City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مليله زنجان، بي مثال در ظرافت و قدمت (1396/05/29)

مليله کاري در زنجان، هنر ظريف و اصيلي است که با ذوق و صبر هنرمندان همچنان در اين ديار زنده است ولي مهجور ماندنش از يک سو و کم رونقي بازار از سويي ديگر، کم کم رمقش را مي گيرد.
مليله زنجان، بي مثال در ظرافت و قدمت

به گزارش بزنيم بيرون ، غناي ريز نقوش و استفاده از نقره خالص، وجه تمايز مليله زنجان با ساير مناطق است. زيبايي و ظرافت مليله اين ديار مرهون ذوق و عشق هنرمنداني است که آن را سينه به سينه از دل تاريخ و از پدران و اجداد خود به ارث برده اند. 

درباره تاريخچه مليله زنجان اطلاعات جامعي در دست نيست. در کتاب هاي تاريخي که اشاراتي درباره زنجان دارند از ميان صنايع اين ديار بيش از هر چيز از صنعت فلز کاري و از جمله مليله کاري سخن گفته شده است.
معاون صنايع دستي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان در اين باره مي گويد: قدمت مليله در زنجان به بيش از 2 هزار و 300 سال پيش مي رسد.
محمود عليمحمدي مي افزايد: شاهد اين ادعا، ادواتي است که در نتيجه کشف مردان نمکي در معدن چهره آباد به دست آمده که برخي از آن ادوات چوبي، شکل و فرم هايي دارند که امروز نيز همان اشکال در صنعت مليله کاري در زنجان کاربرد دارد.
'مردان نمکي' موميايي هاي نمکي هستند که از معدن نمک روستاي چهرآباد در حوالي شهر زنجان کشف شده اند. 
تاکنون 6 مرد نمکي از همين معدن کشف شده است. کاوشگران حدس مي زنند همه اين مردان در معدن نمک مشغول کار بوده اند که بر اثر ريزش، زير آوار نمک مانده و در همان جا مدفون شده اند.
بر اساس مطالعات انجام شده، قدمت مردان نمکي به بيش از 2 هزار و 300 سال مي رسد.
عليمحمدي مي گويد: دوره صفويه اوج فعاليت هنرمندان مليله کار در زنجان بوده و پس از آن در دوره قاجاريه و پهلوي ادامه داشته و به زمان کنوني رسيده است. 
وي با بيان اينکه اکنون بالغ بر 470 هنرمند مليله کار در سطح استان در اين حوزه فعاليت دارند، ادامه مي دهد: برخي از هنرمندان توانمند و چيره دست اين ديار، سبک هاي منحصر بفرد و خاصي را در صنعت مليله کاري از پدران و اجداد خود به ارث برده اند.
عليمحمدي خاطرنشان مي کند: اشاعه و گسترش مليله کاري در زنجان که در واقع مهد اين هنر محسوب مي شود، در گرو تربيت جوانان و علاقه مندان به اين هنر است، ولي گاهي احساس مي شود استادان بنام اين رشته که داراي سبک هاي خاصي هستند، تمايل دارند داشته ها و يافته هايشان را نزد خود نگه دارند در حالي که با چنين رويه اي، مسير تعالي و رشد اين هنر اصيل در زنجان با مشکلاتي مواجه مي شود. 
وي به مليله کاري در ديگر مناطق کشور اشاره مي کند و مي گويد: متاسفانه تهديدي که اکنون متوجه صنعت مليله کاري در زنجان است، آن است که در برخي استان ها براي افزايش ميزان توليد، به توليد صنعتي آثار مليله کاري روي آورده اند و اين آثار صنعتي، به واسطه ارزان بودن، اندک اندک جاي توليدات اصيل و دستي در ويترين ها را دارد تنگ مي کند.
عليمحمدي مي افزايد: در توليد صنعتي، فرم ها و اشکال، همان فرم هاي مليله است ولي در آنها از فلزات ديگري به غير از نقره و يا نقره با عيار پايين استفاده مي شود و به همين دليل نيز محصول توليد شده قيمت بسيار پاييني نسبت به مليله اصيل و دستي دارد.
معاون صنايع دستي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان مي گويد: ظرفيت پايين توليد در شيوه دستي خودش يک آسيب است چرا که بازار کوچک تري نسبت به مليله کاري هاي صنعتي دارد.
عليمحمدي با بيان اينکه در زنجان به هيچ عنوان توليد صنعتي مليله نداريم، اظهار مي کند: مليله کاران سنتي بايد نسبت به بالا بردن ميزان توليد خود اقداماتي را انجام دهند که از جمله آن روش ها که اکنون توسط برخي توليد کنندگان انجام مي شود، بهره گيري از هنرمندان و علاقه منداني است که داخل منازل کار مي کنند. به اين نحو که پس از فرآيند آتش کاري، مرحله چيدمان مليله را به هنرمنداني واگذار مي کنند که داخل منازل مي توانند اين فعاليت را که ظريف ترين و زمان برترين بخش توليد محصول مليله است، انجام دهند.
گفتني است اکنون توليدات مليله در زنجان در سه بخش ظروف، زيور آلات و در مواردي نيز کارهاي سفارشي روي احجام بزرگي همچون آينه و شمعدان انجام مي شود.
عليرضا لطفي رضايي که حدود 30 سال در مليله کاري سابقه فعاليت دارد، پيرامون وضعيت اين هنر در زنجان مي گويد: حتي برخي از مسئولان در استان چنان که بايد مليله را نمي شناسند و به طور کلي به علت معرفي نشدن اين هنر، شناخت و اطلاعات کافي و لازم در مورد آن وجود ندارد.
وي به ضرورت حمايت از فعالان هنر مليله کاري تاکيد مي کند و مي افزايد: به دليل بالا بودن هزينه ها در تامين مواد اوليه در مليله کاري، اين هنر نياز به حمايت بيشتري همچون اعطاي تسهيلات کم بهره و مدت دار دارد.
لطفي رضايي خاطر نشان مي کند: اگر از هنرمندان اين عرصه حمايت نشود، جوانان هم انگيزه اي براي ورود به فعاليت در آن پيدا نمي کنند.
وي مي گويد: احداث بازارچه هاي صنايع دستي در مناطق و معابر در دسترس و پر تردد مي تواند تاثير قابل توجهي در معرفي و نيز عرضه محصولات صنايع دستي به ويژه توليدات مليله داشته باشد ولي اکنون اين شرايط چنان که بايد در زنجان فراهم نيست و مليله کاران به جاي تمرکز در يک محل مشخص، در سطح شهر و بازار پراکنده هستند.
جلال پرداختي با 40 سال سابقه فعاليت در مليله کاري معتقد است که اکنون بازار مليله کاري سنتي، رونق قابل انتظار را ندارد و اين موضوع ناشي از آن است که اين کار چنان که بايد معرفي نشده است و بخشي از مردم هيچ آشنايي نسبت به آن ندارند.
وي به سختي ها و مشقت هاي موجود در توليد يک محصول مليله اشاره مي کند و مي گويد: کار با آتش و اسيد در مليله کاري، سختي ها و آسيب هاي خودش را دارد ولي با اين وجود اين حرفه جزو مشاغل سخت و زيان آور قلمداد نمي شود.
عباس همامي نيز که بيش از 30 سال سابقه فعاليت در مليله کاري دارد و به گفته خود اين هنر را از خاندانش به ارث برده است اظهار مي کند: محصول مليله به عنوان يک کالاي لوکس و فاخر است به همين دليل مشتري هاي خاص خود را دارد. 
وي با بيان اينکه مليله جزو هنرهاي اصيل و خاص زنجان است و شيوه توليد و ظرافت آن منحصر بفرد است، اظهار مي کند: در مناطق و جاهاي ديگر هم که اين هنر وجود دارد آن را به نحوي از زنجان فراگرفته اند. 
همامي مي گويد: مليله کاري هنوز در زنجان زنده است ولي اين زنده بودن توام با رونق نيست. 

منبع : خبرگزاري ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها