City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چال کندي دزفول، جايي براي فرار از گرماي خوزستان (1396/04/24)

«چال ‌کندي» يکي از مناطق طبيعي، زيبا و بکر شهرستان دزفول در ماه‌هاي گرم سال است که روزانه پذيراي خيل عظيم گردشگران براي شنا و تفريح و فرار از گرما است
چال کندي دزفول، جايي براي فرار از گرماي خوزستان

خوزستان يکي از گرم ترين استان هاي کشور است و هر سال فصل تابستان که فرا مي رسد، گرما به کابوسي براي مردم اين استان تبديل مي شود. به ويژه اينکه بنابر وضعيت جوي هرتابستان نسبت به تابستان قبلي گرماي هوا افزايش مي يابد به گونه اي که اين گرما از ابتداي بهار خود را نشان مي دهد و اکنون نيز که اين استان در ماه نخست فصل تابستان به سر مي برد، هر روز گرماي هواي برخي شهرهايش به تيتر يک رسانه هاي کشور تبديل مي شود.

در اين ميان اما در شمال اين استان يعني در شهرستان دزفول، عبور رودخانه دز از وسط اين شهر، تفريحگاه هاي متنوعي براي فصول گرم سال فراهم کرده که آن را از ساير شهرهاي اين استان متمايز مي کند به گونه اي که در شرايط فعلي که دزفول در روزهاي اخير گاه، گرمترين شهر کشور نيز لقب گرفته اين تفريحگاه ها مي توانند به يک دلگرمي براي مردمانش تبديل شوند و بهانه خوبي براي حضور گردشگران باشند. يکي از اين مکان هاي تفريحي در دزفول منطقه جذاب و زيباي چال کندي در رودخانه دز است.

چال کندي جزو اندک مناطق زيبا و دست نخورده استان خوزستان و شهر دزفول است که همچنان از زيبايي هاي زيادي برخوردار است و با وجود تمام اين امتيازها نسبت به ساير جاذبه هاي دزفول در استان شناخته شده نيست، هر چند افزايش استفاده مردم دزفول از اين مکان در چند سال اخير تا حد زيادي اين منطقه کوهستاني و بکر را از گمنامي خارج کرده است.  

منطقه اي که نيزارها، علف‌زارها، بيشه‌زارها، صخره ها و آب عميق و زلال آن روح هر گردشگري را جلا مي دهد. در چال‌ کندي گونه‌هاي گياهي و جانوري زيادي وجود دارد که علاوه بر جنبه‌هاي گردشگري، از نظر محيط زيستي نيز داراي ارزش زيادي هستند. ضمن اينکه جنس خاص زمين و ديواره‌هاي منطقه، امکان سنگ ‌نوردي را نيز براي گروه‌هاي کوهنوردي و علاقه‌مندان فراهم مي‌کند.

فصل گرما ،بهترين زمان حضور در چال کندي 

مديرانجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار مي کند: چال کندي يکي از مناطق طبيعي ديدني زيبا و بکر شهرستان دزفول است که در ۱۸ کيلومتري شمال شهر دزفول در محور دزفول-شهيون و هفت کيلومتر بعد از پادگان قدس واقع شده است.

محمد آذرکيش مي افزايد: ساختار زمين شناسي منطقه چال کندي از سازند کنگلومرا (کَمَر) است که ويژگي رسوبات آبرفتي و کوهپايه‌اي زاگرسي حاصل از فرسايش ارتفاعات را دارد ضمن اينکه چال کندي از مناطق نسبتا بکر و کمتر دست خورده رود زلال دز است.

وي تصريح مي کند: براي رفتن به منطقه چال کندي دو مسير وجود دارد، يک مسير زميني با استفاده از ماشين و پياده روي و مسيردوم نيز از طريق رودخانه (قايق سواري) است.

مدير انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول ادامه مي دهد: براي رفتن به چال کندي زمان پياده‌روي بعد از آخرين مسير ماشين رو، حدود ۴۵ دقيقه است. براي رسيدن تا کنار رود بايد از ديواره‌ها و صخره‌ها عبور کرد تابه اين مکان زيبا رسيد.

آذرکيش بيان کرد: بعد از ۱۰ دقيقه پياده روي مسير حرکت، حالت کوهپيمايي به خود مي گيرد و آمادگي بدني در حد متوسط را طلب مي‌کند.

وي مي گويد: البته پيشنهاد کارساز اين است که به جاي استفاده از ماشين و طي کردن مسير با پاي پياده و عبور از صخره هاي پر پيچ و خم، گردشگران براي رسيدن به چال کندي و تجربه لذت قايق راني از پارک دولت دزفول و استفاده از قايق اين مسير را طي کنند.

مدير انجمن دوستداران و پژوهشگران شهرستان دزفول با بيان اينکه چال کندي در همه ماه‌هاي سال ديدني است، مي گويد: اما به دليل تفريحاتي چون شنا، قايق‌سواي و ماهي‌گيري يکي از تفريحگاه‌هاي ماه‌هاي گرم در دزفول به شمار مي‌رود و بهترين زمان استفاده از طبيعت چال ‌کندي از ابتداي خرداد تا اواسط مهر است.

انواع تفريحات سالم در چال کندي

يکي از گردشگران دزفولي در چال کندي نيز که اين منطقه گردشگري را يکي از مهمترين تفريحات خود عنوان مي کند در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار مي کند: باقايق به چال کندي مي آييم و از پارک دولت که سوار قايق مي شويم، حدود ۴۰ دقيقه در راه آبي هستيم، اما مسير رسيدن به چال کندي از چنان جذابيت و زيبايي برخوردار است که گذر زمان را احساس نمي کنيم.

رضا عباسي نژاد مي افزايد: عمق آب در چال کندي به ۳۰ متر هم مي رسد اما به دليل زلالي بيش از حد، کف رودخانه مشخص است و ‌گونه هاي مختلف ماهي در اعماق آب به راحتي قابل مشاهده هستند. 

وي با اشاره به محيط کوهستاني و آب خروشان در چال کندي مي گويد: همين عوامل موجب شده تا هواي موجود در اين منطقه نسبت به دماي سطح شهر چندين درجه خنک تر باشد و گرماي آزار دهنده هوا احساس نشود.

اين گردشگر اهل دزفول به همشهريان خود پيشنهاد بازديد از چال کندي را مي دهد و عنوان مي کند: اين منطقه بکر گردشگري از نظر زيبايي هيچ کمبودي نسبت به ساير مناطق آبي گردشگري که مردم براي رفتن به آنجا هزينه مي کنند ندارد.

عباسي نژاد با بيان اينکه  شنا، شيرجه، تاب آبي و جت اسکي سواري از جمله تفريحات محبوب گردشگران در چال کندي است، تصريح مي کند: در اين هواي گرم خوزستان شنا کردن در آب خنک و خروشان چال کندي لذتي بي نظير و فراموش نشدني است.

وي با بيان اينکه چال کندي از آن دست جاذبه هايي است که قطعا بايد آن را ديد تا به درک زيبايي هايش رسيد، مي گويد: برخي از مردم هنگام حضور در اين منطقه وعده غذايي خود را با صيد ماهي از همين چال کندي تامين مي کنند که لذت گردش را چندين برابر مي کند. 

منطقه اي مناسب براي صخره نوردي وکوهنوردي

يکي ديگر از شهروندان خوزستاني حاضر در چال کندي مي گويد: حال که استقبال از چال کندي درسال هاي اخيرافزايش يافته است، انتظار مي رود؛ مسئولان متولي اينگونه مناطق با آسان کردن شرايط، فرصت استفاده از اين منطقه لذتبخش را براي همه شهروندان فراهم آورند. به عنوان مثال هزينه قايق هايي که مردم را به چال کندي منتقل مي کنند را کاهش دهند.

رضا صمدخواه با بيان اينکه همواره با دوستانش براي شنا و فرار از گرما به چال کندي مي آيد، مي افزايد: چال کندي سرشار از صخره است و همين امر باعث شده تا اين منطقه کوهستاني و آبي بهترين گزينه براي صخره نوردي و کوهنوردي باشد که بايد مورد توجه همه به ويژه علاقه مندان به اين ورزش هاقراربگيرد. 

تبديل چال کندي به يک جاذبه گردشگري در کشور

به گزارش خبرنگار مهر، چال کندي در سال هاي اخير در حال به دست آوردن محبوبيت و جايگاهي به اندازه ديگر ظرفيت گردشگري دزفول در فصل گرما است به گونه اي که اين منطقه هر روز شاهد حضور جمعيت زيادي از گردشگران و تورهاي گردشگري است. منطقه اي که اگر به درستي از آن استفاده شود مي تواند بهانه و دلخوشي خوبي براي مردم دزفول در اين فصل خرماپزان و تفريح سالم و لذت بخشي براي گروه هاي گردشگري و حتي کوهنوردي و توريست ها باشد، بنابراين لازم است که مسئولان شهرستان با شناخت و به کارگيري ظرفيت هاي اين منطقه و ايجاد زيرساخت هاي گردشگري لازم، چال کندي را به يک جاذبه در سطح ملي و منطقه اي تبديل کنند.

احداث سرويس بهداشتي و استقرار سطل هاي زباله يکي از مهمترين نيازهايي است که کمبود آن در بازار شلوغ استقبال از چال کندي احساس مي شود و نياز است شهرداري دزفول در اين زمينه اقدامات لازم را در جهت رفاه گردشگران انجام دهد.  

نکته ديگر اما بحث توجه به مسائل زيست محيطي و فرهنگ سازي در اين منطقه است که انتظار مي رود گردشگران و به ويژه تورهاي گردشگري در هنگام حضور در چال کندي از روشن کردن آتش در کنار درختان و انداختن زباله در آب و اطراف آن خودداري کنند تا همگان بتوانند از زيبايي اين منطقه بهره لازم راببرند.


نویسنده : رویا رجبی
منبع : خبرگزاری مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها