City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تجربه اين سفر متفاوت را از دست ندهيد (1396/06/12)

تا به حال تجربه حضور در فضايي سه هزار متر مربعي را در شرايطي که فقط شما و همراهتان تنها حاضران در آن فضا باشيد، داشته‌ايد؟ آن هم با پرداخت دو هزار تومان! و البته با امکان ديدن بناهاي ثبت جهاني شده‌ي ايراني، بدون هر هزينه اضافي براي سفر به شهرهاي مختلف.
تجربه اين سفر متفاوت را از دست ندهيد

به گزارش بزنيم بيرون ، اگر تا امروز تجربه حضور در چنين فضايي را نداشته‌ايد، سري به باغ موزه مينياتور تهران بزنيد، فضايي هر چند با عظمت، اما تقريبا بدون بازديدکننده‌! بنابراين در اين فضاي خلوت حتي امکان تمرکز روي هر بناي تاريخي را به راحتي خواهيد داشت.

 
به گزارش ايسنا، در منطقه هشت تهران خيابان جانبازان غربي- نبش بزرگراه امام علي (ع)، باغ موزه مينياتور را ساخته‌اند، باغي که ماکت آثار باستاني داراي شماره ثبت جهاني، متناسب با مختصات جغرافيايي واقعي هر کدام از آثار در آن بوستان نصب شده‌ است، مجموعه‌اي نشات گرفته از باغ‌هاي ايراني، يعني در مرکزِ باغ، مجموعه ميدان نقش جهان اصفهان، در غرب مجموعه بيستون و ساير مکان‌هاي باستاني مثل ارگ بم، زيگورات چغازنبيل را قرار داده‌اند.
 
تا امروز حدود ۱۵ مجموعه اثر از آثار ثبت جهاني شده ايراني در يونسکو را با مقياس ۲۵.۱ ساخته‌اند، مجموعه‌اي منحصر به فرد که از سال ۱۳۹۳ اعلام شده بود فاز دوم اين باغ موزه نيز در حال طراحي است و مينياتور ساير مکان‌هاي تاريخي و باستاني کشور هم در آن ساخته مي‌شوند، فضايي تلفيقي از معماري مدرن و باغ‌سازي سنتي پارس با استفاده از عناصر اصيل معماري ايراني مانند کاشي‌کاري، حوض و آبراه‌هاي باغ.
 
نکته مهم ديگر اين باغ موزه، نام آن است، نخستين «موزه مينياتور» کشور. کلمه‌ي استفاده شده در اين عنوان «مينياتور» که خود يک سير تاريخي را پشت سر گذاشته است. _تاريخ مينياتور ايراني به قبل از ظهور اسلام مي‌رسد، اما مي‌توان گفت زماني که ايرانيان توانستند در قرن سوم هجري قمري به دربار عباسيان وارد شوند نقاشي ايران پس از يک دوره رکود، جاني دوباره گرفت._ و حالا اين نام روي نخستين باغ موزه مينياتور تهران گذاشته شده که در سال ۱۳۹۲ در شرق تهران افتتاح شد.
 
وجود اين همه شاخصه در يک فضاي سه هزار متري خود يک ويژگي خاص است، ويژگي که هر پارک يا بوستان يا باغ ايراني امروز نمي‌تواند در خود داشته باشد، اما اين باغ موزه با وجود اين شرايط هنوز نتوانسته مخاطبان خود را جذب کند که مي‌توان مهمترين دليل آن را نبود تبليغات مناسب براي جذب مردم و گردشگران دانست، تبليغاتي که مي‌تواند دو سويه از سوي ميراث فرهنگي و مديريت شهري انجام شود، تا دست‌کم مردمي که قصد سفر دارند، با ديدن ماکت اين بناهاي جهاني شايد مسير خود را مشخص کنند، اتفاقي که آژانس‌هاي مسافرتي نيز مي‌توانند روي آن حساب باز کنند، در حالي که روزهاي تعطيل تعداد بازديدکنندگان از اين فضا را مي‌توان به تعداد انگشتان دست شمارش کرد.
 
«تخت جمشيد»، «چغازنبيل»، «ميدان نقش‌جهان»، «پاسارگاد»، «تخت سليمان»، «گنبد سلطانيه»، «ارگ بم»، «کليساهاي ارامنه»، «کوه و کتيبه بيستون»، «مجموعه شيخ صفي‌الدين اردبيلي»، «بازار تبريز»، «آبشارهاي شوشتر» و «گنبد قابوس» در مقياس يک بيست و پنجم از نمونه‌هاي بارز اين باغ مينياتوري هستند.
 
از سوي ديگر نبود مخاطب به اندازه‌ي کافي در اين فضاي موزه‌اي و باغ‌گونه به نظر مي‌رسد انگيزه مديريت اين مکان را نيز کمرنگ کرده؛ کامل نبودن تصاوير در بخش گالري‌ باغ موزه و بسته بودن کافه را مي توان از نقاط منفي دانست، اما نبايد از حضور مداوم و پيگير نيروهاي راهنما و حفاظت و تميز بودن فضا چشم پوشيد.
 
۲۴ بهمن ۹۳ که احمد مسجدجامعي با تيم تهرانگردش از اين باغ موزه مينياتوري ديدن کردند، مهدي هاشمي ناظر فني موزه، اعلام کرد که «قرار بوده کار ساخت ماکت‌ها توسط چيني‌ها انجام شود، اما به علت به توافق نرسيدن طرفين، اين پروژه به پيمانکار ايراني سپرده شده است و در حال حاضر فاز دو ساخت اين ماکت‌ها در مشهد در حال اجرائي شدن است.»
 
از سوي ديگر در شرايطي احمد مسجد جامعي عضور شوراي شهر تهران،‌ به مسئولان شهرداري منطقه‌ي هشت تهران پيشنهاد داد «اين ماکت‌ها به فضايي تبديل شوند که بازديد کنندگان امکان تردد داخل آن را داشته باشند» که «هيچ کدام از ماکت‌ها مسقف نبودند و آب حاصل از بارندگي‌هاي داخل بسياري از آنها جمع شده بود» مشکلي که هنوز ماکت‌هاي ساخته شده با ان مواجه هستند.
 
در حالي که به گفته‌ي ناظر فني موزه در ان زمان، پيمانکاران طرح اجازه نداده‌اند که ماکت‌ها مسقف شود و گفته‌اند تا پنج سال آينده اگر اتفاقي براي ماکت‌ها بيفتد يا آن‌ها خراب شوند، خودمان آن را به صورت رايگان بازسازي مي‌کنيم، به عبارتي اين ماکت‌ها تا پنج سال گارانتي دارند و پس از آن دست شهرداري براي انجام هرگونه عمليات از جمله مسقف کردن اين ماکت‌ها باز است و مي‌تواند اقدامات لازم را در اين زمينه انجام دهد.
 
همزمان با ايجاد اين فضا در شرق تهران، ايجاد باغ موزه هنر ايراني در شمال تهران نيز يک نمونه از ايجاد چنين فضايي است، باغ موزه‌ي ديگري که مي‌توان گفت تقريبا چنين تجربه مشابهي را پشت سر گذاشته اما تعداد بازديدکنندگان آن فضا به مراتب روزانه چندين برابر بازديدکنندگان باغ موزه مينياتوري در طول يک هفته است.
 
هر چند تا امروز درباره‌ي هزينه‌هاي اختصاص يافته به اين موزه در هيچ رسانه‌اي صحبت نشده، اما قطعا شهرداي منطقه هشت تهران هزينه‌ گزافي براي ساخت باغ موزه مينياتوري ايران که سردر آن «ميراث جهاني ايران» نيز حک شده، پرداخت کرده است.  اما اين که چرا تا امروز تبليغات مناسب و درخور شاني براي اين فضا با ويژگي‌هاي خاص آن نشده، تا مخاطبان بيشتري به اين سمت بروند، جاي سوال دارد.
 
از ديگر تفاوت‌هاي باغ موزه مينياتوري به عنوان يک بوستان را با ديگر بوستان‌هاي جهاني توجه به مجموعه‌هاي شاخص جهاني و محيط مربوط به آن‌ها با سناريوي تطبيق با جغرافياي ايران مي‌توان برشمرد. بوستان مينياتور گونه‌هاي منطقه زاگرس و منطقه البرز را به طور عمومي شامل مي‌شود و در اطراف ماکت‌ها پوشش‌هاي گياهي ويژه هر منطقه ايجاد مي‌شود.
 
البته باغ موزه گياه‌شناسي نمونه‌ي بزرگتري از پوشش‌هاي گياهي کل ايران را نمايش مي‌دهد که از نظر فضا و گستردگي قابل مقايسه با اين فضا نيست.
 
 احداث ساختمان گالري به مساحت ۷۵۰متر مربع جهت ايجاد نمايشگاه دائمي ميراث فرهنگي، کتابخانه، فروشگاه محصولات فرهنگي، چايخانه، مونيتورينگ، سرويس‌بهداشتي و ... از ديگر اقدامات صورت گرفته در بوستان مينياتوري است.
 
بوستان مينياتور مصداق توجه به محيط زيست و در عين حال مسائل فرهنگي و تاريخي است. تلفيق نمادهاي تاريخي کشور با فضاي سبز به سبک باغ ايراني تجربه اي نو است که مي تواند در ساير نقاط شهر و ساير شهرها نيز تکرار شود و شوق همنشيني فرهنگ ايراني- اسلامي را در دل مردم زنده کند. البته اگر تبليغات مناسب براي جذب مخاطب و گردشگر براي آن انجام شود.

منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • باغ موزه مينياتوري

    باغ موزه مينياتوري با مساحت حدود 3 هکتار در منطقه 8 ناحيه 3 شهرداري تهران قرار گرفته  اولين بوستان مينياتور شهر تهران است .همه روزه از ساعت 8 صبح تا 6عصر ميتوان از اين فضاي زيبا بازديد کرد.

    0 دیدگاه 2270 بازدید


تگ ها