City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

با اولين بيمارستان خصوصي تهران آشنا شويد (1396/07/10)

بيمارستان نجميه تهران يادگار صاحب اين عکس يعني نجم السلطنه از نوادگان خاندان قاجار است؛ بيمارستاني که به نام اولين مرکز درماني خصوصي تهران شناخته مي‌شود.
با اولين بيمارستان خصوصي تهران آشنا شويد

به گزارش بزنيم بيرون ،  اين بيمارستان در سال ۱۳۰۸ شمسي از طرف ملک تاج ملقب به نجم السلطنه يکي از دختران فيروزميرزا پسرعباس ميرزاي نايب السلطنه(از نوادگان قاجاريه) ساخته و وقف شده است. نجميه از جنوب به خيابان جامي، از شرق به خيابان حافظ و از شمال با خيابان شيخ هادي در ارتباط است.

نجم السلطنه در سال ۱۲۳۳ شمسي در خانواده اي وابسته به سلسله قاجاريه در ميان ثروت و امتيازات فراوان متولد شد؛ خانواده‌اي که انقلاب مشروطه وضعيت آن را متزلزل کرده بود. مادرش حاجيه هما خانم، دختر بهمن ميرزا بهاءالدوله يکي ديگر از پسران عباس ميرزا بود. نجم السلطنه در طول زندگي پرتلاطم خود سه بار ازدواج کرد که هربار زندگي مشترک با فوت همسر پايان پذيرفت. بار اول در سن ۱۶ سالگي با وکيل الملک کرماني ازدواج کرد؛ حاصل آن دو دختر به نام‌هاي عشرت الدوله و شوکت الدوله بود. مدتي بعد از فوت همسر اول، او با وزير دفتر آشتياني ازدواج کرد. حاصل اين ازدواج محمد مصدق السلطنه يا همان دکتر محمد مصدق و دختري به نام آمنه دفترالملوک بود. اين زندگي مشترک نيز با فوت وزير دفترآشتياني پايان يافت و نجم السلطنه سرپرستي فرزندانش را بر عهده گرفت،  اما بعد از گذشت مدتي با ميرزا فضل الله خان وکيل الملک تبريزي که به نام ميرزا فضل الله خان ديبا نيز شناخته مي‌شد، ازدواج کرد و پسري به نام ابوالحسن ديبا به دنيا آورد.

 بعد از تغيير سلطنت از قاجاريه به پهلوي، به دليل اينکه طبق قانون همه مردم بايد براي خود نام خانوادگي انتخاب مي‌کردند، نجم السلطنه نام خود را به ملک تاج فيروز تغيير داد. او بيمارستان نجميه را در قسمت غربي زمين‌هاي ميرزا فضل الله خان ديبا بنا نهاد و خودش در قسمت شرقي آن تا پايان عمر منزل کرد. نجم السلطنه نيمي از تخت‌هاي بيمارستان را وقف بيماران مستمند کرد. در طول چندسالي که بيمارستان ساخته مي‌شد او با وجود کهولت سن در خانه کوچکي در باغ زندگي مي‌کرد و شخصا به امور ساختمان رسيدگي مي‌کرد. نجم السلطنه حق نظارت را به دختران خود و توليت آن را به پسرانش دکتر محمد مصدق و سپس ابوالحسن ديبا سپرده‌ بود. مدت‌ها پس از ساخت اين بيمارستان پسر دوم او ابوالحسن ديبا اولين هتل مدرن تهران به نام هتل پارک را در اين زمين احداث کرد.

در کتاب "زناني که زير مقنعه کلاهداري مي‌کردند" به قلم منصوره اتحاديه، آمده است که «او زندگي ساده و بي آلايشي داشت و تجمل به خود راه نمي‌داد. نجم السلطنه ثروتش را وقف ساختن بيمارستان نجميه کرد. احتمالا به دليل سن، تربيت و موقعيت خانوادگي آماده پذيرفتن همه جوانب تحولات مربوط به زنان نبود، اما وقفنامه و حق نظارتي که به دخترانش واگذار کرد، خارج از عرف زمانه بود. اين امر نشانه ذهنيت باز و شهامت اوست؛ به طوري که به حق مي‌توان گفت او جزو زناني بود که زيرمقنعه کلاهداري مي‌کرد.» تاريخ از او به عنوان زني فعال، خوش فکر، قوي و همگام با جريان روز نام برده است. او در سال ۱۳۱۱ شمسي – شش سال پس از آغاز سلطنت رضاشاه- در گذشت.

اولين مدير اين بيمارستان دکتر يوسف مير بود. او اهل ايروان بود و در سال ۱۹۰۸ ميلادي براي تحصيل طب به لوزان سوئيس رفت. در لوزان به تشويق يکي از دانشجويان ايراني خود به ايران آمد و مدتي پس از آن براي مديريت اين بيمارستان انتخاب شد. او با فخرآفاق نوه نجم السلطنه ازدواج کرد. در بحبوحه نهضت ملي نفت و زمان نخست وزيري دکتر مصدق يکي از هواداران او به نام محمحسن شمشيري ضلع جديدي به بيمارستان اضافه کرد. در دفتر کوچکي در ضلعي که شمشيري آن را ساخت، روي يک پلاک مسي سياه جمله‌اي نوشته شده بود که نجم السلطنه هميشه آن را بر زبان مي‌راند: "هرکسي آن درود عاقبت کار، که کشت".

بيمارستان نجميه امروز کاربردي آموزشي-درماني دارد و تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله است، اين بيمارستان به عنوان يکي از مراکز درماني تخصصي و فوق تخصصي در شهر تهران به شمار مي‌آيد که بخش‌هاي مختلفي مانند زنان- زايمان، نوزادان،  داخلي، آي سي يو، جراحي، اتاق عمل و بخش‌هاي پاراکلينيک اوژانس، راديولوژي،  ماموگرافي و ... دارد.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • بيمارستان نجميه

    بيمارستان نجميه مربوط به دوره قاجار است و در تاريخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۴۹۴ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

    0 دیدگاه 2775 بازدید


تگ ها