City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خفر ديار ناشناخته‌ي گردشگري فارس (1396/01/13)

جاي جاي ايران و استان پهناور فارس، زيبا و ديدني است؛ اما تمام جاذبه‌هاي اين سرزمين شناخته و معرفي شده نيست؛ خفر يکي از بخش‌هاي پهناور شهرستان جهرم است که مانند نگين سبز از لحاظ طراوت و سرسبزي و آب و هوا و تاريخ مي‌درخشد.
خفر ديار ناشناخته‌ي گردشگري فارس

به گزارش بزنيم بيرون ، تعدد آثار و ابنيه تاريخي در منطقه خفر از جمله کاروان‌سراها، تپه‌هاي تاريخي، بناها، غارهاي اين خطه‌ي سبز و کهن مربوط به دوران قبل از اسلام و بعد از اسلام حاکي از تاريخ و هويت اصيل آن است.

 
گفته مي‌شود نام خفر در الواح گلي تخت جمشيد آمده است و تعدادي از اهالي خفر نيز در ساخت تخت جمشيد مشارکت داشته‌اند. در دهه‌ي هشتاد نيز مقبره‌اي منسوب به انوشيروان ساساني در اين منطقه کشف شد. در کتب مختلف ادبي نيز گفته شده کرديه‌ي چوبين، خواهر بهرام چوبين و سردار سپاه ساساني نيز از اهالي خفر بوده است. اين منطقه‌ي ادب و فرهنگي غني نيز در گشذته تا کنون داشته به طوري که ساليان دراز، علما و انديشمندان بزرگي همچون علامه شمس‌الدين‌محمد خفري و علامه زرجاني را پرورانده است.
 
 وسعت بخش خفر حدود 2 هزار و 800 کيلومتر مربع و 54 روستا و آبادي با حدود 50 هزار نفر جمعيت دارد و يکي از پرتراکم‌ترين مناطق روستايي ايران است. مرکز بخش خفر، شهر باب انار است که با دارا بودن آبشار، چشمه ساز و باغ هاي فراوان و منازل قديمي يکي از شهرهاي تاريخي منطقه است که بسياري از ابنيه‌ي تاريخي آن به تأييد سازمان ميراث فرهنگي نيز رسيده است.
 
آبشارها، چشمه‌ها و قنات‌هاي متعدد اين بخش را از ديگر بخش‌هاي شهرستان متمايز کرده است. وجود چهار فصل سال در اين منطقه موجب تنوع انواع ميوه‌هاي سردسيري و گرمسيري و برنج‌کاري در اين منطقه مويد شده است. شغل اکثر مردم کشاورزي و ميوه‌هاي اين منطقه هلو، آلوزرد، بادام، سيب، گردو، خرما، خرمالو، انجير، انار و... است و البته نرگس‌زارهاي وسيع در باغ‌هاي ميوه چشم‌انداز زيبايي را خلق کرده است.
 
منطقه‌ي گوکان که شامل چندين روستا، شاليزارها و رودخانه‌هايي است که براي گردشگران تداعي‌گر منطقه‌ي شمال ايران است. اين بخش آب و هوايي معتدل دارد که از صفر تا 30 درجه‌ي سانتيگراد متغير است. روستاي برايجان با داشتن ميوه‌هاي سردسيري، روستاي کته با داشتن قنات‌ها و امامزاده پيربنا و شهر خفر با داشتن آبشار و باغ‌هاي فراوان و وجود امامزادگاني از سلاله‌ي پاک نبوي، روستاي جزه با داشتن بقعه‌ي شيخ خليفه، روستاي تادوان با وجود غارها و اشکفت، تل نقاره‌خانه و قلعه گبري، کاروان‌سراي آسمانجرد، قبرستان شهر خاوران، چهار طاق و قلعه‌ي تادوان، قبرستان چرگ، تل کراده، تل  قبرستان برايجان، از جاذبه‌هاي گردشگري ثبت‌شده‌ي اين منطقه‌اند که بخشي از آنان را معرفي و هموطنان عزيز را به بازديد بقيه‌ي جاذبه‌هاي اين منطقه دعوت مي‌کنيم.‌
 
