City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گشت و گذار در سرزمين باد و آفتاب (1396/02/17)

تا امروز دست‌کم پنج بار به سيستان و بلوچستان سفر کرده‌ام و در هر سفر بخش‌هاي گوناگونش را ديده و عکاسي کرده‌ام. اما اگر قرار باشد همين فردا هم به اين سرزمين زيبا سفر کنم، مثل اولين سفر مشتاقم و انبوهي از ناديده‌ها را براي تماشا در اين استان سراغ دارم.
گشت و گذار در سرزمين باد و آفتاب
 بياييد امسال با هواپيما، قطار، اتوبوس يا خودروي شخصي به اين سرزمين زيبا سفر و با مردم خونگرمش معاشرت کنيم تا عظمت تمدن در جنوب‌شرق ايران را بيشتر از گذشته بشناسيم.
 
کوه آتشفشان تفتان
تفتان، تنها آتشفشان نيمه‌فعال کشور با ارتفاع 4042 متر از سطح دريا (78 متر بلندتر از قله توچال در تهران) و از مقاصد مهم کوهنوردان در فصول مختلف سال است. در 130 کيلومتري جاده زاهدان به خاش واقع شده و خاش نزديک‌ترين شهر به اين قله است. در مسير قله از غار زيباي لاديز و آبشار تمين حتما بازديد کنيد.
 
‌ کوه بزمان
اگر با خودرو از جاده بم در استان کرمان به سمت ايرانشهر سفر کنيد، در مسير جاده با قله مخروطي بسيار زيبايي روبه‌رو خواهيد شد. به‌طوري که در مسير جاده آن را نيم‌دايره دور خواهيد زد. بيشتر مسافران ناآشنا با منطقه تصور مي‌کنند اين کوه زيبا همان تفتان است؛ اما واقعيت اين است که اين کوه آتشفشاني «بزمان» است و 3497 متر ارتفاع دارد. کوه بزمان در مرز کوير لوت و چاله جازموريان قرار دارد و منظره غروب خورشيد در کنار اين کوه فوق‌العاده به يادماندني است.
 
کوه خواجه و درياچه هامون هيرمند
در شمال استان و در دشت سيستان، جايي که درياچه هامون سال‌ها رونق‌بخش حيات و تمدن بوده است، تنها عارضه زمين‌شناسي برجسته کوه خواجه (نام‌هاي ديگر شامل کوه اوشيدا يا کوه رستم) با ارتفاع 609 متر است. عجيب آنکه در تمام دوره‌هاي تاريخي در 6 هزار سال اخير، اين کوه همواره مقدس و مورد احترام پيروان آيين‌هاي بودا، يهود، مسيحيت، اسلام و بويژه پيروان زرتشت بوده است.
چنان‌که برخي زرتشتيان اين کوه و در کنار آن درياچه کيانسه (هامون) را محل ظهور سوشيانس (منجي) دانسته‌اند. از همين رو کاخ‌ها و بناهاي گوناگون عمدتا خشتي متعلق به دوره اشکانيان، ساسانيان و دوره‌هاي پس از اسلام در دامنه کوه خواجه وجود دارد که کار کاوش باستان‌شناسي آنها زماني طولاني و هزينه‌اي هنگفت را مي‌طلبد.
 
‌ غارهاي سه‌گانه بان مسيتي در تيس، چابهار
اگر به چابهار سفر کرديد، علاوه بر گشت و گذار در بندر، حتما سري به روستاي تيس بزنيد و از مسجد زيباي روستا که متعلق به اهل تسنن است بازديد کنيد. در پنج کيلومتري شمال‌شرق روستا و هشت کيلومتري چابهار، يک غار طبيعي و دو غار مصنوعي در کنار هم قرار دارند که نزد محلي‌ها به «بان‌مسيتي» مشهور است. بان در زبان بلوچي يعني مرد صالح و خداپرست و مسيتي هم به معني معبد است. در يکي از غارها شکل يک گور گچي ديده مي‌شود و نقش و نگارهايي با خطوط هندي روي ديواره‌ها به چشم مي‌خورد. به احتمال زياد اين غارها جايي براي قرباني کردن يا عبادت بوده و از سکوهاي موجود در غار براي اعمال مذهبي استفاده مي‌شده است.
 
چاه نيمه‌ها
اگر به زابل و زهک سفر کنيد، آخر هفته‌ها در بهار و پاييز و بويژه در ايام نوروز مي‌بينيد مردم عازم پيک نيک در کنار درياچه‌هاي «چاه نيمه» هستند. چاه‌نيمه‌ها در حقيقت چهار گودال طبيعي آب در 35 کيلومتري جنوب شرق زابل و نزديک به مرز افغانستان هستند. با توجه به مشکلات جريان آب هيرمند و خشکسالي سال‌هاي اخير، با احداث اين درياچه‌هاي مصنوعي تأمين آب آشاميدني و کشاورزي سيستان و زاهدان ميسر شده است.
 
شهر سوخته
يکي از اسرارآميزترين و ناشناخته‌ترين تمدن‌هاي فراموش‌شده فلات ايرات در 55 کيلومتري جاده زابل به زاهدان و در حاشيه محوطه سابق درياچه هامون هيرمند جاخوش کرده است.
اينجا شهري متروک و باستاني به نام شهر سوخته به وسعت280 هکتار زير خروارها خاک و تکه‌هاي شکسته سفال قرار دارد و جزو يکي از محوطه‌هاي تاريخي ثبت‌شده ايران در فهرست ميراث جهاني يونسکو است.
باستان‌شناسان مي‌گويند حدود 5 تا 6000 سال پيش، مردمي با تمدني پيشرفته و درخشان در اين شهر زندگي مي‌کرده‌اند. انبوهي از زيورآلات ظريف، پارچه‌هاي بافته‌شده، حصير، لوله‌ها و ظروف سفالي، معرق‌کاري، تورهاي ماهيگيري، گورهاي پر از ظروف سفالي به اشکال مختلف در اين منطقه کاوش شده است. اما کاوش همه بخش‌هاي آن به سال‌ها مطالعه و صرف هزينه بالا نياز دارد. اولين بار که سال 87 به شهر سوخته رفتم، از ديدن انبوه قطعات سفالي شکسته و ريخته بر زمين که هنگام بازديد رويشان راه مي‌رفتم حيرت‌زده بودم.
 
دهانه غلامان
در نزديکي زابل واقع شده و کمي نامش عجيب است. دهانه غلامان بقاياي شهري است متعلق به دوره هخامنشيان که روزگاري مرکز اداري- سياسي ايالت زَرَنگ در امپراتوري هخامنشي بوده است. اکنون بقايايي از برخي ساختمان‌هاي آن از زير خاک خارج شده و در معرض ديد عموم قرار گرفته است؛ اما بخش بزرگ آن هنوز کاوش نشده و بدقت حفاظت مي‌شود.
 
‌ قلعه ناصري در ايرانشهر
در دوره ناصرالدين‌شاه در ايرانشهر که آن زمان فهرج ناميده مي‌شد، قلعه‌اي به جهت حفاظت شهر ساختند که امروزه با نام قلعه ناصري شناخته مي‌شود و از جاذبه‌هاي مهم گردشگري ايرانشهر محسوب مي‌شود. در سال‌هاي آخر دوره پهلوي و پس از انقلاب اسلامي اين قلعه تقريبا تخريب و متروک شده بود، اما در سال‌هاي اخير نماي بيروني و بويژه سردر آن بازسازي شده است.
 
گِل‌فشان تَنگ
از عجايب زمين‌شناسي بلوچستان است که در 95 کيلومتري غرب بندر کنارک و در دشت کهير نرسيده به روستاي تنگ در يک دشت قرار گرفته است. با ماشين مي‌توانيد تا کنار سه تپه‌اي برويد که يکي از آنها شبيه آتشفشان بوده و مي‌توانيد خروج گل خاکستري‌رنگ و حباب گاز را بر فراز قله آن ببينيد. خروج تدريجي گل‌ اين تپه‌ها را طي هزاران و بلکه ميليون‌ها سال ايجاد کرده است. اما دو گل‌فشان ديگر در سال‌هاي اخير غيرفعال شده است. محلي‌ها مي‌گويند وقتي دريا طوفاني است، فعاليت گل‌فشان‌ها بيشتر مي‌شود و افسانه‌هاي جالبي درباره علت و مکانيسم کارکرد آن دارند.
 
قلعه بمپور
قلعه نظامي در ۲۴ کيلومتري غرب ايرانشهر و در يک کيلومتري شمال شهر بمپور قرار دارد. اين قلعه روي تپه مصنوعي بلندي به ارتفاع ۸۰ متر قرار گرفته و بوميان آن را منسوب به بهمن، فرزند اسفنديار در افسانه‌هاي باستاني ايران مي‌دانند. از اين رو برخي معتقدند نام صحيح آن ابتدا بهمن‌پور بوده و با گذشت زمان به بمپور تلخيص شده است. قدمت قلعه به دوره اشکانيان و ساسانيان مي‌رسد و سال‌ها محل حکمراني حاکم کرمان و سيستان و بلوچستان بوده است.
 
کوه‌هاي مينياتوري
يکي از زيباترين جاده‌هاي ايران، جاده‌اي است که در حاشيه شمال درياي عمان (مکران) قرار گرفته است. از پسابندر تا نزديکي جاسک در مسيري به طول بيش از 250 کيلومتر، مجموعه‌اي زيبا از تپه‌هاي فرسايش‌يافته در سمت شمالي جاده، معروف به کوه‌هاي مريخي يا کوه‌هاي مينياتوري کنار يکديگر چيده شده‌اند که تماشاي آنها براي هر بيننده‌اي شگفت‌انگيز است.
 
‌ پسابندر؛ جنوب‌شرقي‌ترين نقطه ايران
در يک کلام اينجا آخر ايران است. آنقدر جاده چابهار به سوي مشرق را ادامه مي‌دهيد تا به آخرين نقطه مسکوني و شبه‌جزيره‌اي فرورفته در درياي عمان و خليج گواتر مي‌رسيد. اگر گوشي موبايل را که نگاه کنيد، مي‌بينيد پيامک خوشامدگويي اپراتور تلفن همراه پاکستان برايتان آمده است! مردهاي روستا بسيار خونگرم هستند و وقتي متوجه مي‌شوند ميهمان هستيد با خوشرويي ميزبانتان مي‌شوند.
 
ساحل زيباي مکران
در سمت جنوبي جاده چابهار به پسابندر، ساحل بغايت تميز، زيبا و بکر مکران (درياي عمان) را با مناظر کارت‌پستالي بويژه در زمان طلوع وغروب مي‌توانيد تماشا کنيد. در بعضي جاها ارتفاع دريا نسبت به ساحل بسيار زياد است و در نتيجه از چشم‌اندازها زيبايي مي‌توانيد عکاسي کنيد.
 
بندر بريس
بندري با حال و هواي کاملا بلوچي با چشم‌اندازي زيبا از قايق‌ها در ساحل و مردمي که لباس‌هاي سنتي سفيد زيبا و پاکيزه خود را مي‌پوشند و عمدتا ماهيگير و البته بسيار مهمان‌نوازند. اگر ميهمان مردم بريس شويد، به احتمال زياد به‌وقت پذيرايي در منزل مي‌بينيد بدون اين‌که از شما پرسيده باشند، يک ليوان چاي خوشرنگ داغ و يک ليوان آب خنک تگري همزمان برايتان مي‌آورند تا اگر تشنگي‌تان را آب خنک فرومي‌نشاند يا بدنتان چاي داغ مي‌طلبد، بدون رودربايستي از ميزبان هر کدام را که خواستيد نوش جان کنيد!
 
تالاب صورتي‌رنگ ليپار
تالابي غني از گونه‌هاي متنوع حيات وحش و جلبک‌ها و پلانکتون‌هاي عامل کشند سرخ در ابتداي مسير چابهار به پسابندر در ساحل درياي عمان. درختچه‌هاي گز و کرت و گونه‌هاي جانوري مانند چنگر، فلامينگو، کشيم، حواصيل‌هاي سفيد و خاکستري، باقرقره، تيهو، عقاب دشتي، خوتکا، دليجه و طاووسک در اين تالاب زندگي مي‌کنند.
 
منطقه حفاظت‌شده گاندو
در جنوب‌شرقي استان واقع شده و ۴۵۶ هزار هکتار وسعت دارد. اينجا تنها منطقه‌اي در ايران است که گاندو يا همان تمساح پوزه‌کوتاه بومي ايران در رودخانه‌هاي باهوکلات، کاجو، سرباز و درياچه سد پيشين زندگي مي‌کند.
 
موزه منطقه‌اي جنوب‌شرق ايران
از غني‌ترين موزه‌هاي باستان‌شناسي ايران است که در شهرستان زاهدان قرار دارد. بسياري از آثار به دست آمده از شهر سوخته و همين‌طور تمدن جيرفت در اين موزه نگهداري مي‌شود.
روستاي دور
اگر در شمال کنارک رانندگي کنيد، ديدن تابلوي روستايي به نام «دور» حتما توجه شما را جلب مي‌کند. پيشنهاد مي‌کنيم از روستا ديدن کنيد، مدرسه زيبا و تميز روستا را ببينيد و با اهالي و بچه‌هاي روستا گپ بزنيد، تجربه خاص و بي‌نظيري برايتان خواهد بود.
 
خليج گواتر
از پسابندر حدود 20 کيلومتر رو به شمال شرق رانندگي کنيد تا به خليج گواتر برسيد. جنگل‌هاي حرا و روستاهاي مرزي مناظر غريبي را برايتان خواهند ساخت. بوميان محلي با قايق مي‌توانند شما را تا وسط خليج گواتر ببرند، جايي که شناي دلفين‌ها را مي‌توانيد تماشا کنيد!
روستاي تاريخي قلعه نو
روستاي قلعه نو معروف است به ماسوله سيستان و دهانه غلامان در کنار آن واقع شده است. در 26 کيلومتري جنوب‌شرقي زابل واقع شده و معماري تمام منازل آن از خشت و گل سنتي سيستان بوده که در سال‌هاي اخير نيز اين ويژگي خود را حفظ کرده است. گورستان اين روستا قبرهاي پلکاني دارد و مقبره خوانين در داخل اتاقک‌هايي به نام معجره قرار دارد.

منبع : ضمیمه چمدان روزنامه جام جم

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • منطقه حفاظت شده بزمان ايرانشهر

   منطقه حفاظت شده بزمان به وسعت ۶۸۸‚۳۲۴ هکتار شامل منطقه کوهستانى بزمان، تپه‌ماهورها و دشت‌هاى اطراف اين کوه است که در استان سيستان و بلوچستان قرار دارد.  اين منطقه داراى کوهى نسبتاً مرتفع (۳۴۹۷ متر) با دره‌هاى آب شيرين و پوشش گياهى نسبتاً مناسب است.

  0 دیدگاه 2245 بازدید
 • شهر سوخته سيستان و بلوچستان

  شهر سوخته يکي از جاذبه هاي تاريخي جهاني ايران است که در ۵۶ کيلومتري زابل و در حاشيه جاده زابل-زاهدان قرار دارد و در فهرست ميراث جهاني يونسکو به ثبت رسيده است. شهر سوخته در واقع نام بقاياي دولت شهري باستاني در ايران به شمار مي رود که در ۳۲۰۰ سال قبل از ميلاد پايه گذاري شده است.

  0 دیدگاه 1434 بازدید
 • قلعه ناصري ايرانشهر

  قلعه ناصري که به قلعه ايرانشهر هم معروف است يکي از قلعه هاي مهم سيستان و بلوچستان است که در محدوده شهر ايرانشهر قرار دارد و پس از مرمت و بازسازي، هم اکنون مورد بازديد گردشگران قرار مي گيرد.
   

  0 دیدگاه 1758 بازدید
 • کوه خواجه هامون

  کوه خواجه که از آن با عنوان کوه اوشيدا يا کوه رستم هم نام برده مي شود، از مهمترين آثار دوره‌هاي اشکاني، ساساني- اسلامي به شمار مي‌آيد، در حدود سي ‪ کيلومتري جنوب غربي زابل و ميانه درياچه هامون قرار دارد. کوه خواجه هامون تنها عارضه طبيعي در دشت سيستان است که در ۳۰ کيلومتري جنوب غربي زابل واقع شده است

  0 دیدگاه 43 بازدید
 • دهانه غلامان زابل

   شهر باستاني دهانه غلامان زابل در 20كيلومتري  شرق زابل و 2 كيلومتري جنوب روستاي قلعه نو قرار دارد و به دوران هخامنشي تعلق دارد. بناها وساختمانهاي شهر تماما از خشت با نقشه هاي مربع يا مستطيل شکل منظم و داراي ستونهاي فراوان است .

  0 دیدگاه 1115 بازدید
 • معبد بان مسيتي چابهار (غارهاي بان مسيتي)

  در دامنه کوه شهبازبند دو غار مصنوعي و يک غار طبيعي در کنار هم قرار دارند که اين سه غار را مردم بومي بان مسيتي مي گويند. در زبان بلوچي، بان مرد صالح و خداپرست و مسيتي معبد و پرستشگاه است از اين جهت اين مکان تاريخي به نام معبد بان مسيتي هم ناميده مي شود.

  0 دیدگاه 1213 بازدید
 • کوه تفتان سيستان و بلوچستان

  قله تفتان نام تنها آتشفشان فعال در ايران است که در منطقه جنوب شرقي ايران، در استان سيستان و بلوچستان قرار گرفته‌ است. کوه تفتان با ارتفاع ۴۰۴۲ متر از سطح دريا بلندترين کوه بلوچستان است و داراي قلل متعددي است.

  0 دیدگاه 2817 بازدید
 • درياچه‌ هاي چاه نيمه زابل

  چاه نيمه در واقع چاله‌ هاي طبيعي بزرگي هستند که در فاصله ۵۰ کيلومتري شهر زابل و ۵ کيلومتري شهرستان زهک، در کنار روستاي قلعه نوي قرار گرفته و به عنوان يکي از جاذبه هاي طبيعي سيستان و بلوچستان شناخته مي شه.

  0 دیدگاه 1139 بازدید


تگ ها