City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

يک راهنماي کامل براي دريافت ويزا با پاسپورت ايراني (1396/06/21)

اگر قصد سفر به کشورهاي مختلف با پاسپورت ايراني رو داريد حتما يکي از اصلي ترين مسايل پيش روي شما دريافت ويزاي اون کشور هست؛ قطعا سفارتخانه هاي مختلف مدارک و شرايط مختلفي براي صدور ويزا نياز دارند اما در اين مطلب سعي کرديم يک راهنماي کلي براي دريافت ويزا از کشورهاي مختلف رو براتون آماده کنيم.
يک راهنماي کامل براي دريافت ويزا با پاسپورت ايراني

به گزارش بزنيم بيرون ، مينا و حبيب، زوج جهانگرد دوچرخه سوار ايراني در کانال تلگرامي خودشون نوشتند:  توي سالهايي که داريم سفر ميکنيم هميشه دغدغه ذهنيمون بوده که چطور ميتونيم از فوايد و نتايج سفرهامون علاوه بر تمام منافع و ارضاعات شخصي که برامون داره ،يه کاري هم براي بقيه انجام بديم و ديگران رو هم در ثمرات سفرمون سهيم کنيم. شايد الان وقتشه  بتونيم يه کار کوچيک انجام بديم .

سال هاست که علاقه مندان زيادي ازطرق مختلف باهامون ارتباط ميگيرند و سوالهايي در مورد سفر ازمون ميپرسند. ما هم حتي المقدور هميشه سعي کرديم در خور سوالها، جواب مناسبي بديم حتي اگر شده مختصر و کوتاه.
اين روزها هم که در سفريم سوالات زيادي ازمون پرسيده ميشه  که باز هم  تلاش ميکنيم به همه سوالها جواب بديم و اگر گاهي دير جواب ميديم و يا جوابي از قلم ميفته  حتما به خاطر شرايط و مشغله زياد  سفرمون هست که باهاش درگيريم .
تعدادي از دوستان هم پيام ميدند که سوالاتي که در مورد سفر دارند  رو به خاطر ملاحضه کاري و يا اينکه نميخوان وقتمون رو بگيرند  نمي پرسند و يا مختصرش ميکنند که البته ما رو شرمنده اخلاقشون ميکنند وگرنه ما با کمال ميل حاضر به جوابگويي هستيم.
اما براي اينکه بتونيم راه کار مفيدي براي تمام اين مسائل داشته باشيم يه  تصميمي گرفتيم.
از اونجايي که يک  بخش زيادي از سوال و جوابهايي که بين ما ودوستان رد و بدل ميشه تکراري هست ميخواهيم از امروز  با توجه به اولويت وموضوعاتي که بيشترين سوالات رو به خودش اختصاص ميده و يا ازاهميت بيشتري  برخوردار هست بهش  بپردازيم  و با توجه به اطلاعات و تجربيات  خودمون سعي ميکنيم  در موردش توضيح بديم.
از دوستاني که سوالاتي در مورد سفر دارند خواهش ميکنيم مدتي رو تامل کنند تا به جاي جواب هاي کوتاه و مختصري که به صورت انفرادي براشون ميفرستيم،به ما اجازه بدن  توضيحات کامل و مفصلي در مورد ابعاد مختلف سفر بديم تا شايد تجربياتي که توي اين سالهاي سفر کسب کرديم که بعضيهاشون  هم با پرداخت بهاي گروني بدست اومده ثمري براي ديگر علاقه مندان هم داشته باشه وجواب کاملتري باشه به سوال خيلي از علاقه مندان به سفر. 
  شايد همين اطلاعات مختصر ما بتونه راهگشا و کمک براي حرکت و شروعي براي ديگر اشخاصي که مايل به حرکت هستند باشه.
موضوعات مختلفي در باب سفر مطرح هست و هميشه هم از مون در موردش سوال ميشه،از جمله،ويزاها، هزينه ها، اقامت، حمل ونقل، غذا، لوازم مورد نياز،امنيت و خيلي موضوعات ديگر که تلاش ميکنيم به يک يکشون اشاره کنيم .فقط خواهش ميکنيم صبر داشته باشيد و ما رو همراهي کنيد.اگر موضوعاتي هم هست که دوستان علاقه دارند بهش اشاره کنيم لطفا مطرح کنند تا بهش بپردازيم.
 
راهنمايي براي تهيه ويزا ويژه ايراني ها

ويزا يا همون رواديد، مجوز ورود به هر کشور براي افراد غير تبعه اون کشور هست که قوانين ،شرايط،  و اقسام مختلفي داره و که بهش اشاره خواهيم کرد.
.
الف_ انواع ويزا

ويزاها  انواع مختلفي دارند، ويزاي کاري،تحصيلي،توريستي ،تجاري، ترانزيت و...که براي سفر هايي که عمدتا  ما انجام ميديم سر و کارمون با ويزاي توريستي و به ندرت ممکنه ويزاي ترانزيت باشه.
البته  خيلي از کشورها اين مساله ويزا رو براي رفت و آمد راحتتر و ارتباط اقتصادي بيشتر با تعدادي ازکشورها  برداشتند و يا تسهيل کردند
 
ب _ويزاي توريستي
ويزاي توريستي رايج ترين نوع ويزا براي گردشگران محسوب ميشه که عمدتا با مراجعه به سفارت و يا کنسولگريها و  با پرداخت وجهي به عنوان هزينه صدور ويزا و ارائه مدارک مورد نياز  سفارت مراحل کار انجام ميشه.
 
پ_ اعتبار پاسپورت
شرايط اخذ ويزا نسبت به مليت و تابعيت کشورها و اعتباري که پاسپورتشون در جوامع بين المللي داره فرق ميکنه.مثلا مليتهايي مثل بيشتر کشورهاي جزو اتحاديه شينگن،انگلستان،امريکا، کانادا، ژاپن و...بدون پرداخت هيچ هزينه اي و بدون نياز به داشتن ويزا ميتونن  به بيش از ۱۷۰ کشور جهان سفر کنند.
متاسفانه اعتبار پاسپورت ايران جزو پنج کم اعتبارترين پاسپورتهاي جهان به حساب مياد وتنها براي ورود به حدود ۱۴ کشور از  ۲۰۰ کشور جهان نياز به ويزا نداريم و يا ويزا در بدو ورود arrivalبرامون صادر ميشه.
مثلا ترکيه،گرجستان ،مالزي و چند تايي کشور رو نياز به ويزا نداريم وبراي  تعداد کمي از کشورها هم  ويزا در فرودگاه و لب مرز صادر ميشه و نيازي به گرفتن ويزا  از قبل نيست مثل نپال،مالديو و ..
 
ج_انواع ويزاي arrival
_ بعضي از کشور ها هستند که ويزاي arrival رو فقط در فرودگاه و فقط در صورتي که با پرواز قصد وارد شدن به اون کشور رو داشته باشيم صادر ميکنند. مثل کنيا،تانزانيا، و يا ويزاي خود ايران براي خيلي از مليتها از جمله بيشتر اروپاييها.اين نوع ويزا فقط در فرودگاه صادر ميشه و اگر توريستي بخواد از طريق مرز زميني وارد کشور  بشه بايد پروسه گرفتن ويزا رو از قبل انجام بده و چه بسا نياز داشته باشه تا دعوتنامه هم تهيه کنه. 
_ بعضي از کشورها ويزاي  arrival رو هم در مرز هوايي و هم در مرز زميني صادر ميکنند.مثل کشور نپال 
(براي اطلاعات بيشتر و دقيقتراز وضعيت اعتبار پاسپورت ها و شرايط ورود به کشورهاي مختلف  بهتره به اينترنت مراجعه شود)
 
۵_چگونگي در خواست ويزا
بهترين راه درخواست ويزا مراجعه به سايت اينترنتي،و يا تماس تلفني با  سفارت مورد نظر و چک کردن مدارک مورد نياز اون سفارت براي درخواست ويزا هست. 
داشتن هر چه بيشتر اطلاعات در مورد شرايط و قوانين هر کشور براي ويزا ميتونه کمک کنه تا راحتتر و بهتر بتونيم موفق بشيم در امر گرفتن ويزا که با کمي سرچ کردن در اينترنت ميشه اطلاعات زيادي رو بدست آورد.
البته ما سعي ميکنيم اطلاعات پايه و اساسي رو در مورد ويزا ها بنويسيم اما عمده تلاشمون بر آينه که  به نکات مهم و کليديي اشاره کنيم  که در هيچ سايت اينترنتي و برگه مدارک مورد نياز براي سفارت بهش اشاره نشده و نتيجه تجربيات شخصي خودمون در طول سالها ويزا گرفتن هست.
معمولا بعد از تکميل مدارک مورد نياز بهتره تلفني با سفارت هماهنگ کنيد و بعدبراي تحويل مدارک مراجعه کنيد به سفارت.چون خيلي از سفارتها بدون وقت قبلي شما رو نميپذيرند.براي بعضي از سفارتها هم مثل تقريبا تمام کشورهاي اروپايي حتما مي بايستي از قبل  وقت سفارت داشته باشيد که بسته به سفارت ،اين وقت رو ميشه اينترنتي و يا از طريق تلفن گرفت که گاها بسته به فصل تا چند ماه ممکنه طول بکشه.
 
۶_براي اخذ ويزا بهتره شخصا اقدام کنيم  يا از طريق آژانسها؟

اقدام کردن به گرفتن ويزا هم بسته به کشور مورد نظر که باز هم ميشه اطلاعاتش رو از اينترنت پيدا کرد ميشه حضوري به سفارت مراجعه کرد که بهش اشاره کرديم  که معمولا بهتر و کم هزينه تر هست و يا براي بعضي از ويزاها ميشه از طريق آژانسها اقدام کرد که با صرف هزينه بيشتر، دردسر کمتري رو متحمل ميشيم.تاکيد ميکنيم که براي بيشتر ويزاها حتما بايد شخصا اقدام کنيد وتنها براي بعضي از سفارتها اقدام از طريق  اژانسهاامکانش هست و يا مقرون به صرفه تره..
بعضي از سفارتها هم فقط از طريق آژانسها ويزا ميدند مثل ويزاي امارات.
مزيت اقدام از طريق آژانسها اينه که يکسري از مدارک از جمله،رزرو هتل،رزرو بليط هواپيما،گاها بعضي از انواع دعوتنامه ها رو خود آژانس در قبال دريافت وجهي  براتون انجام ميده که اگر خودتون بخواهيد انجام بدين به دردسرش نميارزه اما معمولا مدت زمان کمتر و محدودتري رو ويزا ميگيرند..ويزاي بعضي از کشورهاي آسياي ميانه،مثل ازبکستان و يا روسيه از جمله اينها هستند که اگر شخصا اقدام کنيد دوندگيها و مدارک زيادي ازتون ميخواد و با توجه به رفت و آمد کمتر و دوندگي کمتر به نظر مقرون به صرفه تر هست. در حالت کلي جاهايي که مسافراي ايراني زيادي بهش مراجعه ميکنند و تورهاي زيادي براش وجود داره با صرفه تراينه که از صرفه از طريق اژانسها اقدام بشه که خيلي وقتها روي قيمت تور هزينه ويزا رو هم حساب ميکنند.مثل تورهاي تايلند،دبي.اما يه جاهايي مثل هند که راحت ويزا ميده و مدارک زيادي هم لازم نداره بهتره شخصا اقدام کنيد.
 
۷_مدارک مورد نياز براي ويزا
مدارک مورد نياز بسته به هر کشوري فرق داره و بهتره همون طور که از قبل هم  بهش اشاره کرديم مدارک رو از سفارت مورد نظر تلفني و يا از طريق سايت خود سفارت چک کنيد.ما سعي ميکنيم تمام مدارک مورد نياز رو که سختگير ترين سفارتها مثل کشورهاي عضو شينگن ميخوان رو بهش اشاره کنيم. 
1_پاسپورت که لااقل ۶ ماه از اعتبارش باقي مونده باشه
(توجه داشته باشيد که پروسه بعضي از ويزاها ممکنه تا دو سه ماه طول بکشه و منظورشون از حداقل شش ماه زماني هست که ويزا آماده شده و ميخوان ويزا رو روي پاسپورت بچسبونند.پس بهتره اگر اعتبار پاسپورت لب مرزي هست و يا مدت اقامت در کشور مقصد طولاني هست  قبل از اقدام براي ويزا حتما پاسپورت رو عوض کنيد)
2_بين يک تا چهار قطعه عکس که معمولا ۳*۴و يا ۶*۴ هست
 (حتما عکسها رنگي و پشت زمينه سفيد باشد)
3_پرينت حساب بانکي سه تا شش ماهه و يا نامه تمکن مالي از بانکتون که به زبان انگليسي هست
(گردش مالي خوب يکي از ارکان مهم براي گرفتن ويزاست.پس ميتونيد دو سه ماه قبل از اقدام براي ويزا از دوست و آشنا که بهتون اعتماد داره درخواست کنيد به حسابتون پول واريز کنند و از حسابتون بر گردونيد بهشون.روزي هم که ميخواهيد پرينت حساب بگيريد بهتره حتي شده پول قرض کنيد يه  روز قبل بريزيد به حسابتون و بعد از پرينت بانک پول رو برگردونيم به صاحبش
4_داشتن دعوتنامه رسمي يکي از بستگان و آشنايان که در کشور مورد نظر ساکن هست.(تمام سفارتها دعوتنامه نميخوان ولي اونهايي که توي مدارک درخواستي دعوتنامه ميخواندشايد يکي از مهمترين ارکان همين دعوتنامه هست.مثل ويزاي شينگن.پس براي سفارتهايي که دعوتنامه نياز دارند تمام تلاش رو براي تهيه اش بايد کرد.)
5_ترجمه شناسنامه و کارت ملي(اين مدارک رو دارالترجمه ها ترجمه ميکنند و مهر دادگستري و وزارت امور خارجه رو هم خودشون روي مدارک ميزنند)
6_نامه اشتغال به کار( ترجمه شده به زبان انگليسي)
7_سابقه بيمه(ترجمه شده  به انگليسي)
8_ترجمه سند ملکي
9_ترجمه سند ازدواج(براي متاهلين)
10_ارائه پاسپورتهاي قبلي(براي اينکه نشون بده چه کشورهايي رو سفر کرديد)
11_رزرو هتل(ميشه از روي سايت هايي مثل booking.com و غيره براحتي بدون نياز به کارت اعتباري اين کار رو خودتون انجام بديد.فقط کافيه گزينه هتلهايي رو پيدا کنيد که نياز به کارت اعتباري ندارند و اگر کارت اعتباري هم داريد حتما توجه داشته باشيد که فري کنسل باشند  يعني اگر فراموش کرديد براي کنسل پولي از حسابتون کم نکنند.بعسي اوقات ميشه با رزرو هتل کنسول رو متقاعد کرد تا دعوتنامه ازتون نخواد.تاکيد ميکنم بعضي وقتها و بعضي سفارتها.  
12_رزرو بليط رفت و برگشت هواپيما به کشور مقصد(رزرو بليط هواپيما رو ميشه از طريق آژانسهاي هواپيمايي به راحتي انجام  داد و اگر کسي کارت اعتباري بين المللي داشته باشه ميتونه از سايت هايي مثل sky scanner و ديگر سايتها خودش اين کار رو انجام بده
13_يک نامه درخواست ويزا و توضيح  زمانبندي و برنامه سفر
14_گاها بعضي از سفارتها نامه عدم سوء پيشينه هم  ميخوان که بايد با مراجعه به کلانتري محل و کمي تحمل جو سنگين و نه چندان دلنشين پاسگاه، تهيه اش کنيد.
تمام سفارتها همه اين مدارک رو نميخوان وخيلي وقتها با رزرو هتل ،رزرو هواپيما و يکي دوتا ديگه مدارکي که بهش اشاره کرديم کار راه ميفته و مدارکي مثل دعوتنامه،سند ملکي و ... براي ويزاي کشورهاي درست و حسابي درخواست ميشه.
 
مطالبي که راجع به ويزا گفتيم رو با کمي پرس و جو و گشتن توي اينترنت به راحتي ميشه بدست آورد .حالا به چند تا نکته کليدي خيلي مهم اشاره ميکنيم که حاصل تجربيات شخصي مون هست و شايد خيلي از کساني سفرهاي زيادي رو هم انجام دادند تا حالا بهش برخورد نکردند و يا اگر برخورد هم کردند متوجه دليلش نشدند. ما چند باري با اين مسايل برخورد داشتيم و افراد زيادي رو هم ميشناسيم که به خاطر همين مسايل جزعي که جايي هم بهش اشاره نميشه، يا نتوانستند ويزا بگيرند و يا در مرز و فرودگاه ديپورت شدند.
از اونجايي که داشتن ويزاي يک کشور  ضامن حتمي ورود به اون کشور نيست،و مامور کنترل ورودي اون کشور براحتي ميتونه مانع ورود تون بشه مخصوصا براي مليتهايي که اعتبار پاسپورت خوبي ندارند از جمله مليت عزيز خودمون ،پس اين نکته ها خيلي ميتوننددرصد گرفتن ويزا رو افزايش و يا احتمال ديپورت شدن رو به حداقل برسونه.
۱_ اينکه توي اقدام کردن براي گرفتن ويزا اگر دعوتنامه از شخصي که مقيم کشور مقصد تون هست نداريد و يا سفارت ازتون دعوتنامه نخواسته حتما يک رزرو هتل داشته باشيد حتي اگر توي مدارک ازتون نخواسته باشند.رزرو هتل براي گرفتن ويزا  يک نکته مهم به شمار مياد تا نشون بده شما کجا مستقر هستيد.البته بيشتر سفارتها جزو مدارک مورد نياز درخواست رزرو هتل رو ميکنند.
 ۲_ در ورود به هر کشوري حتما رزرو هتل همراهتون باشه حتي اگر نخواهيد بريد هتل. توي ورودي خيلي  از کشورها محل اقامت مسافران حداقل براي شب اول چک ميشه. اگر شخصي رو ميشناسيد و يا قراره برين  پيشش هم بهتره آدرس و شماره تماس همراهتون باشه  تا موقع عبور از  گيت فرودگاه و يا مرز  به خاطر همين مسئله کوچيک مانع ورودتون به اون کشور نشن.رزرو هتل براحتي و بدون هيچ هزينه اي در سايت هاي مختلف از جمله booking.com  امکان
۳_ براي پرواز به جاهايي مثل اروپا که با يک ويزاي شينگن ميشه به بقيه اروپا هم سفرکرد،ترجيحا بليط پرواز از ايران به کشوري باشه که ويزا رو ازش گرفتيم.مخصوصا کشورهايي مثل المان،فرانسه و اونهايي که شرايط اقتصادي بهتري دارند گاها سخت گيري ميکنند و اگر ويزا مثلا از لهستان صادر شده باشه ممکنه اجازه ورود ندن. 
۴_ ،کساني که قصد سفر با پرواز به چند کشور رو دارند (غير از اروپا)ومي خوان از کشوري وارد و از کشور ديگه اي با پرواز برگردن ايران  ،بهتره بليط پرواز بلند مدت بگيرند،مثلا،شش ماهه و يا يکساله،(بر اساس زمانبنديشون)و بليط رفت و  برگشت رو طبق مدت زمان ويزايي که دارند از کشور اول بگيرند.در خيلي از فرودگاهها هنگام ورود  بليط برگشت رو هم ممکنه چک کنند و نشون دادن ويزاي کشور بعدي و يا گفتن اينکه قصد داريم از کشور ديگه اي برگردين مامور  فرودگاه رو قانع نکنه و مانع ورودتون بشن.بعد از گذشتن از گيت ميشه با مراجعه به دفتر هواپيمايي ،زمان و مکان رو با پرداخت ۴۰_۵۰ دلار تغيير داد.پرداخت اين مبلغ بهتر از ريسک کردن و ديپورت شدن هست. 
چند موردي که بهش اشاره کرديم ممکنه در همه موارد اتفاق نيفته و خيليها بدون رعايت اين موارد به مشکلي هم بر نخورده باشند،اما کساني هم هستند که سر همين موارد جزعي ديپورت شدند.
_توجه داشته باشيم که بهترين جايي که ميتونيم براي ويزاي کشوري اقدام کنيم ،از داخل کشور ه خودمون هست و براي خيلي از کشورها که براحتي از ايران ميشه ويزا گرفت بيرون از کشورمان يا ويزا نميدند و يا اينقدر مدت زمان طولاني بايد منظر موند که ارزش معطلي زياد رو نداره.براي اونهايي که سفارت توي کشورمون ندارند که چاره اي نيست و بايد بيرون از کشورمون براش اقدام کرد.
 
_مشخصات ويزاي توريستي 
۱_اعتبار ويزا ياvisa validity مدت زماني هست که ميتونيم در کشور مورد نظر بمونيم که معمولا براي ويزاي توريستي بين يک تا سه ماه بسته به کشورها تغيير ميکنه،گاها ممکنه بر طبق درخواست خودمون و يا تشخيص کنسول اين اعتبار کمتر و يا بيشتر هم بشه.
۲_ اعتبار ورود ياenyer validity مدت زماني که فرصت داريم تا وارد کشور مقصدمون بشيم هست که معمولا از زمان صادر شدن ويزا تا سه يا پنج ماه تغيير ميکنه.( باز هم بسته به کشورها متغير هست.مثلا ويزاي برزيل يکسال اعتبار ورود داره)
۳_ويزاي توريستي به صورت
Single يکبار ورود
Double دوبار ورود
Multiple چند بار ورود
صادر ميشه که تعداد  دفعاتي که ميتونيم در مدت ويزا مون از اون کشور خارج و يا وارد بشيم رو نشون ميشه .
براي کساني که قصد سفر به چند کشور رو دارند و حدس ميزنند ممکنه به هر کدوم از کشورها مجبور شن مجدد برگردند بهتره موقع اقدام براي ويزا ،درخواست دوبار ورود و يا مولتي پل رو بدند.اين ويزاها اگر که قسمت کنسولي قبول کنه معمولا با پرداخت مبلغ بيشتري امکان پذير هست.
۴_بعضي از ويزاهاي توريستي قابل تمديد  هستند ميشه اطلاعاتش رو در مورد قابل تمديد يا غير قابل تمديد بودن رو از خود سفارت و يا کنسولگري سوال کرد.

منبع : کانال تلگرامي سفر با دوچرخه

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • نظر
    شنبه 01 مهر 1396

    اگر بتونید شرایط دریافت ویزا به تفکیک کشورها رو هم بزارید خیلی عالی می شهتگ ها