City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تجربه آب‌وهواي مطبوع آبشارهاي کلات و زيارت دل‌نشين در قدمگاه رضوي (1396/05/26)

علاوه بر قدمگاه رضوي، ابنيه تاريخي و آرامگاه بزرگان شعر و ادب، آبشارهاي زيبا و ييلاقات مفرحي در خراسان رضوي وجود دارد که پذيراي گردشگران است.
تجربه آب‌وهواي مطبوع آبشارهاي کلات و زيارت دل‌نشين در قدمگاه رضوي

به گزارش بزنيم بيرون ، استان خراسان رضوي به دليل اقليم متفاوت در شهرستان‌هاي خود داراي مناطق گردشگري مختلفي است به صورتي که در شمال اين استان باغات سرسبز و خوش آب‌وهوا وجود دارد و در شهرستان‌هاي جنوبي گردشگري کويري رونق دارد.

بارگاه منور رضوي در مشهد سالانه پذيراي بيش از ۲۵ ميليون زائر داخلي و خارجي از اقصي نقاط جهان است.

به دليل اهميت استراتژيک خراسان بزرگ در سده‌هاي گذشته، بناهاي تاريخي از دوران مختلف در اين استان به‌جاي مانده که براي گردشگران تاريخي بسيار جذاب و ديدني است.

 

وجود آرامگاه بزرگان شعر و ادب فارسي ازجمله فردوسي، عطار و خيام در خراسان رضوي از ديگر ويژگي‌هاي برجسته اين استان بوده که پذيراي گردشگران علاقه‌مند به اين حوزه است.

علاوه بر ابنيه تاريخي و آرامگاه بزرگان شعر و ادب فارسي به دليل وجود رشته‌کوه‌هاي هزار مسجد و بينالود، آبشارهاي زيبا و ييلاقات مفرحي در خراسان رضوي وجود دارد که بعضاً در نوع خود منحصربه‌فرد هستند.

قدمگاه رضوي

بناي قدمگاه واقع در ۲۴ کيلومتري شرق نيشابور در گذشته منزلگاهي به نام الحمراء پس از نيشابور در شاهراه اعظم (راه ابريشم) بوده است.

اهميت اين بنا به سبب توقف حضرت امام رضا(ع) در زمان هجرت تاريخي ايشان از مدينه به مرو است و به همين سبب تسهيلاتي براي کاروانيان در اين ناحيه ايجاد شده است.

نام اين بنا برگرفته از قطعه سنگ سياهي بوده که مشهور است جاي قدوم مبارک حضرت رضا(ع) بر آن نقش بسته است.

احتمالاً اين بقعه بر روي عمارتي مخروبه در زمان شاه‌عباس صفوي بازسازي و در زمان شاه سليمان به سال ۱۹۰۱ ق تکميل شده است.  در جوار اين بنا چشمه‌اي موسوم به «حضرت» قرار دارد که زائران آب آن را نوشيده و به‌عنوان تيمم و تبرک با خود مي‌برند.

منطقه ييلاقي لايين کلات

منطقه ييلاقي لايين در ۳۰ کيلومتري شمال شرقي کلات واقع شده است. در اين منطقه رودخانه‌اي پر آب جريان دارد که از لايين کهنه تا روستاي سنگ ديوار را مشروب مي‌کند.

آب‌وهواي معتدل کوهستاني و آب فراوان اين ناحيه را به سرزميني سبز مبدل کرده است.

در منطقه لايين روستاهاي خوش آب و هوايي با تنوع گياهي بسيار و مزارع پربار شالي همچون روستاي چهارراه، سيني کهنه، بابا رمضان، سنگ ديوار، لايين کهنه و لايين نو قرار دارند.

آبشار اورتکند

يکي ديگر از جاذبه‌هاي گردشگري در شهرستان کلات آبشار «اورتکند» و مناظر زيباي اطراف آن است.

اين آبشار نسبتاٌ مرتفع که از ميان کوه‌هاي سرسبز منطقه اورتکند به پايين مي‌غلتد چشم‌اندازي بديع و شگرف در اين ناحيه به وجود آورده است. منطقه اورتکند به دليل داشتن ارتفاعات و ناهمواري‌هاي طبيعي همواره موردعلاقه کوهنوردان و ورزشکاران نيز بوده است. اين مکان در ۵۰ کيلومتري جاده مشهد به کلات واقع شده است.

«سمر غاوه» تربت جام

از ديگر مناطق ييلاقي خراسان رضوي مي‌توان به  روستاي «سمر غاوه» تربت‌جام با آبشارهاي کوچک و دامنه سرسبز در ۲۵کيلومتري غرب تربت‌جام، روستاي «ابدال‌آباد» با باغات ميوه گسترده در ۴۰ کيلومتري غرب تربت‌جام و روستاي علياي صالح‌آباد که در جوار مزار افغانستان قرار دارد نام برد.

منطقه «خوش آخوند» اين سرزمين در فاصله ۶۸ کيلومتري شمال تربت‌جام قرار دارد و داراي کوهستان‌هاي سر سبز و گياهان دارويي متنوعي است.

منطقه خوش آخوند ناحيه‌اي ييلاقي است که عشاير کوچ رو فصولي از سال را در آنجا مي‌گذرانند. در اين ناحيه‌ شکارگاهي حيوانات وحشي مختلفي نظير کبک، تيهو، کل، بز کوهي و ... زندگي مي‌کنند.

 

روستاي خرو عليا

اين روستا در ۲۰ کيلومتري شرق نيشابور و در مسير جاده مشهد قرار گرفته است. اين روستا داراي دره‌اي خرم و مصفا و پوشيده از درختان گوناگون ميوه و درختان غيرمثمر است.

آبشاري نيز از ارتفاعات اين منطقه‌ کوهستاني به پايين مي‌غلتد که بر جذابيت‌هاي طبيعي ناحيه افزوده است. روستاي «خرو» در تابستان به دليل آب و هواي مطبوع به‌عنوان استراحتگاه مردم نيشابور مورداستفاده قرار مي‌گيرد.

درياچه «چشمه سبز» گلمکان

اين درياچه در دامنه شمالي رشته‌کوه بينالود در شمال خراسان رضوي واقع و مشرف بر حوضه آبريز رودخانه «گلمکان» است.

چشمه سبز که در ارتفاع ۲۵۰۰ متري از سطح دريا واقع شده، يکي از نقاط جذاب و ديدني خراسان رضوي است. اين چشمه به‌وسيله ديواره‌هاي کوهستاني احاطه‌شده و در يکي از بلندترين نقاط رشته‌کوه بينالود قرار دارد.

اهميت چشمه سبز به هواي مناسب و مطلوب آن است و درياچه آن ۱۵ هکتار مساحت دارد که از آب اين درياچه براي آبياري باغات و اراضي کشاورزي استفاده مي‌شود.

در اين درياچه ماهي‌هاي بزرگ و کوچک نيز وجود دارد که گردشگران را براي ماهيگيري به‌سوي خود جذب مي‌کند.

بند گلستان

بند «گلستان» در هشت کيلومتري غرب مشهد و پنج کيلومتري شمال شرق طرقبه و پايان اراضي روستاي گلستان بر روي رودخانه گلستان احداث شده و از آثار دوره تيموري است که با تغييراتي امروزه نيز مورداستفاده قرار مي‌گيرد.

اغلب در تابستان و پاييز آب به بند گلستان نمي‌رسد و فقط در زمستان يا بهار به خاطر زياد بودن آب و جريان سيلاب‌هاي شديد، آب وارد بند مي‌شود و در سال‌هايي که بارندگي زياد است، درياچه بند تا اواخر تابستان نيز پر آب مي‌ماند.

 

روستاي جاغرق

اين نقطه ييلاقي در هفت کيلومتري جنوب باختري طرقبه واقع شده و امتداد آن به مناطق ديگر ازجمله عنبران، طغندر، کردينه، تغاره و شانديز محدود مي‌شود.

آب‌وهواي آن کوهستاني است که وجود باغات ميوه ارتفاعات و دره‌هاي پوشيده از گياه و چشم‌اندازهاي زيبا جذابيت خاصي به اين دره ييلاقي بخشيده است.

روستاي جاغرق علاوه بر رودخانه فصلي داراي چندين رشته قنات و يک چشمه و آبشارهاي متعدد است که در حاشيه آن سالن‌هاي غذاخوري و تفرجگاه‌هايي براي استراحت گردشگران ايجاد شده است.

روستاي زشک

روستاي «زشک» در امتداد جنوب شرقي رشته‌کوه بينالود و در سرچشمه دره شانديز در حدود ۳۰ کيلومتري مشهد قرار دارد و داراي چشم‌انداز ترکيبي از خانه‌هاي سنتي، باغ‌ها، دره، کوه و خانه‌هاي امروزي است.

روستاي زشک از نظر چشم‌اندازهاي زيبا و صفاي محيط و اعتدال آب‌وهوا و باغات ميوه سرسبز يکي از بهترين مناطق ييلاقي اطراف مشهد به شمار مي‌رود.

چشمه‌سارهاي متعددي اين منطقه را سيراب مي‌کند و به دليل وجود آب کافي داراي انواع محصولات باغي است.

پارک ملي تندوره

 پارک ملي و منطقه حفاظت‌شده «تندوره» در شمال استان خراسان، در نزديکي مرز ترکمنستان و در منطقه‌اي کوهستاني با صخره‌ها و تپه‌ماهورهاي متعدد و دره‌هاي ژرف و پر شيب که پوشيده از گياهان مختلف است قرار دارد و يکي از بهترين زيستگاه‌هاي جانوران وحشي به‌ويژه قوچ و ميش محسوب مي‌شود.

پارک ملي تندوره به علت قرار گرفتن بر روي ارتفاعات کپه داغ در جنوب و غرب، تأثيرپذير بودن از کوير «قره قوم» و «جلگه پست» درگز از سمت شمال داراي دو نوع آب‌وهواي متفاوت است.

قسمت‌هاي جنوبي و غربي پارک به علت وجود ارتفاعات بلند و تحت تأثير توده‌هاي هوايي مديترانه‌اي داراي آب و هوايي نسبتاً سرد و رطوبت بيشتر و قسمت‌هاي شمالي تحت تأثير آب‌وهواي گرم و خشک کوير قره قوم و جلگه پست درگز داراي آب و هوايي نسبتاً گرم و داراي رطوبت کمتر است.


منبع : خبرگزاری مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • بند گلستان مشهد

   بند گلستان مشهد در حدود 8 کيلومتري غرب مشهد ، 5 کيلومتري شمال شرق طرقبه و پايان اراضي روستاي گلستان ، بر روي رودخانه گلستان احداث شده و از آثار دوره تيموري است که با تغييراتي امروزه نيز مورد استفاده است .

  0 دیدگاه 11691 بازدید
 • درياچه چشمه سبز گلمکان

   درياچه طبيعي چشمه سبز گلمکان  در دامنه شمالي رشته كوه بينالود (شمال خراسان) واقع شده و  بر حوضه آبريز رودخانه گلمكان مشرف است.  درياچه كوهستاني چشمه سبز گلمکان كه در ارتفاع 2500 متري از سطح دريا واقع شده، يكي از نقاط جذاب و ديدني استان خراسان رضوي به شمار مي رود.

  0 دیدگاه 16897 بازدید
 • آبشار خرو

  آبشار خرو يکي از جاذبه هاي طبيعي زيباي اطراف مشهد به شمار مي رود که  در 8 کيلومتري شمال شهرستان خرو در ميان دره رودي زيبا واقع شده است. اگر از نيشابور به سمت مشهد حرکت مي کنيد، مي توانيد در مسير از اين آبشار زيبا هم ديدن کنيد.

  0 دیدگاه 1728 بازدید
 • قدمگاه رضوي

  قدمگاه امام رضا (ع) اين باغ در بستري کوهستاني و در دامنه جنوب کوه بينالود و رو به دشت نيشابور واقع شده است که مورد توجه زائران امام رضا قرار دارد؛ اين بنا به عنوان يکي از جاذبه هاي تاريخي و مذهبي مشهد از سابقه تاريخي طولاني برخوردار است و هر ساله تعداد زيادي از گردشگران داخلي و خارجي از آن بازديد مي کنند.

  0 دیدگاه 587 بازدید


تگ ها