City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

روايتي از روزهاي اوج بزرگ‌ترين کاروانسراي دوره شهري ايران (1396/06/14)

مديرعامل سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري قزوين گفت: حدود 130 سال گذشته بندرانزلي به‌عنوان گمرک تنها راه ارتباطي ايران با اروپا بوده و سراي سعدالسلطنه قزوين نقش بارانداز را داشته است که تا قبل از جنگ جهاني اول قلب تپنده اقتصادي اين شهر محسوب مي‌شد.

روايتي از روزهاي اوج بزرگ‌ترين کاروانسراي دوره شهري ايران

به گزارش بزنيم بيرون ، «آرش رشوند آوه» اظهار کرد: محمدباقر خان سعدالسلطنه اصفهاني حاکم وقت شهر قزوين در اواخر دوران سلطنت ناصرالدين‌شاه قاجار (سال ۱۳۱۰ هجري قمري) با توجه به مراودات اقتصادي فراوان ايران با روسيه و ترکيه، دستور داد کاروانسرايي با حدود 230 حجره در شهر قزوين بنا کنند و لقب خويش را روي آن نهاد و چهارسوق کاروانسراي سعدالسلطنه با همت دو معمار اصفهاني و دو معمار قزويني در سال ۱۳۱۲ هجري قمري به بهره‌برداري رسيد.

 
وي ادامه داد: سراي تاريخي سعدالسلطنه حدود 3 هکتار وسعت دارد و در دل بافت تاريخي شهر قزوين قرارگرفته است.
 
مديرعامل سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري قزوين يادآور شد: آن دوران تنها راه ارتباطي ايران با اروپا بندرانزلي به‌عنوان گمرک بوده و به‌علت شرايط جوي خاص امکان دپوي مصالح در مدت‌زمان طولاني نبوده است از همين‌رو سراي سعدالسلطنه نقش بارانداز را داشته و بخشي از فضاها 24 ساعته مورداستفاده بوده است.
 
وي خاطرنشان کرد: اين بناي تاريخي در 2 دوره دچار رکود مي‌شود که يک دوره در زمان جنگ جهاني که روس‌ها قزوين را اشغال کرده بودند و ديگري درزماني بود که فرودگاه مهرآباد ساخته شد.
 
رشوند آوه بابيان اين‌که بعد از دوره قاجار و در دوران پهلوي مشاغل مختلفي در اين بناي تاريخي مستقر بوده است، افزود: در فضاي بهشتيان کارخانه آرد، بارفروشي و چوب‌فروشي بوده است، شبستان شترخان نيز محل استقرار روس‌ها بوده است در يک دهه نيز اين شبستان مخزن خواربار و محل انباشت خوراک احشام و در يک برهه زماني نيز انبار قند و شکر، در يک برهه اصطبل و در دوره‌اي نيز کارخانه خشکبار و آرد بوده است که در دهه 70 بخش عمده‌اي از آن از ميان مي‌رود که البته بخشي از آن مرمت شد.
 
وي با اشاره به اين‌که حياط سعديه اين بناي تاريخي چاپخانه بوده است، ادامه داد: در حياط سعدالسلطنه تا زمان تملک مشاغلي مانند عمده‌فروشي، فرش‌فروشي، امانت‌فروشي برپا بوده است.
 
مديرعامل سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري قزوين تصريح کرد: اواخر دهه 1370 طرح کشوري پرديسان تصويب شد که بر اين اساس برخي از بناهاي تاريخي را شناسايي و مانند يک زنجيره وصل مي‌کردند تا يک مسير گردشگري، تاريخي و فرهنگي ايجاد کنند.
 
وي تصريح کرد: اين طرح بناهايي که خارج محدوده شهرها داشتند را شامل مي‌شد، اما سعدالسلطنه به‌علت ويژگي‌هاي کم‌نظير از جمله اين‌که بزرگ‌ترين کاروانسراي درون‌شهري ايران بود در اين طرح قرار گرفت و ميراث فرهنگي به نمايندگي از دولت اين بناي تاريخي و سرقفلي‌ها را تملک کرد.
 
رشوند آوه بابيان اين‌که در چند سال نخست مرمت‌هاي جزئي در اين بنا صورت گرفت، خاطرنشان کرد: متأسفانه تا پيش از مرمت هر جا که تخريب مي‌شد تيربست مي‌زدند که بعد از آتش‌سوزي در راسته نجارها ميراث فرهنگي عزم خود را براي مرمت جزم کرد.
 
وي افزود: سي‌ و يکم مرداد سال 86 تفاهم‌نامه‌اي ميان سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري قزوين و صندوق احيا و بهره‌برداري از اماکن تاريخي و فرهنگي کشور منعقد شد و بر اساس آن يک مشاور راهبردي جذب شد که مطالعات جامعي در محدوده بافت تاريخي و بازار صورت پذيرفت و منشور کاربري‌ها را پيشنهاد داد و طبق آن براي فضاهاي مختلف کاربري تعريف شد.
 
مديرعامل سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري قزوين ادامه داد: در خرداد 87 نخستين مرمت در راسته وزير انجام شد که بنا بود سوغات و صنايع‌دستي قزوين در اين راسته عرضه شود.
 
وي گفت: بر اساس برنامه‌ريزي صورت گرفته مقرر شد تا پس از سراي وزير، سراهاي قيصريه، نگارالسلطنه، بهشتيان، سعدالسلطنه، سعديه و قهرماني مورد مرمت و بازسازي قرار گيرند.
 
رشوند آوه خاطرنشان کرد: 2 حمام قديمي به نام‌هاي رضوي يا همان حمام شاه و حمام سعديه که به ترتيب در ضلع جنوب غربي و حياط سعديه واقع‌ شده‌اند که پيشنهاد داده شد به حمام سنتي بري خانم‌ها و آقايان تبديل شود و از همين‌رو به‌دنبال سرمايه‌گذار و بهره‌بردار هستيم.
 
وي خاطرنشان کرد: در منشور کاربري‌هاي اين بنا، سراي بهشتيان براي رستوران سنتي در نظر گرفته شد که هم‌اکنون به بهره‌برداري رسيده است، براي شبستان شترخان نيز گالري موزه يا فروشگاه قرار بود راه‌اندازي شود که سرمايه‌گذار پذيرفته است که گالري موزه راه‌اندازي کند.
 
کاربري اقامتي مجموعه سعدالسلطنه در آستانه بهره‌برداري
 
مديرعامل سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري قزوين اظهار کرد: بر اساس منشور کاربري‌ها حياط قهرماني بايد به مکان اقامتي تبديل شود که براي تجهيز و بهره‌برداري به سرمايه‌گذار واگذارشده است که بر اين اساس حدود 15 سوئيت قابل بهره‌برداري خواهد بود اما هم‌اکنون براي ورودي هتل مشکل وجود دارد.
 
وي يادآور شد: در سراهاي قيصريه، سعدالسلطنه، وزير و سعديه بيشتر حجره‌هاي کوچک‌مقياس براي صنايع‌دستي و سوغات در نظر گرفته شدند.
مرمت سعدالسلطنه تاکنون بالغ‌بر 25 ميليارد تومان هزينه در برداشته است
 
رشوند آوه افزود: براي مرمت و برگزاري رويدادهاي مهم در سراي سعدالسلطنه بالغ‌بر 25 ميليارد تومان هزينه شد که بيشتر اين مبلغ براي مرمت بوده است و تمام تلاش بر اين بوده است تا اين بنا به يک مقصد گردشگري تبديل شود.
 
وي خاطرنشان کرد: درست است از حجره‌هاي موجود انتظار رويکرد اقتصادي مي‌رود، اما هم‌اکنون اين مجموعه بيشتر عملکرد فرهنگي-تاريخي دارد و اين مهم صورت گرفته تا قزوين را به‌عنوان مقصد گردشگري معرفي کنيم.
 
مديرعامل سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري قزوين يادآور شد شد: بيشتر اجاره‌هايي که از حجره‌ها دريافت مي‌شود هزينه‌هاي جاري اين مجموعه را پوشش مي‌دهد و به همين دليل براي حمايت از هنرمندان مستقر در اين حجره‌ها هيچ مبلغي با عنوان شارژ دريافت نمي‌شود.
 
شوند آوه اظهار اميدواري کرد کاربري‌هاي مکمل گردشگري ازجمله، خدماتي، پذيرايي و اقامتي را در اين مجموعه اجرايي کنيم.

منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • کاروانسراي سعدالسلطنه

    کاروانسراي سعدالسطنه که به سراي سعدالسلطنه، سراي سعديه، سراي سعادت و بازارچه سعدالسلطنه نيز معروف است، در مرکز شهر قزوين واقع شده است.

    0 دیدگاه 6228 بازدید


تگ ها