City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چطور بايد از کفش هاي کوهنوردي مان نگهداري کنيم؟ (1396/02/09)

کفش هاي کوهنوردي به دليل نوع و نحوه استفاده و همچنين شرايط محيطي در معرض فرسايش دائمي قرار دارند، اما با به کارگيري نکاتي ساده پس از برنامه هاي کوهنوردي، ميتوان عمر آنها را چند برابر افزايش داد.
چطور بايد از کفش هاي کوهنوردي مان نگهداري کنيم؟

 ابتدا بندهاي کفش را کامل باز ميکنيم و سپس کفي داخل کفش را خارج ميکنيم. کفي کفش ميزان بخار و رطوبت زيادي را بخود جذب ميکند که ممکن است موجب از بين رفتن آن شود، اين نکته بويژه در برنامه هاي چند روزه مورد توجه قرار ميگيرد.

2 سطح روي کفش را با بُرس بسيار نرم و آب ولرم و صابون رقيق به آرامي شستشو ميدهيم تا خاک و گل و لاي روي آن کاملا پاک شود و سطح خارجي کفش مجددا قابليت تنفس را داشته باشد.
3 در اين مرحله بايد به ضدآب کردن لايه بيروني بپردازيم. براي اين منظور در حالي که هنوز کفش داراي رطوبت است اسپري ضد آب کننده را روي آن ميزنيم تا منافذ کفش مملو از اين ماده شوند.
4بعد از مرحله اسپري کردن بايد از کِرِم هاي مخصوصي که براي جلوگيري از تَرک خوردن سطح کفش ساخته شده اند استفاده کرد در غير اين صورت ممکن است سطح خارجي دچار ترک هاي غير قابل برگشتي بشود. (توجه داشته باشيد استفاده از موادي مثل پيه گوسفند و شتر نه تنها مفيد نيست بلکه به علت غير بهداشتي بودن موجب تجمع باکتري ها در سطح کفش و تجزيه سريع تر لايه بيروني خواهد شد، ضمن آنکه در مورد کفش هايي که قابليت تنفس دارند موجب بسته شدن منافذ و از بين رفتن اين قابليت ميشود).
5 در اين مرحله بايد زمان کافي براي خشک شدن کفش اختصاص دهيم، اما توجه کنيد که براي خشک شدن هرگز کفش را روي شوفاژ يا کنار اجاق و امثال آن قرار ندهيد چون به مرور موجب ايجاد شکافهايي در سطح کف و سست شدن چسب مورد استفاده در کفش ميشود.
6 در اين مرحله و براي حفظ شکل ظاهري کفش ازقالبهاي چوبي مخصوص کفش و يا پر کردن فضاي داخلي کفش از روزنامه استفاده ميکنيم و بندهاي کفش را بنحوي ميبنديم که گويي پاهاي ما داخل کفش هاست، همچنين کفش ها را در اتومبيل يا در فضاهاي مرطوب نگه داري نميکنيم. بهترين مکان براي نگهداري کفش جعبه خود کفش است.
 با رعايت اين نکات ميتوانيد سالها از کفش خود لذت ببريد.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها