City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غاري که سقفش آسمان است (1396/02/10)

مسافراني که از مرز مهران به عتبات مي‌روند در مسير خود مي‌توانند يکي از جاذبه‌هاي گردشگري ايلام به نام تنگه زينگان را ببينند که اهالي مهران آن را «دروازه بهشت» مي‌نامند.
غاري که سقفش آسمان است

به گزارش بزنيم بيرون ، در ۵۲ کيلومتري جنوب غربي ايلام و در ۵ کيلومتري جنوب شرقي صالح آباد درست در شهرستان مهران يعني جايي که مردم ايران بيشتر آن را با همجواري‌اش با کشور عراق و تردد در مرز مهران در زمان سفرهاي عتبات عاليات مي‌شناسند، جاذبه‌اي گردشگري وجود دارد که جز مردم استان ايلام و فعالان گردشگري کمتر کسي به تماشاي آن مي‌رود.

 
استان ايلام به رغم جاذبه‌هاي طبيعي خود هنوز گردشگري زيادي ندارد و همين موجب شده تا طبيعت اين استان همچنان بکر و سالم بماند و حتي برخي از جاذبه‌هاي گردشگري آن از چشم بسياري از افراد پنهان بماند. آنهايي که کمي شهرت دارند هم بيشتر ميزبان اهالي استان است تا مردم استان‌هاي ديگر.
 
يکي از اين جاذبه‌ها تنگه‌اي است که بيشتر از آن به‌عنوان غار ياد مي‌کنند. تنگه زينگان يکي از عجايب زمين است که کيلومترها از شهر فاصله دارد به همين دليل بايد براي رفتن به آنجا تا شهرستان مهران سفر کرد و از آنجا به صالح آباد رفت.
 
در صالح آباد همه زينگان را مي‌شناسند. حتي با خودروي شخصي مي‌توان تا محل امامزاده صالح رفت و همان جا دمي استراحت کرد و پس از آن از رانندگان خودروهاي سنگين مانند نيسان خواست تا افراد را تا نزديکي تنگه ببرد. اين خودروها را در روزهاي تعطيل به خصوص ايام نوروز راحت‌تر مي‌توان پيدا کرد چون بسياري از آن‌ها منتظر حضور گردشگر هستند و از هر نفر بابت طي اين مسير چيزي حدود هزار تومان کرايه مي‌گيرند در اين ميان مي‌توان تراکتورهايي را هم ديد که مردم را از اين مسير عبور مي‌دهند.
 
حدود ۴۰ دقيقه‌اي بايد با اين وسايل حمل و نقل جاده‌اي خاکي را پشت سر گذاشت و از مسير رودخانه عبور کرد تا به فضايي بهشت مانند رسيد. از در ورودي تنگه، دماي هوا به فاصله چند قدم تا ۳۰ درجه تغيير مي‌کند. هواي گرم اين روزها تنها با سه قدم به هوايي خنک و حتي سرد تبديل مي‌شود. از همان ابتداي ورود به تنگه زيبايي مسحور کننده‌اي اطراف را فرا مي‌گيرد. کش و قوس‌هاي ديواره با سبزه‌ها و گياهان خودرو پوشيده شده و از گوشه و کنارها قطرات آب مي چکد. انگار باران بر زمين مي‌بارد.
 
بوي سبزه و گل‌ها در ميان نيزارها با آبچک‌هاي طبيعي کنار دهليزهاي آبگير و قنديل‌هايي که آب خنک را از زيرکف پاي گردشگران جاري مي‌سازد، به حدي شگفت انگيز است که از آن به بهشت تعبير مي‌شود. گاهي قوس‌هاي تنگه چنان زيبا به نظر مي‌رسند که هر کسي مي ايستد تا آن زيبايي را ثبت کند. همه نمي‌توانند ۵ کيلومتر طول اين تنگه را طي کنند. گاهي افراد تنها تا آبشار مي‌روند. در همان هنگام رسيدن به آبشار جاذبه‌اي را خواهند ديد. سنگي بزرگ که ميان دو ديوار تنگه معلق روي هواست و افراد يا زيرش عکس يادگاري مي‌گيرند و يا افرادي مانند زنان و دختران هنگام عبور از زير اين سنگ معلق ناخوداگاه احتياط مي کنند مبادا اين سنگ بيفتد!
 
 
در بخش ديگري از اين تنگه، آبي از ديواري بيرون مي‌آيد که شيرين، سرد و گواراست و گردشگران خستگي راه را با آن به در مي‌کنند و از آن مي‌نوشند. هر چند که در زير پايشان نيز آبي خنک در جريان است. نکته قابل توجه در گذر از اين تنگه آن است که همه بازديدکنندگان و گردشگران چه محلي و چه از استان‌هاي ديگر وقتي به اين تنگه مي رسند کفش‌ها را درآورده و دمپايي مي‌پوشند. چون راه رفتن براي آن‌ها با دمپايي خيس روي تکه سنگ‌ها و آب روان راحت تر از راه رفتن با کفش‌هايي است که حتما درون آنها آب مي‌رود.
 
نکته جالب توجه براي بازديد از اين تنگه آن است که کسي در شهرستان مهران آن را با نام تنگه نمي‌شناسد. از مدتها پيش غلط مصطلحي رواج پيدا کرده که به اين جاذبه غار گفته مي‌شود هر چند که شاخصه‌هاي غار را ندارد.
 
جواد نظام دوست از غارنوردان حرفه‌اي ايران و دبير سابق انجمن غارنوردي  مي‌گويد: به اين تنگه زيبا به اشتباه غار اطلاق مي‌شود، چون نه در تعريف علمي غار مي‌گنجد و نه المان‌هاي لازم يک غار مصنوعي را داراست. تعريفي که زمين شناسان از غار دارند، شکافي است که در سنگ‌ها تشکيل مي شود و به اندازه ورود يک فرد عادي امکان‌پذير است. چنين شکافي را غار مي‌گويند. بنابراين درز و شکاف‌هايي که در بسترهاي سنگي تشکيل مي‌شود را به عنوان غار مي‌شناسند و حدود ۹۰ درصد سنگ پايه و يا سنگ ميزبان آنها نيز آهکي است و معمولا سقف دارند. اما در اين مکان يک دره وجود دارد که مشخصه غار را ندارد و تنها مي‌توان گفت دره زيبايي است که جريان عبور آب در آن باعث شده نهشته‌هايي آهکي به وجود بيايد. شايد به علت زيبايي‌هايي که اين نهشته‌ها بوجود آورده‌اند است که مردم به آن غار مي‌گويند. اما اين نامگذاري براي زينگان اشتباه است مانند بسياري از اسامي ديگر که در مرور زمان به اشتباه جا افتاده است مثل غار عليصدر که در متون قديمي نام درستش عليسرد بوده است اما در گذر زمان به عليصدر تغيير پيدا کرده است.
 
يکي از المان‌هاي غار بسته بودن فضاي دروني غار است اما در اين مکان کمتر جايي ديده مي‌شود سقف آن بسته باشد. در تمام طول مسير سقف اين جاذبه باز است و گاهي ديوارها به هم مي‌رسند. اين جاذبه طبيعي توسط اداره کل ميراث فرهنگي استان ايلام ثبت خواهد شد.
 
عبدالمالک شنبه‌زاده مديرکل ميراث فرهنگي استان ايلام با بيان اينکه ديگر همه اين مکان را به نام غار مي‌شناسند و ما هم بايد از آن به‌عنوان غار ياد کنيم درحالي که تنگه استد مي‌گويد: پرونده ثبت ملي اين غار تهيه و ارسال شده است. غار زينگان داراي يک هزار و ۸۰۰ متر طول و عرض آن بين نيم متر تا سه متر متغير است که مي‌تواند مورد توجه گردشگران خارجي خصوصا گردشگران عرب قرار گيرد. در همين ارتباط چندي پيش گروهي از فعالان گردشگري کشور عراق به منظور آشنايي هرچه بيشتر با اين غار زيبا از اين منطقه بازديد کردند.

منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • تنگ زینگان صالح آباد (تنگه زینه گان)

     تنگ زینگان ایلام که از آن با عنوان تنگه زینه گان صالح آباد هم نام برده می شود  به عنوان يك پديده ژئومرفولوژي حاصل فرسايش آبي يكي از زيرشاخه هاي رودخانه چم سرخ در مجموعه ارتفاعات زاگرس است، اين تنگه يك آبراهه دائمي است بطول تقريبي 1 كيلومتر كه يك منظره طبيعي بسيار جالب را در سازند بختياري به وجود آورده است

    0 دیدگاه 26 بازدید
  • غار زينه‌ گان ایلام

    غار شگفت‌انگيز زينه‌گان در ۵ کيلومترى جنوب شرقى شهر صالح‌آباد و در فاصله ۵۲ کيلومترى شهر ايلام قرار دارد. اين غار روباز که بيش از يک کيلومتر طول دارد، ‌ داراى آب فراوان، دهليزهاى آبگير، قنديل‌هاى متعدد و آبچک‌هاى طبيعى و بسيار جالب است و یکی از جاذبه های طبیعی اعجاب انگیز استان ایلام به شمار می رود.

    0 دیدگاه 27 بازدید


تگ ها