خونه‌ي گبرو يا خانه‌هاي گبران تادوان
 
روستاي تادوان از روستاهاي کهن بخش خفر است که قدمت آن به بيش از ۲۵۰۰ سال مي‌رسد. شاردن، جهانگرد فرانسوي در سفرنامه‌ي خود درباره‌ي تادوان نوشته: «بين خفر و مخک، در نيم‌فرسنگي سمت راست جاده، قصبه‌ي مشهوري است که به نام تادوان مي‌خوانند. اين منطقه يکي از زيباترين مناطق فارس بوده و در انتهاي جلگه‌ي خفر قرار دارد. در کوهستان‌هاي مجاور، آثار قصور(قصرها) قديمه و نشانه‌هايي از مساکن پرشکوه گذشته ديده مي‌شود. از همه‌ي اين قراين چنين برمي‌آيد که قبل از استيلاي عرب، اين نقطه اهميت بسزايي داشته است.
 
اهالي قصبه، خرابه‌هاي زيباي بالاي کوه‌ها را «خانه گبران» مي‌خوانند و در قسمت ديگر روستا، غارهايي وجود دارد که در جلوي آن‌ها، ديوارهايي از سنگ و ساروج ساخته شده است».
 
يکي از جاذبه‌هاي گردشگري اين روستا، غار تادوان، از مشهورترين غارها در ايران است. در مقابل غار، در کوه تعدادي خانه‌هاي کهن معروف به «خونه‌ي گبرو» است که قدمت آن را به دوران مادها منسوب کرده‌اند.
 
به طور دقيق‌تر، روي بلندي‌هاي ديواره‌ي شرقي و غربي تنگ تادوان، آثار خانه‌هاي تودرتوست که از سنگ و ساروج ساخته شده است. از آنجا که اين خانه‌ها را منسوب به گبرها مي‌دانسته‌اند، هم اکنون نيز به اين نام شهرت دارد.
 
از عجايب اين قلعه، چاه عميقي است که درون سنگ‌ها تراشيده شده است و به پايين تنگه رسيده است تا آنهايي که در اين خانه‌ها زندگي مي‌کرده‌اند، بتوانند از آب استفاده کنند. خونه گبرو يا خانه‌هاي گبران در سال ۱۳۹۵ در فهرست آثار ملي ايران ثبت شده است. 
 
مقبره‌ي جاماسب حکيم
 
در مسير جاده‌ي جهرم به شيرازدر سمت راست جاده و نرسيده به روستاي باب‌انار، پس از ورود به جاده‌ي فرعي به روستاي کراده مي‌رسيم. بعد از عبور از آن، در شرق کراده، روستاي «گاره» يا «کاره» واقع شده که اهالي به آن «جومه‌بزرگي»(تلفظ ديگري از جاماسب) مي‌گويند و بناي باستاني آرامگاه منسوب به «جاماسب حکيم» در آنجاست. اين بنا به‌ صورت مکعب شکل به اضلاع پنج و نيم متر و ارتفاع چهارمتر، روي تپه‌اي کوتاه از سنگ‌هاي تراش‌خورده بدون ملات ساخته شده ‌است.
 
مقبره‌ي جاماسب، تشابه فراواني با کعبه‌ي زرتشت در نقش رستم دارد. به‌علت تراش خوردن سنگ‌هاي آرامگاه مي‌توان آن را به دوران هخامنشي و دوران اهميت تاريخي شهر خفر، نسبت داد. برخي نيز مي‌گويند که اين بنا، آتشکده‌اي بوده که در جشن‌ها و مراسم ويژه از آن استفاده مي‌شده ‌است. بر بالاي مقبره، يک اتاقک هشت ضلعي با گنبدي يک و نيم متري وجود داشته که متأسفانه تخريب شده است. احتمالاً روي همين مقبره، آتشداني برپا بوده‌ و از فواصل دور ديده مي‌شده ‌است.
 
جاماسب را داماد زرتشت نيز گفته که در اساطير و دين زرتشتي، دو چهره‌ي متضاد مثبت و منفي دارد و پيش‌گويي‌هايي نيز به او نسبت داده‌اند؛ از جمله ظهور منجي و نشانه‌هاي آن. از همين رو خرافات زيادي نيز از گذشته پيرامون اين مقبره‌ وجود داشته است.
 
در گذشته در بالاي اين بنا کتيبه‌اي به زبان عربي با خط ميانه‌ي ثلث و کوفي وجود داشته که اکنون فروريخته و چند تکه شده است.
 
در ميانه و گرداگرد آرامگاه، هر يک متر، يک سوراخ مربع‌شکل تعبيه شده که احتمالاً براي اين بوده که اگر باران وارد بنا شد، بتواند از اين سوراخ‌ها خارج شود. در محفظه‌ي داخلي آرامگاه از کف تا سقف، از سنگ و ساروج فشرده پُر شده که بسيار سخت و محکم است. اين اثر با شماره‌ي ۹۸۶ در سال ۱۳۵۳ به ثبت ملي رسيده است. 
 
بقعه‌ي شيخ خليفه در روستاي جزه‌ي خفر
 
بقعه‌ي شيخ خليفه در ميان باغ‌هاي آبادي جزه در ۲کيلومتري جنوب باب‌انار در جنوب شرقي شهر خفر قرار دارد. مجموعه‌ي اين بنا در زميني مستطيلي‌شکل ساخته شده است. بناي اصلي که روي آن گنبد قرار دارد به شکل مربع در وسط است. بر اساس کتاب اقليم فارس نوشته‌ي محمدتقي مصطفوي، اين بقعه‌ متعلق به قرن هشتم و نهم است که در زير گنبد و مجاور آن، تعدادي سنگ قبر بزرگ صندوقي شکل وجود دارد که در جوانب آن‌ها، آيات قرآن، اشعار و مشخصات متوفي نوشته شده است. قبر اول از سمت جنوب، متعلق به شيخ زين‌الدين علي خليفه، متوفي به سال ۷۰۹، دومي به حاجي خليفه متوفي ۸۰۷ و سومي به شيخ شمس‌الدين محمدبن‌شيخ حاج تاج‌الدين خليفه متوفي به ۸۵۴ هجري قمري است. سه قبر ديگر که بعد از اين قبر وجود دارد از بزرگان خفر در ايام گذشته‌اند.
 
ورودي اصلي طاق‌دار است و با بيش از ۸متر ارتفاع و دو راهرو، در قسمت شمال غربي آن قرار دارد. نماي بقعه نيز از سنگ‌هاي تراشيده و صيقل‌داده‌شده پوشيده و براي تزئين آن از چندين طاق‌نما استفاده شده است. کليه‌ي اضلاع خارجي بنا را از سنگ و گچ  و ديوارهاي داخلي را از آجر ساخته‌اند. نماي داخلي مقبره با گچ سفيد شده و آثار نقاشي‌هاي ظريف و زيبايي بر ديوارهاي آن موجود بوده است. بناي اين بقعه در گذشته مزيّن به کاشي‌هاي معرقي بوده که طي سال‌ها به يغما برده شده و فقط کاشي‌هاي محرابي از آن باقي مانده است. اداره‌ي فرهنگ جهرم بخشي از اين کاشي‌ها را در سال ۱۳۱۶ به موزه‌ي پارس انتقال داد. متأسفانه خرابي گنبد باعث شد که باران قسمت عمده‌اي از نقاشي‌هاي مزبور را تخريب کند.
 
در حال حاضر، گنبد بقعه، خراب شده و سنگ قبرهاي آن در زير خاک و آجر فروريخته‌ي سقف، مدفون شده است. اين بقعه به شماره‌ي ۶۷۸۳ در سال ۱۳۸۱ در جمع آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. 
 
آبشار مرواريد خفر
 
آبشار شهرستان خفر يکي از جاذبه هاي طبيعي شهرستان جهرم در شهر خفر واقع شده است. در فصل زمستان، آبي گرم همراه بخار از اين چشمه مي‌جوشد که باعث هرچه زيباترشدن اين آبشار طبيعي مي‌شود. آب اين چشمه شيرين و قابل شرب است. در اين آب اين آبشار، ماهي و خرچنگ مشاهده مي‌شود وخزه‌ها به آب جلوه‌اي خاصي بخشيده‌اند. هنگام عبور از کوچه باغ‌ها براي رسيدن به اين مکان زيبا تنوعي از درختان سردسيري و گرمسيري چون سيب، انار، گردو، ازگيل، نخل و... ديده مي‌شود. 
 
آبشار باب انار
 
اين آبشار در شهر باب‌انار قرار دارد. در مسير اين آبشار باغي وجود دارد که توسط شهردار باب انار به پارک تبديل شده که در آن امکانات رفاهي جهت رفاه حال گردشگران ساخته شده است.

منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها