منطقه چهار تهران، با توجه به شرايط آب و هوايي جنگل هاي لويزان تعداد بازديدکنندگان از اين باغ در 6 ماهه نخست سال بيش از 6 ماهه دوم سال است، به گونه اي که در نيمه نخست سال هر هفته 3 تا 4 هزار نفر از باغ پرندگان تهران ديدن مي کنند در حاليکه اين عدد در نيمه دوم سال به 300 نفر در طول هفته کاهش مي يابد. 

نویسنده : عاطفه نژاد سالاری
منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • باغ پرندگان تهران

    باغ پرندگان تهران بزرگ‌ترين مجموعه نگهداري پرندگان کشور است که در شمال شرقي پايتخت و در دل جنگل‌هاي لويزان ساخته شده و  هر روز از ساعت 8 تا 18 براي حضور شهروندان آماده است. اگر شناي قوهاي سفيد زيبا، شكار ماهي‌هاي كوچك توسط پليكان‌ها، ايستادن فلامينگوها روي يك پا آن هم براي دقايق طولاني، شناي غازها و اردك‌هاي رنگارنگ با جوجه‌هايشان را تا حالا فقط در فيلم‌هاي مستند تماشا كرده‌ايد، حالا اين شانس را داريد كه همه اين صحنه‌ها را در باغ پرندگان از نزديك تماشا كنيد

    0 دیدگاه 16294 بازدید


تگ ها