City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفرنامه‌اي از مسير خلخال به اسالم (1396/06/13)

سه روز جنگل نوردي در دل جنگل‌هاي ساحل جنوب غربي درياي هميشگي خزر! از جاده ماشين‌روي مسير معروف خلخال اسالم زياد گفته و شنيده شده، ولي بعيد مي‌دانم تا حالا از مسير پياده روي اين جاده چيزي به گوشتان خورده باشد. يک مسيري از بهشت که مناظر بسيار چشم گيري دارد و علاوه بر آن حس عميق ماجراجويانه‌اي به همراه دارد. اگر اهل سفرهاي ماجراجويانه هستيد و يک راهنماي حرفه‌اي سراغ داريد مي‌توانيد سه روزه مسير خلخال به اسالم را طي کنيد و از ديدن تصاوير بکر و شگفت انگيزش يک دنيا خاطره براي خودتان سوغات بياوريد. آنچه در ادامه مي‌خوانيد سفرنامه‌اي است از پياده روي در اين مسير بهشت گونه که مي‌تواند راهنما و مشوق شما باشد براي دل زدن به جنگل.
 سفرنامه‌اي از مسير خلخال به اسالم

روز اول؛ گم شدن در درياي مه

مسير مه آلود جنگل
 
چهارشنبه شب از تهران به سمت خلخال حرکت کرديم و صبح خيلي زود ابتداي پارک جنگلي خلخال بوديم. کوله سنگين بيست کيلويي همراهم بود که با لباس گرم، کيسه خواب مناسب، زيرانداز کيسه خواب و چادر، چادر دو نفره ضد باران و معادل شش هفت وعده غذاي فاسد نشدني و برخي تجهيزات طبيعت گردي ديگر پر شده بود. البته لازم است که بگويم يک نفر راهنما با جي پي اس هم همراهمان بود. شما هم اگر مي‌خواهيد اين سفر را شروع کنيد بايد همه اين تجهيزات را فراهم کنيد و با يک ليدر کاربلد هماهنگ باشيد. نقشه مسيرهاي مختلف( Tracks ) جي پي اس اين مسير را به راحتي در اينترنت پيدا خواهيد کرد اما پيدا کردن راه از روي اين مسيرها کمي نياز به مهارت کار کردن با جي پي اس و مسيريابي دارد. به همه اين‌ها آمادگي بدني نسبتا خوب را هم اضافه کنيد. بعد از صبحانه، مسير را شروع کرديم. شروعي که با يک شيب نسبتا تند تا ارتفاع حدودا 2100 متري اوج گرفت. هم‌زمان مه غليظي کل فضا را در بر گرفت طوري که به معناي واقعي کلمه چشم، چشم را نمي‌ديد. نمي‌دانم آيا قدم زدن در چنين فضايي را تا حالا تجربه کرده‌ايد يا نه ولي بايد بگويم که تجربه بي‌نظيري است. با نزديک شدن به ظهر از غلظت ابرها کم شد و مناظر اطراف يکي پس از ديگري از پس پرده مه بيرون مي‌آمدند و با زيبايي خيال انگيزشان دلبري مي‌کردند. دشت‌ها و تپه‌هاي سبز رنگ که شايد نظيرشان را تنها در کارت پستال‌ها ديده باشيد. از بعد از ظهر کم کم وارد جنگل انبوهي شديم. جنگلي به اين وسعت ديد را براي مسيريابي بسيار کوچک مي‌کرد و از طرف ديگر مناظر بديعي عرضه مي‌کرد.فراموش نکنيد که اگر قصد ماجراجويي داريد بايد خيلي مواظب طبيعت و ساکنانش باشيد. چرا که يک اشتباه کوچک از طرف شما مي‌تواند به خسارت جبران ناپذيري براي منطقه بيانجامد.

پيش به سوي کمپ اول

 
اما وقتي از کوله بيست کيلوئي حرف مي‌زنيم دقيقا از چه سخن مي‌گوييم؟ شما فکر کنيد يک بار بيست کيلويي روي شانه‌هايتان را بايد سه يا چهار روز با خودتان حمل کنيد. نکته اولش اين است که هرچه کوله‌‎تان مرغوب‌تر باشد مي‌تواند تحمل سنگيني را برايتان آسان‌تر کند. از طرف ديگر چيدمان صحيح تجهيزات داخل کوله هم مي‌تواند روي اين موضوع موثر باشد.
 
کمپ در جنگل
 
 نکته آخر هم اين که بيشتر بار بايد روي کمر بسته شود و فقط حدود 30 درصد آن بايد روي شانه‌ها باشد. اين موارد را در بستن کوله بار سفر رعايت کنيد تا سبک بارتر راهي طبيعت شويد.حدود عصر در بين جنگل يک فضاي وسيع پوشيده شده با چمن پيدا کرديم و تصميم گرفتيم همان جا کمپ اول را برپا کنيم. هم‌زمان با برپايي چادرها باران نسبتا شديدي شروع به باريدن گرفت. چند ساعتي تا بند آمدن باران درون چادرها مانديم و بعد آتشي افروختيم و شروع به آماده کردن وعده غذايي شديم. خوش شانس بوديم که با تاريک شدن هوا آسمان هم صاف شد و مي‌شد با چشم غيرمسلح کهکشان راه شيري‌مان را ديد. براي همين تا پاسي از شب کنار آتش مانديم و از منظره آسمان شب لذت برديم. آسماني که ستارگانش تنها در چند متري بالاسر ديده مي‌شد.

روز دوم؛ دشت گل‌هاي صورتي

دشت گل هاي صورتي
 
صبح روز بعد از خواب آرامي که به دليل خستگي روز گذشته‌اش داشتيم بيدار شديم بساط صبحانه در دل طبيعت را هم به کمک همسفران فراهم کرديم و در وصف املت آتش پز چه چيزي مي‌توانم بگويم که حق مطلب را ادا کرده باشم؟ بگذريم. بگذاريد هيچ نگويم.  بعد از بستن دوباره کوله‌ها راهپيمايي را براي بار ديگر شروع کرديم. حدود يک ساعت بعد به منظره‌اي حيرت انگيز رسيديم. دشتي وسيع که تا چشم کار مي‌کرد پر از گل‌هاي کوچک صورتي رنگ بود. صورتي‌اي که به آسمان پررنگ آسمان وصل مي‌شد. من از ديدنش سير نمي‌شدم. اينقدر که نيم ساعت نشستيم  و کلي عکاسي کرديم. اگر شما هم راهي اين مسير شويد حتما تجربه‌هاي شگفت انگيزي از طبيعت خواهيد داشت که بعدها با مرور عکسهايتان جان دوباره‌اي مي‌گيرند. طرف‌هاي ظهر به يک رودخانه جنگلي رسيديم. کنار همان رودخانه بساط نهار را به پا کرديم و استراحت کوتاهي‌ کرديم. وقتي بدن به حمل بار اضافه عادت کند به محض کم شدن آن وزن اضافه چنان احساس سبکي‌اي به آدم دست مي‌دهد که حس پرواز را تداعي مي‌کند. اين تجربه را هر باري که براي استراحت کوله‌مان را زمين مي‌گذاشتيم تکرار مي‌کرديم و لذت مي‌برديم. گاهي خستگي اجازه لذت بردن از زيبايي‌هاي دور و بر را مي‌گرفت ولي براي به ياد آوردنشان تمرين مي‌کردم، با همه اين احوالات هنوز از ديدن عکس‌هاي اين مسير حيرت زده مي‌شومدوباره بعد از سه ساعت راهپيمايي اين بار نزديک يک روستا در دل جنگل کمپ زديم و از استخر پرورش ماهي‌اي که آن‌جا بود ماهي تازه قزل آلا خريديم و کباب کرديم.

روز سوم؛ شيرجه در درياچه ماجراجويي

رودخانه جنگلي
 
 روز سوم را در حالي آغاز کرديم که صبحش روي تابي که به درخت‌ بسته بوديم کلي هيجان نه چندان کاذب توليد کرده بوديم. اين بار در دل جنگل انبوه يک رودخانه خروشان پيدا کرديم و قبل از نهار يک آب تني حسابي هم کرديم که زبان از گفتن شدت لذتي که اين آب تني زير پوست تزريق مي‌کرد قاصر است. 
 
درياي خزر
 
بعد از نهار ديگر تا اسالم راه زيادي باقي نمانده بود. و حدود عصر به شهر رسيديم. با يک عدد نيسان تا کنار ساحل درياي خزر آمديم که خودش به اندازه جنگل نوردي هيجان انگيز بود. آن‌جا هم کمپ آخر را برپا کرديم و چون ديگر به شهر رسيديم به طرز لاکچري طوري شام خورديم و دلي از عزا در آورديم و در نهايت صبح فردايش به سمت تهران حرکت کرديم.

نویسنده : محمد امین جعفری
منبع : visitoiran

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • جاده گردشگری اسالم به خلخال

    جاده گردشگری خلخال – اسالم که شهرستان خلخال در استان اردبیل را به اسالم در استان گیلان متصل می کند به دلیل برخورداری از شرایط خاص و اقلیم کوهستانی و ترکیب طبیعت جنگلی با دشت امروز به عنوان رویایی ترین جاده جنگلی کشور شناخته می شود.

    0 دیدگاه 7829 بازدید
  • جاده گردشگری خلخال به اسالم

    جاده گردشگري خلخال – اسالم که شهرستان خلخال در استان اردبيل را به اسالم در استان گيلان متصل مي کند به دليل برخورداري از شرايط خاص و اقليم کوهستاني و ترکيب طبيعت جنگلي با دشت امروز به عنوان رويايي ترين جاده جنگلي کشور شناخته مي شود.

    0 دیدگاه 1599 بازدید


تگ ها