City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کوله پشتي ، خانه کوچک قابل حمل (1396/06/07)

يکي از وسايل پر اهميت در کوهنوردي ، کوله پشتي و يا در حقيقت ، خانه کوچک قابل حمل کوهنورد است.
کوله پشتي ، خانه کوچک قابل حمل

به گزارش بزنيم بيرون ،  هر کوهنورد ، کدبانو (يا کدآقاي! ) اين خانه خود است و همانگونه که اگر به خانه اي وارد ميشويد ، از تميز بودن و نظم و ترتيب آنجا لذت مي بريد و سليقه و دقت صاحب يا خانم خانه را مي ستائيد ، کوله پشتي شما هم معرف ذوق و سليقه ، نظم و ترتيب شماست و براي اين که در اين بخش از آنچه که به کوهنوردي مربوط مي شود نيز آگاهي لازم را داشته باشيد ، نکته هاي زير را در نظربگيريد :

همه چيزهائي که در کوله پشتي  بايد نهاده شود ، بايد وسيله صاحب کوله پشتي يعني کسي که آنرا بر دوش مي گيرد ، در جاهاي مشخصي جا داده شود که حتي در تاريکي هم بداند هر چيز کجا هست و به آساني و سرعت بتواند آنها را بيرون بياورد و مورد استفاده قرار بدهد.
 
* چيزهائي را که در کوله پشتي قرار ميدهيد ، بايد بر حسب اهميت و مورد و هنگام استفاده ، بطور عملي قرار داده شوند، فکر کنيد که اين خانه کوچک شما هم بايد مرتب و با سليقه تنظيم شود. 
**
 
در کوله پشتي شما يک رشته طناب ٧ ميليمتري که حدود ١٠ تا ١٥ متر درازا داشته باشد (که ميتواند در موارد گوناگون مورد بهره برداري قرار بگيرد ) ، چراغ قوه ، شمع ، کمي کاغذ و کبريت نيز در جاي ويژه اي گذاشته شوند. 
 
 
در کوله پشتي شما هميشه بايد جائي براي يک داروخانه کوچک باقي باشد ، در اين داروخانه ، لوازم کمک هاي نخستين را که نه تنها براي خود شما بلکه براي ديگران نيز مي تواند مورد استفاده واقع شود ، قرار بدهيد. 
 
هيچگاه با کفش روي کوله پشتي نرويد.  آنرا در آب نگذاريد. کوله را روي زمين و سنگ نکشيد . آنرا بيش از حد گنجايش پر نکنيد. چيزهاي آبدار و مرطوب يا آلوده کن را در ميان لوازم خشک يا آنچه که تميز بودنشان اهميت دارد قرار ندهيد ( مثلا گوجه فرنگي را ميان پيراهن و پوليور - يا پنير را در وسط حوله! )
 
چيزهاي سنگين تر و زمخت را در کف کوله قرار بدهيد و وسايل سبک و نرم را روي آنها بگذاريد. 
 
از درون کوله پشتي بگونه اي استفاده کنيد که بخش پشت آن که روي پشت شما قرار مي گيرد ، نرم و صاف باشد و جيب هاي بيرون کوله مزاحم حرکت دست ها نشوند و گرنه نابساماني کوله ، سبب زخم و ناهنجار شدن پشت بدن ميشود و شب را نخواهيد توانست براحتي و بدون درد بخواب برويد. 
 
چه ٣ساعت و چه ٣ روز بخواهيددر کوه باشيد ، هميشه براي لااقل يک روز بيشتر از آنچه در برنامه داريد ، غذا همراه ببريد. 
 
غذاي شما بايد شامل مواد سبک ، قابل هضم ، خوشمزه و مقوي باشد .
 
خوراکيهاي ميان راهتان را که همراه برداشته ايد ، بگونه اي تقسيم کنيد که هميشه يک مقدار براي مواقع لازم و اتفاقي باقي بماند ، تا اين که به آبادي و يا محلي برسيد که دوباره بتوانيد غذا و خوراکي تهيه کنيد ، منظور اينست که خوردني ها هيچگاه نبايد به آخر برسند. 
 
در هنگام استراحت ، قسمت پشت کوله ( ونيز پشت خودتان ) را که از عرق مرطوب شده است در برابر آفتاب قرار بدهيد تا خشک شوند. 
 
در روي قله ، کوله را در جاي مطمئني بگذاريد که يک باره به جائي نرود که شما از آنجا با زحمت زياد، ساعت ها پيش به بالا حرکت کرده ايد.  اين حادثه بدي ميتواند باشد !
 
هنگامي که به کوله پشتي نيازي نداريد، آنرا خالي  ، تميز و خشک کنيد و بگذاريد خوب هوا بخورد. 
 
در کوهستان بويژه ، تميزي پايه تندرستي ، نظم و نيروي مبارزه و پايداري است.

منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها