City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چطور مي تونيم سفر ارزوني داشته باشيم؟ (1396/06/21)

صحبت کردن در مورد هزينه هاي سفر کار راحتي نيست چون بستگي به خيلي چيزها و شرايط متغير هست. موقعيت سفر،مکان،زمان،وسيله نقليه مورد استفاده،از همه مهمتر تيپ شخصيتي آدمها و خيلي موارد ديگه ميتونه هزينه هاي سفر رو تحت شعاع قرار بده.مثالش رو اين طور ميشه زد که هزينه زندگي توي ايران چقدره.جوابش اينه که براي چه کسي،توي کدوم شهر ،با چه مرتبه از سطح اجتماعي و خيلي موارد ديگه.
چطور مي تونيم سفر ارزوني داشته باشيم؟

به گزارش بزنيم بيرون ، مينا و حبيب، زوج جهانگرد دوچرخه سوار ايراني در کانال تلگرامي خود نوشتند: گر به طور کلي بگيم عمده هزينه سفر مربوط ميشه به 

۱_ تامين لوازم و وسايل مورد نياز سفر
۲_هزينه حمل و نقل
۳_ هزينه ويزا
۴_هزينه خوراک و مواد غذايي
۵_هزينه اقامت واسکان
۶_ هزينه بازديد از اماکن ديدني و تفريحي
۷_ هزينه هاي جانبي و شرايط خاص و پيش بيني نشده 
که تمام اين هزينه کاملا با توجه به اشخاص و خيلي چيزهاميتونه تغيير کنه.در حالت کلي سفرهايي که ما انجام ميديم نه اينکه هزينه بر نباشه ،اما خيلي پر هزينه نيست. منهاي هزينه هاي روزانه غذا و اسکان بقيه موارد رو هر کسي ميتونه بنا به شرايط و مسيري که انتخاب ميکنه هزينش رو بر آورد کنه.مثلا اگر مقصدتون پرواز داره هزينه پرواز رو از آژانس مسافرتي و يا لوازم رو از فروشگاههاي تامين لوازم ميشه پرس و جو کرد و يا هزينه ويزا رو سفارت مربوطه.عمده هزينه روزانه ما  هزينه خورد و خوراک هست که ما معمولا مواد غذايي اوليه از فروشگاهها تهيه ميکنيم و خودمون غذا ميپزيم.هزينه مواد اوليه نه اينکه متفاوت نباشه اما در حالت کلي خيلي گرون در نمياد و حتي در کشورهاي گرون قيمت هم  ميشه تقريبا با نفري حدود ۱۰_۱۵ دلار مواد اوليه تهيه کرد به شرطي که خودمون اهل پخت و پز باشيم و مدام نخواهيم بريم رستوران. عمده هزينه در طول سفربحث هزينه اقامت هست که ميتونه بيشترين بودجه سفر رو به خودش اختصاص بده که ما به خاطر نوع سفرمون که با دوچرخه هست عمدتا در طول راه در چادرمون اقامت ميکنيم و در شهرها هم عمدتا سعي ميکنيم تا جايي که امکانش باشه  از سايت هايي که براي مسافرها هست اقامت رايگان در اعضاي اين سايتها مثل کوچ سرفينگ و يا وارم شاورز داشته باشيم و در صورت اجبار از اقامتگاه هاي ارزان استفاده کنيم.
ميتونيم بگيم اگر شخصي ولخرج نباشه و توانايي پخت و پز و اقامت در چادر و داشته باشه ميتونه با هزينه اي معادل اون چيزي که در محل زندگيش هزينه ميکنه توي سفر هم اموراتش رو بگذرونه.باز هم تاکيد ميکنيم که بسته به خيلي از شرايط اين هزينه ها ميتونه تغيير کنه و ساير هزينه ها رو بايد اضافه کرد به اقامت و تامين
 
اقامت و شب ماني
اقامت و شب ماني بسته به شرايط و بودجه افراد با همکاري فرق ميکنه،ما از گرونترين حالت بهش اشاره ميکنيم 
۱_هتل ها
هتلهاي ستاره دار که بسته به تعداد ستاره ها که معمولا  بين۲ تا ۵ستاره هستند نرخهاشون تغيير ميکنه.هتلهاي سه ستاره به بالا همراه با صبحانه هستند.
۲_اجاره کردن اپارتمان و يا خانه که مناسب براي چند نفر که با هم مسافرت ميکنند هست و معمولا مبله و با امکانات و لوازم کافيه اجاره داده ميشه 
۳_مجموعه هاي bed and breakfast که جاي خواب به همراه صبحانه هست
۴_ گست هاووس و يا مسافر خانه که معمولا بدون صبحانه هستند و معمولا امکان اشپزي کردن توشون  وجود نداره 
۳_هاستلها که معمولا همراه با صبحانه هست و  اشپزخانه و امکاناتي داره  براي درست کردن غذا و نوشيدني .هاستلها به خاطر سالن و فضاهاي مشترکي که براي مسافرها فراهم مياره جاي بسيار مناسبي هست براي تبادل اطلاعات و استفاده از تجربيات ساير مسافرها که عمدتا  بک پکرها و کساني که با کوله پشتي سفر ميکنند .
۴_دورميتوري و يا خوابگاه که به  شما امکان استفاده از يک تختخواب  در اتاقي مشترک با چند مسافر ديگه رو ميده و حمام و دستشويي به صورت عمومي هست.
۵_استفاده از کمپ سايت که حتما شما بايد چادر و لوازم کمپ داشته باشيد و در ازاي پرداخت مبلغي چادرتون رو توي محوطه کمپ سايت ميزنيد و ميتونيد از حمام گرم،دستشويي، اينترنت،و اشپزخانه که به صورت عمومي هست استفاده کنيد.
۶_چادر زدن و کمپ کردن يکي از  اقتصادي ترين انوع اقامت هست که البته  محاسن و معايبي هم داره.بهترين مکانها براي کمپ کردن بنا به هر کشوري متغير هست اما به صورت کلي پمپ بنزينها،پارکها،بعضي مکانهاي زيارتي و مقدس بهترين گزينه ها هستند براي چادر زدن تا علاوه بر تامين امنيت ،از امکانات سرويس  بهداشتي،گاها حمام گرم و دسترسي به رستوران و يا سوپر مارکتهاي نزديک براي تهيه  مواد غذايي همه بشه استفاده کرد.
۷_روش ديگري هم براي اقامت رايگان وجود داره که علاوه بر بدون هزينه بودن امکان اشنايي با افراد مختلف و فرهنگ و اداب متفاوت رو هم فراهم مياره و اون همه عضويت در سايتهاي مثل کوچ سورفينگ و غيره هست که ميشه در منزل افراد محلي بدون پرداخت هزينه و گاها با شريک کردن صاحبخانه در صورت دلخواه با غذاي خودتون  ميتونيد يک تجربه جديد رو کسب کنيد.البته اين سايتها همه جا جواب گو نيست و بيشتر در شهرها ميشه ازش استفاده کرد.

منبع : کانال تلگرامي سفر با دوچرخه

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • نظر
    شنبه 01 مهر 1396

    خیلی ممنون از مطلب خوبتون
    یه سوال داشتم که معمولا هزینه سفرهای خارجی بکپکر ها روزانه چقدر می شه و اگر بخوایم ارزون سفر کنیم توی چه رنجی باید هزینه کنیم؟تگ ها