City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کوير ابوزيدآباد، منطقه اسرارآميز منطقه مرکزي کشور (1396/01/27)

کوير ابوزيدآباد در شمال استان اصفهان، خطه اي شگفت انگيز و اسرارآميز است که مي تواند سفر و تجربه اي منحصر بفرد براي هر گردشگري بوجود آورد.
کوير ابوزيدآباد، منطقه اسرارآميز منطقه مرکزي کشور

به گزارش بزنيم بيرون ، بسياري از مردم دنيا شيفته منظره هاي بکر کوير هستند و در سال هاي اخير بيابان گردي و کوير نوردي به يکي از ظرفيت هاي ممتاز گردشگري در ايران چهار فصل تبديل شده است و علاقه مندان داخلي و بين المللي فراواني را به سمت خود کشيده است.

يکي از اين مکان ها کوير ابوزيد آباد از توابع شهرستان آران و بيدگل در شمالي ترين نقطه استان اصفهان است که به گفته کويرنوردان ويژگي هاي اسرار آميزي در مقايسه با ساير کويرهاي ايران دارد.
کوير ابوزيدآباد را مي توان از آن جا اسرار آميز برشمرد که در دل اين کوير ناگهان به کوهستاني بر مي خوريم که منطقه اي بکر با حيات وحش و گونه هاي گياهي منحصر به فرد است؛ در آن منطقه اي وجود دارد که عمق آب به سطح زمين کمتر از نيم متر است، آن هم آبي شيرين و گوارا که نخلستاني را نيز در خود جاي داده است.
در حاشيه اين کوير هم تپه هاي شني ادامه دار وجود دارد که به ريگ جني معروف است و مي توان آن را مشابه ريگ جن معروف در کشور برشمرد که مقياسي کمتر از آن را داراست.
 
**پناهگاه حيات وحش يخاب
اين پناهگاه حيات وحش در شمال شرقي شهر ابوزيدآباد واقع است و يکي از جاذبه هاي منحصر به فرد کوير ابوزيد آباد به شمار مي رود.
پوشش گياهي بسيار مناسب، منابع آبي فراوان، ارتفاعات هزار و 800 متري و وجود چشم اندازهاي بسيار زيبا و منحصر به فرد از جمله ويژگي هاي پناهگاه حيات وحش يخاب است که اين ويژگي ها سبب شده است که اين منطقه زيستگاه گونه هاي جانوري همچون کل و بز، قوچ و ميش، جبير، گرگ، کفتار، گربه شني، کاراکال و خرگوش باشد.
اين منطقه همچنين زيستگاه پرندگاني همچون عقاب طلايي، سارگپه، بالابان، دليجه، هوبره، کبک، تيهو، باقرقره و دودوک و خزندگاني همچون افعي شاخدار ايراني، مار جعفري، تير مار، شتر مار شيرازي، مار قيطاني، بزمجه، جکوي دم پهن کايزرلينگ، آگاماي استپي و آگاماي سروزغي دم سياه است.
نام منطقه برگرفته از نام چشمه يخاب در دل ارتفاعات يخاب است که در تابستان هاي گرم هم آبي خنک از آن مي جوشد.
منطقهٔ شکار ممنوع يخاب علاوه بر ارتفاعات يخاب، کوه هاي لطيف و ملک صدرا را در خود جاي داده است و در اطراف آن مناطق دشتي، بياباني، کويري و تپه هاي وسيعي را مي توان ديد که به گفته کويرنوردان شاخص کشور تنها منطقه اي در کشور است که مي توان تلفيق کوير و کوهستان را در يکجا مشاهده کرد.
 
**سيازگه پهنه اي گسترده در دامن ريگزار 
سيازگه پهنه اي گسترده در دامن ريگزارهاي شمال ابوزيدآباد است که در محاصره تپه هاي شني و بکر و زيبا قرار دارد و در تلاقي با ناهمواري ريگزار صحنه اي بسيار جذاب مي نماياند.
تپه هاي شني جلوه زيبايي به اين پهنه طبيعت داده وآسمان صاف و پرستاره شب که دامني انبوه از ستارگان را در برابر چشم تماشاگران آسمان مي گستراند، از قابليت هاي منحصر به فرد اين منطقه است.
سيازگه تا شهر ابوزيدآباد کمتر از 10 کيلومتر فاصله دارد و اين مساله يکي از نکات مثبت در زمينه رونق گردشگري سيازگه است.
 
**قلعه کرشاهي يک بناي با ارزش تاريخي
اين قلعه به عنوان بناي با ارزش تاريخي در دل کوير ابوزيد آباد قرار دارد که از شاهکارهاي معماري دوران مشروطه(قاجار) است و در قسمت شمال شهر ابوزيدآباد واقع در جنوب بند ريگ، و در نزديکي ارتفاعات کوه يخاب قرار دارد. 
مساحت قلعه بيش از چهار هزار متر مربع است و گفته مي ‌شود که شالوده آن در زمان قبل از اسلام ساخته شده است.
در مجاورت قلعه سکونتگاهي وجود دارد که به ده کرشاهي معروف است تا چند سال پيش هم ساکناني داشت که از آب قنات موجود در اين محل کشاورزي مي کردند.
قلعه کرشاهي با خشت خام احداث شده وداراي پنج برج بزرگ ديده باني است.
اين قلعه داراي غرفه ‌ها و اتاقک هاي تو در تو بوده و دور تا دور آن را خندقي بزرگ با روش مهندسي زيبا بنا کرده اند تا از نفوذ دشمن به آن جلوگيري شود.
حياط بزرگ مياني قلعه که در ميان آن، انبار حوض بزرگي وجود دارد و اتاق‌ هاي شاه‌ نشين زمستاني و تابستاني، انبار، اصطبل‌هاي طويل و بزرگ و برج‌ هاي ستبر و بلند را جانمايي کرده با ترکيب و در هم‌گسيختگي فضاهاي مختلف، طراحي منحصر به فرد اين قلعه را به رخ مي ‌کشاند.
 
**منطقه چاه عروس
زيباترين وبکرترين منطقه ابوزيدآباد مکاني است بنام چاه عروس که از فاصله 10 کيلومتري تا 45 کيلومتري ابوزيدآباد را در قسمت شمال در برگرفته و مجموع تپه هاي شني بسيار زيبا حتي تا ارتفاع 100 متر آراسته شده است و به گفته صاحبنظران يکي از زيباترين و بکرترين مناطق کويري کشور محسوب مي شود.
ارتفاع آب از سطح زمين در اين منطقه به کمتر از نيم متر مي رسد که به راحتي مي توان با کندن گودالي با دست به آب شيرين و گوارا دسترسي پيدا کرد.
در حاشيه اين منطقه نخلستان خرمايي را مي بينيم که تعدادي کشاورز سخت کوش به پرورش خرماي ديمي مشغول شده اند.
اهالي منطقه مي گويند علت نامگذاري اين منطقه اين است که در قديم يک ايل بختياري از اين ديار در حال کوچ بوده که عروس زيباي اين ايل به نکاح داماد ايل ديگر درمي آيد وداماد ايل سوم که خواهان وصلت با عروس بوده به قصد درگيري با ايل دوم درآمده که بالاخره شرط مي گذارند تا توسط دو داماد چاه آبي در مکان کوير حفر شود هر کدام داراي آب شيرين بودند عروس به عقد آن داماد درآيد که پس از حفر چاه داماد دوم به آب شيرين دست مي يابد ومراسم عروسي وبزم در کوير برپا مي شود وبدين سان اين منطقه بنام چاه عروس شهرت يافته است.
بيابان ‌ها و کويرهاي ايران، از مهمترين منابع موجود در حوزه صنعت گردشگري است که با کمترين هزينه و سرمايه گذاري، از قابليت بهره برداري بسيار زيادي براي بخش‌هاي تورگرداني کشور برخوردار است. 
تنوع منحصربه فرد کوير ابوزيدآباد، ساختار پوشش گياهي، چشم اندازها و همچنين اثرات کم نظيرفرسايش بادي و آبي در آن يکي از بهترين فرصت‌هاي طبيعي و توريستي براي اين منطقه پديد آورده است. در کنار پوشش گياهي جذاب، حيات ويژه جانوري با توجه به تنوع آب و هوايي آن، گونه‌هاي مختلفي از پستانداران، پرندگان و خزندگان خاص اين سرزمين که در خود جاي داده است مي تواند به عنوان يکي از هيجان انگيزترين و رويايي‌ترين اماکن ديدني براي طبيعت‌ گردان به شمار ‌آيد.
شهر ابوزيدآباد يکي از شهرهاي توابع شهرستان آران و بيدگل است که در 30 کيلومتري شمال شرق اين شهرستان واقع شده است.
مرکز شهرستان آران و بيدگل در شمالي ترين نقطه استان اصفهان، در فاصله شش کيلومتري شهرستان کاشان و 215 کيلومتري مرکز استان اصفهان قرار دارد.

منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها