City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

عجايب و دانستني هايي درباره آمازون (1396/07/11)

مينا و حبيب، زوج دوچرخه سوار ايراني در سفر به آمازون از تجربيات خوب درباره عجايب و جذابيت هاي جالب مناطق جنگلي آمازون در کشورهاي اکوادور، پرو، کلمبيا و برزيل نوشته اند که در ادامه مي خوانيد:
عجايب و دانستني هايي درباره آمازون

به گزارش بزنيم بيرون ،توي سه هفته گذشته که در مناطق  امازون کشورهاي اکوادور ،پرو،کلمبيا و برزيل داريم روي رود سفر ميکنيم ، جذابيت‌هاي بيشتري از اين مناطق رو ميبينيم .جذابيت‌هاو گاهي عجايبي که شايد هر ذهن کنجکاوي رو به سمت دونستنش بکشه.سعي ميکنيم به چند تا از اين نکات بسيار جذاب اشاره کنيم.

۱_ پيراناها که جزو خطرناکترين ماهي هاي  دنيا  هستند
۲_نوشيدني عجيب وسحر اميز   آياهواسکا که ساخته قبايل آمازون هست،
۳_قبايل بکر و دست نخورده و خطرناک امازون 
و ديگر موضوعات توضيحاتي بديم و بهشون  بپردازيم تا شايد براي دوستان دونستن اين اطلاعات جالب باشه و بتونند ازش لذت ببرند.
 
ما ظرف چند روز گذشته عکسهايي مربوط به صيد ماهي پيرانا وکباب پيرانا و ماجراهايي که در مورد اين ماهي داشتيم توي کانال قرار داديم.اما چون اولين جذابيتي که درموردش ميخواهيم توضيح بديم ماهي پيراناست ،دوباره عکسهايي که خودمون از اين ماهي شگفت اور گرفتيم اينجا قرار مي‌ديم و توضيحاتي هم درين مورد شرح مي‌ديم. 
 
۱_پيرانا
پيرانا که گاهي به‌صورت پيرانيا هم نوشته مي‌شود يک گروه ازماهيان آب شيرين است که در رودهاي آمريکاي جنوبي  زندگي مي‌کنند. پيرانا يکي از گروه‌هاي ماهيان گوشت‌خوار است و دندان‌هاي بسيار تيزي دارد. در صورتي که به آن غذا داده نشود،  هم‌نوع‌خواري نيز در بين آنها مشاهده شده‌است. پيرانا يکي از ماهيان خانوادهٔ کاراسيده‌ها (کاراسين‌ها) است که خود شامل انواع مختلفي از ماهيان پيرانا مي‌باشد (بيش از۳۰ گونه). بعضي از انواع پيراناها مهاجم و خطرناک هستند. پيرانا ها در گروه ماهي هاي گوشت‌خوار است که در آبهاي شيرين به ويژه در رودهاي آمريکاي جنوبي زندگي مي کند. اين نوع ماهي بسيار وحشي است و داراي دندان هاي بسيار تيز است که مي تواند يک گاو را در عرض ۱۵ دقيقه بخورد و چيزي جز استخوان‌هايش باقي نگذارد.
 
انواع پيرانا
پيرانا شکم قرمز (سينه سرخ) - Red Breasted Piranha - Red Bellied Piranha - Red Piranha - Natterer's Piranha
پيرانا سياه black Piranha
پيرانا سفيد white Piranha
پيرانا ناتريپيراناي خالدار
 
زيست گاه اصلي پيرانا در رود هاي آمازون امريکاي جنوبي ميباشد
 
البته تمام پيراناها  خطرناک نيستند مثلاً پيرانا شکم قرمز تنها به جانداران زخمي و مرده هجوم مي‌آورند، اما پيراناي ناتري به هر جانداري حمله مي‌کند و با داشتن فک‌هاي بسيار قوي و پر از دندانش مي‌تواند هر نوع گوشتي را بدرد و ببلعد؛ که يکي از مشکلات دامداران منطقه آمريکاي جنوبي و رودخانه آمازون، همين پيراناها به وجود آورده‌اند به طوري که در فصل کوچ يا عبور دسته جمعي گله از رودخانه مشکل آفريني مي‌کنند. براي حل اين مشکل گله داران در سال گاوي را که از همه ضعيف تر است در نزديکي گله رها مي‌کنند تا براي خود بچرد و زحمتي را متحمل دامداران نکند و هنگام عبور از رودخانه گاو ضعيف و لاغر را در پايين رودخانه رها مي‌کنند و در زماني که پيراناها مشغول خوردن گاو هستند گله را از بالاي رودخانه عبور مي‌دهند.
 
يک واقعيت جالب توجه در مورد ماهيهاي پيرانا اين است که آنها دندانهاي خود را مانند جنس کروکوديل، در طول دوران زندگيشان جايگزين مي‌کنند. البته آنها به جاي جايگزين کردن دندانها به طور يکي يکي، کل رديف دندانهايشان را به چهار قسمت تقسيم کرده (يعني هر رديف به دو قسمت)، و سپس هر يک چهارم از دندانها را که جايگزين کردند نوبت به يک چهارم بعدي مي‌رسد و همين‌طور تا آخر؛ و اين روند بدان معني است که در يک زمان حداکثر يکي از چهار قسمت تعيين شده ممکن است بدون دندان باقي بماند؛ و دندانهاي جديد دو روز بعد در جاي دندانهاي قبلي که افتاده‌اند، رويش پيدا مي‌کند. علت اين نحو ريختن دندان، شکل خاص استخوان بندي دنداني در پيرانا است که در آن هر دندان در دندانهاي اطراف خود قفل مي‌شود؛ و اين يعني در بين دندانهاي پيرانا درز وجود نداشته و لثهٔ آن نيز فقط در قسمت فوقاني دندانها بوده و تا بين دندانها پيش روي نمي‌کند پس کل رديف دندانها مثل لبهٔ يک چاقوي برنده به هم چفت مي‌شوند که اين قابليت به آنها امکان مي‌دهد تکه‌هاي بزرگي از گوشت شکار خود را به آساني پاره کنند؛ و نيازي به يادآوري نيست که دندانهاي پيرانا به قدري محکم و سخت هستند که مي‌توانند اين لبهٔ تيز را تا مدت زيادي حفظ کنند؛ و در صورت کند شدن آن پيرانا دندانهاي خود را همان‌طور که شرح داده شد، جايگزين مي‌نمايد.

منبع : کانال تلگرامي سفر با دوچرخه

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها